logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Ambitny ZŁOTY WIEK

DSC_0008To już sporo lat, jak śpiewa i zdobywa laury zespół muzyczny ZŁOTY WIEK. Tylko pogratulować. I, jak mówi „kierownik” Barbara Małgorzewicz, życzyć, by grupę wzmocnili nowi śpiewający. – Upływający czas przyczynia się niestety do tego, że opuszcza nas koleżanka lub kolega. I nijak temu zaradzić. Jest nas coraz mniej, ale to nie oznacza, że brakuje nam pomysłów muzycznych – zauważa pani Barbara. – Jestem przekonana, że niedługo znowu ktoś do nas dołączy, czekamy na panie i panów.
14 października zespół wystąpił w Wąbrzeskim Domu Kultury na XXI Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Twórczego Seniorów. Zaprezentował dwie piosenki. Wszyscy uczestnicy (ogółem 31 zespołów) otrzymali puchary i dyplomy. Był czas na wymianę doświadczeń, rozmowy o swoich chórach czy zespołach.
Z kolei nieco wcześniej, 6 października ZŁOTY WIEK zaprezentował się na scenie w Świeciu nad Osą, w koncercie „Nasza Niepodległa”.
DSC 0001– Obecnie ćwiczymy przed VII Przeglądem Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, który, jak co roku, odbędzie się w szkole w Grucie 11 listopada – dodaje B. Małgorzewicz.
Nadmieńmy, że kilka dni temu ZŁOTY WIEK swoimi piosenkami uświetnił obchody Europejskiego Dnia Seniora w Gminnym Centrum Kultury.

Tekst: (tng)

Zumba trwa

DSC_0008Zumba to zajęcia fitness dobre dla każdego. Taniec, luz i spalanie kalorii, że aż dymi! Porywająca, latynoska muzyka sprawia, że nikt nie czuje, że zumba wyciska z niego ostatnie poty. Bawiąc się jak dziecko, gubisz nadwagę i modelujesz sylwetkę.
W Gminnym Centrum Kultury ćwiczą dzieci i panie. Każde zajęcia to nowe wyzwania, czyli inne układy taneczne. Wcale nie takie łatwe do opanowania, ale obie grupy radzą sobie świetnie. Zumba to, oprócz wspomnianych zalet, także dużo radości wynikającej z doskonałej zabawy.
Ćwiczenia nie nużą i łatwiej się do nich zmobilizować. Każdy ćwiczy jak może i nie musi się wstydzić, że coś wykonuje niedokładnie czy niedoskonale. To ważne zwłaszcza dla początkujących. Poza tym, w atmosferze zabawy łatwiej znosi się większe obciążenia.
Można przy okazji nauczyć się kroków wielu latynoskich tańców: salsy, samby, mambo, cha-chy, a także afrykańskich rytmów calypso.

Tekst: (ars)

Fotoreportaż

EUROPEJSKI DZIEŃ SENIORA

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie Młodzi mieli piękne popołudnie i wieczór 18 października 2018 roku. W Gminnym Centrum Kultury spotkali się, by uroczyście i wesoło uświetnić Europejski Dzień Seniora, który przypada 20. tego miesiąca.
– Szanowni Seniorzy, witam na kolejnym naszym spotkaniu, dziś ze szczególnej okazji, bo za kilka dni obchodzimy Wasze Europejskie Święto – rozpoczęła spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Przypomnę może główną ideę tego wyjątkowego dnia, ma on kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz promować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Składając Wam najlepsze życzenia z tej szczególnej okazji, chcę podkreślić, iż bardzo się cieszę z faktu, że tak licznie bierzecie udział we wszystkich spotkaniach, które są dla Was organizowane w Gminnym Centrum Kultury, że jesteście w nich aktywni. Liczę na dalszą naszą jak najlepszą współpracę oraz na wasze pomysły i propozycje, które wspólnie będziemy realizować.
Po tych słowach Barbara Małgorzewicz, prowadząca zespół wokalny Złoty Wiek, zaproponowała wspólne odśpiewanie Hymnu Seniora.
Na spotkaniu obecna była wójt Halina Kowalkowska, która Paniom i Panom złożyła najserdeczniejsze życzenia. – Przede wszystkim życzę Państwu jak najwięcej lat w zdrowiu, bo jeśli ono dopisuje, to człowiek jest w stanie pokonać wszelkie codzienne trudności i przeciwności – powiedziała prowadząca samorząd i dodała, iż bardzo cieszy ją fakt, że tak wielu seniorów spotyka się w GCK.
Czwartkowe szczególne spotkanie Wiecznie Młodych to także poczęstunek, który był wspólnym przedsięwzięciem.
I jak to zazwyczaj bywa przy spotkaniach seniorów, było dużo rozmów, śpiewania i tańców. Były nawet wierszyki na temat osób sędziwych, fragment jednego z nich brzmi tak:
Co prawda wigor z wolna przekwita
Lecz po co wigor u emeryta?
Podwyżki pensji już nie wyprosisz
Należną gażę poczta przynosi…
Spokojnie patrzysz jak świat się zmienia
Gdy wiek ci daje mądrość spojrzenia…

Tekst: RAS

Fotoreportaż

Kolejne Kółko Literackie

DSC_0008Od 11 października 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury działa nowe Kółko Literackie, do którego należą uczennice klasy 6. Szkoły Podstawowej w Grucie.
Na zdjęciu od lewej: Julia Łopatka, Dominika Kamińska, Wiktoria Ciechomska, Zofia Cieszyńska, Karolina Bednarska i Zofia Bernacka.
Dziewczęta na cotygodniowych, czwartkowych zajęciach ze Stanisławem Raginiakiem będą się uczyć przede wszystkim deklamacji wierszy i utworów prozatorskich.
Uczennice zgłosiły swój akces do Kółka po rozmowie z polonistą Krzysztofem Fickiem, notabene dyrektorem szkoły, i S. Raginiakiem. Nauczyciel przekonał dziewczyny, że warto rozwijać swoje zainteresowania literaturą, a także uczyć się recytacji. Dodał też, że dodatkowe uczestnictwo w Kółku skutkuje wyższą oceną z języka polskiego.
W grupie są jeszcze dwie inne uczennice, które należały do Kółka Literackiego w poprzednim roku szkolnym, to Adrianna Brzyska i Dorota Wesołowska.
Już 2 listopada o godz. 17.00 będzie można posłuchać dziewcząt podczas Zaduszek Poetyckich. Oprócz wierszy będą też piosenki w wykonaniu PÓŁnaPÓŁ.

Tekst: (ars)

Nieszpory ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza

DSC_0008W Hali Arenie w Toruniu 14 października 2018 r. odbył się koncert zatytułowany Nieszpory ludźmierskie, będące modlitwą ku czci Matki Bożej Królowej Podhala, skomponowane zostały do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego, ze zbioru „Psalmy dla dzieci małych i dużych”. 
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki zaprosił mieszkańców całego regionu do udziału w tym niezwykłym koncercie poświęconym  świętemu Janowi Pawłowi II, patronowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z okazji  40. rocznicy wyboru na stolicę Piotrową.
Informację z Urzędu Marszałkowskiego otrzymały instytucje, głównie prowadzące działalność kulturalną w naszym województwie. Następnie szefowie placówek musieli zgłosić w Arenie listę uczestników, a następnie odebrać gratisowe karty wstępu.
Tak też zrobiła dyrektor GCK w Grucie Hanna Szumotalska. Szybko okazało się, że chętnych na obejrzenie i wysłuchanie koncertu jest wielu. Ogółem z Gruty na Nieszpory ludźmierskie pojechało 90 osób, dwoma autokarami. Wyjazd sponsorowała wójt gminy Halina Kowalkowska.
Dwugodzinny koncert, w którym wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i soliści (m.in. Elżbieta Towarnicka, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka i Kuba Badach) był dla wszystkich ogromnym przeżyciem muzycznym i duchowym. I na pewno na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Tekst: (r)

