logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Ogłoszenie

Uprzejmie informaujemy, iż w dniu 21.06.2019 r.
Gminne Centrum Kultury w Grucie będzie nieczynne.

Zapraszamy w poniedziałek :)

Gminne Centrum Kultury zaprasza na zajęcia wakacyjne

HARMONOGRAM ZAJĘĆ WAKACYJNYCH GMINY GRUTA

w TERMINIE od 08.07.2019r. do 23.08.2019 r.

1.Słup+Jasiewo               - 8.07. do 12. 07.19r.       od 9.00-12.00     w Świetlicy wiejskiej w Słupie

2.Kitnowo + Mełno ZD - 8.07. do 12.07.19r.         od 12.30-15.30   w Świetlicy wiejskiej w Kitnowie

3.Nicwałd                       - 15.07.do 19.07.19r.         od 9.00-12.00     w Bibliotece Publicznej i SP w Nicwałdzie

4.Annowo                       - 15.07.do 19.07.19r.         od 12.30- 15.30 w Świetlicy wiejskiej w Annowie

5. Mełno Cukr.               - 22.07.do 26.07.19r.         od 9.00-12.00     w Świetlicy wiejskiej w Mełnie

6.Gołębiewko                 - 22.07.do 26.07.19r.         od 12.30- 15.30   w Świetlicy RSP Gołębiewko

7.Plemięta                       - 29.07.do 02.08.19r.         od 9.00-12.00     w Świetlicy wiejskiej w Plemiętach

8. Okonin                       - 29.07.do 02.08.19r.         od 12.30-15.30     w Bibliotece Publicznej w Okoninie

9.Orle                             -   5.08.do 09.08.19r.         od 9.00-12.00       w Świetlicy wiejskiej w Orlu

10. Salno+Dąbrówka     -   5.08. do 09.08.19r.         od 12.30- 15.30   w Świetlicy wiejskiej w Salnie

11.Wiktorowo                 - 12.08.do 16.08.19r.         od 9.00 -12.00     w Świetlicy wiejskiej w Wiktorowie

12.Pokrzywno                 - 12.08.do 16.08.19r.         od 12.30- 15.30   w Świetlicy wiejskiej w Pokrzywnie

13. Boguszewo               - 19.08.do 23.08.19r.           od 9.00-12.00     w Bibliotece Publicznej w Boguszewie

14. Gruta                         - 19.08.do 23.08.19r.           od 12.30- 15.30   w Gminnym Centrum Kultury

                                                                                                                                                                                                      DYREKTOR GCK w GRUCIE

                                                                                                                                                                                                                    Hanna Szumotalska

TiM – praca i relaks

2018 tim obozW środę po południu w Gminnym Centrum Kultury zrobiło się gwarno. 27 czerwca około godziny 15 z artystycznej wyprawy wrócił zespół TiM, prowadzony przez Dorotę Berent. Śpiewający po przyjeździe do Gruty postanowili „zameldować” się u dyrektor Hanny Szumotalskiej i wręczając kwiaty poinformować, że grupa w stu procentach zrealizowała plan wyjazdu, wszyscy wrócili zadowoleni i doedukowani wokalnie i muzycznie.
– Były to już kolejne plenerowe Warsztaty Artystyczno-Muzyczne, które nieprzerwanie organizuję od 2010 roku. W tym roku w dniach 23-27 czerwca byliśmy w Starym Młynie w Łupawie, nad piękną rzeką Łupawą w powiecie słupskim – informuje Dorota Berent, kierownik biwaku. Pomagali jej opiekunki i instruktorki Aleksandra Kanios i Patrycja Urbaniak. – Plan plenerowych warsztatów był bardzo napięty. Przede wszystkim każdego dnia przez wiele godzin trwały zajęcia wokalne. Ale mieliśmy też i chwile zabawy, jak chociażby puszczanie wianków na rzece w noc świętojańską – dodaje prowadząca TiM.
Podczas Warsztatów odbył się Festiwal Kolorów (uczestnicy posypywani byli barwnym proszkiem kredowym i przy ciekawej choreografii tańczyli w różnokolorowym świetle), który nie tylko podobał się TiM-owi, ale także mieszkańcom Starego Młyna. Grupa odbyła też wycieczkę do Ustki i rejs statkiem Dragon po morzu.
Nie zabrakło chrztu „bojowego”, tzw. szkoły przetrwania. Dzielne wokalistki musiały wykonać wcale nie łatwe zadania.
Kilkudniowe warsztaty zakończył koncert pt. Improwizacje muzyczne.
– Było jeszcze wiele innych atrakcji, ale wszystkiego zdradzić nie mogę – zaznacza D. Berent. – Przede wszystkim jednak młodzież pogłębiała wiedzę z wokalistyki, teoretycznie i praktycznie. To były naprawdę piękne dni, w których łączyliśmy pożyteczne z przyjemnym. Korzystając z okazji, w imieniu swoim oraz podopiecznych dziękujemy Hannie Szumotalskiej za całoroczną pomoc i wspieranie naszego zespołu. Dziękujemy również władzom gminy za bezpłatny transport do Łupawy, oddalonej od Gruty o 200 km.

(r)

Fotoreportaż

IV Festiwal Pieśni Maryjnej i ...

