logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

TiM – praca i relaks

2018 tim obozW środę po południu w Gminnym Centrum Kultury zrobiło się gwarno. 27 czerwca około godziny 15 z artystycznej wyprawy wrócił zespół TiM, prowadzony przez Dorotę Berent. Śpiewający po przyjeździe do Gruty postanowili „zameldować” się u dyrektor Hanny Szumotalskiej i wręczając kwiaty poinformować, że grupa w stu procentach zrealizowała plan wyjazdu, wszyscy wrócili zadowoleni i doedukowani wokalnie i muzycznie.
– Były to już kolejne plenerowe Warsztaty Artystyczno-Muzyczne, które nieprzerwanie organizuję od 2010 roku. W tym roku w dniach 23-27 czerwca byliśmy w Starym Młynie w Łupawie, nad piękną rzeką Łupawą w powiecie słupskim – informuje Dorota Berent, kierownik biwaku. Pomagali jej opiekunki i instruktorki Aleksandra Kanios i Patrycja Urbaniak. – Plan plenerowych warsztatów był bardzo napięty. Przede wszystkim każdego dnia przez wiele godzin trwały zajęcia wokalne. Ale mieliśmy też i chwile zabawy, jak chociażby puszczanie wianków na rzece w noc świętojańską – dodaje prowadząca TiM.
Podczas Warsztatów odbył się Festiwal Kolorów (uczestnicy posypywani byli barwnym proszkiem kredowym i przy ciekawej choreografii tańczyli w różnokolorowym świetle), który nie tylko podobał się TiM-owi, ale także mieszkańcom Starego Młyna. Grupa odbyła też wycieczkę do Ustki i rejs statkiem Dragon po morzu.
Nie zabrakło chrztu „bojowego”, tzw. szkoły przetrwania. Dzielne wokalistki musiały wykonać wcale nie łatwe zadania.
Kilkudniowe warsztaty zakończył koncert pt. Improwizacje muzyczne.
– Było jeszcze wiele innych atrakcji, ale wszystkiego zdradzić nie mogę – zaznacza D. Berent. – Przede wszystkim jednak młodzież pogłębiała wiedzę z wokalistyki, teoretycznie i praktycznie. To były naprawdę piękne dni, w których łączyliśmy pożyteczne z przyjemnym. Korzystając z okazji, w imieniu swoim oraz podopiecznych dziękujemy Hannie Szumotalskiej za całoroczną pomoc i wspieranie naszego zespołu. Dziękujemy również władzom gminy za bezpłatny transport do Łupawy, oddalonej od Gruty o 200 km.

(r)

Fotoreportaż

IV Festiwal Pieśni Maryjnej i ...

2018 zw maryjnie

15 czerwca 2018 roku na Wzgórzu błogosławionej Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamek odbył się IV Festiwal Pieśni Maryjnej i Religijnej. Wydarzeniu patronowała Gracjana Zborała, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Paserek od Opatrzności Bożej w tym mieście. Festiwal cieszył się sporym zainteresowaniem. Pieśni Maryjnych można było posłuchać w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. 
Miło nam poinformować, że w Jabłonowie Pomorskim wystąpił zespół wokalno- muzyczny Złoty Wiek z Gruty, działający w Gminnym Centrum Kultury. Nasi śpiewacy zaprezentowali się bardzo udanie i zajęli III miejsce, a wykonali pieśń Maryjo, śliczna Pani.
Gratulujemy.

