logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Malowanie paluszkami…

tekst 2Instruktorka Magdalena wpadła na dość prosty sposób, by dzieci kolejne wiosenne kwiatki malowały nie za pomocą pędzelka, ale… paluszkami. Technika niby znana, jednak grupa zdolnych małych „artystów” miała sporą frajdę. Robiły to pierwszy raz i mocno przeżywały. Jednogłośnie jednak stwierdziły, że to bardzo fajne nowe doświadczenie. Duże pomieszczenie sprawiło, że każdy miał dla swoich kwiatków kilka metrów kwadratowych i mógł się swobodnie poruszać wśród nich. {gallery}madziaplastyka{/gallery}

(r)

Niespodziewane odwiedziny...

tekstMiłą niespodziankę sprawił dzieciom wójt Waldemar Kurkowski, odwiedzając je podczas kolejnych (21.03.) zajęć muzyczno-rytmicznych prowadzonych przez Klaudię Dziubkowską. Prowadzący samorząd nie ukrywał, że bardzo się cieszy z kolejnych ciekawych i ambitnych "lekcji w GCK. Dzieci sympatycznie przywitały zacnego gościa i opowiedział o tym, co spotyka ich w Centrum.
Przypomnijmy, że K. Dziubkowska prowadzi dwie grupy dzieci, młodsze uczy rytmiki, natomiast starsze śpiewu. {gallery}klaudiamarzec{/gallery}

(tng)

Szansa na finanse i… spotkanie biblioterapeutyczne

tekstPopołudnie 21 marca w GCK – kolejne spotkanie seniorów z Klubu Wiecznie młodzi. Tego dnia dość szczególne, ponieważ zaproszony został na nie wójt Waldemar Kurkowski i Monika Wróbel, kierownik GOPS Gruta.
Powodem ich obecności było poinformowania seniorów o planach samorządu gminy w zakresie pozyskania środków w ramach WIELOLETNIEGO PROGRAMU SENIOR+ na lata 2015-2020, finansowanego z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, na utworzenie i wyposażenie Klubu Senior+. Wójt oznajmił, iż planuje jeszcze w tym roku ubiegać się o kwotę 125 tys. na przebudowę i remont pomieszczeń przeznaczonych na Klub Seniora oraz o 25 tys. zł na jego wyposażenie.
Merytoryczną stroną zajmą się Monika Wróbel i Hanna Szumotalska – dyrektor GCK.
Ponadto tegoroczny wniosek otworzy w przyszłym roku możliwość ubiegania się o dofinansowanie na bieżącą działalność Klubu, w którym z tygodnia na tydzień przybywa uczestników.
– Starania o dofinansowanie to troska o starszych mieszkańców – podkreślił wójt, zdaniem którego realizacja zamierzenia przyczyniłaby się przede wszystkim do jednego, że panie i panowie z Klubu Wiecznie młodzi mogliby spotykać się w dużo lepszych warunkach niż dotychczas i korzystać z różnorodnych atrakcji i możliwości, jakie daje uczestnictwo w Klubie Senior+. Przekazana informacja bardzo ucieszyła seniorów. I to była pierwsza istotna rzecz tego dnia. Druga związana była już z cyklicznym spotkaniem się seniorów. Prowadząca Klub Hanna Szumotalska zaprosiła Annę Fabrykiewicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Grucie, która poprowadziła spotkanie biblioterapeutyczne. Jego tematem było pojęcie nadzieja.
Klubowicze zastanawiali się, jak często używamy zwrotu mam nadzieję i co on tak naprawdę znaczy...? – W jaki sposób można pomóc swojej nadziei, ano tak samo jak można pomóc… szczęściu – podpowiedziała bibliotekarka.
Pojawił się motyw cegły, z której można zbudować mur i odgrodzić się od ludzi i świata, ale też można zbudować most i być z ludźmi. – W końcu człowiek to istota społeczna i potrzebuje drugiego człowieka – wyjaśniała A. Fabrykiewicz. Były zabawy ruchowe „prawo dżungli” i świetnie przyjęty masażyk na ocieplenie kontaktów.
Jak zawsze zajęcia wzbogacone były o zabawy pobudzające koncentrację, jak chociażby ruch metodą Denninsonów. Było też oczywiście literacko, zaprezentowane zostały wiersze Micheala Quaesta Mamy oraz opowiadanie Oczyszczenie z tomiku Krzysztofa Chrząstka.
Na koniec seniorzy dowiedzieli się, że każdego dnia dostają ogromny dar na swoje konto – 1440....(24 godziny) minut bezcennego życia i tylko od nas zależy, jak to wykorzystamy.
Zajęcia w Klubie Seniora w GCK prowadzone przez A. Fabrykiewicz mają już swoją wielomiesięczną historię. Jak można było wnioskować po uśmiechach i miłych słowach od pań i panów, cieszą się sporym zainteresowaniem. Zatem, jak zapewniła dyrektor Centrum, będą kontynuowane. {gallery}seniorzy{/gallery}

RAS

Trwa realizacja projektu

tekstOd 7 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury realizowany jest projekt TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikający z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”.
Do 15 czerwca 2019 roku, dzięki DARCZYŃCY ORLENOWI, w trzech grupach (dorośli i dzieci) w każdą środę tańczy 60 osób. Zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem. Zumba to nie tylko wszechstronny taniec i ćwiczenia, ale także znakomita zabawa. Naukę tańca prowadzi Aleksander Zabłocki (AZ Dance Studio z Grudziądz).
Dziś prezentujemy zdjęcia z ostatnich zajęć – 20 marca 2019 r. {gallery}zumba{/gallery}

(r)

Edukacja muzyczna

tekstOd początku lutego 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury odbywają się muzyczno-rytmiczne zajęcia dla dzieci, prowadzi je instruktorka Klaudia Dziubkowska. To kolejna ambitna propozycja spędzenia czasu, zaproponowana przez dyrektor Hannę Szumotalską. Skorzystać z niej mogą wszyscy, których – najogólniej ujmując – interesuje świat muzyki
i chcieliby rozwijać swoje predyspozycje w tej dziedzinie.
Po ostatnich zajęciach 14 marca poprosiliśmy instruktorkę o szerszą informację na temat zajęć.
– Grupę młodszą (4-8 lat) kształcę i nauczam muzyki wg Edwina Eliasa Gordona (amerykański pedagog i muzyk), która oparta jest na metodzie audiacji (zdolność słyszenia dźwięku bez „fizycznej" jego obecności). Krótko mówiąc – dziecko wyobraża sobie w myślach dany dźwięk czy melodię – informuje K. Dziubkowska. – Nasze zajęcia obejmują też zabawy muzyczno-ruchowe, rozwiązywanie zagadek muzycznych i rozpoznawanie po dźwiękach lub melodii czy dana piosenka jest wesoła, czy smutna. Systematycznie wprowadzam dzieci w świat zapisu nutowego poprzez zabawę (układanie nakrętek od butelek na pięciolinii, rysowanie nut po liniach na przygotowanych wcześniej planszach). Znajdujemy też czas na wspólne śpiewanie piosenek, oczywiście repertuar jest adekwatny do wieku podopiecznych.
Instruktorka prowadzi też drugą, nieco starszą grupę. Tu każde zajęcia prowadzone są bardziej pod względem kształcenia wokalu, emisji głosu z dykcją, włączając w całość elementy nauczania muzyki metodą wspomnianego już E. Gordona. – Bawimy się muzyką na przykład przez wspólne śpiewanie z podkładów karaoke na elektrycznym instrumencie muzycznym (keyboard), a także prowadzę edukację prawidłowego wydobywania dźwięków dzięki ćwiczeniu przepony – wyjaśnia dalej instruktorka. – W trakcie zajęć staram się udzielać odpowiednich rad i wskazówek. Dodatkowym atutem prowadzonych przeze mnie zajęć jest pokonywanie mentalnych „lęków” związanych ze sceną, obycia się z nią. To wcale nie takie łatwe wejść na scenę, ładnie się przedstawić i zaśpiewać. By przekonać moich uczniów do tego co robimy, niejednokrotnie opowiadam im o niemal dwudziestoletnich własnych doświadczeniach muzycznych.
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, co do istoty zajęć prowadzonych przez K. Dziubkowską. Jeśli po przeczytaniu artykułu kolejne dziecko nabrało ochoty na muzyczne lekcje w GCK, prosimy zgłosić swój akces do instruktorki (telefon 791300481) lub dyrektor Centrum (telefon 530443373). {gallery}klaudia{/gallery}