2018 zw maryjnie

15 czerwca 2018 roku na Wzgórzu błogosławionej Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamek odbył się IV Festiwal Pieśni Maryjnej i Religijnej. Wydarzeniu patronowała Gracjana Zborała, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Paserek od Opatrzności Bożej w tym mieście. Festiwal cieszył się sporym zainteresowaniem. Pieśni Maryjnych można było posłuchać w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. 
Miło nam poinformować, że w Jabłonowie Pomorskim wystąpił zespół wokalno- muzyczny Złoty Wiek z Gruty, działający w Gminnym Centrum Kultury. Nasi śpiewacy zaprezentowali się bardzo udanie i zajęli III miejsce, a wykonali pieśń Maryjo, śliczna Pani.
Gratulujemy.

***

Nazajutrz Złoty Wiek wystąpił w Łąkorzu na X Jubileuszowym Przeglądzie „Początek lata” im. Anny Grzywacz. Zaśpiewało dziewięć zespołów.
Spotkanie rozpoczęła msza święta, odprawił ją ksiądz Jacek Borkowski, proboszcz z tej miejscowości. Następnie odbył się przegląd muzyczny, który zainaugurował lokalny zespół Byle Babki. (Notabene grupa śpiewa od 33 lat, a założyła ją Anna Grzywacz, zmarła w 2007 roku.)
Złoty Wiek zaśpiewał: Staruszek świat, Za każdy uśmiech i pieśń Maryjo, śliczna Pani.
Jak poinformowała nas Barbara Małgorzewicz (na zdjęciu czwarta od prawej), prowadząca Złoty Wiek, w Łąkorzu – po występach w domu kultury – odbył się wspólny obiad, nie zabrakło tortu z okazji jubileuszu i życzeń koleżanek i kolegów z innych zespołów dla śpiewających w chórze Byle Babki.

***

Obecnie Złoty Wiek przygotowuje się do Biesiady Seniorów, która to impreza odbędzie się 8 lipca w Wąbrzeskim Domu Kultury.
I chociaż do Święta Plonów w gminie Gruta jeszcze trochę czasu, to – jak powiedziała B. Małgorzewicz – zespół już opracowuje repertuar dożynkowy.

(tng)

Finał IV Festiwalu Piosenki Wyśpiewaj sukces

2018 ks bednarekKolejna edycja Festiwalu Piosenki Wyśpiewaj sukces odbyła się 15 czerwca 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury. Tegoroczna muzyczna impreza to prezentacja utworów skomponowanych przez Jarosława Kukulskiego.
Witając uczestników i publiczność, finałowe śpiewanie otworzyła dyrektor Hanna Szumotalska. Przypomniała, że poprzedziły je eliminacje, które odbyły się w GCK 12 maja.
W piątek 15 czerwca na scenie Centrum słuchaliśmy dziesięcioro uczniów ze szkół gminy Gruta, gminy Świecie n/Osą oraz z Grudziądza. Każdy z uczestników wykonał dwa utwory. Jury pod przewodnictwem dyrektor H. Szumotalskiej, brało pod uwagę interpretację, warunki głosowe, przyznawało również punkty za tak zwane wrażenie ogólne. W sumie najlepsi mogli uzyskać 15 punktów i takie noty zdarzały się.
Festiwal obejmował trzy kategorie wiekowe. I tak wśród najmłodszych solistek najlepsza okazała się Antonina Połom ze SP Lisnowo (103 punkty), w grupie drugiej jury najwyżej oceniło występ Magdaleny Szymaniak z podstawówki w Słupie (93 pkt.), natomiast wśród najstarszych wykonawców najlepiej zaprezentował się Klaudiusz Januszewski, gimnazjalista z Lisnowa (103 pkt.).
Oprócz wymienionych na scenie GCK wystąpili: Julia Steciuk, Wiktoria Masłowska, Emilia Mira, Oliwia Jaranowska, Natalia Arendt, Wiktoria Krause i Paulina Jaranowska.
Niektórym wykonawcom towarzyszyli ich nauczyciele muzyki: Andrzej Derkowski i Karol Kosik.
W czasie, kiedy obradowało jury, na scenie koncertował zespół PÓŁnaPÓŁ, czyli Agata Misiak – wokalistka i skrzypaczka, Krzysztof Janikowski – wokalista i gitarzysta oraz Łukasz Cybulski – gitarzysta.
Po piosenkach PÓŁnaPÓŁ nastał moment szczególny, najlepsi otrzymali statuetki Grand Prix, a wszyscy uczestnicy Festiwalu nagrody rzeczowe (fundatorem było Centrum).
Piątkowe wokalne zmagania swoją obecnością zaszczyciła wójt Halina Kowalkowska, która z uwagą przysłuchiwała się wykonawcom, a w epilogu – wspólnie z dyrektor Centrum – wręczała wspomniane już statuetki i nagrody.
Prowadząca samorząd pogratulowała dzieciom i młodzieży muzycznej pasji i zachęcała do dalszej pracy, niezbędnej do rozwijania talentu.

