logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Wieczór dla Dziadków

2018 laurki

Zaproszeni do Gminnego Centrum Kultury babcie i dziadkowie przeżyli naprawdę miłe, wzruszające chwile. Z okazji ich niedawnego święta dyrektor Hanna Szumotalska złożyła im życzenia, później wystąpiły dzieci z krótkimi rymowankami, następnie śpiewał zespół TiM prowadzony przez Dorotę Berent, nie zabrakło wierszy z tej szczególnej okazji, prezentowały je uczennice szkoły w Grucie, należące do Kółka Literackiego w GCK.
W czwartkowy wieczór 25 stycznia do Centrum przybyło ponad czterdzieści babć i kilku dziadków z gminy. Sala wypełniła się gośćmi do ostatniego miejsca.
– Witam wszystkich bardzo serdecznie, oczywiście przede wszystkim babcie i dziadków. Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście państwo na nasze zaproszenie – rozpoczęła wieczór H. Szumotalska. – Szanowni państwo, dziś w tej sali zebrały się trzy pokolenia: dziadkowie, ich dzieci i wnuki. Obchodzony 21 stycznia Dzień Babci, a nazajutrz Dzień Dziadka, to tylko symboliczne święto w kalendarzu. Babcia i dziadek to ukochane osoby, które prawie we wszystkim starają się zrozumieć przede wszystkim wnuki. Nigdy się na nie gniewają, nawet, gdy psocą zbyt mocno i skaczą im po… głowie. To oni często dają im smakołyki, a nigdy klapsa. Potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w ich małych główkach. Dziadkowie są bardzo potrzebni nie tylko po to, by zajmować się wnukami, kiedy rodzice są zajęci swoimi sprawami – kontynuowała dyrektor. – Babcia i dziadek to osoby bardzo potrzebne w życiu każdego dziecka, chociażby po to, aby dzielić się z nim swoją życiową mądrością i doświadczeniem. Dla kilkulatków dziadkowie to niewyczerpalne źródło informacji o otaczającym ich świecie. Dziadkowie wraz z dorastaniem wnuków stają się dziwnym bankiem, w którym otrzymuje się pieniądze, a nie oddaje… Kochane babcie, drodzy dziadkowie, w imieniu waszych wnuków i dzieci, a także swoim, jeszcze raz życzę wam dużo zdrowia oraz pomyślności i radości w czasie spędzanym z wnukami. Niech Wasze doświadczenie życiowe, wasza mądrość i pogoda ducha pozytywnie wpływają na ich rozwój. A Wam kochane dzieci, kochani wnukowie, życzę, aby wasi dziadkowie byli ważnymi i potrzebnymi osobami w waszym życiu i aby zawsze byli przez was kochani. Zawsze pamiętajcie, że oni w dużej mierze żyją dla was, bo wy jesteście dla nich skarbem i słoneczkiem – zakończyła prowadząca Centrum.

czytaj więcej, fotoreportaż

Laurki i karmniki

2018 laurki

Dzieciom zima niestraszna, ochoczo przychodzą na zajęcia plastyczne. Styczeń to miesiąc, w którym swoje święto mają babcie i dziadkowie. Stąd nic dziwnego, że już w pierwszych dniach Nowego Roku dziewczynki i chłopcy zaczęli przygotowywać dla nich laurki. 25 stycznia w Gminnym Centrum Kultury o godz. 17 odbędzie się wieczór, który został przygotowany dla dziadków i wówczas otrzymają oni oryginalne karty z życzeniami i wierszykiem zaczynającym się od słów Droga Babciu, drogi Dziadku, chciałabym wam wręczyć bukiet kwiatków. Lecz jest styczeń, kwiatków nie ma, więc wam składam te życzenia: zdrowia, szczęścia, pomyślności, grzecznych wnuków i radości.
Kolejne zajęcia dotyczyły karmników dla ptaków, ale nie takich, które można postawić na dworze, umieścić na drzewie. Domki powstały na papierze, a do ich wykonania wykorzystano drewniane patyczki i watę, natomiast ptaszki zostały namalowane. Niektóre dzieci mieszkanie dla nich widziały w większym wymiarze, bo domek miał nawet… płot. Wyszło bardzo ciekawie.