***

Nazajutrz Złoty Wiek wystąpił w Łąkorzu na X Jubileuszowym Przeglądzie „Początek lata” im. Anny Grzywacz. Zaśpiewało dziewięć zespołów.
Spotkanie rozpoczęła msza święta, odprawił ją ksiądz Jacek Borkowski, proboszcz z tej miejscowości. Następnie odbył się przegląd muzyczny, który zainaugurował lokalny zespół Byle Babki. (Notabene grupa śpiewa od 33 lat, a założyła ją Anna Grzywacz, zmarła w 2007 roku.)
Złoty Wiek zaśpiewał: Staruszek świat, Za każdy uśmiech i pieśń Maryjo, śliczna Pani.
Jak poinformowała nas Barbara Małgorzewicz (na zdjęciu czwarta od prawej), prowadząca Złoty Wiek, w Łąkorzu – po występach w domu kultury – odbył się wspólny obiad, nie zabrakło tortu z okazji jubileuszu i życzeń koleżanek i kolegów z innych zespołów dla śpiewających w chórze Byle Babki.

***

Obecnie Złoty Wiek przygotowuje się do Biesiady Seniorów, która to impreza odbędzie się 8 lipca w Wąbrzeskim Domu Kultury.
I chociaż do Święta Plonów w gminie Gruta jeszcze trochę czasu, to – jak powiedziała B. Małgorzewicz – zespół już opracowuje repertuar dożynkowy.

(tng)

Finał IV Festiwalu Piosenki Wyśpiewaj sukces

2018 ks bednarekKolejna edycja Festiwalu Piosenki Wyśpiewaj sukces odbyła się 15 czerwca 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury. Tegoroczna muzyczna impreza to prezentacja utworów skomponowanych przez Jarosława Kukulskiego.
Witając uczestników i publiczność, finałowe śpiewanie otworzyła dyrektor Hanna Szumotalska. Przypomniała, że poprzedziły je eliminacje, które odbyły się w GCK 12 maja.
W piątek 15 czerwca na scenie Centrum słuchaliśmy dziesięcioro uczniów ze szkół gminy Gruta, gminy Świecie n/Osą oraz z Grudziądza. Każdy z uczestników wykonał dwa utwory. Jury pod przewodnictwem dyrektor H. Szumotalskiej, brało pod uwagę interpretację, warunki głosowe, przyznawało również punkty za tak zwane wrażenie ogólne. W sumie najlepsi mogli uzyskać 15 punktów i takie noty zdarzały się.
Festiwal obejmował trzy kategorie wiekowe. I tak wśród najmłodszych solistek najlepsza okazała się Antonina Połom ze SP Lisnowo (103 punkty), w grupie drugiej jury najwyżej oceniło występ Magdaleny Szymaniak z podstawówki w Słupie (93 pkt.), natomiast wśród najstarszych wykonawców najlepiej zaprezentował się Klaudiusz Januszewski, gimnazjalista z Lisnowa (103 pkt.).
Oprócz wymienionych na scenie GCK wystąpili: Julia Steciuk, Wiktoria Masłowska, Emilia Mira, Oliwia Jaranowska, Natalia Arendt, Wiktoria Krause i Paulina Jaranowska.
Niektórym wykonawcom towarzyszyli ich nauczyciele muzyki: Andrzej Derkowski i Karol Kosik.
W czasie, kiedy obradowało jury, na scenie koncertował zespół PÓŁnaPÓŁ, czyli Agata Misiak – wokalistka i skrzypaczka, Krzysztof Janikowski – wokalista i gitarzysta oraz Łukasz Cybulski – gitarzysta.
Po piosenkach PÓŁnaPÓŁ nastał moment szczególny, najlepsi otrzymali statuetki Grand Prix, a wszyscy uczestnicy Festiwalu nagrody rzeczowe (fundatorem było Centrum).
Piątkowe wokalne zmagania swoją obecnością zaszczyciła wójt Halina Kowalkowska, która z uwagą przysłuchiwała się wykonawcom, a w epilogu – wspólnie z dyrektor Centrum – wręczała wspomniane już statuetki i nagrody.
Prowadząca samorząd pogratulowała dzieciom i młodzieży muzycznej pasji i zachęcała do dalszej pracy, niezbędnej do rozwijania talentu.

RAS

Fotoreportaż