RAS

Fotoreportaż

Szczególny Literacki Dzień

2017 dorisSandra Chałat, Mirela Czarnecka, Malwina Średzińska i Kamila Wesołowska to cztery gimnazjalistki, które przynajmniej od roku uczęszczały na Kółko Literackie do Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Ich przewodnikiem po świecie literatury był instruktor i literat Stanisław Raginiak.
21 czerwca niemal w samo południe gimnazjalistki zostały zaproszone do GCK, aby odebrać zaświadczenia potwierdzające ich działalność w Kółku Literackim, przydatne im do dalszej edukacji, już w szkole średniej (otrzymają za nie dodatkowe punkty po złożeniu dokumentów do wybranej placówki).
Zaświadczenia wręczyła dziewczynom dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która podziękowała Sandrze, Mireli, Malwinie i Kamili za to, że współpracowały z podległym jej Centrum. Dyrektor podkreśliła, że zawsze mogła na nie liczyć, że zawsze były dobrze przygotowane i ładnie recytowały lub czytały wiersze.
Dziewczyny doceniły współpracę z instruktorem i – oprócz podziękowań – wręczyły mu różę i wspólne zdjęcie z opiekunem, który akurat w tym dniu miał urodziny.
Cóż, czas biegnie szybko.
Gimnazjalistki za dwa dni opuszczą Zespół Szkół w Grucie. Ale, jak zapewniły, nie chcą żegnać się z GCK i – jeśli tylko będzie taka potrzeba – zawsze stawią się w komplecie, by nadal recytować wiersz.

(tng)

[widgetkit id=240]

Po której staniesz stronie – koncert w 15-lecie działalności

2017 dorisProwadzący zespół PÓŁnaPÓŁ Krzysztof Janikowski uznał, że dobrym miejscem na jubileuszowy koncert (14 czerwca 2017 r.) będzie świetlica w Mełnie Cukrowni. I pewnie miał rację, bo ta sala jest naprawdę ładna. Starannie przygotowana przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i mamę Agaty Gajewskiej scenografia robiła wrażenie na wielu gościach.
Jubileuszowy koncert połączony z promocją płyty (15 utworów, jakżeby inaczej!) rozpoczął się o godzinie 19, a zakończył około 21. Zespół zaprezentował ponad 20 piosenek, większość z najnowszej płyty, ale też przekrojowo przeprowadził widownię przez wszystkie swoje projekty i wcześniejsze krążki. PÓŁnaPÓŁ, czyli K. Janikowskiego, Agatę Gajewską i Agatę Misiak (grała też na skrzypcach), Szymona Gajewskiego i Jakuba Gromadzińskiego (gościnnie na pianinie) w kilku utworach wokalnie wsparły zaprzyjaźnione dziewczyny z grudziądzkiego chóru Alla Camera: Marta Gronek, Weronika Marzec, Olimpia Szymczyk, Ilona Aleksandrowicz i Zuzanna Daroszewska.

czytaj więcej, Fotoreportaż

„WYŚPIEWAJ SUKCES”

2017 dorisW sobotnie przedpołudnie 3 czerwca 2017 roku w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury odbył się III Festiwal Piosenki Wyśpiewaj sukces, tym razem wykonywano utwory Seweryna Krajewskiego.
W konkursie wystąpiło osiem dziewcząt ze szkół gminy Gruta. Zanim rozpoczęła się wokalna rywalizacja, posłuchaliśmy piosenek z repertuaru Maryli Rodowicz w wykonaniu ubiegłorocznych laureatek: Oliwii Walter i Aleksandry Cylka ze Szkoły Podstawowej w Plemiętach.
Festiwal, w imieniu wójt Haliny Kowalkowskiej, otworzył Jarosław Poznański, sekretarz gminy. Po powitaniu wykonawców i publiczność dodał, iż cieszy się, że w gminie jest sporo uzdolnionych dzieci, a impreza GCK umożliwia im zaprezentowanie się na scenie i zdobycie laurów.
Również dyrektor Centrum Hanna Szumotalska nie kryła satysfakcji z faktu, że to już trzecia edycja Festiwalu. I, podobnie jak J. Poznański, życzyła wykonawcom udanego występu.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Ostatnie zajęcia przed wakacjami

2017 doris29 i 31 maja to daty zamykające całoroczne zajęcia plastyczne dla dzieci dwóch grup. W poniedziałek instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała starszakom szkicowanie budynku Gminnego Centrum Kultury, stąd lekcja plastyki odbywała się w ogrodzie. To było nowe „artystyczne” doświadczenie młodziutkich plastyków, ale – jak podkreślali w trakcie rysowania – ciekawe i… przyjemne, wszak o tej porze roku ogród jest naprawdę piękny.
W związku z tym, że nadchodzą wakacje, dzieci wręczyły róże instruktorce i podziękowały za miesiące plastycznej nauki i opieki. Pani Katarzyna, w rewanżu, poczęstowała je ciastkami, herbatą i napojami, które zafundowała dyrektor Centrum.
Z kolei w środę, gdy zajęcia mają najmłodsi, tematem malowania farbkami, były motywy wakacyjne. Nie zabrakło czasu na rozmowy o tym, jak dzieci zamierzają spędzić czas wolny od nauki. Oczywiście były słodycze i podziękowania dla dyrektor i instruktorki.

[widgetkit id=238]

(tng)

Storczyki zakwitły!