RAS

Wiosenne motywy…

2 do tekstuWiosna tuż, tuż. Nic zatem dziwnego, że na ostatnich zajęciach najmłodszych, jako temat pojawiły się motywy związane z tą porą roku.
I tak 11 marca dziewczynki wykonywały z kolorowego papieru i krepy hiacynty. Na początku musiały z małych formatów zrobić „klawiaturkę”, którą następnie podwijały, rolowały, by teraz z kolei stworzyć z tego kwiat i przymocować do łodygi (owinięty krepą patyczek).
Zajęcia następne (18 marca) to motylki. O, tu było dużo więcej pracy, bardziej też trzeba było uruchomić swą wyobraźnię. Najpierw był podkład z wyciętym już kształtem motylka, a następnie przeklejone do niego skrzydełka. Jak widać na zdjęciu, detali rysunkowych jest sporo. A później (już z gąbki) tułów. Im większa była dziecięca wyobraźnia plastyczna, tym piękniejszy powstał motylek. Generalnie – wszystkie pierwsze motylki 2019 roku były śliczne. {gallery}wiosenka{/gallery}

(r)

Kwiatki z włókna jutowego

dsc 0007Pewnie trudno w to uwierzyć, ale widoczne na zdjęciu kwiaty wykonane zostały z juty (włókno łodygowe produkowane z rośliny z rodzaju juta, uprawianej w Chinach), a konkretnie ze sznurka tego materiału, który ma niemal nieograniczoną możliwość zastosowań.
Panie z Kółka Plastycznego 12 marca 2019 r. zadały sobie niemały trud, postanowiły właśnie z juty wykonać kwiaty. Wcześniej oczywiście musiały przygotować „szkielet” z druciku. A to też zajęło sporo czasu, bo oprócz łodygi, trzeba było rozplanować i ułożyć drucianą kompozycję przyszłych listków. Do tego jeszcze niezbędny był pąk i listki. Jak widać na zdjęciu, panie rozwiązały to nader artystycznie. Jak już był szkielet i przygotowany kawałek worka jutowego, trzeba było jeszcze to wszystko symetrycznie rozmieścić, przykleić do druciku i perfekcyjnie ułożyć. To sporo. Dość powiedzieć, że wykonanie jednego kwiatka zajęło każdej pani około dwóch godzin. Cierpliwość pań plus ich umiejętności dały jednak naprawdę znakomity efekt. {gallery}juta{/gallery}

(tng)

Kotki jak malowane

tekstTrochę trwało wykonanie ładnych kotków. Dość żmudne, ale ciekawe zajęcia plastyczne w tym temacie zakończyły się, dokładnie w poniedziałek 11 marca. Dzieci, jak widać na zdjęciu, są dumne i zadowolone, że tak barwnie udało im się „stworzyć” zwierzątka. Wykonane one zostały z przyklejonych ziaren kawy, a reszta to kolorowy papier, który nadał Mruczkom ostateczny wizerunek.

{gallery}kotkimalowane{/gallery}(r)

Piękny wieczór Pań

dsc 0234W przeddzień Dnia Kobiet (7 marca 2019 r.) w świetlicy w Mełnie odbył się koncert Mirosława Deredasa – „Elvisa”, na który Panie z naszej gminy zaprosili wójt Waldemar Kurkowski i dyrektor GCK Hanna Szumotalska.
Piękny wieczór na pewno długo będzie wspominany przez panie, i to nie tylko z naszej gminy, bowiem wśród fanek piosenek z repertuaru Elvisa Presleya były mieszkanki Grudziądza, Rogóźna i z gminy Radzyń Chełmiński.
Wokalista Mirosław Deredas od pierwszego utworu zawładnął sercami pań, które z aplauzem reagowały niemal na każdą zaprezentowaną piosenkę. A należy przyznać, że „Elvis” naprawdę stanął na wysokości zadania i momentami trudno było odróżnić oryginalne brzmienie utworu od covera. Brawo panie Mirosławie!
Koncert z okazji Dnia Kobiet rozpoczął się od powitania i złożenia życzeń przez wójta oraz wręczenia symbolicznego kwiatka.
Po tej miłej chwili w sali na moment zaległa niemal zupełna ciemność, odtworzona z nośnika specjalna muzyka jeszcze bardziej podniosła i tak już gorącą atmosferę.
Po ostatnim akordzie w głębi sali pojawił się „Elvis”, chwila i był na scenie. No i zaczęło się, od utworu rockandrollowego po sentymentalne. Repertuar został tak dobrany, że dla każdego było coś miłego. Hitem wieczoru była piosenka Delilah.
Bawiono się znakomicie, tym bardziej, że „Elvis” emanował energią, szczególnie przy rytmiczniejszych piosenkach. Było wspólne śpiewanie i falujący las rąk.
Półtoragodzinny koncert, bo oczywiście były bisy, minął szybko. Mirosław Deredas czasami zabawiał panie wesołymi monologami związanymi ze swoim muzycznym życiem, niejednokrotnie podkreślał, jak wspaniała jest publiczność w Mełnie, w Grucie. Podziękował za zaproszenie dyrektor GCK i wójtowi.
Występ zakończył, o dziwo, piosenką z repertuaru Marka Grechuty, co również bardzo spodobało się słuchaczkom.
Po koncercie H. Szumotalska podziękowała artyście i paniom za liczne przybycie i znakomitą wspólną zabawę. Osobne podziękowania skierowała do Klub Seniora Wiecznie Młodzi, stowarzyszeń i kilka osób indywidualnie za to, że przynieśli „dary” w postaci ciast.
A już w epilogu wieczoru „Elvis” rozdawał autografy.{gallery}dzienkobiet2019{/gallery}

Tekst/foto: RAS

Gminny Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA `2019

655 marca 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury odbył się Gminny Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA. Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mełnie i uczniowie szkół gminy Gruta.
Corocznemu ważnemu wydarzeniu patronował wójt Waldemar Kurkowski (reprezentowała go Renata Kurkus, inspektor oświaty), organizatorami natomiast były Gminna Biblioteka Publiczna i GCK. W recytatorskie szranki stanęło 38 uczestników. Jury w składzie Hanna Szumotalska – przewodnicząca oraz Anna Fabrykiewicz i Stanisław Raginiak, do konkursu powiatowego (odbędzie się on 12 marca w Łasinie) zakwalifikowano 20 osób, po 5 w każdej kategorii wiekowej.
A oto lista recytatorów (od najmłodszych do najstarszych), którzy będą reprezentować naszą gminę w Łasinie.
Kategoria pierwsza: I miejsce Wojtakowska Amelia - SP Słup, II - Kozłowska Maja - SP Nicwałd, III - Barańska Monika - SP Boguszewo, IV – Dubowski Tomasz - SP Boguszewo i V - Wiater Zofia - SP Plemięta. Kategoria II – najlepiej recytował Kulwicki Igor - SP Słup, kolejne miejsca zajęli: Kolemba Jakub - SP Plemięta, Stankiewicz Wiktoria - SP Nicwałd, Maron Wiktoria - SP Gruta i Chyła Danuta - SP Boguszewo.
Kategoria III - Wiącek Maja - SP Plemięta, Chyła Maria - SP Boguszewo, Wegner Aleksandra - SP Słup, Kmiecik Zuzanna - SP Gruta i Gałusza Kacper - SP Słup. Kategoria IV – najlepiej recytowała Saucha Magdalena - SP Nicwałd, a następnie Jaranowska Oliwia - SP Słup, Rafalska Alina - SP Boguszewo, Worytko Nikodem - SP Gruta i Czarnota Karolina - SP Nicwałd.
Wszyscy, którzy znaleźli się w gronie laureatów, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez kierownik biblioteki.
Jury jednogłośnie stwierdziło, że w tym roku konkurs stał na dobrym poziomie.
Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.
Przewodnicząca jury H. Szumotalska podsumowując Złote Usta powiedziała między innymi, że wszyscy są zwycięzcami tego corocznego konkursu. – Jednak tak to już jest w każdej rywalizacji, że komisja musi przyznać kilka najważniejszych miejsc. W tym roku nie było to wcale takie oczywiste, w niektórych wypadkach różnice między recytatorami były minimalne – zakończyła. {gallery}zlote_usta_2019{/gallery}

RAS

Kotki z kawy

tekstDzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne, ciągle mają pomysły i chęci na ich realizację. A przecież to wcale nie takie oczywiste, na każdym spotkaniu zająć się czymś innym. Naturalnie, w szukaniu nowych tematów pomaga im często instruktorka Magda.