[widgetkit id=284]

Tekst: (r)/Foto: KR

26. WOŚP – JESZCZE NIGDY TAK NIE ZAGRALIŚMY!

2018 wosp sztab Chyba nikt się nie spodziewał, że podczas 26. grania w Orkiestrze Jerzego Owsiaka w Grucie padnie rekord uzbieranych pieniędzy, a tak się stało!
Mieszkańcy naszej gminy byli niezmiernie hojni i na koncie naszej Orkiestry pojawiła się suma (uwaga!) 18.715.14 złotych i… 140 euro!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania tak dużej kwoty!

W remizie strażackiej zaczęliśmy grać o godzinie 15, a skończyliśmy po godzinie 20 – symbolicznym Światełkiem do Nieba.
Świetlica remizy strażackiej szybko wypełniła się dorosłymi i dziećmi, a organizatorzy przystąpili do wykonania szlachetnego zadania.
W tym roku Orkiestra pozyskiwała środki „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.
Rozpoczynając 26. edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Hanna Szumotalska - szef sztabu, powiedziała: – Witam wszystkich serdecznie na kolejnym finale Orkiestry. Zanim rozpoczniemy zabawę, nadmienię, że komisja w składzie Elwira Nowaczek, Maria Wantoch-Rekowska, Sabina Kamińska, Danuta Wiącek i Izabela Ostrowska, już liczy pieniądze wolontariuszy. Teraz przedstawię osoby wchodzące w skład sztabu: Dorota Berent, Natalia Szumotalska, Krzysztof Janikowski, Zbigniew Makowski, Paweł Grzywnowicz i Stanisław Raginiak. Do współpracy ze sztabem zgłosiły się wszystkie szkoły z naszej gminy. Szanowni państwo, za chwilę sporo będzie się działo w tej sali, a także przed remizą, ponieważ strażacy zaproszą do oglądania nowego samochodu, chętni będą mogli odbyć nim przejażdżkę – kontynuowała szefowa sztabu. – Kolejny już rok będziemy się dobrze bawić słuchając różnych piosenek i muzyki, będą tańce animacyjne i jedyne w swoim rodzaju pląsy zumby. Nie zabraknie najróżniejszych gier i quizów. Jednak przede wszystkim będziemy licytować to wszystko, co przekazali nam fundatorzy, od tortów lokalnych stowarzyszeń po maskotki od policji i strażaków. W kawiarenkach przygotowanych przez stowarzyszenia czekają na wszystkich smaczne potrawy, między innymi gofry, ciasta, zupa i bigos. Życzę wszystkim jak najlepszej zabawy i apeluję, aby jak najliczniej wzięli państwo udział w naszej licytacji. W przerwach aukcji na scenie zaprezentują się zespoły naszych szkół oraz Gminnego Centrum Kultury. W dzisiejszym graniu wspierają nas harcerze 21. ŚDH Źrenice, a niebawem posłuchacie państwo piosenek w wykonaniu zastępu zuchów tej drużyny.

czytaj więcej, fotoreportaż

Zimowe obrazki

2017 seniorNajmłodsi plastycy, którzy spotykają się każdego tygodnia na zajęciach w Gminnym Centrum Kultury, już prawie zapomnieli o świętach, pożegnaniu starego i powitaniu kolejnego roku. Niewątpliwie pomogły im w tym nowe wyzwania plastyczne, a konkretnie tematy, które wyparły świąteczne i noworoczne.
Już poprzedniego tygodnia młodsza grupa, a druga następnego, zajęły się tematem stricte związanym z zimą, bo też i wreszcie pojawił się lekki mróz, oszroniły się pola, krzewy i drzewa. Stąd i temat Zimowe obrazki, zaproponowany przez instruktorkę Katarzynę, został powitany z radością.
Na zamieszczonym zdjęciu dziewczynki prezentują zimę widzianą ich oczyma, oczywiście przetworzoną przez ich wyobraźnię i różnie urealnioną dzięki plastycznym zdolnościom.
Te ciekawe prace wykonano wykorzystując między innymi płatki kosmetyczne (imitacja śniegu), kredki, klej i śnieżynki (miniaturowe ścinki papieru z dziurkacza).

(tng)