2017 dorisAkurat w ostatnim dniu maja w Gminnym Centrum Kultury zakwitło osiem wyjątkowo pięknych storczyków.
Jednak, aby tak się stało, panie uczęszczające na zajęcia plastyczne musiały naprawdę się napracować. Stworzenie pięknego, subtelnego kwiata wymaga wielu godzin misternej pracy i ogromnej cierpliwości.
Niezbędne materiały to: rajstopy (im grubsze, tym kwiatek wychodzi ładniejszy, a kolory są bardziej intensywne), kolorowe druciki florystyczne, taśma florystyczna, nici, nożyczki, kombinerki, etc.
Do uzyskania pięknego kwiata potrzeba sporo detali, ale nie mniej ważne jest perfekcyjne połączenie tego wszystkiego, a gwarantuje to jedynie żmudna i skrupulatna praca.
Dyrektor H. Szumotalska dziękuje wszystkim paniom za udział w zajęciach. Szczególnie Krystynie Turek, która jest nieformalnym instruktorem. To przede wszystkim dzięki jej umiejętnościom, które znakomicie potrafi przekazywać koleżankom, plastyczna edukacja jest na bardzo dobrym poziomie.
Pochwalić należy wszystkie ambitne panie, które – jak same twierdzą – dopiero po wielu spotkaniach w GCK doszły do wniosku, że wiele potrafią, że jeszcze kilka miesięcy temu nie podejrzewały siebie o tak znakomite inklinacje artystyczne, czy nawet o talent.
31 maja jest datą, która wyznacza przerwę letnią w spotkaniach plastycznych. Panie ponownie spotkają się we wrześniu.
To jakby naturalne, że piękne storczyki „powędrowały” do domów naszych zdolnych kobiet.
Niech im kwitną jak najdłużej.

[widgetkit id=235]

(RAS)

ZŁOTY WIEK ROMANTYCZNIE

2016 zloty wiek romantycznieW amfiteatrze w Zbicznie 28 maja odbył się XIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Romantycznej. Na scenie wystąpiły zespoły m.in. z Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego, Bobrowa, Kwidzyna, Chełmna, Sierpca i oczywiście ze Zbiczna. Wśród wykonawców nie zabrakło Złotego Wieku działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
Organizatorami imprezy byli: zespół „Wesołe Kumoszki”, wójt gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.
Główna nagroda „Zakochany Wróbelek” „pofrunęła” do Bronisławia.

Czytaj więcej

Warsztaty – kwiatki i motylki

2016 warsztaty czerwiecCoraz większym zainteresowaniem cieszą się Warsztaty dla Dorosłych organizowane przez Gminne Centrum Kultury. W środę 8 czerwca panie spotkały się po raz szósty. Ponad dwugodzinne zajęcia plastyczne poświęcono tym razem na wykonanie z tiulu barwnych kwiatków, które można wykorzystać między innymi do ozdoby nakryć na stół, czy przypiąć do opaski na głowie. Możliwości praktycznie są nieograniczone. Oczywiście kwiatki to także dodatki do nich w postaci najróżniejszych koralików lub różyczek.
Dyrektor z satysfakcją stwierdziła, że spotkanie przebiegało w bardzo miłej, koleżeńskiej atmosferze. – Niezmiernie cieszę się z tego faktu, bo potwierdza on, że panie tworzą już zgrany, artystyczny kolektyw. Jedna drugiej służy radą, a gdy komuś na początku trochę nie wychodzi, może liczyć na pomoc koleżanki – podsumowuje Hanna Szumotalska i dodaje, iż rada jest z tego, że panie same wychodzą z plastycznymi propozycjami, sugerują, co można by wykonać na kolejnych Warsztatach.

[widgetkit id=176]

***

22 czerwca odbyło się kolejne spotkanie, ostatnie przed letnią przerwą. Zdolne kobiety przyznały, że lipiec i sierpień będą dla nich miesiącami „urlopowymi”.
W kolejną środę wykonywano najróżniejsze motylki, które można wykorzystać, jako ozdobę do przepaski na głowę, wpiąć we włosy lub dla uatrakcyjnienia wnętrza mieszkania przyczepić je np. do firany. Jak powiedziała Krystyna Turek, grająca pierwsze skrzypce na Warsztatach, mniej istotne jest to, jak wykorzystane zostaną motylki, a bardziej – nauka i umiejętność ich wykonania.
Gratulujemy paniom wytrwałości, pomysłów i naprawdę ładnych prac.
Zdolne, ambitne i pracowite kobiety od września znowu będą się spotykać w GCK.

[widgetkit id=177]

RAS / Foto: E. Józefowicz 

III Konkurs Zręczności Powożenia Zaprzęgami Parokonnymi Mełno `2016

2016 powozySobotni Konkurs (25 czerwca) zorganizowany przez wójt Halinę Kowalkowską i Gminne Centrum Kultury, przy pomocy i zaangażowaniu Rady Sołeckiej w Mełnie Cukrowni, odbył się w upalną pogodę. Dlatego nieodzowna była obecność druhów z OSP Gruta, którzy zadbali o to, aby konie miały wodę.
Zawody otworzyła wójt H. Kowalkowska, życzyła zawodnikom jak najlepszych i bezpiecznych przejazdów. Rywalizacja rozpoczęła się o godz. 14. i trwała dwie godziny. Na starcie stanęło 13 zaprzęgów. Rozegrane zostały dwa punktowane przejazdy, zawodnicy musieli pokonać wiele technicznych przeszkód, liczył się czas i precyzja.
Sędzią głównym był Michał Laskowski, a technicznym Adam Schmidt.
Wójt otwierając III Konkurs zauważyła, że na boisku w Mełnie Cukrowni nie było nadmiaru kibiców. Ale czy można się było dziwić, skoro temperatura w słońcu wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza, w dodatku o godz. 15. rozpoczynał się mecz naszej drużyny na Mistrzostwach Europy.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Festyn Rodzinny w Pokrzywnie