Ostanie zajęcia z poniedziałku 25 lutego to rysowanie, szkicowanie kotków, a później przyklejanie ziaren kawy. Okazało się, że na wykonanie całego obrazka potrzebna jest przynajmniej godzina. W poniedziałek stało się tak, że dzieci w którymś momencie poprosiły instruktorkę, żeby się z nimi… pobawiła. Dziewczynki i chłopcy chcieli zająć się grami i potańczyć. I tak się stało. Zatem – fragmentarycznie wykonane – kotki z ukończeniem
muszą poczekać do następnych zajęć… {gallery}kotkizkawy{/gallery}

(tng)

WIECZÓR POEZJI I PIOSENEK WIELKANOCNYCH

2018 ks bednarekW Gminnym Centrum Kultury, jak każdego roku w przeddzień Świąt Wielkanocnych, odbył się wieczór poezji i piosenek religijnych. Tegoroczny zatytułowany był Prawdę w sercach rodzi tylko miłość i pochodził z wersu wiersza Leopolda Staffa Tajemnica chleba i wina.
– Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześcijaństwie, odwołującym się do historii o Zmartwychwstaniu Pańskim – mówiła po powitaniu gości i wykonawców dyrektor Hanna Szumotalska. – Obchody Wielkanocy poprzedza Wielki Post, który trwając czterdzieści dni, stanowi czas przygotowania duchowego do tego ważnego wydarzenia. Każdy chrześcijanin powinien wtedy zwrócić się do swojego wnętrza i rozważyć, jak mógłby zmienić swoje życie na lepsze. I właśnie z tej szczególnej okazji zaprosiliśmy państwa na chwilę zadumy, na kilka piosenek i wierszy, których treść związana jest z tym najważniejszym świętem katolików. Życząc państwu jak najlepszego duchowego przygotowania do Wielkanocy, już dziś składam wszystkim jak najlepsze świąteczne życzenia, niech te szczególne dni upłyną nam w spokoju i radości. A teraz zapraszam na scenę osoby należące do zespołu PÓŁnaPÓŁ i Kółka Literackiego działających w GCK.
Uczestnicy spotkania posłuchali piosenek w wykonaniu Krzysztofa Janikowskiego, wokalisty i gitarzysty (drugą gitarą wspomagał go Łukasz Cubulski). Natomiast wiersze czytały: Adrianna Brzyska, Martyna Templin, Sandra Chałat, Malwina Średzińska i Nikodem Worytko (debiut w Kółku Literackim).
Godzina z poezją i piosenkami wielkanocnymi minęła szybko. Zdaniem widzów wieczór był interesujący. Proszono nawet o bis i Krzysztof nie odmówił.
Dyrektor przygotowała kawę i ciastka, a po zakończeniu część osób, która pozostała, dzieliła się z innymi refleksami na temat tego, co przed chwilą się zakończyło.

(tng)

Fotoreportaż

Wielkanoc puka do drzwi…

2018 ks bednarekPierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie.
Tradycja pozostała.
Pamiętały o niej zarówno dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne, jak i panie z Warsztatów dla Dorosłych.
Pierwsze tegoroczne palmy zaczęły robić dzieci z grupy starszej, a było to w poniedziałek 19 marca. Następnego dnia, również po południu, nieco młodsze dziewczynki i chłopcy, natomiast wieczorem panie z Warsztatów.
Powstało kilkadziesiąt palm, do których wykorzystano listewki, wykonane wcześniej kwiatki z krepy (kilkadziesiąt!), sztuczne kłosy, piórka, wstążki, druciki, kurczaczki i oczywiście bukszpan. Dzieci i panie mając to wszystko pod ręką, musiały się już tylko trochę natrudzić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Palmy „powędrowały” do domów.
Za kilka dni Niedziela Palmowa…

(tng)

Fotoreportaż

Dziecięce kartki wielkanocne

2018 ks bednarekCoraz bliżej do Świąt Wielkanocnych. Zatem nic dziwnego, że na ostatnich zajęciach plastycznych dla dzieci (12-13 marzec) dziewczynki i chłopcy wykonywali kartki z tej szczególnej okazji. Instruktorki Magdalena Sala i Anna Majchrzak przyznały, że mali plastycy bardzo poważnie podeszli do postawionego przed nimi zadania i dali upust wyobraźni, ale przed wszystkim z pełnym zaangażowaniem sięgnęli po kolorowe kartki, farbki, przydatne detale (na przykład piórka czy brokat), nożyczki i pędzelki. Niemal wszystkie prace wykonane zostały techniką kolażu, polegającą na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Wyszło interesująco.

(r)

Fotoreportaż

Gminny Dzień Kobiet

2018 ks bednarekŻyczenia w imieniu władz gminnych i organizatora złożył Paniom Stanisław Raginiak, a przez dwie godziny kobiety bawił Andrea Lattari, włoski piosenkarz od kilku lat mieszkający w Polsce.
Ponad setka mieszkanek naszej gminy znakomicie spędziła czas w świetlicy w Mełnie. Włoskie przeboje nie tylko chwytały za serce, ale również sprawiły, że panie dość szybko ruszyły na parkiet. Duża w tym zasługa piosenkarza, który od początku zapraszał niektóre panie, by tańczyły z nim w trakcie śpiewania. Ta forma bardzo się spodobała, tym bardziej, że Lattari jest również mężczyzną dowcipnym, a przy tym dobrze tańczy. Wokalista wymyślał też przeróżne konkursy związane z tańcem, zwyciężczynie w nagrodę otrzymywały płytę piosenkarza. Należy pochwalić panie, że tak śmiało wkraczały na parkiet i popisywały się pląsami. Atmosfera zabawy rosła z każdą chwilą. Artysta zresztą już na początku zapewnił, iż postara się tak poprowadzić wieczór, by każda pani opuszczała salę w znakomitym humorze i z rumieńcami na twarzy. I słowa dotrzymał.
Po trwającej prawie godzinę pierwszej części koncertu na scenę weszły uczennice Szkoły Podstawowej w Grucie, należące do Kółka Literackiego. Adrianna Brzyska, Martyna Templin i Dorota Wesołowska przeczytały kilka wierszy o kobiecie. Na koniec chwili poezji S. Raginiak zaprezentował kilkanaście humorystycznych aforyzmów znanych pisarzy lub aktorów, na przykład taki: Kobieta może uczynić milionerem tylko takiego mężczyznę, który był miliarderem (Charlie Chaplin).
Następna godzina Gminnego Dnia Kobiet to szereg kolejnych przebojów, których fragmenty często wykonywane były przez panie wespół z piosenkarzem.
Paniom serwowano kawę, herbatę i ciasto, które sponsorowały stowarzyszenia, a także osoby prywatne.
Po bisach A. Lottariego, głos zabrała dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która podziękowała artyście za znakomity występ i świetną zabawę. Wyraziła też wdzięczność paniom, że tak licznie przybyły na swoje święto i że tak wspaniale się bawiły. Oczywiście były też podziękowania stowarzyszeniom i osobom prywatnym za upieczone ciasto.
W epilogu spotkania panie mogły nabyć płytę A. Lattari`ego, oczywiście z jego autografem.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Dorota szykuje muzyczną niespodziankę…

2018 ks bednarekDorota Berent, instruktorka wokalna Gminnego Centrum Kultury, prowadząca zespół TiM w tej instytucji, osiąga coraz większe sukcesy prywatnie, jako wokalistka grupy Doris Band.
Przykładem na to jest nagrany teledysk, który oczywiście teraz jest na etapie montażu.
– Piosenka powstała za sprawą… mojej siostry. To ona przekonała muzyków z Grudziądza, żeby skomponowali dla mnie utwór. Jestem wszystkim bardzo wdzięczna, ponieważ długo czekałam na taki moment w swoim artystycznym życiu – powiedziała Dorota.
Wymieńmy autorów Wiary, taki jest tytuł piosenki: Daniel Grzybowski (muzyka i słowa), aranżacja – również Daniel i Maciej Gburczyk. Produkcja: Maciej Gburczyk Mix i Studio Nagrań Dźwiękowych PROGRESS. W utworze występuje chórek i, oprócz wymienionych już muzyków, Bartosz Pierściński, gitara basowa.
– Teledysk kręciliśmy niemal cały dzień na zamku w Radzyniu Chełmińskim. Muszę jeszcze wymienić Bartosza Sokołowskiego, Patrycję Piłat, Sebastiana Sierackiego, Nikodem Berenta, firmę DKS MEDIA Wojtka Dulki – uściśla wokalistka. – Każda ze wspomnianych osób przyczyniła się do realizacji muzycznego zamierzenia.
Premiera Wiary 27 kwietnia w GCK podczas kolejnego, szóstego już Koncertu Muzyki Filmowej.

RAS. Foto. K. Szpręglewska

Dzieci, dorośli i… cudeńka

2018 ks bednarekArtystyczne cudeńka, które widzimy na czołowym zdjęciu, wykonały panie z Warsztatów dla Dorosłych. Baranki, zajączki, kurczaczki i owieczki uświadamiają nam, że święta wielkanocne tuż, tuż.
Sprawą zasługującą na podkreślenie przy wykonywaniu świątecznych ozdób jest to, że powstały one z przeróżnych elementów codziennego użytku. Na przykład do zrobienia oryginalnego zajączka, panie wykorzystały szyszkę, łupinki od fistaszków, makaron i troszeczkę materiału. Jedyna rzecz, która została zakupiona to trzeszcze, czyli oczy.
Wykonanie ozdób zajmuje trochę czasu, wymaga cierpliwości i wyobraźni, jednak końcowy efekt rekompensuje wysiłek. Jest co podziwiać na zdjęciach, a bardziej jeszcze, gdy cudeńka weźmiemy do rąk.

