logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

GMINA GRUTA – ŚWIĘTO PLONÓW `2018

DSC 0015Sobota, 25 sierpnia 2018 roku – Dożynki Gminne w Grucie. W tym roku na boisku w Mełnie Cukrowni. Punktualnie o godz. 16 uroczystości rozpoczęto mszą świętą-dziękczynną. Przewodniczył jej ksiądz prałat Henryk Szczodrowski z gruckiej parafii. W eucharystii towarzyszyli mu księża naszych parafii Marek Wysiecki z Okonina i Marek Bogacki ze Słupa.
– W tym szczególnym dniu dziękujemy Bogu za tegoroczne plony. Jednocześnie prosimy Boga o łaski dla wszystkich rolników, ogrodników i sadowników – zwrócił się do gospodarzy i wiernych proboszcz Szczodrowski. – Składamy hołd rolnikom i jednocześnie zastanawiamy się czy ich praca jest należycie doceniana? Czy dzisiejszy człowiek do końca wie, na czym polega praca gospodarzy? Słowa te należy kierować przede wszystkim do tych, którzy mieszkają w miastach, którzy wypowiadając się na tematy rolnicze, często uważają, że gospodarze mają łatwy los. A przecież tak nie jest. (…) Rolnik daje życie. Nie byłoby jednak zbiorów, gdyby nie było ręki Boga. Drodzy rolnicy, niech Pan Bóg błogosławi wam nie tylko w czasie tej mszy świętej-dziękczynnej, ale przez wszystkie dni roku. Dziękujemy. Szczęść wam Boże, drodzy rolnicy.
Kapłan pod koniec mszy poświęcił wieńce dożynkowe. W czasie nabożeństwa grała orkiestra dęta z Zapcenia, która po nabożeństwie dała krótki koncert.
Kolejny punkt święta plonów, to przekazanie przez starostów dożynek – Annę Wydrzyńską z Salna i Jana Karwowskiego z Pokrzywna – bochna chleba Halinie Kowalkowskiej, wójt gminy Gruta.
– Przyrzekam dzielić sprawiedliwie ten bochen chleba. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim mieszkańcom gminy Gruta – odbierając chleb powiedziała prowadząca samorząd. Następnie przemówiła do rolników, zaproszonych gości i publiczności obecnej na uroczystości. – Witam serdecznie w tym pięknym dniu na uroczystościach dożynkowych w gminie Gruta. Szanowni Rolnicy, dziękuję wam za wasz codzienny trud i poświęcenie. Zdając sobie sprawę, że uzyskane plony okupione są waszą ciężką pracą oraz licznymi wyrzeczeniami, pragnę podziękować wam za hart ducha oraz kultywowanie staropolskiej tradycji, bo dzisiejsze święto plonów jest właśnie tradycją, która nas współtworzy, zakorzenia w nas wartości, które wyznawali nasi rodzice i dziadkowie. Dziękuję za piękne, misternie wykonane, okazałe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i zasiew nie zabraknie – powiedziała m.in. wójt. Wspomniała o liście gratulacyjnym, który na jej ręce przesłał minister rolnictwa.
Następnie starostowie, przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski i H. Kowalkowska udali się do stołu, gdzie krojono i łamano chleb, by za chwilę poczęstować nim uczestników dożynek.
W tym momencie zakończyły się oficjalne uroczystości. Prowadząca święto plonów Hanna Szumotalska zaprosiła mieszkańców gminy i gości do wspólnej zabawy. Atrakcji nie brakowało.
Przed publicznością zaprezentowali się ciężarowcy z Horyzontu trenowani przez Zenona Osucha. Wójt doceniła ostatnie świetne wyniki nie tylko sztangistów, ale także dziewcząt uprawiających kolarstwo (o ich wyczynach poinformowaliśmy na stronie internetowej gminy).
Część artystyczną rozpoczął zespół TiM. W tym samym czasie powołano komisję do rozstrzygnięcia Pierwszego Konkursu Kulinarnego „O łychę wójt gminy Gruta”. W tym roku najsmaczniejsze, najoryginalniejsze dania ze szpinakiem w roli głównej przygotowały panie ze stowarzyszenia w Słupie i one otrzymały łychę. Dodajmy, że to nagroda przechodnia, więc każdego roku pięknie wyrzeźbiona i opisana łycha trafiać będzie do kolejnego zwycięzcy.
Po kilku piosenkach scenę opanował znany w kraju kabaret KAŁAMASZ, tworzony przez aktorów popularnego serialu RANCHO.
Po prawie godzinnym występie KAŁAMASZA, na scenie pojawił się zespół PÓŁnaPÓŁ, który – podobnie jak TiM – działa w Gminnym Centrum Kultury.
Tegoroczną gwiazdą wieczoru była grupa CYGAŃSKIE GITARY. Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna, grał i śpiewał grudziądzki duet FM.
Podsumowując: święto plonów w Grucie, dzięki wójt i wielu innym osobom, wypadło naprawdę świetnie. A gdyby nie chimeryczna aura, byłoby po prostu pięknie. Dożynki to miesiące przygotowań i bardzo dużo detali, które w punkcie (dniu) kulminacyjnym musiały być dopięte na ostatni guzik. Tu należy stwierdzić, że duża w tym zasługa Hanny Szumotalskiej, dyrektor GCK.