WIECZORNE GRANIE, KONKURS I… POŻEGNANIE

DSC_0008To już osiem lat małej historii Gminnego Centrum Kultury.
By zaakcentować działalność tej placówki, w piątek 12 października 2018 roku odbył się wieczór muzyczny Wieczorne granie. Przed publicznością wystąpiły zespoły PÓŁnaPÓŁ i TiM (ten drugi w aktualnym składzie, ale też nie zabrakło pierwszych wokalistek, starszych właśnie o osiem lat).
Różnorodne piosenki sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tym bardziej, że dziewczęta – prowadzone przez instruktorkę Dorotę Berent – zaprezentowały utwory w języku angielski, niemieckim i francuskim. „Jako że należymy do Unii Europejskiej, jesteśmy wręcz zobowiązane wykonywać takie piosenki”, żartobliwie zauważyła D. Berent. W tym momencie zareagowała obecna w GCK wójt Halina Kowalkowska, zauważając, że kilka lat temu na tej scenie wystąpił jej wnuk i – jakby będąc prekursorem internacjonalnego śpiewania – wykonał piosenkę po francusku.

czytaj więcej, Fotoreportaż

TiM na festiwalu i na próbach

DSC_00086 października  2018 roku w Radzyniu Chełmińskim odbył się XVII Festiwal Piosenki Krajów Unii Europejskiej, udział w nim wzięły cztery wokalistki zespołu TiM: Marcelina Osmańska, Małgorzata Dziewicka, Zuzanna Angowska i Monika Merholc. Wszystkie dziewczyny otrzymały dyplomy, a Zuzia i Monika zostały wyróżnione i stanęły na podium.
– Poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki, zgłoszono 30 uczestników. Zatem, tym bardziej cieszymy się, że jury doceniło talent wokalistek TiM, zespołu działającego w Gminnym Centrum Kultury – podsumowała instruktorka Dorota Berent.
Grupa w każdy piątek spotyka się na próbach w GCK.
Obecny skład TiM to: Zuzanna Angowska, Marcelina Osmańska, Karolina Rząca, Małgorzata Dziewicka, Monika Merholc, Oliwia Stogowska i od niedawana Daria Nadworna.
Gratulujemy udanego występu w Radzyniu Chełmińskim.

(r) Fot. Anastazja

Fotoreportaż

Seniorzy i pierwsza pomoc przedmedyczna

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi kolejny raz ciekawie i edukacyjnie spędzili czas w Gminnym Centrum Kultury. 4 października 2018 r. dyrektor Hanna Szumotalska zorganizowała kolejne spotkanie, tym razem na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
– Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności, jakie należy wykonać wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników – rozpoczął prowadzący zajęcia Grzegorz Marszałek, ratownik medyczny, również strażak zawodowy i OSP z Szembruka. – Zgodnie z przepisami polskiego prawa, jeśli jest się świadkiem sytuacji, w której czyjeś zdrowie lub życie ulega zagrożeniu, udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem i choćby dlatego należy mieć podstawowe informacje w tym zakresie. Każdemu mogą się one przydać także w przypadku, gdyby nagłej pomocy potrzebował ktoś z jego bliskich. Niezależnie od tego, czy kiedyś przeszło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, należy regularnie odświeżać wiedzę na temat jej udzielania.
Ratownik omówił szereg zagadnień, między innymi dotyczących krwotoków, złamań, oparzeń, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zadławień. Prelekcja dotyczyła przypadków zarówno u dorosłych jak i dzieci.
Dorośli z uwagą wysłuchali słów ratownika, brali też udział w zajęciach praktycznych.
Po lekcji ratownika, podczas której padło wiele pytań, panie i panowie kontynuowali spotkanie przy kawie i ciastkach. Dyrektor H. Szumotalska zaprosiła Wiecznie młodych na 12 października, kiedy to o godzinie 17 odbędzie się Wieczorna granie, wystąpią zespoły PÓŁnaPÓŁ i TiM.
Kolejne plany seniorów to wyjazd 14.10. do Torunia na Nieszpory ludźmierskie. Zainteresowanie tym muzycznym wydarzeniem przerosło wszelkie oczekiwania dyrektor. Do Torunia wyjedzie 90 osób.
Z kolei na 18 października Wiecznie młodzi umówili się na spotkanie związane z Europejskim Dniem Seniora.

(ars)

Fotoreportaż

Tańczą dzieci i starsi

DSC_0008Zumba, połączenie tańca i fitnessu, na dobre przyjęła się w GCK. To już kolejny sezon, gdy dzieci i starsi ćwiczą pod bacznym okiem instruktora Aleksandra Zabłockiego.
Prowadzący, na każdych zajęcia dodaje coś nowego i szczególnie w wypadku pań wyzwala z nich maksimum sił. W stosunku do dzieci jest nieco łagodniejszy, ale i one muszą wykrzesać z siebie sporo sił.
A wszystko dla zdrowia! Wszystko po to, by jedni i drudzy ćwiczący, nie tylko poznawali tajniki oryginalnego tańca, ale także, by uczyli się rytmiki, jak najlepszej koordynacji ruchów.
Zumba, jak dobrze wiedzą ci, którzy z ochotą przychodzą na zajęcia, to również świetna zabawa, uśmiech i radość.

(tng)

Fotoreportaż

Panie plastyczki znowu tworzą

DSC_0008Po letniej przerwie, panie z Kółka Plastycznego ponownie zabrały się do pracy. 2 października 2018 roku spotkały się na dwie godziny po południu w Gminnym Centrum Kultury.
Na ostatnich zajęciach, pod koniec maja, zdobiły filiżanki roślinami i kwiatami. Przez kilka miesięcy wykonały wiele wyjątkowo pięknych prac, między innymi storczyki i szkatułki.
Teraz Krystyna Turek, główna pomysłodawczyni plastycznych projektów, zaproponowała coś równie ciekawego – zdobienie niedużych świec przeróżnymi, naturalnymi kwiatkami i roślinami. Zasuszone roślinki, przy pomocy rozgrzanej małej łyżeczki, wtapiane były w świece, które następnie zanurzane były w rozgrzanym wosku. Jego nowa cieniutka warstwa sprawiła, że barwne motywy wyglądały tak, jakby były wykonane… fabrycznie. Efekt jest nadzwyczaj ciekawy, co zresztą widać na głównym zdjęciu.
Kolejne spotkanie pań-plastyczek za dwa tygodnie, czyli 16 października o godz. 17.
W związku z rozpoczętym nowym okresem zajęć zachęcamy do udziału w nich, naprawdę można się wiele nauczyć. Z naszej ciekawej oferty powinny skorzystać wszyscy dorośli, którzy mają nadmiar wolnego czasu i... wcale nie muszą być wyjątkowo uzdolnieni manualnie.

(ars)

Fotoreportaż

Takie ładne koszyczki…

DSC_0008Na kolejnych zajęciach plastycznych (1 października) na dzieci czekało nie lada wyzwanie, miały nauczyć się wykonywania papierowego koszyczka, który – na wzór – postawiła przed nimi instruktorka Magdalena Sala. Oczywiście pracownica GCK zrobiła go kilka dni wcześniej.
W pierwszej chwili dziewczynki patrząc na barwny i zgrabny koszyczek, chyba nie wierzyły, że uda się im wykonać coś tak ładnego. Ale szybko okazało się, że to nie takie trudne.
Instruktorka objaśniła detal po detalu, wytłumaczyła, od czego powinny zacząć i jak zakończyć pracę. Później rozdała kartki, karteczki, dziurkacze niezbędne do wycinania ozdobnych kolorowych detali, wstążeczki i serwetkę papierową. Dzieci energicznie zabrały się do pracy i już po godzinie każde z nich stało się właścicielem pięknego koszyczka.

