logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Świąteczne stroiki

DSC 0008Za niespełna miesiąc święta Bożego Narodzenia, zatem czas na wykonywanie stroików. Materiały zapewniła dyrektor GCK, ale panie z Warsztatów Plastycznych również przyniosły kilka rzeczy. Do pracy zabrano się we wtorek 27 listopada w godzinach popołudniowych.
Jakie powstaną stroiki – zależy to przede wszystkim od pomysłu i materiałów, jakie są do dyspozycji. Jednak, jeśli nawet panie wykorzystują takie same elementy, nie zdarzają się identyczne, bo każda z kobiet stara się, by jej czymś się różnił.
Tradycyjne dekoracje bożonarodzeniowe są ponadczasowe i sprawiają, że w domu stworzymy świąteczny klimat.
Do najpopularniejszych, tradycyjnych dekoracji świątecznych należą stroiki bożonarodzeniowe z gałązkami igliwia w roli głównej. Tu mamy szerokie pole do popisu. Możemy umieścić kilka gałązek w ozdobnej osłonce czy dekoracyjnej misie i zawiesić na nich na przykład kilka małych bombek.
Stroiki wykonane przez zdolne panie, z każdym mijającym dniem coraz bardziej przypominać będą o nadchodzących świętach...

(ars)

Fotoreportaż

Wianuszki adwentowe

DSC_0008Za kilka dni rozpocznie się adwent, dlatego instruktorka Magdalena postanowiła z dziećmi wykonać wianuszki związane z tym okresem.
Wianuszki adwentowe stanowią formę ludowej pobożności, przeważnie wykonane są z gałązek drzewa iglastego, w które wkomponowane są świece. Posiadają one bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają wspólnotę oczekującą na święta Bożego Narodzenia.
Na popołudniowych zajęciach w poniedziałek 26 listopada, dzieci wykonały wianuszki z tekturowych tacek, ozdobiły je kolorowym zielonym papierem, do którego dodane zostały wykonane wcześniej – również papierowe – świeczki.
Za kilka tygodni, w Boże Narodzenie, wianuszki ozdobią stoły, ściany lub drzwi wejściowe.

(r)

Fotoreportaż

Andrzejkowa zabawa

DSC_0008W piątek 23 listopada w GCK bawiliśmy się na andrzejkach. Śpiewał zespół TiM, a instruktorki Magdalena i Katarzyna przygotowały szereg wróżb, od lania wosku po proroczy „marsz” butów. Wszyscy ochoczo uczestniczyli w zabawie, było dużo humoru, szczególnie przy „odczytywaniu” figur woskowych.
Spotkanie otworzyła i powitała wszystkich dyrektor Hanna Szumotalska.

(r)

Fotoreportaż

Pożegnanie PÓŁnaPÓŁ

DSC_0008Składam na pana ręce serdeczne podziękowanie za sześcioletnią współpracę artystyczną na rzecz Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Wyrażam wdzięczność za to, że jako instruktor nie tylko prowadził pan zespół PÓŁnaPÓŁ, ale także niejednokrotnie sam występował z recitalem na szczególnych imprezach organizowanych w prowadzonej przeze mnie placówce. Współpraca z Panem i kierowanym przez Pana zespołem, to ważny okres w działalności Gminnego Centrum Kultury. Wielokrotnie na przestrzeni kilku lat występowaliście przed szeroką publicznością nie tylko gminy Gruta, przyczyniając się w ten sposób do promocji Centrum i naszej małej Ojczyzny. Dziękuję za szereg koncertów, także za nagrane płyty zawierające zróżnicowane wokalno-muzycznie propozycje, od piosenek rozrywkowych po patriotyczne. Dziękując za współpracę, życzę Panu dalszego rozwoju na drodze artystycznej, także pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Podobne życzenia kieruję pod adresem osób występujących w PÓŁnaPÓŁ.
List-podziękowanie o tej treści dyrektor Hanna Szumotalska przeczytała i wręczyła 22 listopada 2018 r. Krzysztofowi Janikowskiemu, instruktorowi Gminnego Centrum Kultury. W ten sposób dziękując mu za lata współpracy z prowadzoną przez nią placówką.
Kameralne, miłe spotkanie to oprócz słów podziękowania dyrektor, także K. Janikowskiego, upominki z obu stron i chwila przy kawie.