2016 festyn pokrzywnoPod każdym względem udany był festyn w Pokrzywnie zorganizowany 24 czerwca przez sołtysa Łukasza Zieleckiego, Radę Sołecką oraz Gminne Centrum Kultury w Grucie.
Instruktorki Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska prowadziły konkursy dla dzieci w godz. 16-19 (m.in. przeciąganie liny, przyklejanie i następnie liczenie kolorowych piegów, rysowanie portretu sołtysa, malowanie twarzy).
Nagrody zwycięzcom poszczególnych konkursów wręczała żona sołtysa, pani Beata.
Około godz. 18 na plac przy świetlicy wiejskiej przyjechał Picoland ze zjeżdżalnią, a godzinę później czas dzieciom i dorosłym swoją muzyką i śpiewem umilał Jacek Gawrział.
Na koniec spotkania pan Łukasz podziękował zespołowi GCK za poprowadzenie imprezy.
W Pokrzywnie obecna była też dyrektor GCK Hanna Szumotalska, którą nie tylko interesowało prowadzenie zajęć przez instruktorki, ale także poprowadziła kilka konkursów.

Tekst: (r) / Foto: RJ

Fotoreportaż

Autor z Gruty

Przed kilkoma dniami we Włoszech ukazał się 400-stronicowy almanach poezji polskiej i włoskiej. Miło nam poinformować, że wśród już bardzo znanych i docenionych polskich poetów wydawca zamieścił też wiersze Stanisława Raginiaka, pracownika Gminnego Centrum Kultury w Grucie.

2016 raginiak tomik wlochy

(tng)

Spotkanie śpiewających przyjaciół

2016 zloty wiek integracyjnieZespół wokalny Złoty Wiek działający w Gminnym Centrum Kultury w Grucie i chór Złoty Kłos z Jabłonowa Pomorskiego biesiadowali i śpiewali w poniedziałek 20 czerwca. Spotkanie zorganizowała Hanna Szumotalska, dyrektor GCK. Goście przyjechali punktualnie, chociaż w tym dniu pogoda się nie popisała, lało prawie cały dzień.
Spotkanie, wcześniej zaplanowane w ogrodzie, zostało przeniesione do budynku, gdzie w nowo pomalowanej sali czekały ładnie udekorowane stoły, a na nich smaczny poczęstunek.
I, jak to bywa przy tego typu koleżeńskich biesiadach, panie i panowie rozmawiali i śpiewali. Dodajmy, że oba zespoły muzycznie prowadzi Andrzej Derkowski.
Naturalnie, na początku dyrektor powitała gości z Jabłonowa oraz nasz zespół, który artystycznie prowadzony jest przez Barbarę Małgorzewicz.
Niemal trzygodzinne spotkanie pozwoliło na jeszcze lepsze poznanie się śpiewających, przy okazji jedni i drudzy mogli podzielić się, pochwalić ostatnimi swoimi dokonaniami artystycznymi, a także zdradzić najbliższe estradowe plany.
Integracyjny poniedziałek upłynął w ciepłej i koleżeńskiej atmosferze. Wstępnie umówiono się na kolejne spotkanie, tym razem w Jabłonowie Pomorskim.

RAS

Sołectwo wspólnie z GCK

2016 festyn kitnowoArtur Błędowski, sołtys i radny, Rada Sołecka w Kitnowie oraz Gminne Centrum Kultury w sobotę 18 czerwca zorganizowali festyn dla mieszkańców tej wsi. Oczywiście udział w nim wzięli również dorośli i dzieci z innych miejscowości naszej gminy. Obecna była wójt Halina Kowalkowska, która na początku spotkania powitała mieszkańców i życzyła im jak najlepszej zabawy. Nie zabrakło kilku radnych.
Dobrze przygotowanej imprezie od początku do końca dopisała aura.
Organizatorzy zapewnili cały szereg najróżniejszych konkurencji sprawnościowo- plastycznych głównie dla dzieci (m.in. przeciąganie liny, „Kto ma więcej piegów”, wyścigi w workach, malowanie twarzy sołtysa Błędowskiego, „Czapka parzy”) i znakomitą kuchnię, od świetnie przygotowanych wędlin po żurek, grochówkę, kiełbaski i ziemniaki smażone.
Dzieci mogły skorzystać z karuzeli, zjeżdżalni i trampoliny. Muzyczną oprawę zapewniły zespoły GCK – TiM i PÓŁnaPÓŁ.

Fotoreportaż

Złapać sen…

2016 wiatrolapNa cyklicznych zajęciach plastycznych dla dzieci (dwa razy w tygodniu) prowadzonych w Gminnym Centrum Kultury, obecnie przez instruktorkę Emilię Józefowicz, pojawiło się coś nietypowego. Otóż, jak powiedziała Emilia, jedna z dziewczynek zaproponowała i zapytała, czy można by wykonać… łapacza snów. Pomysł był na tyle nowatorski i zaskakujący, że inne dzieci nie bardzo wiedziały, o co chodzi. Ale sprawa szybko się wyjaśniła. Instruktorce temat nie był obcy.
– Łapacze snów są psychicznym filtrem, tarczą przeciwko złu w naszym umyśle i świecie, który nas otacza – wyjaśniała dzieciom prowadząca zajęcia. – Dla innych te ręcznie wykonywane przyrządy mają znaczenie religijne. Jeszcze dla innych łapacz snów jest po prostu darem od dobrych mocy. Wykonywane są z miękkiego drzewa, na przykład wierzby, w kształcie koła. W środku tka się coś w rodzaju pajęczyny ze zwierzęcych ścięgien. Do ozdobienia łapacza używa się przeważnie piór i paciorków.
Okazało się, że nowa propozycja, nowy pomysł plastyczny szybko zyskał zwolenników i uczestnicy zajęć wzięli się do pracy.

