logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Złoty Wiek promuje gminę Gruta

zlotywiekjp2Działający w GCK zespół wokalny Złoty Wiek wciąż ćwiczy i z coraz to innym repertuarem prezentuje się publicznie. Ostatnio, 27 kwietnia, w Jabłonowie Pomorskim, dokąd został zaproszony na uroczystość 10-lecia Klubu Seniora. Feta odbywała się w Centrum Kultury i Sportu.
Uroczystości rozpoczęły się od wręczenia gratulacji od Ryszarda Bobera, przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, następnie seniorzy przedstawili część artystyczną, w której znalazły się piosenki w dowcipny sposób opisujące działalność Klubu.
Na scenie wystąpił zespół Złoty Kłos i właśnie grucki Złoty Wiek, którego występ bardzo się podobał.
Przypomnijmy, że w każdy piątek zespół ćwiczy w Centrum i – jak zawsze podpowiada nam prowadząca grupę Barbara Małgorzewicz – zaprasza do siebie osoby,
które lubią śpiewać i chciałyby ciekawie oraz artystycznie spędzić czas.

(ars)

Początek drogi do sukcesu

tekstPrzedpołudnie, piątek 10 maja, w Gminnym Centrum Kultury odbyły się eliminacje V Festiwalu Piosenki „Wyśpiewaj Sukces”. Ta dziecięca coroczna piosenkarska impreza cieszy się sporym powodzeniem, nie brakuje uczniów chcących zaprezentować wokalne umiejętności.
Przypomnijmy, że każdego roku organizator (GCK) wskazuje wykonawcom, z czyjego repertuaru muszą skorzystać. 2019 rok to piosenki śpiewane przez Majkę
Jeżowską. Wykonawcy podzieleni zostali na trzy grupy wiekowe, najwięcej, bo aż siedmioro uczniów było w pierwszej, czyli klas I-III.
Jury pod przewodnictwem Hanny Szumotalskiej wysłuchało ogółem jedenaścioro wykonawców, zdecydowanie przeważały dziewczęta. Najczęściej wykonywaną piosenką była A ja wolę moją mamę. Kolejne to: Laleczka z saskiej porcelany, Kolorowe dzieci, Na raz – na dwa, Wszystkie dzieci nasze są, Od rana mam dobry humor…
Młodzi wykonawcy zaprezentowali wyrównany, niezły poziom.
Finał festiwalu zaplanowano na 1 czerwca o godz. 10. w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury.
Jury postanowiło zaprosić do niego wszystkich dzisiejszych wykonawców, każdy wykona jedną piosenkę (w eliminacjach były dwie). Jury w każdej grupie wiekowej przyzna nagrodę Grand Prix.
Już po ogłoszeniu werdyktu w piątek 10 maja, dyrektor Szumotalska w rozmowie z wykonawcami i ich opiekunami-nauczycielami stwierdziła, iż jest zadowolona z występu dzieci.
– Jednak w tym momencie zwracam się do kilku rodziców, by przed finałem przekonały swoje pociechy do choćby jednej lekcji w GCK związanej z doszlifowaniem
ruchu na scenie w czasie śpiewania. Niestety, jak dziś zauważyłam, niektórzy wykonawcy mają z tym lekki kłopot – zauważyła prowadząca Centrum.
1 czerwca na scenie wystąpią: Zofia Wiater, Edyta Stolp, Igor Kulwicki, Amelia Wojtakowska, Urszula Przesmycka, Julia Kruca, Zosia Kwiatkowska, Martyna Kordalska, Marika Brzóskowska, Weronika Nowaczek i Paulina Jaranowska.
Już dziś zapraszamy na finał do GCK.{gallery}wyspiewaj2019{/gallery}