2018 zaj plastyczne2Z kolei dwie grupy dzieci na ostatnich zajęciach zajmowały się wykonywaniem zajączków i biedronek w innej technice. Zwierzątka powstały z barwnych papierowych paseczków, które należało dokładnie posklejać. Dla uzyskania ostatecznego efektu, dzieci musiały jeszcze domalować to i owo, na przykład kropeczki czy buźki.

Tekst/foto: (tng)

 

 

 

Fotoreportaż

XIX EDYCJA GMINNEGO PRZEGLĄDU POEZJI ZŁOTE USTA

2018 ks bednarekPonad dwie godziny trwały zmagania recytatorskie przedszkolaków i uczniów z gminnych placówek. W rywalizacji, która miała miejsce 6 marca 2018 roku, uczestniczyły czterdzieści dwie osoby.
Dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców powitała dyrektor Hanna Szumotalska. Natomiast sekretarz gminy Gruta Jarosław Poznański, reprezentujący wójt Halinę Kowalkowską, pozdrawiając uczestników XIX edycji, życzył im, aby dzisiejszy występ wypadł dla nich jak najlepiej i niech wygrają najlepsi.
Organizatorami Przeglądu były: Gminne Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna, a patronowała wójt gminy.
Jury w składzie Hanna Szumotalska – przewodnicząca oraz członkowie Celestyna Cichocka i Stanisław Raginiak, w pięciu kategoriach wiekowych wybrało po czterech najlepszych recytatorów, którzy reprezentować będą gminę w Przeglądzie Powiatowym w Łasinie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Podziękowanie od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2018 ks bednarekW poniedziałek 5 marca 2018 r. na ręce Hanny Szumotalskiej, szefowej sztabu tegorocznej edycji WOŚP, wpłynęło pismo informujące o ostatecznym rozliczenia naszej Orkiestry, kwota wynosi 19.445.25 PLN.

W tym samym piśmie przeczytaliśmy: Przesyłamy Wam ogromne podziękowania za współpracę podczas przygotowania, przeprowadzenia i rozliczenia 26. Finału. (…). Mamy nadzieję, że spotkamy się podczas kolejnych wydarzeń organizowanych przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym podczas tego najważniejszego, czyli 27. Finału.
Pozdrawiamy serdecznie.
Dział Obsługi Sztabów.

Z Warszawy nadeszły też barwne PODZIĘKOWANIA, które szefowa sztabu w najbliższych dniach wręczy osobom, które wniosły największy wkład w naszą Orkiestrę.

Malowanki, pisanki…

2017 malowane jaja2

2017 malowane jaja Na kolejnych zajęciach plastycznych dzieci malowały jajka-pisanki. Jak widać na zdjęciu, wyszło im to bardzo dobrze. Zajęcie kolejny raz prowadziła dyrektor GCK Hanna Szumotalska. Oczywiście to ona pomagała małym plastykom, aby jak najciekawiej ozdabiały styropianowe jajka. Zanim jednak dzieci nadały pisankom ostateczną kolorystykę, musiały nauczyć się przygotowania farb i porobić najróżniejsze detale, które później przyklejały do jajek.

 (tng)

Jubilatka

2017 barbaraPani Barbara Małgorzewicz, prowadząca zespół wokalny Złoty Wiek i prezes Stowarzyszenia UŚMIECH przed kilkoma dniami skończyła 70 lat. Z tej szczególnej okazji w piątek 24 marca, podczas cotygodniowej próby śpiewających, solenizantka otrzymała kwiaty od dyrektor Hanny Szumotalskiej, były też życzenia. Oczywiście uścisków i gratulacji dla Pani Basi nie zabrakło ze strony koleżanek i kolegów z zespołu. Był tort i Sto lat.

Dodajmy, że Pani Barbara i Henryk Małgorzewiczowie 28 lutego br. otrzymali z okazji 50. rocznicy ślubu Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W imieniu Prezydenta RP aktu wręczenia dokonała wójt Halina Kowalkowska.
Pani Basiu, wszystkiego najlepszego!

 RAS

Wielkanocne cudeńka

2017 jajkaWidoczne na głównym zdjęciu wielkanocne cudeńka wykonane zostały w ciągu dwóch godzin na Zajęciach Plastycznych dla Dorosłych. Ambitne, pomysłowe, cierpliwe i pełne fantazji panie, dały – kolejny już raz – upust swoim artystycznym talentom w środę 22 marca.
Oczywiście, nie byłoby pięknych pisanek-oklejanek (najczęściej w postaci zajączków), gdyby wcześniej dyrektor Gminnego Centrum Kultury nie zakupiła materiałów, w tym styropianowych jajek. Ale do wykonania wielkanocnych cudeniek wykorzystano też materiały z tzw. recyklingu (odzysku).
Umiejętności pań naprawdę zasługują na uwagę i pochwałę.
Do Wielkanocy pozostało kilka tygodni. Zdolne panie zapewne jeszcze wykonają coś pięknego na świąteczny stół i do koszyczka.

 (ars)

Fotoreportaż

Trochę plastycznie, trochę tanecznie

2017 troche plastycznieCykliczne poniedziałkowe zajęcia plastyczne dla dzieci, w tym tygodniu przebiegały nieco inaczej. I to za sprawą ich samych, ponieważ poprzedniego tygodnia zwróciły się one z prośbą do dyrektor Hanny Szumotalskiej, aby od czasu do czasu zamiast rysowania, malowania i wycinania mogły trochę… potańczyć. Prowadząca GCK zaakceptowała pomysł.
I tak oto 20 marca zajęcia ruchowe i muzyczne poprowadziła wolontariuszka Natalia Szumotalska. Zaczęło się od rock and rola, dynamicznego tańca, i śpiewania specjalnie przygotowanej piosenki. Chwilę później tekst, umiejętnie pocięty przez Natalię, dziewczynki i chłopiec musieli właściwie ułożyć i przykleić do dużego arkusza papierowego.
Podczas zabawy nie zabrakło błyskawicznego odgadywania imion po opuszczeniu zasłony z koca, ale jeszcze więcej frajdy sprawiło dzieciom podbijanie i łapanie maskotki na barwnej chuście animacyjnej.
Wolontariuszka miała dla podopiecznych nie lada gratkę, najlepiej pląsające dzieci otrzymały od niej w prezencie naszyjnik hawajski.
Trochę plastyczne i trochę taneczne zajęcia minęły w okamgnieniu, taka była ogólna opinia dzieci, które pełne rumieńców i uśmiechu na koniec podziękowały Natalii i dyrektor.

 (tng)

Fotoreportaż

Podobnie jak dzieci…

2017 zajecia plastyczne2Plastyczne spotkania w GCK grupki pań z naszej gminy, mają już prawie dwuletnią tradycję. W środę (15 marca) kolejny raz spotkały się przy dużym stole, aby dać upust swojej wyobraźni i manualnym możliwościom. Tematem prac – jakby wzorem dzieci z Kółka Plastycznego – były wielkanocne ozdoby świąteczne. Panie wykonywały pisanki metodą dekupażu oraz zajączki, do których wykorzystały fragmenty nylonowych rajstop, najróżniejsze szmatki, wstążki, sznurek i nici. Efekty były znakomite.
W związku z tym, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, uczestniczki Warsztatów dla Dorosłych kolejne spotkanie wyznaczyły sobie nie za dwa tygodnie, ale już na przyszłą środę. Powód jest jeden, jeszcze mają sporo innych artystycznych świątecznych pomysłów, które chcą koniecznie zrealizować.

 (tng)

Fotoreportaż

Już myślą o świętach wielkanocnych

2017 zajecia plastyczneZajęcia plastyczne dla dzieci w bieżącym tygodniu – 13 i 15 marca – to wykonywanie pierwszych ozdób wielkanocnych. Grupka najmłodszych adeptów plastyki, pod opieką dyrektor GCK Hanny Szumotalskiej, tworzyła w poniedziałek zajączki i kurczaczki. Prace wykonywane były m.in. z rolek po papierze toaletowym, krepy, papieru kolorowego i… łyżeczek plastikowych.
Zanim dyrektor przydzieliła dzieciom zadania, najpierw pokazała im w internecie gotowe już prace, a następnie omówiła kolejność przygotowywania poszczególnych elementów, które później należało odpowiednio połączyć. Efekt okazał się znakomity, co widać na zdjęciach.
Wykonywanie pierwszych ozdób wielkanocnych to była prawdziwa frajda dla dziewczynek i chłopca. Mali plastycy prześcigali się w pomysłach, bo każdy chciał, aby zrobiony przez niego zajączek lub kurczaczek był najładniejszy.
15 marca, podczas kolejnych zajęć z drugą grupą dzieci, dyrektor zaproponuje wykonywanie podobnych ozdób.