(tng)

[widgetkit id=172]

Ładne głosy w ładnym ogrodzie

2016 II festiwal wyspiewaj sukcesSłoneczna, śpiewna i gitarowa była sobota 4 czerwca w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury. Przed południem, o godz. 10 rozpoczął się II Festiwal Piosenki „Wyśpiewaj sukces”, na którym młodzi wykonawcy z naszych szkół podstawowych i gimnazjum zaprezentowali piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz. W sumie, po wcześniejszych eliminacjach szkolnych, w finale znalazło się osiem dziewcząt, sześć z podstawówek i dwie z gimnazjum. Na scenie wystąpiły również laureatki z poprzedniego roku, kiedy to śpiewano piosenki do słów Jacka Cygana. Festiwal to także debiut Kółka Gitarowego działającego w GCK, a prowadzonego przez muzyka Łukasza Kowalskiego.

czytaj więcej, Fotoreportaż

FESTIWAL AKTYWNOŚCI LOKALNEJ

2015 festiwal aktywnosciW sobotę 20 czerwca 2015 r. zaraz po konkursie w powożeniu rozpoczął się II Festiwal Aktywności Lokalnej wieńczący projekt „DOBRE KLIMATY DLA WSPÓŁPRACY NGO I JST W GMINACH PŁUŻNICA I GRUTA”.
Wcześniej 12 czerwca w świetlicy wiejskiej Mełno Cukrownia odbyło się drugie forum organizacji pozarządowych. Przypomnijmy, że forum jest miejscem wymiany doświadczeń i okazją do podsumowania jakości współpracy samorządu lokalnego z trzecim sektorem, czyli organizacjami pozarządowymi.
Sobotni finał projektu otworzyli Jarosław Poznański, sekretarz gminy i Mirosława Tomasik, prezes Stowarzyszenia Płużnica, która w kilku zdaniach przypomniała ideę projektu.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Mini siłownia w GCK!

2015 silowniaJeszcze niedawno pomysł Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, aby w podległej jej placówce stworzyć mini siłownię wydawał się czymś mało realnym. A jednak! Dzięki konsekwencji, przedsiębiorczości i sponsorom w GCK są już świetne urządzenia wzmacniające mięśnie i… siłę ducha!
– Siłownia pełną parą ruszy od września, ale osoby biorące udział w projekcie Ruch jako aktywność fizyczna już ćwiczą – informuje H. Szumotalska. – Bardzo się cieszę, że udało mi się zrealizować plany w tym zakresie. Orbitrek, rower stacjonarny i dwie bieżnie (zwykła i elektroniczna - przyp. RAS), to cztery przyrządy, jakimi dysponujemy. Jeden pozyskaliśmy z projektu, dwa zostały zakupione ze środków GCK, natomiast bieżnię elektroniczną otrzymaliśmy od sponsorów Moniki i Łukasza Szumotalskich.
Gratulując dyrektor pomysłu i konsekwencji, wyrażamy przekonanie, że od września nie zabraknie chętnych na ćwiczenia, zarówno młodzieży jak i dorosłych.

Tekst/foto: (wil)

[widgetkit id=101]

The holiday`s time is coming soon...

(Nadchodzi czas wakacji...)

2014 angielski wakacjePoniedziałkowe popołudnie 23 czerwca to ważna – i zapewne z niecierpliwością oczekiwana – data dla dzieci uczących się języka angielskiego w Gminnym Centrum Kultury w Grucie. Tego dnia zakończył się kolejny rok zajęć prowadzonych przez Paulinę Wantoch-Rekowską.
O godzinie 15. nauczycielka w obecności rodziców wręczyła kilkudziesięciu uczniom certyfikaty i dyplomy, podkreśliła ich zaangażowanie w naukę języka angielskiego.
W pięciu grupach naukę pobiera prawie sześćdziesiąt dzieci. To bardzo dużo. Wśród nich są kilkulatkowie oraz gimnazjaliści.
Przyglądając się zakończeniu kolejnego roku, nie trudno było zauważyć, że dzieci darzą sympatią swoją lektorkę. Potwierdziły to kwiaty, podziękowania i uśmiechy.
Paulina Wantoch-Rekowska znalazła chwilę na intelektualną zabawę, na rywalizację między dziećmi a rodzicami. Zabawa dotyczyła oczywiście znajomości języka angielskiego. I chociaż młodsza generacja najczęściej lepiej odpowiadała czy śpiewała, to jednak należy pochwalić rodziców, wielu z nich naprawdę świetnie radziło sobie z angielszczyzną.
Na koniec pani Paulina częstowała podopiecznych świetnym tortem.
I tak oto wśród gwaru, uśmiechów i wakacyjnych już życzeń miłe spotkanie w GCK dobiegło końca. The holiday`s time is coming soon... 