(r)

Fotoreportaż

Halloween to przede wszystkim zabawa

tim probaWyjątkowo dużo dzieci wzięło udział w znakomitej zabawie zorganizowanej w Gminnym Centrum Kultury w przeddzień halloween, w której przeważały niecodzienne, fikuśne stroje. A wszystko to po to, aby dzieci mogły pokazać się w ubiorach wróżek, aniołków lub innych niecodziennych postaci. A skoro bawiło się ich prawie czterdzieścioro, znaczy to, że bardzo chciały zaprezentować się nieco inaczej niż zazwyczaj. Udało się im świetnie. Spora w tym zasługa wolontariuszki Natalii Szumotalskiej, która przez dwie godziny zachęcała dziewczynki i chłopców do najróżniejszych tańców i zabaw, nie zabrakło atrakcji związanych z chustą animacyjną.
W przerwach, gdy na twarzach dzieci pojawiły się rumieńce od zabawy, dyrektor Hanna Szumotalska zapraszała je do stołu na poczęstunek, żeby mogły zregenerować siły do kolejnych pląsów i śpiewu „serwowanych” przez Natalię. Zabawie przyglądali się rodzice, większość z nich za pomocą smartfonów robiła zdjęcia i filmowała.
Natalię w realizacji jej pomysłów wspomagała dyrektor i instruktorki GCK. A trzeba podkreślić, że pomysłów na zabawę trzeba było niemało, ponieważ energia, jaką zaprezentowali uczestnicy – zdumiewała!

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Roztańczone dzieci

tim probaW październiku w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęły się zajęcia tańca zumba. Pomysł dyrektor był wyjątkowo trafny, potwierdził to fakt, że chociaż na początku planowała zorganizować dwie grupy (dla dzieci i starszych), to szybko musiała zweryfikować projekt i utworzyć trzecią. Taki duże był zapotrzebowanie na taniec, na ruch. Aleksander Zabłocki z Grudziądza, instruktor pląsów, w których łączone są elementy tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitnessu, szybko został zaakceptowany przez dzieci i dorosłych, a proponowane przez niego „wygibasy” połączone z rytmiczną muzyką wszystkim przypadły do gustu. Zabawa trwa. Wszyscy są zadowolenie. Dziś prezentujemy zdjęcia z ostatnich zajęć dzieci, które odbyły się w poniedziałek 30 października.

(RAS)

Fotoreportaż

Szkatułki – coraz bliżej finiszu

tim probaPo dwóch tygodniach panie na swoich zajęciach plastycznych powróciły do dalszej pracy nad szkatułkami, które zaczęły wykonywać 10 października. Wykorzystując patyczki do lodów i klej „zbudowały” niewielkie, oryginalne pudełeczka, które podczas kolejnego spotkania (wtorek 24 października) były już malowane (niektóre panie zdecydowały się polakierować drewno) i ozdabiane (gwiazdki, dekupaż). Szkatułki powoli pięknieją. Raczej na pewno na kolejnych zajęciach panie zakończą mozolną i finezyjną pracę, a pudełeczka powędrują do ich domów.

(r)

[widgetkit id=259]

Plastyka: nietoperze i pająki

tim probaStarsza grupa dzieci w poniedziałek 23 października rysowała, a później wycinała z czarnego brystolu nietoperze i pająki. To kolejne, nowe doświadczenie małych plastyków. O ile te pierwsze rysowała im instruktorka Katarzyna Ryzner, o tyle pajęczaki były już „dziełem” dziewczynek i chłopców. Po zakończeniu wycinania, a była to czynność wymagając sporej uwagi, dzieci dokleiły oczy latającym nocą ssakom i pająkom. Przy okazji dowiedziały się, że jedne i drugie mają oczy, niektóre z nich, te największe – jak poinformowała instruktorka – natura obdarzyła nawet w kilka par oczu. I tak oto dzieci kolejny raz pracowicie i ambitnie spędziły czas w Gminnym Centrum Kultury.

(r)

[widgetkit id=258]

KLUB SENIORA STAŁ SIĘ FAKTEM

tim proba25 osób przyszło na pierwsze spotkanie, a tym samym powołanie Klubu Seniora w Gminnym Centrum Kultury stało się faktem. Dyrektor Hanna Szumotalska z radością powitała panie i panów. Tak duży odzew potwierdził, że tego typu klub jest w gminie potrzebny.
Niezdecydowanych jeszcze seniorów informujemy, że drzwi w GCK są nadal otwarte i jeśli tylko ktoś ze starszych osób chce przynajmniej raz na dwa tygodnie – taki ustalono cykl spotkań – ciekawie spędzić czas, powinien skontaktować się z dyrektor, bezpośrednio lub telefonicznie – 530443373.
Środowe spotkanie (18 października) to przede wszystkim ogólne nakreślenie przez H. Szumotalską wizji działania Klubu Seniora. – Chcemy zaproponować państwu różne formy spędzania czasu, od pieszych wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, potańcówek, gier planszowe, po wyjazdy do kina lub teatru. Planuję też wycieczki do ciekawych miejsc – mówiła dyrektor, dodając, że jest otwarta na każdą propozycję seniorów.
Panie i panowie zostali już zaproszeni przez szefową GCK na 2 listopada, w tym dniu o godzinie 18 odbędą się Zaduszki Poetyckie. Młodzież z naszej szkoły, należąca do Kółka Literackiego w Centrum oraz zespół PÓŁnaPÓŁ zaprezentują wiersze i piosenki związane ze Świętem Zmarłych.
Ponad godzinne środowe spotkanie miało ciekawy przebieg, głos zabrała większość osób. Uzgodniono, że Klub Seniora powinien mieć swoją nazwę, która – po przedstawieniu propozycji – niebawem zostanie mu nadana.
Wspólnie zdecydowano również o dobrowolnej miesięcznej finansowej składce, która niewątpliwie ułatwi realizację seniorskich planów. Okazuje się, że pomysł z powołaniem Klubu Seniora był trafny. Teraz tylko należy życzyć paniom i panom i oczywiście dyrektor GCK, aby nie zabrakło im inwencji i jej realizacji. Seniorzy spotykać się będą co 2 tygodnie w czwartki o godz. 17.00, począwszy od 16 listopada.

(r)

[widgetkit id=257]

Dzieci też potrafią

tim probaWychodzi na to, że dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne (grupa starsza) pozazdrościły dorosłym ich szkatułek, wykonywanych z patyczków do lodów. Gdy tylko prowadząca zajęcia zaproponowała ten temat, od razu został zaakceptowany. I chociaż na początku dzieci nieco powątpiewały w możliwość wykonania oryginalnych szkatułek, to już po chwili (gdy oczywiście zobaczyły jedną na wzór) wzięły się do pracy. Szybko się okazało, że formowanie pudełeczka z patyczków to dość proste zajęcie, wymagające jednak skupienia i manualnych predyspozycji. Gdy już każde z nich skończy szkatułkę (na kolejnych zajęciach muszą jeszcze dokleić ozdoby, czyli wykonać dekupaż i zamontować niewielkie zawiasy), to zabierze ją do domu i pewnie zadziwi rodziców swoją pracą.

