logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Włoskie laury Raginiaka

2017 dorisStanisław Raginiak, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Grucie, w ostatnią sobotę, 27 maja, otrzymał II nagrodę w kategorii poezja publikowana w konkursie Stowarzyszenia Kulturalnego Metamorphosis z siedzibą w Rzymie, przyznawaną w toskańskim Porto Santo Stefano, za wiersz opublikowany przez Wydawnictwo LietoColle w wyborze poezji autora "Un giorno quando smettero' di amarti".
Nagrodę w imieniu autora odebrała córka, która dokonała przekładu na język włoski.
List autora do organizatorów, jurorów i publiczności (odczytany przez córkę) spotkał się z żywym odzewem publiczności.

***

W tym roku Raginiak otrzymał także wyróżnienia w postaci publikacji w antologii pokonkursowej w organizowanym we Florencji konkursie Sacravita oraz w mediolańskim „La couleur d'un poeme".
Zdobyte laury to efekt książkowego debiutu we Włoszech w Wydawnictwie LietoColle.
Dyrektor i pracownicy GCK złożyli Stanisławowi gratulacje.
PS Na zdjęciu córka Elżbieta w sali ratusza w mieście Porto Santo Stefano ze statuetką i dyplomem dla poety.

(d)

Piękny Dzień Mamy

2017 dorisW tym roku gminne obchody Dnia Mamy miały miejsce w Boguszewie, w świetlicy wiejskiej. Organizatorami byli: Gminne Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa i Stowarzyszenie „Przyjaciele Boguszewa” z tej miejscowości. Do pięknie przygotowanej sali przyszło kilkadziesiąt matek. Spotkanie otworzyły i życzenia przekazały dyrektorki – Hanna Szumotalska i Hanna Pęksa.
Szanowne mamy mogły skosztować znakomitego ciasta upieczonego przez panie ze stowarzyszenia, wypić dobrą kawę, ale przede wszystkim posłuchać wielu piosenek i kilku wierszy w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki, a także uczniów klasy drugiej i trzeciej. Program artystyczny z dziećmi, w którym nie zabrakło także akcentów związanych ze zbliżającym się Dniem Taty, przygotowały nauczycielki Izabela Zdziarska i Mariola Franek.
Wiersze recytowały również gimnazjalistki z Koła Literackiego GCK, czyli Sandra Chałat, Mirela Czarnecka, Malwina Średzińska i Kamila Wesołowska.
Program artystyczny to również piosenki w wykonaniu zespołu TiM prowadzonego przez Dorotę Berent. Podkreślmy, że od niedawna w tej grupie mamy nowe dziewczyny.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Dzień Mamy

2017 dorisKto, jak nie dzieci powinny pamiętać o Dniu Mamy.
Zajęcia plastyczne dla najmłodszych plastyków w tym tygodniu (22 i 24 maja) to wykonywanie zmyślnych, ładnych laurek dla najukochańszej osoby.
Instruktorka Katarzyna Ryzner nie musiała specjalnie sugerować dziewczynkom i chłopcom, jak mają zrobić ładną kartę.
Pomysł na każdą laurkę brał się z ich… serca.
I wyszło pięknie.
26 maja mamy na pewno ucieszą się z serc, kwiatków i pamięci.

(r)

Storczyki powoli zakwitają

2017 dorisPanie, które spotykają się popołudniami na zajęciach plastycznych w Gminnym Centrum Kultury, powoli kończą wykonywanie sztucznych storczyków. Żeby osiągnąć końcowy efekt musiały na kilku spotkaniach oddać się mozolnej i misternej pracy. Dopiero na końcowym etapie wiele z nich naprawdę uświadomiło sobie, ile czasu potrzeba na wykonanie listków, pojedynczych kwiatów i łodyg. Powoli jednak wszystko zaczyna się łączyć. Żmudna praca dała znakomity efekt. W środę 24 maja storczyki powoli zakwitły, a w ostatnim etapie osadzone zostały w oryginalnych doniczkach. Każda z pań może już pogratulować sobie trudu i cierpliwości. Ale tak to już jest, że wykonanie każdej artystycznej rzeczy (a taką są te kwiaty) wymaga od nas sporego wysiłku.