Tekst/foto: RAS

{gallery}2014_angielski_wakacje{/gallery}

TiM wystąpił w Mniszku

2014 tim w mniszkuW Warsztacie Terapii Zajęciowej, działającym na osiedlu Mniszek w Grudziądzu, w szczególnym dla Polaków dniu 4 czerwca koncertował nasz zespół TiM i Dorota Berent. Zaproszeni zostali przez pracownika tej placówki muzykoterapeutę Adriana Zasadę. W sali zgromadziła się prawie setka uczestników WTZ, w tym zaproszeni goście podobnej placówki z Tucholi.
Zespół, podkreślając, że działa przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie, zapowiedział A. Zasada. Koncert bardzo się podobał, świadczyły o tym owacje na stojąco i wiele rozdanych autografów przez wokalistów Aleksandrę Kanios, Cezarego Szytniewskiego, Nikodema (syn Doroty Berent) i oczywiście prowadzącą TiM.
Wykonawcy zaprezentowali głównie utwory autorskie, a Dorota również swoją najnowszą piosenkę Czas (jej tekst, do którego wykorzystała motywy melodii Vaya Con Dios).
Godzinny koncert został bardzo dobrze przyjęty.
Cieszymy się, że w Grudziądzu znowu było słychać o naszym zespole, o Grucie.
Kierownik WTZ w Mniszku Hanna Lewandowska nie tylko werbalnie podziękowała TiM-owi, ale też i na piśmie.

Tekst: wil. Foto: Jadwiga B.

{gallery}2014_tim_w_mniszku{/gallery}

Festyn Sołectwa i GCK

2013_gck_rozp_wakacjiZa nami kolejne spotkanie w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury. 28 czerwca Festyn „Witajcie Wakacje” zorganizowały sołectwo Gruty i GCK. Przez kilka godzin śpiewano, tańczono i rywalizowano w konkursach (głównie dzieci). Wszystko było dobrze przygotowane i prowadzone.

Na scenie pojawiły się zespoły działające przy GCK. Instruktorki Małgorzata Rzepko i Monika Chyła przeprowadziły szereg konkursów. Najmłodsi zmagali się w takich konkurencjach jak: rzut piłeczką do celu, bieg w workach, skoki ze związanymi nogami. Był konkurs piosenki i plastyczny (malowanie na placu budynku GCK), taniec z balonami, hula hop, itp.

Panie z sołectwa przygotowały grilla, ciastka, napoje. Wspomagał ich (także swoimi ogórkami) radny Marek Czmoch.

Imprezę prowadziły dyrektor Hanna Szumotalska i sołtys Ewa Schmidt.

Bawiących się odwiedziła wójt Halina Kowalkowska.

Podsumowując Festyn organizatorki stwierdziły, że analogicznie do roku ubiegłego (podobna impreza) dorosłych było nieco mniej, ale bezsprzecznie w tym roku dopisały dzieci i młodzież. – I ten fakt nas cieszy – stwierdziły na koniec.

Tekst/foto: RAS

Continue Reading

Drugi rok zakończony

2013_zaj_literackieTo już dwa lata jak w Gminnym Centrum Kultury działa Koło Literacko-Dziennikarskie. Pięć ambitnych gimnazjalistek: Michalina Lesińska, Kinga Panek, Patrycja Osuch, Karolina Fiszer i Judyta Spryniecka otrzymały wczoraj „świadectwa” ukończenia drugiego roku.

Prowadzący zajęcia Stanisław Raginiak przy wystawieniu oceny końcowej brał pod uwagę zaangażowanie, znajomość zasad pisowni języka polskiego, predyspozycje literackie, wyobraźnię, ambicję i pracowitość. Najwyższa ocena oscylowała w granicach „szóstki”.

W czasie prawie półtoragodzinnego resume zajęć nie obyło się bez rozmów o literaturze, instruktora pytano o jego zdanie na temat twórczości Sławomira Mrożka i Jerzego Pilcha. Padło też pytanie (z pozoru banalne), dlaczego się pisze?

Później był czas na sałatkę i sok. Gimnazjalistki (chyba z racji wieku instruktora) podarowały mu paczuszkę ze słodyczami.

– Zachowajcie „świadectwa’ na pamiątkę, gdy już będziecie uczennicami szkół średnich w Grudziądzu jestem przekonany, że uczący was poloniści widząc z kim miałyście zajęcia spojrzą na was przychylnym okiem. No, może nie wszyscy… – powiedział na koniec Raginiak.

Od września rozpocznie się kolejny, trzeci rok Koła.

(wil)

Zajęcia fotograficzne

2013_zaj_fotoOd maja w GCK trwają zajęcia Koła Fotograficznego prowadzonego przez Lesława Domowicza z Pokrzywna, profesjonalistę, autora świetnych zdjęć zamieszczonych w kilku albumach. Kilkanaście młodych osób poznaje tajniki tej niełatwej sztuki. Zajęcia, odbywające się w każdy poniedziałek w godzinach16-18, ciszą się sporym powodzeniem.

Jeśli ktoś chciałby się dokształcać w tej materii, może jeszcze zapisać się do Koła. Kontakt z dyrektor placówki.