 (ars)

Fotoreportaż

HALS BAWIŁ PANIE

2017 dzien kobietGminne Centrum Kultury zaprosiło panie z naszej gminy na koncert zespołu HALS. Popołudniowa impreza odbyła się w Dniu Święta Kobiet w świetlicy w Mełnie Cukrowni.
Spotkanie otworzyła i przypomniała historię tego święta, a także złożyła życzenia Hanna Szumotalska, dyrektor GCK. Wśród pań obecnych na sali były między innymi wójt Halina Kowalkowska, radna Mirosława Kozicka, szefowe stowarzyszeń i pracownice urzędu gminy.
Panie wchodząc na salę otrzymywały w prezencie flakonik perfum, wręczała je Natalia Szumotalska, liderka Firmy AVON. Było też stoisko z kosmetykami oraz katalogi, które można było zabrać do domu.
Środowe święto to przede wszystkim występ zespołu HALS, który przez półtorej godziny bawił publiczność zarówno polskimi piosenkami-przebojami z lat 50/60/70/80/90 jak i dowcipami. Zabawa była znakomita.
W przerwie występu na scenę weszły Kamila, Sandra, Mirela i Malwina z Kółka Literackiego GCK. Dziewczyny i prowadzący je instruktor zaprezentowali kilka lirycznych wierszy tematycznie związanych ze Świętem Kobiet.
Spotkanie w Mełnie to również kawa i ciasto. Wypieki zafundowały stowarzyszenia oraz osoby prywatne.
Na koniec spotkania H. Szumotalska podziękowała występującym i paniom, które tak licznie zjawiły się na swoim święcie.

 (RAS)

Fotoreportaż

Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA `2017

2017 zlote ustaTo była już 18. edycja tego ambitnego i ważnego wydarzenia recytatorskiego. Konkurs odbył się w Gminnym Centrum Kultury 6 marca 2017 roku, otworzyła go i wszystkim uczestnikom życzyła „prawdziwie złotych ust” Halina Kowalkowska, wójt gminy Gruta.
Zmagania uczestników Gminnego Przeglądu Poezji ZŁOTE USTA oceniała komisja w składzie: Hanna Szumotalska, Celestyna Cichocka i Stanisław Raginiak. W konkursie udział wzięło 46 dzieci, z gimnazjum, podstawówek i przedszkola.
Na eliminacje powiatowe (Łasin – 16 marca) zakwalifikowano dwadzieścioro deklamatorów.
Na Konkursie w GCK obecna była Renata Kurkus, inspektor oświaty naszej gminy.
Laureaci, po cztery osoby z pięciu grup, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Organizatorami XVIII Konkursu ZŁOTE USTA byli: wójt H. Kowalkowska, Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Kultury.
Tegoroczny konkurs stał na bardzo dobrym poziomie. Należy pogratulować wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom.
Konkurs ma to do siebie, że muszą zostać wyłonieni najlepsi.
I tak gminę Gruta w Łasinie reprezentować będą: w kat. I (najmłodsi) – Zofia Kwiatkowska, Wiktoria Stankiewicz, Szymon Żebrowski i Igor Kulwicki. Kat II: Julia Steciuk, Wiktoria Maron, Bartek Berbelicki i Szymon Lewandowski. Kat. III: Bianka Wircińska, Oliwia Walter, Klaudia Paprocka i Martyna Brzyska. Kat. IV: Magdalena Saucha, Nikodem Worytko, Alina Rafalska i Oliwia Jaranowska. Ostatnia grupa to gimnazjalistki, tu najlepsza okazała się Sandra Chałat, drugie miejsce wyrecytowała Kamila Wesołowska, III – Adrianna Brzyska, a IV Martyna Templin.

 (RAS)

Fotoreportaż

Gałązki forsycji

2017 galazkiForsycja jest krzewem należącym do rodziny oliwkowatych sprowadzonym do Europy ze Wschodniej Azji. W naszych warunkach klimatycznych kwitnie wczesną wiosną. Zanim jeszcze wypuści liście, jej gałązki obsypują się setkami, maleńkich żółtych kwiatów. To doskonała roślina do przydomowych ogrodów.
W związku z tym, że przedwiośnie w tym roku dość szybko pojawiło się w Grucie, instruktorka Katarzyna Ryzner postanowiła na kolejnych zajęciach plastycznych wykonać z dziećmi sztuczną forsycję.
Do wykonania niezbędne były: gałązka wierzby, krepa w kolorze żółtym i zielonym, miękki drucik, klej, kasza manna, nożyczki oraz… odrobina wyobraźni i manualne umiejętności.
– Z krepy żółtej wycinaliśmy kwiat forsycji składający się z czterech płatków, a z zielonej zwijaliśmy pręcik, którego końcówkę smarowaliśmy klejem i zanurzaliśmy w kaszy mannej – wyjaśnia instruktorka. – Następnie pręcik okręcaliśmy płatkami i za pomocą drucika przymocowaliśmy do gałązki. I tak powstały piękne wiosenne gałązki forsycji. Przyznaję, że dzieciom bardzo podobał się pomysł z wykonaniem plastycznego krzewu. Musiały włożyć sporo wysiłku, aby osiągnąć zamierzony efekt. Udało się. Wszystkie zasłużyły na pochwałę.

 (ars)

[widgetkit id=220]

Wielkanocne strofy

2016 wielkanocne strofy„Od świątecznego koszyka po Golgotę”, tak zatytułowany był wieczór poezji, który odbył się w Gminnym Centrum Kultury we wtorek 22 marca. Wiersze czytały dziewczyny z Kółka Literackiego: Kamila Wesołowska, Sandra Chałat, Adrianna Brzyska, Wiktoria Piotrowska i Wiktoria Pieniek (opiekunem recytatorek jest S. Raginiak, który zaprezentował dwa swoje nowe wiersze związane z Wielkanocą). Przeczytano utwory między innymi: świętego Pawła Wojtyły, Leopolda Staffa, Zofii Zymróz, Konstantego Ćwierka. Kilka nastrojowych piosenek, akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewał Krzysztof Janikowski.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Nauczycielka z naszej gminy…

2016 nauczycielka18 marca podsumowano pierwszy, powiatowy etap rywalizacji na najlepszego nauczyciela – „Belfer Roku 2015/2016”. Swój głos na pedagoga mógł oddać każdy, kogo interesował plebiscyt zorganizowany przez Gazetę Pomorską.
Spory sukces odniosła Magdalena Ślusarczyk, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Plemiętach, zdobywając pierwsze miejsce w powiecie, a tym samym awansując do etapu wojewódzkiego.
– Uczniowie, rodzice oraz cała społeczność z Plemiąt jesteśmy dumni z sukcesu naszej nauczycielki – napisała w informacji do nas Agnieszka Abramek. – Głosowanie w skali województwa potrwa do końca marca.
Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Tekst/foto: (r)

Nadchodzą święta…

2016 palma fotkaTo już kolejny rok, gdy na kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi w Gminnym Centrum Kultury spotykają się panie i wykonują palmy. Tak było w czwartek 17 kwietnia. Palmy, ich poświęcenie to tradycja zawierająca w sobie pamięć chrześcijan związaną z przybyciem Jezusa do Jerozolimy.

Tekst/foto: (r)

Zające przykicały do GCK!

2016 swita koszykŚwięta Wielkanocne tuż-tuż! W Gminnym Centrum Kultury pojawiły się już pierwsze zające. Urokliwe zwierzątka wykonały instruktorki Anna Faltynowska i Czesława Badalewska.

Tekst/foto: (ars)

Urodziny...

2016 90 lat12 marca pani Irena Dulka z Gruty skończyła 90 lat! Sześć dni później (18.03) podczas wokalnej próby odwiedziła w Gminnym Centrum Kultury koleżanki i kolegów z zespołu wokalnego Złoty Wiek. Były życzenia, ciasto, lampka szampana, gratulacje od dyrektor i trochę wspomnień.
Panią Irenę wyściskała również Barbara Małgorzewicz prowadząca zespół (notabene nazajutrz i ona miała urodziny).
Przypomnijmy, że pani Irena dwa lata temu pożegnała się z koleżankami i kolegami ze Złotego Wieku. Jak dowiedzieliśmy się od nestorki w zespole śpiewała prawie 30 lat. Zacnej mieszkańce Gruty życzymy przynajmniej stu lat! Pani Basi też!