(tng)

Storczyki ciąg dalszy

2017 dorisKolejne, środowe zajęcia plastyczne dla pań (17 maja), to dalsze „zmaganie” się z misternym tworzeniem oryginalnych storczyków.
Niezbędne materiały to: rajstopy (im grubsze, tym kwiatek wychodzi ładniejszy, a kolory są bardziej intensywne, ponieważ rajstopy są dość mocno naciągnięte), kolorowe druciki florystyczne, taśma florystyczna, nici, nożyczki, kombinerki, igła, druty, na których mocowane są gotowe kwiatki, coś okrągłego na czym formowane są płatki (można wykorzystać nakrętkę od dezodorantu), wata, doniczka i lakier bezbarwny w sprayu.
Jak widać, do uzyskania pięknego kwiata potrzeba sporo detali, ale nie mniej ważne jest perfekcyjne połączenie tego wszystkiego, a gwarantuje to jedynie żmudna i skrupulatna praca. Piszemy o tym w szczegółach, bowiem tylko z pozoru wydawać się może, że plastyczny storczyk jest łatwy do wykonania.
Paniom uczestniczącym w zajęciach z każdym spotkaniem wszystko wychodzi lepiej i ładniej.
Kolejne zajęcia już w najbliższą środę, 24 maja.

(tng)

[widgetkit id=234]

Doris Band w artystycznym natarciu

2017 dorisMaj dla Doroty Berent i jej zespołu jest wyjątkowy. Praktycznie to już od 21 kwietnia, kiedy to w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbył się V Koncert Muzyki Filmowej, trwa artystyczna ekspansja grupy.
W szczególnym dniu 3 Maja Doris Band (w oryginalnych strojach) koncertował na scenie kawiarni Fado Cafe w Grudziądzu, przez kilka godzin miłośnicy muzyki słuchali przebojów z lat 80/90. Kilka dni wcześniej lokalna telewizja wyemitowała wywiad z D. Berent, a później, w kolejnym programie, pokazała fragmenty występu z Fado.
Prowadząca Doris Band przy każdej okazji podkreśla, że pracuje jako instruktorka w GCK w Grucie, że muzycy i wokaliści mają tu bardzo dobre warunki do rozwijania swoich talentów.
– Weekend 6-7 maja spędziłam w Trójmieście razem z Olą Kanios, ukończyłyśmy dwudniowe kreatywne warsztaty muzyczne w Akademii Muzyki Rozrywkowej w Gdyni, prowadziła je Karina Marszałek, prezes Akademii i właścicielka Fabryki Wokalu. Pani ta jest również nauczycielką wokalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni – dzieli się najnowszymi informacjami D. Berent. – Ten czas to nie tylko bardzo inspirujące, wypełnione dużą dawką wiedzy lekcje, ale także pełne energii zajęcia wokalne i ogromna satysfakcja wynikająca ze współpracy z panią Kariną.
Od Doroty dowiedzieliśmy się również, że pobyt na Wybrzeżu to przede wszystkim ukończone warsztaty, ale także nie mniej ważna rzecz – kontrakt na trzy duże koncerty w Gdyni, nad morzem, już w lipcu.
Doris Band występuje w składzie: Aleksandra Kanios, Patrycja Urbaniak, Daria Rogozińska (od niedawna), Bartek Sengerski, Nikodem Berent, Karol Aleksandrowicz, Sebastian Sieracki i oczywiście Dorota Berent. 