RAS

Lilie

tekstOrgiami to sposób na relaks i doskonały pomysł na edukację i zabawienie dzieci.
Dzięki tej sztuce można stworzyć wiele niesamowitych ozdób takich jak np. piękny bukiet kwiatów.
Na ostatnich zajęciach plastycznych dzieci, 6 maja, właśnie zajęto się tworzeniem kwiatów, a konkretnie – lilii. Dzieci przygotowały poszczególne detale z kolorowego papieru, później – z pomocą instruktorki Magdy – wszystko ładnie poskładały i połączyły, a na koniec u spodu kwiatów dokleiły styropian, żeby lilia, jeśli ktoś ma koło domu oczko wodne, mogła sobie pływać.{gallery}lilie{/gallery}

(r)

Gips w roli głównej

tekstPanie z Koła Plastycznego na kolejnych zajęciach zaskoczyły chyba samych siebie...
7 maja postanowiły wykonać doniczki i podstawki z gipsu. Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z tym materiałem wie, że chociaż jest on bardzo plastyczny, to ma jedną wadę - szybko wiąże, twardnieje. Jednak panie nie odstąpiły od pomysłu, przygotowały się psychicznie i fizycznie i stworzyły naprawdę ciekawe prace. To był pierwszy etap. Na kolejnych zajęciach będą ozdabiać doniczki i podstawki.{gallery}gips{/gallery}

(r)

Dziecięce pożegnanie z zumbą

2018 ks bednarekW środę 30 maja dzieci uczestniczące na tańce zumby zaprezentowały swoje umiejętności przed swoimi rodzicami. Po kilku miesiącach, wspólnie z instruktorem Aleksandrem Zabłockim, pokazały, czego się nauczyły. Było na kogo popatrzeć i na co podziwiać.
Teraz, do września, nastąpi przerwa w zajęciach, a potem wszystko zacznie się od nowa.
Na koniec pokazowego spotkania pan Aleksander wręczył dzieciom dyplomy uczestnictwa, nie zapomniał też o pomysłodawczyni tanecznych lekcji dyrektor Hannie Szumotalskiej, która otrzymała PODZIĘKOWANIE za „możliwość organizacji zajęć Zumba Fitness i Zumba Kids w roku szkolnym 2017/2018”.

(ars)

Fotoreportaż

Seniorzy, ogród i grill

2018 ks bednarekPo atrakcyjnej autokarowej wycieczce do Inowrocławia 28 maja 2018 roku, zorganizowanej dla osób z Klubu Seniora Wiecznie młodzi przez Hannę Szumotalską, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, panie i panowie spotkali się kolejny raz, tym razem w ogrodzie GCK na grillu.
Plenerowy, pod każdym względem udany mityng miał miejsce 14 czerwca po południu. Trzydziestka seniorów z naszej gminy przez kilka godzin bawiła się świetnie. Oprócz muzyki z nośnika, w ogrodzie rozbrzmiewały chóralne piosenki ze śpiewnika, z którego na swoich próbach w GCK korzysta zespół muzyczny Złoty Wiek.
Miłym zaskoczeniem dla biesiadujących był przyjazd (na rowerze) wójt Haliny Kowalkowskiej, która przez kilka godzin rozmawiała z seniorami i wspólnie z nimi śpiewała.
Był też czas na rozmowę dotyczącą dalszych planów spotkań. Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem Wiecznie młodych jest wyjazd 14 lipca do klasztoru karmelitów i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach (niedaleko Golubia-Dobrzynia w diecezji płockiej) i do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.
A wracając do czwartkowego spotkania w ogrodzie GCK… Kilka godzin wspólnie spędzonego czasu, przy grillu, kawie, cieście, to wyjątkowe chwile. Nasi seniorzy mogli nie tylko delektować się smakołykami, które zostały przez nich przyniesione, ale także pospacerować wśród klombów i drzewek. Pełny relaks i świetny odpoczynek od domowej codzienności.
Zatem nic dziwnego, że na twarzach często gościł uśmiech, bo przecież miło było spotkać się w tak pięknym otoczeniu, porozmawiać, pośpiewać. Brawa dla dyrektor.
Brawa dla wszystkich (także dla aury, która była wręcz idealna)!