(sr)

NIE TYLKO DLA DZIECI…

tim proba– Taneczny debiut dorosłych nastąpił w piątek 13 października i niemal od razu instruktor zumby Aleksander Zabłocki narzucił spore tempo – dzieli się wrażeniami dyrektor Gminnego Centrum Kultury Hanna Szumotalska, która też ćwiczy. – Zajęcia trwają od godziny 19.15 do 20. 15 i są na tyle intensywne, że po godzinie panie czuły w kościach szalone pląsy. A warto wiedzieć, że podczas tańca zumba nie ma monotonii, instruktor zmienia piosenki, a przy każdej demonstruje inne ruchy. Trzeba być skoncentrowaną, aby podążać za prowadzącym. Oczywiście mówię o tym z lekkim przymrużeniem oka, bo pan Aleksander wszystko demonstruje na tyle jasno i wyraziście, że każdej pani udaje się dostrzec jego ruchy i naśladować je. Sympatyczne jest to, że po każdej piosence, a więc i przypisanych doń pląsach, zrywają się ogólne brawa, jest to spontaniczna reakcja na to, że jednak się potrafiło… – kończy dyrektor.
Zumba dla dorosłych, podobnie zresztą jak i dla dzieci, zakończy się 31 maja 2018 roku. Zajęcia dla obu grup (obie liczą po 20 osób) odbywają się raz w tygodniu.
Zarówno dzieciom, jak i dorosłym życzymy satysfakcji z szalonych (chwilami) pląsów, a także uśmiechu na zajęciach.

(ars)

NOWE KÓŁKO LITERACKIE

tim probaMusiało upłynąć trochę czasu, zanim wszystko się skrystalizowało. Bo też i nie tak łatwo spotkać kilkoro uczniów, którzy chcieliby rozwijać się literacko i recytatorsko. Jednak się udało. Duża w tym zasługa dyrektora szkoły Krzysztofa Ficka. To on zdecydował się pomóc instruktorowi Stanisławowi Raginiakowi z Gminnego Centrum Kultury i przekonał kilka dziewcząt i jednego chłopca, żeby spróbowali swych sił w tym ambitnym planie.
I tak 7. października po raz pierwszy grupka uczniów naszej szkoły przyszła do Centrum. Tydzień później już otrzymali wiersze od Raginiaka, bo niebawem (2 listopada) ambitna młodzież zadebiutuje podczas Zaduszek Poetyckich w GCK.
– Bardzo się cieszę, że kolejny rok działać będzie Kółko Literackie – podkreśla dyrektor Hanna Szumotalska. – Poprzednie recytatorki rozpoczęły już naukę w szkołach średnich, czas biegnie szybko. Nie mam żadnych wątpliwości, że będziemy mieli kolejne świetne Kółko.
Na zdjęciu (od lewej): Jakub Popiołek, Anna Sułkowska, Adrianna Brzyska, Martyna Templin, Dorota Wesołowska i Marta Tocka. Na zdjęciu brakuje Sandry Chałat, która należała do poprzedniego Kółka Literackiego, ale mimo że uczęszcza do szkoły w Grudziądzu, nadal będzie występować na scenie z młodszymi koleżankami i oczywiście kolegą.

Tekst/foto: tng

III miejsce ZŁOTEGO WIEKU

tim proba7 października 2017 r. w Świeciu nad Osą odbył się coroczny Konkurs Twórczości Artystycznej Seniorów, ogółem wzięło w nim udział 135 wykonawców z województwa kujawsko-pomorskiego. Hasłem przyświecającym artystycznym zmaganiom były słowa piosenki Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”, bo właśnie tej piosenkarki utwory wykonywano.
Jury po wysłuchaniu wielu zespołów, przyznało I miejsce zespołowi „Arioso” z Świedziebni, II miejsce – „Wesołym Kumoszkom” ze Zbiczna, a trzecie „Złotemu Wiekowi” z Gruty. Wyróżnienia przypadły „Leśnej Krainie” z Cierpic oraz „Byle Babkom” z Łąkorza.
Wszystkie zespoły otrzymały puchary, dyplomy i kwiaty.
Poza konkursem wystąpił miejscowy zespół „Józefinki” oraz solistka Ewa Grabowska – Strazzulla z Torunia.
Gratulujemy zespołowi Złoty Wiek i życzymy dalszych sukcesów.

(r)

Szkatułki dorosłych

tim probaRozpoczął się kolejny rok Zajęć Plastycznych dla Dorosłych. Panie spotykają się co drugi wtorek w godz. 18-20. Kolejne odbędzie się 24 października. Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, zachęca do udziału, drzwi są otwarte dla każdej dorosłej osoby, która – najogólniej rzecz ujmując – posiada plastyczne umiejętności i chciałaby je rozwijać, a także podzielić się uzdolnieniami z innymi.
W gronie ambitnych pań spotykających się w GCK prym wiedzie uzdolniona i pomysłowa Krystyna Turek z Annowa. To ona dzieli się pomysłami plastycznymi i uczy koleżanki wykonywania różnych rzeczy.
I właśnie we wtorek 10 października „na tapetę” wzięte zostały szkatułki. Wykonanie ich w różnej formie wymaga… patyczków po lodach, które są bardzo dobrym materiałem do budowy np. wspomnianych szkatułek, przyborników czy miniaturowych mebelków. Z patyczków, które sprzedawane są w paczkach po sto sztuk, można układać rozmaite kształty, ozdabiać je, malować, czyli… stworzyć coś praktycznie z niczego.
Na zdjęciu załączonym do testu prezentujemy jeszcze nieskończone pudełeczka, jak widać wykonane na dwa różne sposoby. Finał nastąpi za dwa tygodnie. Wtedy to panie wmontują miniaturowe zamkniecie do wieczka, a następnie – zależnie od gustu – pomalują szkatułkę lakierem bezbarwnym lub „ubiorą” ją w dekupaż.

(r)

Fotoreportaż

Jak jesień, to grzybki

tim probaMłodsza grupka dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne, we wtorek 10 października tworzyła grzybki. Na kartkach instruktorka Katarzyna Ryzner wcześniej narysowała głównie borowiki, a później dzieci wypełniły ich wnętrze plasteliną, a urokliwe jesienne liście namalowały farbą akrylowa.

(r)

Fotoreportaż

ZUMBA KIDS – taniec i sposób na ładną sylwetkę

tim probaW poniedziałek 9 października na parkiecie Gminnego Centrum Kultury zadebiutowało dziewiętnaścioro dzieci, notabene same dziewczynki, co jakby jednoznacznie świadczy o tym, że chłopcy nie przepadają za tańcem, a szkoda.
O godzinie 16 dyrektor GCK powitała instruktora tańca Aleksandra Zabłockiego z Grudziądza i dziewczynki, które zdecydowały się na naukę zumby. A będzie ona dość długa, bo taneczna edukacja potrwa do ostatniego dnia maja 2018 roku. Jeśli dzieci będą konsekwentne i pracowite (trochę potu trzeba będzie wylać), za kilka miesięcy będą tak pląsować, że pewnie same się zdziwią.
ZUMBA to zajęcia, na których nikt nie nudzi się ani przez chwilę, łączą one 50 proc. fitnessu i 50 proc. tańca. Zumba to trening dla ciała i umysłu. Zwiększa ona nie tylko wytrzymałość organizmu, ale wyzwala też pozytywną energię. Podczas całego treningu zumbowiczom towarzyszy łatwo wpadająca w ucho muzyka, która dynamizuje program fitness i pozwala rozluźnić ciało. Ćwiczenia nie nużą. Każdy ćwiczy jak może i nie musi się wstydzić, że coś wykonuje niedokładnie czy niedoskonale. Z czasem dziewczynki nauczą się kroków wielu latynoskich tańców, między innymi salsy i samby. Zumba to znakomite zajęcia poprawiające kondycję zarówno fizyczną (podczas ćwiczeń tanecznych pracują niemal wszystkie mięśnie) jak i psychiczną, także uczące rytmiki.
Jak powiedział instruktor: – Zumbę może uprawiać każdy, bo istnieje w różnych formach dostosowanych do wieku, sprawności fizycznej i kondycji.
Dziewczynki ćwiczyć będą raz w tygodniu.