(tng)

Fotoreportaż

Seniorzy na Planecie singli

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi mieli kolejną atrakcję. Dyrektor GCK Hanna Szumotalska zorganizowała wyjazd na film Planeta singli 2, znakomitą polską komedię romantyczną. Ponad 40 osób pojechało autobusem 20 listopada do Grudziądza. I, jak dowiedzieliśmy się nazajutrz, wszyscy wrócili zadowoleni, bo film bardzo się podobał. Dzięki inwencji dyrektor, kilkadziesiąt starszych osób miło spędziło wieczór.
Niebawem w piątek 30 bm. Wiecznie młodych czeka kolejna atrakcja, w Gminnym Centrum Kultury dla pań i panów organizowane są Andrzejki. Podczas wieczoru nie zabraknie najróżniejszych wróżb, a także innych niespodzianki.

(r) Foto: kadr z filmu.

 

Dzieci i ich zwierzątka

DSC_000815 listopada, kolejne zajęcia plastyczne dzieci… Tym razem instruktorka Magdalena Sala zaproponowała wykonywanie z plasteliny najróżniejszych zwierzątek. By ułatwić małym plastykom zadanie, najpierw sama – na wzór – zrobiła kilka. Różnokolorowa plastelina pozwalała dzieciom na puszczenie wodzy fantazji i powstały naprawdę ładne zwierzątka, od zajączków po słoniątka, pieski i kaczuszki. Po zakończeniu zajęć, było co oglądać. Jak podkreśliła pani Magda, była pełna uznania nie tylko dla pomysłów dziewczynek i chłopców, ale także dla umiejętności manualnych.

(ars) 

Fotoreportaż

Twórcze dzieci

DSC_0008Trwają zajęcia plastyczne dla dzieci. Raz w tygodniu, w poniedziałek, grupka małych plastyków szlifuje swój talent, pod opieką instruktorek Magdaleny Sali i Katarzyny Ryzner. Tematyczny dobór propozycji jest bardzo szeroki, od rysowania, po malowanie i wycinanki.
Na kilku ostatnich popołudniowych lekcjach dzieci wykonywały z papieru różne zwierzątka (widoczny na zdjęciu krokodyl), w Okno marzeń wrysowywały to, co chciałyby najczęściej w nim widzieć. A na ostatnich zajęciach (5 listopada) mogły dać upust swoim umiejętnościom w temacie Moje ulubione zwierzątko.
Naturalnie, tym najmłodszym, które stawiają pierwsze kroki w plastyce instruktorki trochę pomagają, zarówno we właściwie ujętych proporcjach przedstawianego zwierzaka, jak i we właściwej kolorystyce.
Niby to takie proste, sięgnąć po kartkę, ołówek, kredkę i narysować, namalować coś, co bardzo nam się podoba. Jednak to nie do końca prawda, bo aby powstał w miarę udany obrazek, trzeba wszystko dobrze rozplanować i, co ważne, każdemu fragmentowi misia czy pieska nadać właściwe barwy. Do takich rezultatów prowadzi tylko jedna droga: trzeba uważnie słuchać instruktorek i stosować się do ich podpowiedzi.
A skoro dzieci tak robią, to nie można wykluczyć, że któreś nich w przyszłości zostanie rysownikiem lub malarzem.