Tekst/foto: RAS

[widgetkit id=161]

Panie i ich święto

2016 dzien kobiet8 Marca – Dzień Kobiet. Z tej okazji w Gminnym Centrum Kultury przygotowano szczególną atrakcję, o godzinie 17 wystąpił bydgoski kabaret Trójka, czyli Wanda i Eugeniusz Rzyscy oraz ich córka Aleksandra. Małżeństwo ukończyło szkołę aktorską, występowało w kilku polskich teatrach. Pan Eugeniusz był kierownikiem muzycznym w bydgoskim teatrze, w latach 80. występował wielokrotnie na scenie z Janem Pietrzakiem. Z kolei pani Wanda zdobyła przed laty główną nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Muzyk przyznał, iż namawiał córkę na aktorstwo, ale dziewczyna wybrała inna drogę zawodową.
Początek szczególnego dnia to oczywiście powitanie gości przez dyrektor Hannę Szumotalską, która przedstawiła program spotkania, powiedziała kilka zdań o Trójce, poinformowała też, że po kabaretowych popisach na scenie wystąpi grupa PÓŁnaPÓŁ Krzysztofa Janikowskiego, nie zabraknie też akcentu… fryzjersko-kosmetycznego.

czytaj więcej, Fotoreportaż

XVIII Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA

2016 zlote ustaPoniedziałek 7 marca 2016 roku to dzień recytatorskich zmagań przedszkolaków i uczniów z gminy Gruta. Do konkursu, którego organizatorami byli wójt Halina Kowalkowska, Celestyna Cichocka – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej i Hanna Szumotalska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, zgłoszono pięćdziesiąt osób. Główny cel deklamacyjnych zmagań to upowszechnianie oraz propagowanie poezji.
Uczestnicy wystąpili w pięciu kategoriach wiekowych (przedszkola-zerówki, klasy: I-II, III-IV, V-VI i gimnazjum).
Kolejną edycję otworzyła wójt H. Kowalkowska:
– Bardzo serdecznie witam wszystkich w Gminnym Centrum Kultury na kolejnym konkursie recytatorskim. Bardzo się cieszę, że tak dużo dzieci bierze w nim udział. Drogie dzieci, dzisiejsze deklamowanie wierszy na pewno będzie dla was sporym przeżyciem, ale też już po zakończonych obradach jury przyniesie wielu z was sporo radości i satysfakcji – mówiła prowadząca samorząd. – Życzę wszystkim, abyście byli spokojni i panowali nad tremą. Niech prezentacja wierszy uda się wam jak najlepiej. Przy okazji gratuluję wszystkim nauczycielom, opiekunom i rodzicom, którzy przygotowali was do dzisiejszego występu. Zwracam się też do jurorów, aby jak najlepiej oceniali przedszkolaków i uczniów naszych szkół. Konkurs Złote Usta uważam za otwarty...
Zanim przystąpiono do przesłuchania dyrektor GCK również powitała uczestników, w kilku zdaniach wspomniała o historii Złotych Ust. Poinformowała też dzieci, że w przerwie konkursu mogą skorzystać z poczęstunku i napojów.
Przez niemal dwie godziny dziewczynki i chłopcy prezentowali przygotowane wiersze.
A oto lista nagrodzonych, którzy już 10 marca reprezentować będą gminę Gruta na powiatowych zmaganiach w Łasinie (cztery osoby w każdej kategorii). Trzymamy za was kciuki i życzymy jak najlepszych osiągnięć!
Kategoria I, przedszkole i zerówki, nazwiska podajemy w kolejności od miejsca pierwszego po czwarte: Cezary Chałat, Igor Kulwicki, Agata Pieniek i Amelia Ługiewicz.
Kategoria, klasy I-II: Julia Steciuk, Alicja Ballowska, Martyna Brzyska i Aniela Antczak.
Kategoria III, klasy III-IV: Oliwia Walter, Julia Czmoch, Alina Rafalska i Bartosz Jabłoński.
Kategoria IV, klasy V-VI: Nikodem Worytko, Adrianna Brzyska, Magdalena Saucha i Klaudia Kalicka.
I grupa ostatnia, gimnazjalna. Najlepiej recytowała Angelika Supińska, miejsce drugie – Kamila Wesołowska, trzecie – Julia Miąsko i czwarte Sandra Chałat. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki ufundowane przez kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Grucie, a wszystkim pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy-podziękowania.
Organizatorom należy pogratulować sprawnie przeprowadzonego konkursu, a nauczycielom, opiekunom i rodzicom podziękować za punktualny przyjazd do GCK i wzorowe zachowanie wszystkich dzieci.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Komputery pracują

2016 komputery zajeciaOd niedawna w Gminnym Centrum Kultury zainstalowanych jest kilka komputerów, z których może korzystać każdy mieszkaniec naszej gminy. W nagłówku na tej stronie internetowej (GCK GRUTA) wyszczególnione są godziny, kiedy to można przyjść do sali na piętrze i usiąść przed monitorem. Na razie z komputerów korzystają głównie oczekujący na rozpoczęcie zajęć lub rodzice dowożący dzieci, na przykład na język angielski.
Przypominamy zatem, że jeśli ktoś chce skorzystać z szybkiego internetu, czy w najmniejszym stopniu podnieść swoją wiedzę na temat obsługi i korzystania z komputera, powinien odwiedzić Gminne Centrum Kultury.

Tekst: (r)

Zajęcia plastyczne – chętnych nie brakuje

W każdy wtorek i środę po południu w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne prowadzone przez instruktorkę Annę Faltynowską. Pierwszego dnia trwają one w godz. 16-17.35, drugiego 16.40-17.40. Dzieci uczą się najróżniejszych technik, od rysunku po lepienie z modeliny najróżniejszych rzeczy, ostatnio od jajeczek po zające, bo święta wielkanocne tuż, tuż.
Obecnie w obu grupach jest prawie trzydzieścioro dzieci. Nie zmienia to faktu, że jeśli znajdą się kolejni chętni, drzwi w GCK są dla nich otwarte.

Tekst: (r)

[widgetkit id=157]

Wieczór poezji

2015 wieczor poezjiKarolina Miąsko, Anna Nasieniewska, Kamila Wesołowska, gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Grucie, należące do Kółka Literackiego w Gminnym Centrum Kultury), Agata Misiak z Grudziądza (wokal i skrzypce), Krzysztof Janikowski (śpiew, gitara) i Stanisław Raginiak przygotowali bardzo ciekawy wieczór z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Przez około godzinę w czwartek 26 marca posłuchać można było wierszy między innymi księdza Jana Twardowskiego, Jana Lechonia i Ernesta Brylla.

Continue Reading

Nim nadejdzie Niedziela Palmowa...

2015 palmyKwiaty z krepy, bukszpan, wstążki, cieniutkie listewki, przeróżne trawy, kłosy, motylki, piórka, kurczaczki… wszystko to było niezbędne, aby powstały barwne, ładne palmy.
Drugi rok z kolei panie z naszej gminy spotkały się w Gminnym Centrum Kultury (23 marca) i wykonały 20 palm. Pomysłowość kobiet, artystyczna wyobraźnia i zacięcie sprawiły, że wykonane świąteczne symbole Niedzieli Palmowej ujmowały swym pięknem.
Koleżeńskie spotkanie zainicjowała dyrektor Hanna Szumotalska, ona też zakupiła niezbędne artykuły.
Wykonywanie palm, to nie tylko misterna praca, to również chwila na rozmowy, nie tylko o zbliżających się świętach.

(wil) Foto: M/A 

[widgetkit id=90]

Szkolenie na temat ekonomii społecznej

2015 szkolenieW poniedziałek 23 marca w Gminnym Centrum Kultury dla osób ze stowarzyszeń gminnych w Grucie odbyło się pierwsze z trzech szkoleń dotyczących ekonomii społecznej. Pilotowali je Lidia Ślawska, kierownik Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Grudziądzu i Marcin Rożankowski, trener z Bydgoszczy.
Na pierwszym spotkaniu omawiano sprawy dotyczące ewentualnego powstania Spółdzielni Socjalnej, której główną ideą byłoby prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Spółdzielnia Socjalna działa na rzecz społecznej jedności jej członków, przez co należy rozumieć działania mające na celu odbudowanie i podtrzymywanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy i zamieszkania.
– Spółdzielnię mogą założyć osoby fizyczne rekrutujące się z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym lub osoby prawne, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub kościelne osoby prawne – informował zebranych Marcin Rożankowski.
Prowadzący spotkanie powiedział też, w jaki sposób można założyć spółdzielnię od strony formalno-prawnej, gdzie szukać porad i wsparcia oraz jak dzielić zyski. Sporo czasu trener z Bydgoszczy poświęcił też zagadnieniu skąd pozyskiwać pieniądze, wymienił między innymi urzędy pracy i Unię Europejską.
Dotąd powstało w Polsce 471 takich jednostek, które zajmują się przede wszystkim świadczeniem usług remontowo-budowlanych i sprzątaniem klatek schodowe w blokach.
Miejmy nadzieję, że po zakończeniu trzyetapowego szkolenia wśród edukujących się osób, narodzą się pomysły takiej działalności na terenie naszej gminy.