(tng)

Wyjątkowe kwiatki

tim probaWe wtorek 3 października dzieci (grupa młodsza) w Gminnym Centrum Kultury wykonywały jedyne w swym rodzaju kwiatki. Do ich powstania niezbędne były kulki styropianowe i patyczki higieniczne. Te drugie, cięte na pół, wtykane były dość gęsto w styropian (wizualnie przypominały kolce jeża), a potem malowane zależnie od upodobania małego plastyka. Instruktorka zasugerowała dodanie jeszcze pomalowanych piłeczek pingpongowych. Wyszło pięknie.

(r)

 

[widgetkit id=254]

„Kawowe” zajęcia plastyczne

tim probaOkazuje się, że kawa jest nie tylko napojem. Może być także… farbą, niezwykle ciekawym materiałem rysunkowym lub malarskim.
Tę innowacyjną technikę w poniedziałek 2 października poznawały (i poznały) dzieci z grupy starszej, które mają zajęcia w każdy wtorek w godz. 16.20 do 17.30.
Kawą maluje się tak samo, jak np. farbami plakatowymi. Jeśli ktoś lubi malować – poradzi sobie bez najmniejszego kłopotu.

Fotoreportaż

TiM młodszy i starszy

tim probaW każdy piątek od godziny 15 w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia wokalno-muzyczne zespołu TiM, prowadzi je Dorota Berent. Chętnych do śpiewania nie brakuje. Dowodem na to jest fakt, że instruktorka musiała podzielić grupę na osoby młodsze i starsze. Uzdolnione dziewczyny i chłopcy ambitnie edukują się wokalnie i z chęcią biorą udział we wszystkich artystycznych zamysłach D. Berent. Dodatkowym plusem piątkowych ćwiczeń jest to, że młodzież znakomicie się integruje, bawi i… tworzy – jak widać na zdjęciach – zgraną grupę.

(r)

 

 

 

Fotoreportaż

"Tęcza nad Grutą" w Ogródku

2017 zajecia plastyczne n1Muzeum poety Michała Kajki

Ogródek to mazurska wioska położona około 20 kilometrów od Ełku. Niemal w jej środku znajduje się muzeum poświęcone temu ludowemu poecie, ogromnie zasłużonego dla Mazur i polskości.

M. Kajka urodził się 27 września 1858 roku w Skomacku, zmarł 22 września 1940 roku w Orzyszu. Pochowany został na cmentarzu w Ogródku, położonym kilkaset metrów za wsią.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Pamięć

2016 zaduszki fotoZa kilka dni Dzień Wszystkich Świętych.
By uczcić tę szczególną datę, by przywołać w pamięci tych wszystkich, których kochaliśmy, znaliśmy, a którzy odeszli, w Gminnym Centrum Kultury – jak każdego roku o tej porze – odbyły się Zaduszki Poetyckie.
– Serdecznie witam Państwa, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, która to uroczystość wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej – rozpoczęła wieczór dyrektor Hanna Szumotalska. – Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na zaniedbanym, opuszczonym grobie? Szanowni Państwo, zapraszam na chwilę refleksji związanej z tym szczególnym świętem. Zapraszam do wysłuchania wierszy i nastrojowych piosenek. Na pewno odnajdziemy w nich coś z naszego życia, z którego ktoś nam drogi, kochany odszedł bezpowrotnie...

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Jeszcze irys folding i… jesień

2016 jesienne malowanieW kolejnym tygodniu zajęć (24-29) kilkoro dzieci, już pod okiem nowej instruktorki Katarzyny Ryzner, zajmowało się jeszcze pracami powstającymi metodą irys folding, ale już wszystkim spieszno było do malowania jesieni.
Na sporym papierowym formacie powstały drzewa, liście, chmurki, a nawet zwierzątka (trzeba się uważnie wpatrzeć w rysunek).
Dzieciom należą się słowa pochwały za pomysłowość, kolorystykę i dbałość o szczegóły. Każdy oglądający główne zdjęcie przyzna, że obrazek jest wyjątkowo urokliwy.

(r)

[widgetkit id=193]

Gwiazdy pań

2016 zajecia plastyczne dla doroslychPierwsze robocze spotkanie pań z Warsztatów Plastycznych dla Dorosłych za nami. Uzdolnionych kilka kobiet z naszych gminnych wsi w środę 26 października zajęło się tworzeniem gwiazdy betlejemskiej.
– Oryginalne, barwne kwiaty wyczarujemy dziś z ogólnie dostępnych materiałów. Gwiazdę stworzymy ze skrawków nylonu, koralików, druciku, a brzegi listków lekko pokryjemy klejem i posypiemy brokatem – fachowego instruktażu udzielała Krystyna Turek, która – co podkreślają inne panie – jest wyjątkowo uzdolniona plastycznie.
I w tym momencie uczestniczki Warsztatów wzięły się do pracy. Jednej pani wychodziło lepiej, drugiej nieco gorzej, ale… im więcej upływało czasu, tym różnice zacierały się.
Powstały naprawdę piękne kwiaty.

(r)

[widgetkit id=192]

Urodzinowe, przyjacielskie spotkanie

2016 urodziny1Kameralne, urodzinowe spotkanie pracowników Gminnego Centrum Kultury oraz instruktorów, muzyków, śpiewających i ich przyjaciół, miało miejsce wieczorem w piątek 21 października 2016 r.
Dyrektor placówki Hanna Szumotalska w tym roku odeszła od „hucznych” obchodów. Zatem Szóste Urodziny GCK były skromniejsze niż dotychczas. Jednak, jak w poprzednich latach, nie zabrakło w tak szczególnym dniu chwil wzruszających, w których zamykały się głownie refleksje na temat tego wszystkiego, co w sferze kultury udało się dokonać przede wszystkim z inicjatywy dyrektor tej placówki. Podczas spotkania pamiętano także o naszej władzy, w szczególności o pani wójt Halinie Kowalkowskiej, która również przyczynia się do jak najlepszego działania GCK.
Na początku piątkowej imprezy H. Szumotalska podziękowała wszystkim, którzy pracują na rzecz Centrum. Podkreśliła ważną rolę instruktorów, przede wszystkim Doroty Berent, Krzysztofa Janikowskiego i Andrzeja Derkowskiego.
– Szanowni państwo, cieszę się z każdej nowej rzeczy, która jest, i która pojawia się w podległej mi placówce – mówiła dyrektor. – Bardzo wszystkich zachęcam, abyście dzielili się ze mną swoimi pomysłami, które może uda się zrealizować i GCK będzie miało więcej do zaoferowania mieszkańcom.
Prowadząca placówkę wspomniała o ankiecie dołączonej do wrześniowego numeru Głosu Gruty. – Niedługo, w obecności radnych, wyjmiemy ze skrzynki wypełnione druki i zobaczymy, co mieszkańcy gminy Gruta powiedzieli na temat działalności GCK, dowiemy się też, czego od nas oczekują.
Piątkowe spotkanie to kwiaty i podziękowanie dla dyrektor od zespołów muzycznych działających w GCK.
Urodzinowy wieczór to trochę wspólnej zabawy i sporo chwil, w których rozmawiano o najbliższych i dalszych działaniach tej placówki.