RAS

[widgetkit id=328]

ZAJĘCIA WAKACYJNE 2018 – PODSUMOWANIE

DSC 001517 sierpnia w Wiktorowie nastąpił finał prawie dwumiesięcznych spotkania instruktorek Gminnego Centrum Kultury z dziećmi z gminy Gruta. Ostanie zajęcia wizytowała, pożegnała dzieci i wręczyła im słodycze dyrektor Hanna Szumotalska. W Wiktorowie, jak każdego roku, tygodniowy spotkaniom przyglądała się, a także dopilnowywała organizacyjnie sołtys Jadwiga Sykut.
WAKACJE W ŚWIETLICACH WIEJSKICH rozpoczęły się 2 lipca w Boguszewie i Gołębiewku. Jak informowaliśmy na bieżąco na stronie internetowej GCK, każdego dnia Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner były w dwóch miejscowościach. W jednej zajęcia rozpoczynały się o godzinie 9 i trwały do południa, natomiast w drugiej – w godzinach 12.30- 15.30. Z dziećmi spotykał się również Stanisław Raginiak, który mówił o swoim wiejskim dzieciństwie, a także o napisanych książkach. Czytał także fragmenty opowiadań i nagradzał książką tę osobę, która najładniej opowiedziała o trwających wakacjach.
Dyrektor już dokonała bilansu tegorocznych spotkań w świetlicach, ogółem wzięło w nich udział 568 dzieci. Liczba mówi sama za siebie i potwierdza, że czynne wypełnienie dziewczynkom i chłopcom wakacyjnego czasu to pomysł znakomity.
Oczywiście zależnie od miejscowości różnie wyglądała frekwencja, na przykład w Salnie każdego dnia instruktorki musiały plastycznie i sportowo zapełnić czas ponad dwudziestce uczestników. Bywało jednak i tak, że zajmowały się kilkorgiem dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że warto było tam pojechać, by uczyć najmłodszych malowania, rysowania, wycinania, itp.
Wielokrotnie na koniec spotkań we wsiach, dzieci mogły spotkać się z dyrektor, która pytała je o wrażenia, także o to, czy oferta GCK jest wystarczająca. Wsłuchiwała się w propozycje uczestników, które obiecała wprowadzić do programu zajęć w przyszłym roku.
Dyrektor dziękuje sołtysom i Radom Sołeckim za pomoc w organizowaniu tegorocznych WAKACJI W ŚWIETLICACH. Podziękowania kieruje także pod adresem Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.
Dziękujemy dzieciom, że z uśmiechem przychodziły na spotkania.
Do zobaczenia w przyszłym roku!

RAS

Kolejny tydzień WAKACJI W ŚWIETLICACH

DSC 0015Już sierpień… Od ponad miesiąca w gminie Gruta trwają WAKACJE W ŚWIETLICACH. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i sołectwa. Instruktorki Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner codziennie prowadzą zajęcia w dwóch wsiach. Dziś podsumowujemy Okonin i Pokrzywno (30.07.-3.08. 2018).
Zacznijmy od tego, że miniony tydzień był bardzo upalny, a to jakby w sposób naturalny zniechęcało dzieci (ich rodziców) do wychodzenia z domu. Stąd w obu miejscowościach tłoku nie było. Prawdopodobnie jezioro było większą atrakcją. I trudno się temu dziwić.
Jednak na zajęcia z ochotą przychodziło kilkoro dziewcząt i kilku chłopców. Oferta przestawiona przez Magdę i Katarzynę była szeroka.
Dzieci wykonywały między innymi szkatułki z patyczków po lodach, kwiaty z płatków kosmetycznych, misie z ręczników. Wyklejały też koty z ziaren kawy, robiły kwiaty z patyczków higienicznych i bransoletki oraz naszyjniki z rurek.
Wszyscy uczestnicy przygotowali też indywidualne prace na ogólny konkurs (rozstrzygniecie po zakończeniu spotkań wakacyjnych), zatytułowany PODWODNY ŚWIAT.
Naturalnie, jeśli tylko upał na to pozwolił, instruktorki prowadziły na dworze zajęcia sportowe i zręcznościowe.
Dziękujemy dzieciom z Okonina i Pokrzywna za udział w zajęciach.
Gwoli ścisłości przypominamy, że w obecnym tygodniu (6-10 sierpnia) WAKACJE odbywają się w świetlicach w Mełnie Cukrowni (w godz. 9-12) i Słupie (12.30-15.30). Chętnych zapraszamy.

(tng)

Fotoreportaż