RAS 

Dzień Kobiet

2015 dzien kobietW tym roku Święto Pań przypadło w niedzielę, stąd niemal pięćdziesiąt Kobiet z naszej gminy spotkało się nazajutrz. Miła uroczystość odbyła się w Gminnym Centrum Kultury, zorganizowały ją dyrektor tej placówki i sołectwo Gruty. Na spotkaniu obecni byli również wójt Halina Kowalkowska i przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski, który – symbolicznie dla wszystkich Pań – przekazał kwiaty na ręce dyrektor.
Przedstawiciele naszej władzy złożyli Paniom serdeczne życzenia, a prowadząca samorząd podkreśliła, że jest mile zaskoczona tak dużą frekwencją i zasugerowała, że spotkania Pań powinny odbywać się częściej, okazji ku temu nie brakuje.

czytaj więcej, Fotoreportaż

ZŁOTE USTA

2015 zlote ustaAż wierzyć się nie chce, że w naszym przedszkolu i szkołach jest tyle dzieci i młodzieży uzdolnionych recytatorsko. Przez niemal półtorej godziny jury w składzie Hanna Szumotalska, Elżbieta Polakowska-Lesińska i niżej podpisany słuchało prezentacji wierszy 46 osób. Komisja jednoznacznie stwierdziła, że przedszkolaki i uczniowie zdali egzamin na piątkę, a laureaci oczywiście na szóstkę.
Konkurs zorganizowany przez wójt Halinę Kowalkowską, Gminne Centrum Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną otworzyła prowadząca samorząd, która z największą radością powitała uczestników i życzyła wszystkim, aby dzisiejsze (wtorek, 3 marzec) występy udały się jak najlepiej. Oczywiście początek poetyckich zmagań to także powitanie przez dyrektor GCK, która – oprócz dyplomów – przygotowała również nagrody rzeczowe dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Książkowe upominki sponsorowała także kierownik biblioteki w Grucie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Chętnych coraz więcej

2014 zaj plastyczne1Prowadzone przez instruktorkę Magdalenę Głowacką zajęcia plastyczne w Gminnym Centrum Kultury w Grucie od początku cieszą się sporym zainteresowaniem dzieci. Niewątpliwie spora w tym zasługa rodziców, którzy nie bacząc na aurę przyprowadzają i przywożą swoje pociechy.
Nietuzinkowe pomysły Magdy sprawiają, że mali plastycy z chęcią rysują, malują, kleją i wycinają. Niejednokrotnie w GCK prezentowane były prace zdolnych dzieci, które czując swój talent z pełną pokorą przyjmują uwagi instruktorki.

 

2014 zaj plastyczne2Prezentujemy kilka zdjęć z zajęć, które odbyły się w czwartek 27 marca. Ich głównym motywem były motywy wielkanocne.
Przypomnijmy, że plastycy spotykają się w każdy czwartek w godzinach 16.00-17.30). Jeśli ktoś jest chętny – zapraszamy.

 

(r)

Przywieźli domek

2014 karmikNauczycielki Agnieszka Piątkowska (koordynator projektu „Ożywić pola”) i Barbara Fiszer oraz uczniowie Marta Pawlik, Julia Brzeska i Sebastian Błażejewski ze Szkoły Podstawowej w Nicwałdzie przyjechali do Gminnego Centrum Kultury w Grucie z niecodziennym podarunkiem – karmnikiem dla ptaków.
– Niedawno w naszej szkole zakończył się konkurs na najładniejszy domek dla ptaków, w sumie wykonano dwadzieścia dwa – poinformowała A. Piątkowska. – Karmniki, wykonywane przez uczniów w domu, zamocowane zostaną na terenie gminy. To szlachetne przedsięwzięcie jest rezultatem współpracy naszej placówki z Kołem Łowieckim „Sokół” z Grudziądza. Na rozstrzygnięciu konkursu 7 marca obecni byli jego członkowie Janina Arczykowska i Sławomir Chyła.
Każdy z uczniów otrzymał od „Sokołu” materiały dydaktyczne z dziedziny przyrody. Również w nagrodę samorząd uczniowski ufundował 22 wykonawcom wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu.
W ogrodzie GCK nastąpiło przekazanie karmnika dyrektor Hannie Szumotalskiej.
Od B. Fiszer dowiedzieliśmy się, że kolejnym etapem realizowanego projektu będzie konkurs na wiersz o trznadlu (ten rok w „Ożywić pola” ogłoszono od jego nazwy).

RAS

Recytatorski duet z Gminy Gruta

2014 lasin zlote ustaZnamy wyniki XV Powiatowego Przeglądu Poezji „Złote Usta” Łasin `2014.
Miło nam poinformować, że w gronie laureatów znalazło się dwoje uczniów z naszej gminy: w kategorii klas III-IV Nikodem Worytko ze SP Gruta zajął drugie miejsca, a Agnieszka Maciejewska (SP Boguszewo) wyrecytowała miejsce trzecie.
Nikodem i Agnieszka wybrali wiersze Juliana Tuwima, chłopiec „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, dziewczyna „Ptasie radio”.
W Przeglądzie wzięli udział uczniowie z sześciu gmin: Grudziądz, Łasin, Rogóźno, Świecie n/Osą, Radzyń Chełmiński i oczywiście Gruta. Jurorzy oceniali interpretację, dobór repertuaru, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Ogółem komisja przesłuchała i oceniła 96 uczestników w 6 kategoriach wiekowych.
Finał odbył się 13 marca 2014 r. w Domu Kultury w Łasinie.
Przypomnijmy, że organizatorami „Złotych Ust” w naszej gminie byli wójt Halina Kowalkowska i Gminne Centrum Kultury.
Serdecznie gratulujemy Agnieszce i Nikodemowi. Brawa bijemy ich rodzicom i nauczycielom.

Tekst/foto: RAS

Śpiewanie ubarwia codzienność

2014 zlotywiekZ okazji Dnia Kobiet zespół wokalny Harmonia z Radzynia Chełmińskiego zaprosił do siebie zaprzyjaźnionych śpiewaków gruckiego Złotego Wieku. Spotkanie miało miejsce w świetlicy strażackiej.
– Z Harmonią przyjaźnimy się od wielu lat. Spotkania z sąsiadami umożliwiają wymianę doświadczeń. Rozmawiamy też o swoich piosenkach, o tym nad czym pracujemy, słowem, jest to ważna i potrzebna integracja – dzieli się refleksją Barbara Małgorzewicz, szefowa Złotego Wieku. – Nasze wspólne rozmowy, wokalno-muzyczne biesiadowanie są świetną, sprawdzoną formą terapii. Odnawiamy stare przyjaźnie, nawiązujemy nowe. Zawsze z tego typu spotkań wracamy z większą ochotą do dalszego śpiewania, a nasza codzienność nabiera więcej barw.
W Radzyniu Chełmińskim zespół z Gruty zaśpiewał Tylko echo, Serduszko puka w rytmie cza-cza, Mamo i Jambalayę. Dodajmy, że utwory te niedługo zostaną zaprezentowane na przeglądzie piosenki.
W czasie spotkania wystąpili także gospodarze, potem rozpoczęło się wspólne śpiewanie. – Zaczęliśmy od A chachary żyją, skończyliśmy Czas do domu, czas – wspomina B. Małgorzewicz.
Śpiewających odwiedził burmistrz Krzysztof Chodubski i złożył paniom życzenia z okazji ich święta, wręczył też słodkie upominki (oprawa muzyczna trio Edmunda Rejczaka z Grudziądza).
Przypominamy, że zespół wokalny Złoty Wiek w każdą środę ma próby w Gminnym Centrum Kultury w Grucie. Dla chętnych, którzy lubią śpiewać drzwi w GCK są zawsze otwarte.

(r)

GAPA '2014

2014 gapa zapowiedzGrudziądzkie Amatorskie Prezentacje Artystyczne

 

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu w dniach 12-16 maja 2014 r. organizuje Grudziądzkie Amatorskie Prezentacje Artystyczne – GAPA 2014. Jest to impreza o zasięgu regionalnym, która trwa 5 dni i kończy się uroczystą galą z udziałem laureatów poszczególnych kategorii artystycznych: Taniec, Muzyka, Plastyka.

Continue Reading

Podziękowanie pełne wzruszeń

2013_fabinskaW wiosenno-zimowy wieczór 27 marca w Gminnym Centrum Kultury o godzinie 18. Zabrzmiało „Sto lat”. Pracownicy i stażyści tej instytucji, wokaliści zespołów TiM i PÓŁnaPÓŁ (z ich szefami Dorotą Berent i Krzysztofem Janikowskim), harcerze oraz kila pań z naszej gminy podziękowali za współpracę Elżbiecie Fabińskiej, która od kwietnia przechodzi do pracy na inne stanowisko w naszej gminie.