Tekst/foto: eres

Popularność TiM i Doris rozprzestrzenia się…

2013_tim_dorisZespół TiM i Dorota Berent, czyli Doris, przynoszą coraz więcej splendoru nie tylko sobie, ale także naszej gminie i Gminnemu Centrum Kultury. Niedawno Doris, wspierana przez Aleksandrę Kanios i Cezarego Szytniewskiego, wystąpiła na Dniach Grudziądza (jej recital otwierał wieczór, podczas którego wystąpiły takie gwiazdy jak: Banda i Wanda oraz Oceana Mahlmann, niemiecka wokalistka).

– Tydzień później, w niedzielę 23 czerwca zagraliśmy koncert w Lisewie na X Spotkaniach Rodzinnych – informuje Dorota. – Pierwsza część to piosenki w wykonaniu TiM, druga to prawdziwy wokalno-muzyczny popis mój, Krzysztofa Jelińskiego oraz Aleksandry i Cezarego. Występ musiał się podobać, potwierdzają to kolejne zaproszenia. Nie tylko mnie cieszy fakt, że dowiadują się o nas coraz to inni mieszkańcy kraju.

(r) Foto: R.SZ.

Continue Reading

Dni Grudziądza z udziałem TiM

2013_dni_gdz_timPodczas Dni Grudziądza na scenie na stadionie Olimpii wystąpiła Dorota Berent oraz członkowie grupy TiM Aleksandra Kanios i Cezary Szytniewski.

Foto: RAS

ZŁOTY WIEK W NATARCIU

2013_zlotywiek2

 

2013_zlotywiek

 

2013_zlotywiek

Nasi śpiewający seniorzy z zespołu wokalnego „Złoty Wiek” w każdą środę spotykają się na próbach w Gminnym Centrum Kultury. Tak też było w środę 12 maja (vide - foto z zajęć tym razem w ogrodzie). Tego dnia Barbara Małgorzewicz podzieliła się z nami wrażeniami z ostatniego występu grupy.

– Ósmego czerwca wystąpiliśmy w Łąkorzu, gmina Biskupiec Pomorski w Memoriale Śpiewaczym Anny Grzywacz, która przez wiele lat krzewiła kulturę muzyczną w swojej wsi. Ta ambitna impreza poświęcona jest właśnie pamięci tej miejscowej animatorki kultury, członkini grupy „Byle-Babki” – mówi prowadząca „Złoty Wiek”. – Uroczystość zorganizowały koleżanki z tego nadal istniejącego zespołu i Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich. Memoriał odbył się w kościele parafialnym. Wystąpiło dziesięć zespołów wokalnych, śpiewano pieśni kościelne, każdy zespół zaprezentował też kilka swoich ulubionych piosenek.

Po występach wszyscy śpiewający seniorzy zaproszeni zostali na obiad do Wiejskiego Domu Kultury. Później odbyła się dalsza część artystyczna.

Na kolejne występy 21 lipca „Złoty Wiek” wybiera się do Wąbrzeźna na „BIESIADĘ SENIORÓW”. Po powrocie, jak informuje jego szefowa, zajmą się przygotowaniami do naszych dożynek gminnych.

Tekst/zdjęcie w ogrodzie RAS
Pozostałe – archiwum.

Kolejny talent – Natalia Arendt

2013_talent_nicwaldNatalia mieszka w Nicwałdzie, tu też chodzi do szkoły. Dziewczynka za sugestią Andrzeja Derkowskiego, instruktora muzyki, wzięła udział w majowym XII Festiwalu Piosenki Krajów Unii Europejskiej w Radzyniu Chełmińskim (organizatorem był Międzyszkolny Klub Europejski), i zdobyła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej. –

Wykonałam dwie piosenki „Chwila marzeń” do słów Wandy Chotomskiej i muzyki Adama Skorupki oraz utwór „Żółta podwodna łódź” z repertuaru The Beatles – informuje mała wokalistka. – Z naszej szkoły był jeszcze Kuba Bernacki, który otrzymał wyróżnienie. Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, to dla mnie duża radość.

Natalia przyznała, że ładny głos ma po mamie. O zdobyciu pierwszego miejsca dowiedziała się w dniu pierwszej komunii świętej. – Gdy stałam z innymi dziećmi przed kościołem podeszła do mnie mama Kuby i powiedziała o wynikach. Podskoczyłam z radości – wspomina. Zapytałem Natalię, a jak było po powrocie do domu? – Mamie popłynęły łezki, a tata mnie przytulił – odpowiedziała.

Tekst/foto: RAS

Przedstawiamy młode talenty

2013_talent_marta_boguszewoMarta Żuchowska mieszka w Gołębiewku, uczy się w szkole w Boguszewie. Jest uczennicą piątej klasy. Uczy się dobrze i… świetnie rysuje. Talent dziewczyny odkryła Izabela Ostrowska.

Obejrzałem kilka rysunków Marty i stwierdzam, że zaskakują one swoją pomysłowością, wyobraźnią i niezłym już warsztatem plastycznym.

– Chyba w trzeciej klasie ktoś zauważył, że moje rysunki różnią się od prac innych dzieci – mówi utalentowana uczennica. – Byłam zbyt mała, by zrozumieć swoją obrazkową inność. Cieszę się, że pani Ostrowska zwróciła uwagę na to, co maluję. Moje ulubione motywy to dziewczynki w różnych strojach, czasami jakby nie z tego świata.

Obejrzane prace zdumiały mnie. Niewątpliwy talent Marty zapewne się rozwinie. Tym bardziej, że jak sama twierdzi rysuje każdego dnia.

Tekst/foto: RAS