(ars) 

Fotoreportaż

Inauguracja projektu

DSC_00087 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęła się realizacja projektu TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikającego z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”. Dzięki grantowi w wysokości 7.5 tysiąca nieodpłatnie do 15 czerwca przyszłego roku tańczyć będzie 60 osób. Powstały trzy grupy, jedna dziecięca i dwie pań.

czytaj więcej

TiM z laurami

DSC_00089 listopada w Ośrodku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu odbył się IX KONURS Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI, pt: TO TYLKO TANGO.  Poświęcony artystom, których nie ma już wśród nas, dedykowany w tym roku Korze Jackowskiej.
Do konkursu zgłoszono 27 uczestników, z których po eliminacjach jury wyłoniono 15 solistów i zakwalifikowało do dalszego etapu (w tym 6 z 7 zgłoszonych przez Dorotę Berent). Na koncercie galowym, który był jednocześnie kolejnym etapem konkursu jury przyznało nagrody i wyróżnienia: kat. młodsza: Karolina Rząca z utworem „Dobranoc Panowie", Daria Nadworna z piosenką „Gdzie ci mężczyźni", Marcelina Osmańska z „Miasteczko cud" i Małgorzata Dziewicka z „Tyle wdzięku". Na podium stanęły II m. Monika Merholc z utworem „Czarne Konie", I m. Zuzanna Angowska za „Kolędę Warszawską 1939″ Zbigniewa Preisnera, utwór, do którego akompaniament nagrał Przemysław Cackowski. W kategorii „starsze” III m. zdobyła Patrycja Urbaniak z Mełna, wykonując utwór „Konie" do akompaniamentu Przemysława Cackowskiego.
– Jestem bardzo dumna z mojej młodzieży, tym bardziej, że tematyka konkursu była bardzo trudna i trochę odbiegająca od naszego repertuaru – dzieli się wrażeniami Dorota Berent, prowadząca zespół TiM. – Zatem tym bardziej cieszę się z sukcesu moich podopiecznych, ponieważ zmierzyli się z nowymi tematami muzycznymi. Dodam, że na potrzeby eliminacji powstały nagrania demo, nagrywane w moich domowych warunkach, gdzie na tegoroczne Święta Bożonarodzeniowe przygotowywana jest kolejna płyta TiM. Jestem pewna, że się spodoba odbiorcom i niewątpliwie mile zaskoczy tych, którym nasz zespół kojarzy się głównie z muzyką rozrywkową.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Po oryginalnych świeczkach, bukiety kwiatowe

DSC_0008We wtorek 6 listopada panie z Warsztatów Plastycznych zabrały się za wykonywanie sztucznych bukietów kwiatowych. Na wcześniejszych zajęciach zajmowały się zdobieniem niedużych świec przeróżnymi, naturalnymi kwiatkami i roślinami.
Wykonanie bukietów to cały szereg czynności, od wycinania z krepiny różnokolorowych płatków, z ich połączenia powstały pąki, te z kolei osadzane zostały na druciku-łodydze. Całość zwieńczył szeroki kołnierz „obejmujący” kwiaty. Tak wykonany bukiet może być ozdobą stołu, pokoju lub altany.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Zaduszki poetyckie

DSC_0008– Serdecznie witam na kolejnych, corocznych ZADUSZKACH POETYCKICH. Ideą listopadowych spotkań jest wprowadzenie słuchaczy w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem – rozpoczęła coroczne spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Jestem przekonana, że zarówno piosenki wykonane przez instruktora Krzysztofa Janikowskiego, jak i wiersze dziewcząt z Kółka Literackiego, pomogą nam „zatrzymać się” na chwilę w pogoni za codziennymi obowiązkami i zastanowić się nad sensem istnienia, przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie spotkaliśmy w życiu, ale z różnych powodów również zasługują na naszą pamięć. Dziś nasz wieczór jest szczególny także i z innego powodu, jako lektorki zadebiutują uczennice klasy szóstej szkoły w Grucie, które – dzięki naszej współpracy z dyrektorem Krzysztofem Fickiem – dopiero od kilku tygodni należą do Kółka Literackiego, prowadzonego przez instruktora Stanisława Raginiaka. Życzę Państwu jak najlepszych przeżyć duchowych.

czytaj więcej, Fotoreportaż