Były piosenki, kwiaty, drobne upominki, a ze sfery uczuciowej – wzruszenie (nie tylko kobiece) i, naturalnie, trochę łez. Czyż nie dziwne byłoby, gdyby ich zabrakło podczas objęć, uścisków i całusków?

Elżbieta Fabińska była pierwszym dyrektorem nowo powstałego Gminnego Centrum Kultury, stanowisko objęła w październiku 2010 roku.

Podziękowanie było szczere i spontaniczne, ponieważ pani Elżbieta zaskarbiła sobie sympatię wielu młodych ludzi, i nie tylko.

– Cieszę się, że wspólnie zrobiliśmy coś ważnego dla naszej gminy – mówiła z trudem, bo nie dające się ukryć wzruszenie dawało znać o sobie. – Nazwaliście to spotkanie wieczorem podziękowań, jakże trafnie, bo przecież nie odchodzę od was. Jeszcze trochę mnie tu zostanie. Dziękuję za wszystko.

Tekst/foto: RAS

FOTOREPORTAŻ
{gallery}2013_fabinska{/gallery}

Niezapomniany Wieczór

2013_trybulskiKsiążka Kazimierza Trybulskiego  

Sprawczynią kolejnego wydarzenia kulturalnego w Gminnym Centrum Kultury była wójt Halina Kowalkowska. To do wójt zwrócił się z prośbą Kazimierz Trybulski, autor książki „Za rzeką czasu” i poprosił o wieczór autorski. Argumentem było to, że w powieści historycznej akcja dzieje się między innymi w Słupie i Grucie.

Autor pochodzi z Grudziądza, był nauczycielem języka polskiego. – Moje literackie inklinacje niewątpliwie zawdzięczam… Henrykowi Sienkiewiczowi, trylogię przeczytałem sześciokrotnie – wyznał pan Kazimierz. – Kiedy chodziłem do podstawówki w Wielkim Tarpnie, każdego dnia miałem do pokonania trzy kilometry w jedną stronę. Pamiętam, że po lekturze powieści Sienkiewicza nosiłem kijek, to był mój miecz. Już wtedy rozmyślałem, marzyłem o tym, by kiedyś napisać historyczną książkę. Trzeba było wielu lat, aby zrealizować dziecięce marzenie…

Continue Reading

Mamy laureatów!

2013_lasin_zlote_ustaZnamy już laureatów kolejnego Powiatowego Przeglądu Poezji „Złote Usta” w Łasinie.

Na scenie zaprezentowali się przedszkolaki oraz uczniowie podstawówek i gimnazjów.

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.

Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych są recytatorzy z naszej gminy.

W kategorii I (przedszkola-zerówki) Mikołaj Milewski ze SP w Boguszewie deklamujący wiersz „Krówka” otrzymał wyróżnienie za osobowość artystyczną. Natomiast w grupie II (klasy I-II) Oliwia Jaranowska – SP w Słupie – zajęła II miejsce.

Znakomicie spisały się Martyna Korzeń SP Nicwałd i Adrianna Brzyska SP Słup (oddziały III-IV). Martyna zdobyła I nagrodę, a Adrianna drugą.

Laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy, że przynieśli chlubę swoim szkołom, wsiom i gminie. (r)

Rzeczywistość i artyzm

2013_malarzLesław Domowicz od niedawna mieszka w Pokrzywnie. Jest kolejnym twórcą – po malarzu Krzysztofie Kosowskim – który artystycznie promuje nasza gminę. Fotografie Domowicza niemal od razu nas oczarowują. Fotografik wręcz z nadmierną wrażliwością przygląda się światu, obserwuje jego różnorodność z różnych punktów i perspektywy (powiedziałbym nawet, że i c z a s u), w rezultacie czego udaje mu się wykonać niebanalne zdjęcia.

– Fotografia jest moją pasją, staram się w niej łączyć rzeczywistość i artyzm. Dostrzegać przez obiektyw rzeczy zwykłe, a przez to piękne oraz wyjątkowe, które są ukryte w otaczającym nas świecie, ale artysta musi je dostrzec i zarejestrować. I chyba te momenty są najpiękniejsze, są olśnieniem – mówi Lesław Domowicz. – Fotografika wymaga też cierpliwości, szczególnie w sferze przyrody. Moje ulubione motywy? – architektura i portrety. Co jest najważniejsze, żeby wykonane zdjęcie dało mi pełną satysfakcję? – światło. W nim w ogromnej, przeważającej części ukryta jest kwintesencja tej sztuki.

Continue Reading

KONKURS POEZJI „ZŁOTE USTA”

2013_zlote_usta_sp_01

2013_zlote_usta_sp_02

2013_zlote_usta_sp_03

2013_zlote_usta_sp_04

Niedawno na stronie internetowej gminy pisaliśmy o zmaganiach recytatorskich dziesięciorga gimnazjalistów. Przypomnijmy (w kolejności zdobytych miejsc) czwórkę laureatów: Michalina Lesińska, Klaudia Pawlos, Klaudia Felske i Kamila Kurkus. Konkurs odbył się 26 lutego.

Natomiast 5 marca w Gminnym Centrum Kultury swoje umiejętności deklamacyjne zaprezentowały przedszkolaki oraz uczniowie oddziałów od „zerówki” do klasy szóstej. Ogółem jury (Elżbieta Polakowska-Lesińska, Magdalena Głowacka i Stanisław Raginiak) wysłuchało aż 63 najmłodszych i nieco starszych miłośników wierszy.

Jury jednogłośnie stwierdziło, że w porównaniu z rokiem ubiegłym poziom prezentacji był zdecydowanie wyższy. Zgodnie z regulaminem komisja mogła nagrodzić cztery osoby w każdej grupie wiekowej. Szkoda, ponieważ jeszcze przynajmniej dziesiątka uczestników zasługiwała na nagrodę. Może powiedzie się im w przyszłym roku...

Ogółem w kolejnym etapie na szczeblu powiatowym w Łasinie (14 bm.) naszą gminę reprezentować będzie dwadzieścioro recytatorów. I pewne jest, że wielu z nich zdobędzie laury. Życzymy im tego z całego serca.

Laureaci wtorkowego konkursu: grupa przedszkolaki-zerówka (podajemy od pierwszej nagrody do czwartej) – Mikołaj Milewski (Boguszewo), Bianka Wircińska (Mełno), Klaudia Paprocka (Boguszewo), Karolina Bednarska (Gruta); klasy I-II: Patryk Kwaśnik (Nicwałd), Oliwia Jaranowska (Słup), Alina Rafalska (Boguszewo), Mateusz Kowalczyk (Gruta); klasy III-IV: Adrianna Brzyska (Słup), Martyna Korzeń (Nicwałd), Marta Guz (Nicwałd), Klaudia Jaranowska (Słup); klasy V-VI: Kamila Wesołowska (Słup), Angelika Supińska (Słup), Izabela Sułkowska (Boguszewo) i Wiktoria Lewandowska (Plemięta).

Gratulując maluchom i nastoletnim recytatorom, słowa uznania kierujemy także pod adresem nauczycieli i rodziców.

Wszyscy uczestnicy zasłużyli na pochwałę i to nie tylko za to, że ujmująco i często oryginalnie prezentowali utwory (m.in.: J. Tuwima, W. Szymborskiej, L.J. Kerna, Wł. Broniewskiego), ale także za pomysłowe stroje adekwatne do treści utworu. Brawo!

Nagrodzeni otrzymali nagrody książkowe i dyplomy (notabene te drugie otrzymają wszyscy uczestnicy, jest ich jednak tak dużo, że jury potrzebuje czasu, aby je wypisać).

Organizatorami trzeciej już edycji „Złotych Ust” byli: Elżbieta Polakowska-Lesińska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Elżbieta Fabińska, dyrektor GCK.

Tekst/foto: RAS

Continue Reading

Czwartkowe malowanie

2013_mgW każdy czwartek od godz. 16 do 17.30 w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne prowadzone przez instruktorkę Magdalenę Głowacką. Na ostatnich grupa dzieci malowała wiosenne motywy. Przedstawione na zdjęciach obrazki wykonali: Julia Waszewska, Wiktoria i Konrad Kamińscy. Jeśli natomiast chodzi o okienne wiosenne pomysły, tu talentem popisały się także: Agnieszka Szeląg, Maja Czarnecka i Ania Bober.

Instruktorka zachęca niezdecydowane dzieci, aby przyszły do GCK. – Na pewno warto. Proponuję szeroki wachlarz tematyczny, ale też nakłaniam małych plastyków, aby malowały to, co najbardziej lubią, co najbardziej je interesuje – mówi M. Głowacka.

Tekst/foto: RAS

{gallery}2013_mg{/gallery}