(RAS)

[widgetkit id=233]

Eliminacje III Festiwalu Wyśpiewaj sukces

2017 3 festiwalW sobotnie przedpołudnie 13 maja 2017 r. w Gminnym Centrum Kultury odbyły się eliminacje do III Festiwalu Piosenki Wyśpiewaj sukces. Jury w składzie dyrektor Hanna Szumotalska – przewodnicząca oraz członkowie Krzysztof Janikowski i Szymon Gajewski oceniło występ aż 18 młodych śpiewających, w trzech grupach wiekowych. Występujący – zgodnie z punktem regulaminu – zaprezentowali piosenki z repertuaru Seweryna Krajewskiego lub takie, do których napisał muzykę bądź słowa.
Po niemal dwugodzinnej prezentacji piosenek, jury do finału festiwalu zakwalifikowało:
grupa I – Martynę Kordalską (SP Nicwałd) i Marię Chyłę (SP Boguszewo)
grupa II: Marcelinę Osmańską (GCK Gruta), Karolinę Bednarską (SP Gruta), Alinę Rafalską (SP Boguszewo) i Karolinę Rzącę (GCK Gruta)
grupa III: Klaudię Eichler (GCK Gruta), Milenę Leśniak i Paulinę Jaranowską (gimnazjum Gruta).
Zdaniem przewodniczącej, eliminacje stały na dobrym poziomie. Dziewczęta korzystały z gotowego podkładu muzycznego, ale niektórym na instrumencie klawiszowym akompaniował instruktor muzyki Andrzej Derkowski. Już dziś zapraszamy 3 czerwca do ogrodu Gminnego Centrum Kultury, o godz. 10 odbędzie się finał festiwalu Wyśpiewaj sukces. Najlepsze śpiewające w poszczególnych grupach otrzymają nagrodę Grand Prix. (tng)

(tng)

[widgetkit id=232]

Malowanie butelek

2017 malowanie butelekNa kolejnych zajęciach plastycznych dla dzieci (8 i 10 maja) zarówno młodsi jak i starsi malowali butelki farbą akrylową. To był etap pierwszy, zanim przejdzie się do kolejnego, butelki muszą wyschnąć. Gdy już to nastąpi dzieci mają pole do popisu, gdyż tylko od ich inwencji, pomysłu zależy, jakie nadadzą im wzory. Oprócz osiągniętego efektu artystycznego, tego rodzaju zajęcia mają również na celu nauczanie małych plastyków właściwego doboru i rozprowadzania farby i to w takim kolorze, który później – gdy dziecko już ma sprecyzowany pomysł na ostateczny wygląd butelki – będzie współgrał z umieszczonymi wzorami. Podczas malowania butelek ważne jest także to, że dzieci dzielą się swoimi pomysłami, a każde z nich stara się, aby ich praca była inna od pozostałych, oryginalna. Nad właściwą realizacją każdego projektu czuwa instruktorka Katarzyna Ryzner. Po zakończeniu malowania, butelka może spełniać rolę flakoniku.

(r)

Majowe Święta Narodowe

2017 wieczor 2 maj– Szanowni Państwo, serdecznie witam na uroczystości związanej z Majowymi Świętami. Zanim posłuchacie Państwo wierszy i piosenek z tej okazji, pozwolę sobie w ogromnym skrócie powiedzieć kilka zdań o tych ważnych, szczególnych dniach – tak rozpoczęło się spotkanie w Gminnym Centrum Kultury 2 maja, które pod nieobecność dyrektor prowadził Stanisław Raginiak. Instruktor przez kilka minut mówił o 1 Maja – Międzynarodowym Święcie Pracy, 2 Maja – Dniu Flagi Rzeczypospolitej i Święcie Narodowym 3 Maja ustanowionym w 1919 r. i ponownie w 1990 r. w rocznicę uchwalenia Konstytucji 1791 r.
Po tym wstępie rozpoczęła się część artystyczna, na którą złożyły się wiersze i piosenki związane z Majowymi Świętami. Utwory polskich poetów recytowały Malwina Średzińska, Kamila Wesołowska, Mirela Czarnecka i Sandra Chałat z Kółka Literackiego GCK. Natomiast zespół PÓŁnaPÓŁ (instruktor Krzysztof Janikowski, Agata Gajewska, Agata Misiak i Szymon Gajewski) wykonał kilka utworów w duchu patriotycznym.
Udział w akademii wzięli między innymi wójt Halina Kowalkowska i przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski.
To bardzo miłe, że do Gminnego Centrum Kultury przyszło kilkanaście osób, by wspólnie uczcić święta szczególne dla Polaków.

(r)

[widgetkit id=231]