(Tekst/foto: tng)

[widgetkit id=191]

Tajemnicza sztuka irys folding

2016 irysWyjątkowo ciekawe zajęcia plastyczne 17 i 19 października zaplanowała dzieciom dyrektor GCK. Już na ich początku wypowiedziane przez Hannę Szumotalską tajemnicze słowa irys folding zrobiły na dzieciach spore wrażenie, niektóre aż otworzyły buzie. I trudno się dziwić, skoro dotychczas nie słyszały o takiej metodzie plastycznej, niczego takiego nie wykonywały. Ale pani instruktor szybko im wyjaśniła, co kryje się za obcym terminem.
– Iris folding to nic innego, jak sztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys - kształt przypominający przysłony w aparatach fotograficznych – usłyszały dzieci. – Ten rodzaj plastycznej, pobudzającej wyobraźnię i uczącej manualnej sprawności edukacji, wywodzi się z Holandii. Technika ta na początku wydaje się trudna, ale w rzeczywistości jest prosta w wykonaniu, a efekty, jakie można dzięki niej osiągnąć są naprawdę duże.
W poniedziałek i środę grupka małych plastyków zajęła się wyklejaniem misia. Po otrzymaniu szablonu dzieci na poszczególne, ponumerowane fragmenty, naklejały barwne, wcześniej przygotowane papierowe paseczki.
Metoda irys folding tak bardzo zainteresowała dziewczynki i chłopców, że pani dyrektor postanowiła w przyszłym tygodniu kontynuować ten rodzaj zajęć.

(r)

[widgetkit id=190]

Rysunki i kulki

2016 zajeci kulkiKolejne dni zajęć plastycznych dla dzieci upłynęły na rysowaniu i wyklejaniu obrazków kulkami z krepy. Dzieci mogły malować dowolny temat, od nadmorskich pejzaży po ludzkie twarze, ulubione maskotki i postacie bohaterów animowanych filmów, a następnie przyozdobić je właśnie kolorowymi kuleczkami. Należy pochwalić dziewczynki i chłopców za zdolności, wyobraźnię i naprawdę ładne prace.
Zajęcia, które odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50-17.50 niewątpliwie rozwijają dziecięce talenty. Prowadząca „lekcje” dyrektor Hanna Szumotalska niejednokrotnie z podziwem spogląda na powstające obrazki. Cieszy ją, że mali artyści z ochotą przychodzą do Gminnego Centrum Kultury.
Kolejny raz przypominamy, że edukacja plastyczna GCK skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Chętni mogą zapisać się na zajęcia dzwoniąc do dyrektor pod numer 530443373 lub kontaktować się bezpośrednio w Gminnym Centrum Kultury.

(r)

[widgetkit id=189]

Gitarzyści uderzyli w struny

2016 gitarzysci2Aż jedenaścioro gitarzystów rozpoczęło kolejny rok muzycznej edukacji w Gminnym Centrum Kultury. To więcej niż w poprzednim okresie. Grupa jest zróżnicowana wiekowo, co oczywiście nie przeszkadza ani instruktorowi Łukaszowi Kowalskiemu, ani chcącym się uczyć. W Gitarowym Kółku są tacy, którzy ćwiczą już od dwóch lat, ale też pojawili się nowi.
6 października w sali GCK instruktor poinformował uczniów o tym, co ich czeka w najbliższych tygodniach i miesiącach. Spotkanie rozpoczęło się oczywiście od ogólnego, wzajemnego poznania się. Wiadomo, że dla nowych adeptów gry gitarowej pierwsza lekcja była nieco stresująca, bo oto pierwszy raz w życiu usiedli vis-à- vis prawdziwego gitarzysty.

2016 gitarzysci2bGwoli ścisłości kilka słów o Łukaszu Kowalskim: jest gitarzystą, wokalistą i autorem muzyki. W swoim dorobku artystycznym ma liczne występy oraz wyróżnienia muzyczne. Najważniejsze z nich to: zwycięskie I Eliminacje Woodstock w warszawskiej Stodole oraz występ na dużej scenie Przystanku Woodstock `2009, nagroda Grand Prix Festiwalu Zderzak `2009, wyróżnienie dla najlepszego gitarzysty podczas XI iławskiej Fama Rock Festival oraz wyróżnienie dla gitarzysty na festiwalu GAPA 2011. Jako gitarzysta występuje w zespołach Infernalia, HEX, Mithril i Popovacula. Współpracował z czołowymi polskimi producentami muzycznymi, a także zrealizował dwa profesjonalne teledyski.
Gitarzyści ćwiczą w GCK raz w tygodniu.
Kontynuującym muzyczną edukację i początkującym życzymy jak największych postępów.

RAS

Kwiatki z dyrektor

2016 zajecia plastyczne6Od 5 września w Gminnym Centrum Kultury trwają cykliczne Zajęcia Plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Prowadzi je Emilia Józefowicz, fachowiec w tej dziedzinie. Ale… plastycznymi lekcjami zajmuje się też dyrektor Hanna Szumotalska, która na ostatnich spotkaniach uczyła dzieci wykonywania i malowania oryginalnych kwiatków. 
Przypominamy, że drzwi w GCK są cały czas otwarte dla dzieci chcących poznawać tajniki plastyki. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50-17.50. W razie potrzeby należy się kontaktować z dyrektor GCK, tel. 530443373. Zapraszamy.

(r)

[widgetkit id=188]

Odeszło lato, panie wracają

2016 zajecia plastyczne5Warsztaty dla dorosłych za kilka dni w Gminnym Centrum Kultury w Grucie

22 czerwca br. odbyło się ostatnie – przed letnią przerwą – spotkanie zdolnych plastycznie pań z naszej gminy.
Utalentowane kobiety żegnając się, na kolejne Warsztaty umówiły się w październiku.
I tak oto już za kilka dni – 12 października o godz. 18. wrócą do GCK, by ponownie dać upust swojej artystycznej wyobraźni i manualnym predyspozycjom.
Informując o najbliższym spotkaniu zachęcamy do udziału w Warsztatach panie w różnym wieku, które lubią efektywnie, ciekawie i twórczo pracować. Które chcą się czegoś nauczyć, a także podzielić się swoimi pomysłami i umiejętnościami z innymi.

(tng)

Piękne piosenki w Dniu Seniora

2016 dzien senioraW sobotę 1 października 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury obchodzony był przypadający tego dania Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, święto ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
– Seniorzy mają jeszcze inne swoje daty, na przykład 20 listopada przypada ich ogólnopolski dzień – po powitaniu gości mówiła dyrektor Hanna Szumotalska. – Wszystkie jednak daty mają jeden wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Obchody zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną, w ciągu najbliższych lat przybywać będzie starszych osób. Będą one pełnić nie tylko coraz większą rolę wychowawczą, ale też muszą liczyć się z późniejszym przejściem na emeryturę (…). – Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście państwo na zaproszenie.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Wieczór poetycki w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie

2015 raginiak rzymW miniony czwartek, 29 października, w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie, najbardziej znaczącej placówki promującej polskich artystów w Wiecznym Mieście, gościł Stanisław Raginiak. Poeta zaprezentował włosko-polskiej publiczności swój wybór wierszy, który ukazał się niedawno nakładem renomowanej oficyny wydawniczej z północy Włoch, LietoColle.
„(...) Raginiak wybrał odważnie trudną drogę: użyć pamięci jako strzały, a miłości jako tarczy. Te poetyckie owoce są darem dla jego czytelników. Często, czytając je, zadawałem sobie pytanie, kim jest Anioł, który go prowadzi. (...) Możemy mu jedynie podziękować, mając świadomość, że zawsze będziemy dłużni temu Aniołowi” – słowa wydawcy Michelangelo Camellitiego były wprowadzeniem do wieczoru.
Dopisali goście – miłośnicy poezji wypełnili salę Instytutu, zainteresowani tekstami gościa z Polski. Kilkadziesiąt osób, od młodzieży po starszych, miało okazję wysłuchać recytacji kilku tekstów w wykonaniu m.in. samego autora. Wieczór poprowadziła córka poety, Elżbieta, filolog włoski, tłumaczka zawartych w promowanym tomiku „Wiersze” poezji. Oprawę muzyczną zapewnił Louis Siciliano Aluei, kompozytor i multiinstrumentalista, jedno z czołowych nazwisk włoskiej muzyki młodego pokolenia.
Autor przekazał na ręce organizatorów wieczoru pamiątkę dla dyrektora Instytutu, p. Pawła Stasikowskiego: symboliczny upominek od wójt gminy Haliny Kowalkowskiej. Kilkakrotnie, mówiąc o swojej twórczości oraz życiu literackim i zawodowym, wspomniał o Grucie, z którą czuje się związany.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, Stanisław Raginiak długo podpisywał zakupione tomiki i rozmawiał prywatnie z przybyłymi gośćmi.
Na zdjęciu: autor (w środku) i uczestnicy spotkania w salonie Instytutu

(e)

[widgetkit id=130]

To już piąte urodziny GCK

2015 urodzinyTłoku w Gminnym Centrum Kultury nie było. (W dzisiejszych czasach ścisk jest raczej tam, gdzie występują wykonawcy disco polo.) Jednak w murach tej instytucji gościło wystarczająco dużo osób, żeby czuć było, że dziś (23 października 2015 roku) dzieje się tu coś wyjątkowego.
Wieczór rozpoczęła dyrektor Hanna Szumotalska, która po powitaniu gości, w tym sekretarza gminy Jarosława Poznańskiego (wójt z przyczyn obiektywnych nie mogła być obecna), powiedziała między innymi: Korzystając z dzisiejszej, wyjątkowej okazji wyrażam swoje najszczersze i najgłębsze podziękowanie tym wszystkim, którzy pracują na rzecz Gminnego Centrum Kultury, począwszy od naszych instruktorów, zespołów muzycznych, a także pracowników zatrudnianych w ramach robót publicznych, jak również stowarzyszeń, sołectw, i każdej innej placówce i organizacji z naszej gminy, które nas wspomagają. Osobne podziękowania kieruję do pani wójt Haliny Kowalkowskiej i dziękuję jej za to, że jako prowadząca samorząd również przyczynia się do rozwoju prowadzonej przeze mnie placówki. Dziękuję także naszym radnym.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Gruta w Rzymie

2015 raginiak w rzymie29 października w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Raginiakiem. Autor zaprezentuje wiersze z wydanego niedawno we Włoszech dwujęzycznego tomiku Poesie. Mówić też będzie o swojej prozie, w tym o książce Tęcza nad Grutą. Do Instytutu Kultury Polskiej zapraszani są najwybitniejsi polscy twórcy ze świata sztuki. Swoją obecność w Rzymie Raginiak zawdzięcza przede wszystkim wierszom, które znalazły uznanie u wydawcy i dyrektora Instytutu.
Poniżej zamieszczamy informację ze strony Instytutu (zapowiedź wieczoru otwiera się po kliknięciu na datę 29 października).

czytaj więcej

Tęcza od Gruty do Łasina

2015 raginiak lasinWyjątkowo starannie i z fantazją nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. K. Jagiellończyka w Łasinie przygotowali spotkanie ze Stanisławem Raginiakiem, a właściwie z jego najnowszą książką Tęcza nad Grutą. Autor nie spodziewał się, że w bibliotece tej placówki jest aż dziesięć jego tomików poezji i oczywiście wspomniana proza.
Na spotkaniu, które trwało ponad dwie godziny, oprócz dyrektor szkoły Bernadety Klonowskiej, pedagogów i uczniów kilku klas, obecni byli również burmistrz miasta Rafał Kobylski i przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Klonowski.
Zaczęło się od przeczytania przez Mirelę Gajdę kilkudziesięciu zdań profesora Zbigniewa Chojnowskiego o twórczości pracownika GCK w Grucie. Później Mirela i Victoria zaprezentowały kilka wierszy z włoskiego tomiku Raginiaka Poesie.
Następnie gość mówił głównie o Tęczy nad Grutą. Okazuje się, że – jak zauważył pan K. Klonowski – o tej książce słychać już nawet w Łasinie.
Kilka egzemplarzy pozostało w Łasinie, jedną z książek kupił burmistrz, zapewniając autora, iż postara się jak najszybciej zapoznać z jej treścią.
Organizatorka spotkania Iwona Młodzianowska podsumowując spotkanie powiedziała, że było ono ważne zarówno dla nauczycieli jak i uczniów.
Przy okazji przedstawiciele łasińskiej władzy prosili autora o przekazanie pozdrowień naszej pani wójt i mieszkańcom.

(wil) Foto: Magdalena Karpus

[widgetkit id=128]

Czwarte urodziny GCK

2014 4 urodziny gckCztery lata minęły jak z bicza strzelił. W piątek 24 października w murach Gminnego Centrum Kultury w Grucie było tłoczno i gwarno. Na kolejne obchody powstania placówki stawili się wszyscy wykonawcy, od najmłodszych śpiewających prowadzonych przez Beatę Czmoch, po TiM, PÓŁnaPÓŁ i Nową Generację. Dopisała też publiczność, w tym rodzice niedawno powstałych dziecięcych zespołów. Frekwencją najwyraźniej zaskoczona była wójt Halina Kowalkowska, która ze zdziwieniem, ale i satysfakcją chwilę po rozpoczęciu złożyła gratulacje szefowej GCK Hannie Szumotalskiej, pracownikom i instruktorom prowadzącym zespoły.

Urodziny to także obecność sekretarza Jarosława Poznańskiego, który wspólnie z wójt przekazał kwiaty i prezent dla dyrektor. Uroczystość wiązała się też z prezentacją wokalnych możliwości dzieci, których postępy bacznie śledziła obecna na sali Anna Szatkowska z Płużnicy, nadzorująca projekt „Muzyka uczy i bawi”.

Spotkanie otworzyła dyrektor H. Szumotalska, krótko i zwięźle powiedziała o działalności prowadzonej przez nią placówki. Życzenia i upominki dla placówki przekazały także Maria Kaczmarek i Bernadeta Neumann z Gruty. Natomiast państwo Małgorzata i Wiesław Podsiadły wręczyli dyrektor list z życzeniami i różę.

Od tego momentu zaczęły się występy. Przez ponad godzinę dzieci i młodzież prezentowały się na scenie.

Chwilę przed piosenkami TiM, przy podniosłym akcencie muzycznym, instruktorki GCK wniosły okazały tort z „wygrawerowanym” napisem czterech lat instytucji. Naturalnie, były też i inne łakocie, także kawa, napoje.

Zabawa rozkręciła się na dobre. Najmłodsi niemal od pierwszych dźwięków muzycznych pląsały na parkiecie. Były wystrzały z konfetti, co – szczególnie przez najmłodszych – przyjęte zostało z radością.

Czwarte urodziny placówki odbywały w muzycznym duchu lat 60. I 70., co zobligowało pracowników GCK do wystrojenia się w stylu tamtego okresu. Było oryginalnie i ekscytująco.

Finał imprezy to sporo rock and rolla i tańce.

RAS. (Foto RAS i Artur Lamali.)

FOTOREPORTAŻ:
[widgetkit id=61]

Dzień Seniora

2014 dzien seniora– Ten dzień obchodzony jest w kilku wariantach, na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października jako Europejski Dzień Seniora, a 20 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora – po przywitaniu gości, w tym wójt Haliny Kowalkowskiej – powiedziała Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. – Wszystkie daty mają wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia – mówiła dalej. – Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Znakomita większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzi będą zatem pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą, a ponadto będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Dlatego coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również przeżywać drugą młodość.

Continue Reading

Śpiewnie-rodzinna integracja

2014 rodzinne spiewanie„Muzyka uczy i bawi” to projekt napisany przez Grupę Nieformalną, której liderowała Hanna Szumotalska, przy udziale Ewy Studzińskiej i Anny Wyżgi. Opiekunem projektu jest Stowarzyszenia Kobiet Gminy Gruta „Działajmy Razem” z Mełna.

Ideą projektu (czas realizacji od 20 sierpnia do 14 listopada br.) było powołanie śpiewającego zespołu w dwóch grupach wiekowych 7-9 i 10-12 lat. Spotkanie organizacyjne, połączone z pierwszą próbą wokalną odbyło się 2 września. Opiekę nad grupami dyrektor GCK powierzyła Beacie Czmoch, nauczycielce muzyki.

Continue Reading

TRZECIE URODZINY GMINNEGO CENTRUM KULTURY

2013_urodziny3Przygotowania do kolejnych, trzecich „urodzin” Gminnego Centrum Kultury w Grucie rozpoczęły się już w… lipcu. Wtedy to pracownicy placówki zaczęli kompletować materiały do mającej powstać kroniki. Było to żmudne i stresujące zadania, dokumentacja (szczególnie z pierwszego roku działania GCK) była niekompletna, brakowało zarówno tekstów redaktorskich jak i zdjęć. Pracownicy (i Paweł Tomaszewski, informatyk z naszego urzędu) stawali wprost na głowie, aby skompletować materiały źródłowe. I udało się! W trzecią rocznicę powołania Gminnego Centrum Kultury wszyscy, którzy przyszli fetować urodziny, mogli obejrzeć kronikę. Zawiera ona prawie 150 zdjęć i wiele zdań dokumentujących wydarzenia kulturalne i nie tylko.

Continue Reading

PÓŁnaPÓŁ z koncertem w Grudziądzu

2013_polnapol_rzadz13 października br, w XIII Dzień Papieski, prowadzony przez Krzysztofa Janikowskiego zespół PÓŁnaPÓŁ wystąpił z recitalem w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Koncert w całości poświęcony był Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Był to już siódmy taki występ dziewcząt z PÓŁnaPÓŁ. Zebrani w kościele mieszkańcy osiedla Rządz z uwagą wysłuchali piosenek i nagrodzili zespół gromkimi brawami.

Continue Reading

Mali i więksi plastycy

2013_zaj_plastyczne2

W każdy czwartek w godzinach 16.00-17.30 w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne prowadzone przez instruktorkę Magdalenę Głowacką. Dzieci przez zabawę poznają różne techniki plastyczne, od rysunku po malowanie farbami akrylowymi. Nie brakuje też zajęć manualnych.

W każdy czwartek czekamy na każde dziecko, które chciałoby dołączyć do twórczej grupy.

(r)

Continue Reading

Poetycka podróż w głąb siebie

2013_michalina_recenzja
Karolina Fiszer (z lewej) i Michalina Lesińska z Koła
Literacko-Dziennikarskiego w GCK Gruta
czytają wiersze Janusza Leppka.

Poetycka podróż w głąb siebie,
czyli moja refleksja o Grudziądzkiej Jesieni Poezji 2013

Trochę się jej obawiałam, ale trochę też nie mogłam się doczekać. Myślałam nawet, że to zupełnie nie dla mnie. Pojechałam na nią nie wiedząc, czego się spodziewać.

Mam na myśli XVIII Grudziądzką Jesień Poezji, w której brałam w tym roku udział. Był to pierwszy raz w moim życiu, kiedy miałam styczność z wydarzeniem tego rodzaju, stąd też moje obawy. Muszę oczywiście zaznaczyć, że okazały się zupełnie niepotrzebne i ani przez chwilę nie żałowałam, że zdecydowałam się pojechać na warsztaty.

CZYTAJ WIĘCEJ

Na angielski nigdy nie jest za późno…

2013_j_angRozpoczął się kolejny rok języka angielskiego dla dorosłych, lektorem jest Iwona Murak. Informując o zajęciach przypominamy, że drzwi w Gminnym Centrum Kultury są cały czas otwarte dla chcących uczyć się angielskiego. Chętni powinni skontaktować się z dyrektor placówki Hanną Szumotalską.

(r)

Młodzi angliści i starsi śpiewający

Prezentujemy kolejnych uczestników zajęć w Gminnym Centrum Kultury w Grucie. Po młodziutkich plastykach dziś przedstawiamy na zdjęciach najmłodszych anglistów, którzy mają zajęcia w każdy wtorek od godziny 16 do 16.50, prowadzi je Paulina Wantoch-Rekowska.

Z kolei zespół wokalny Złoty Wiek (zdjęcia kolejne) spotyka się w GCK w środy w godzinach 9.30 – 11.30 i szlifuje starszy i najnowszy repertuar. W pierwszą październikową środę śpiewający seniorzy doskonalili trzy piosenki przygotowywane na X Chełmińskie Spotkania Klubów Seniora „Złoty, jesienny liść”. Śpiewacze święto seniorów odbędzie się 13 października w Chełmińskim Domu Kultury.

Przypominamy, że drzwi Gminnego Centrum Kultury są otwarte nie tylko dla uczących się języka angielskiego (dzieci i starsi) i na zajęcia Złotego Wieku, ale także na ćwiczenia plastyczne, wokalne, muzyczne, literacko-dziennikarskie, fotograficzne i taneczne (dzieci).

Szczegółowy plan zajęć w GCK jest zamieszczony na stronie internetowej tej placówki i gminnej.

Zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury.

Tekst/foto: (r)

{gallery}2013_zaj_plastyczne_zlotywiek{/gallery}

Dorota Berent i TiM w Radzyniu Chełmińskim

2013_doris_timTrzy dni (20-22 września) w Radzyniu Chełmiński odbywał się VI Rajd Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy. Jest to cykliczna, przede wszystkim harcerska impreza, której celem jest propagowanie historii miasta, odkrywanie uroków regionu oraz popularyzowanie ciekawej formy wypoczynku oraz zdrowego i aktywnego trybu życia.

Oprócz rajdu, pokazów saperskich, rycerskich zabaw i prezentacji starych samochodów, był także czas na muzykę, śpiew i taniec.

4 Drużyna Harcerska Radzyńskie Jaszczurki, organizator VI Rajdu, zaprosiła do siebie również harcerzy z naszej gminy (DH SKORPION), także zespół TiM prowadzony przez Dorotę Berent. To właśnie grupa działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie sprawiła, że podczas jej koncertu wszyscy świetnie się bawili.

Continue Reading

Zajęcia plastyczne w GCK

2013_zaj_fotograficzneRozpoczął się kolejny rok zajęć w Gminnym Centrum Kultury. Swoje umiejętności artystyczno-językowe poszerzają fotograficy, plastycy, wokaliści, uczniowie angielskiego i adepci koła literacko-dziennikarskiego.

Dziś przedstawiamy kilka zdjęć z zajęć plastycznych prowadzonych przez instruktorkę Magdalenę Głowacką.

W czwartek 29 sierpnia przy sztalugach stanęły zdolne dzieci, których zadaniem było namalowanie pejzażu farbami akrylowymi. Trzeba przyznać, że zapał, wyobraźnia i umiejętności najmłodszych malarzy zasługują i na uwagę i na pochwałę. Mimo często kilku lat dzieci sprawnie operują pędzelkiem, a powstające obrazki przyciągają oko.

Na kolejnych zajęciach grupa plastyczna będzie kończyć swoje prace, które pozostaną w Gminnym Centrum Kultury. Niewykluczone, że któregoś dnia zaprosimy rodziców (i nie tylko) na wystawę.

(r) Foto: emgie

{gallery}2013_zaj_plastyczne{/gallery}