(tng)

Fotoreportaż

Gminny Dzień Mamy

2018 ks bednarekNie tylko mamy bawiły się znakomicie na swoim święcie w Słupie, zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury, szkołę i stowarzyszenie z tej wsi.
Gminne obchody Dnia Matki otworzyła dyrektor Hanna Szumotalska, która poprosiła o zabranie głosu wójt Halinę Kowalkowską. Prowadząca samorząd przekazała najpiękniejsze życzenia wszystkim mamą z naszej gminy, a obecnym w szkole życzyła jak najlepszej zabawy. Ukłony i powinszowania przekazali również Katarzyna Kurzyńska (prezes lokalnego Stowarzyszenia), Agnieszka Wesołowska (sołtys Słupa) i Andrzej Kurnik (dyrektor szkoły).
Po części oficjalnej nadszedł czas na program artystyczny, otworzył go wiersz Iluminacje o matce czytany przez członkinię Kółka Literackiego GCK. Następnie kilka piosenek zaprezentował zespół wokalny Złoty Wiek. Po seniorach przed mamami wystąpiły śpiewający uczennice z podstawówki w Słupie (instruktor muzyczny Andrzej Derkowski) oraz czworo aktorów w znakomitej scence rodzajowej „z życia mamy”. W tym szczególnym dniu na scenie w Słupie wokalnie zadebiutowały dzieci biorące udział w programie „Harcownie metodą – harcerskim wsparciem dla rodziny” („dowodzi” nimi drużynowa Natalia Szumotalska).
Naturalnie, nie zabrakło piosenek dwóch innych grup działających w GCK, czyli PÓŁnaPÓŁ i TiM. Były jeszcze inne wiersze czytane przez dziewczyny z Kółka Literackiego.
Uroczystość z ciastowo-owocowym poczęstunkiem zakończyła się wręczeniem mamom świeczników wykonanych przez instruktorki Centrum.

(tng)

Fotoreportaż

Dziecięce drzewko

2018 ks bednarekPrzedstawione na obrazku drzewko, jest jedyne w swoim rodzaju. I chociaż nie należy do żadnego gatunku, to jest bardzo ciekawe.
Dzieci z obu grup plastycznych 14 i 15 maja tworzyły właśnie drzewka. Instruktorka Maga dała im jedynie szablon rośliny (drzewo to r o ś l i n a), zmieloną kawę, popcorn, klej wikolowy, natomiast listki z krepy należało wyciąć samemu.
Każde z dzieci miało inną wizję „zagospodarowania” szablonu. I o to chodziło, żeby drzewka nie były do siebie podobne. I tak się stało.
Do tekstu dołączyliśmy, naszym zdaniem, jedno z najciekawszych.

(r)

Seniorzy i ich bezpieczeństwo

2018 ks bednarekKolejne spotkanie seniorów Klubu Wiecznie Młodzi i kolejny strzał w dziesiątkę dyrektor Hanny Szumotalskiej. Prowadząca Gminne Centrum Kultury zaprosiła nadkomisarz Hannę Hydzik z grudziądzkiej policji. Ponad godzinne spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa osób starszych. Prelekcja połączona z prezentacją krótkich filmów edukacyjnych (Na wnuczka, Babcia ciebie potrzebuje, Na robotnika, Na fachowca) miała jedno na celu: uczulić seniorów, by stali się ostrożniejsi w kwestii otwierania drzwi nieznajomym, czy sięgania po gotówkę, by przekazać ją oszustowi podającego się za wnuczka.
Policjantka w sposób jasny i zrozumiały uświadamiała starsze osoby, jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Zwróciła również uwagę na kwestię bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym oraz wyjaśniła, jak nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych w trakcie przejazdu środkami komunikacji miejskiej.
Pogadanka nadkomisarz niewątpliwie wniosła w życie seniorów szereg ważnych informacji, ale przede wszystkim przestrzegła przed tak zwaną ludzką naiwnością (cechująca głównie osoby starsze).
Potrzebę takiego spotkania podkreślił fakt, że panie zadawały funkcjonariuszce szereg pytań. Na każde otrzymały wyczerpującą odpowiedź.
Edukacyjna godzina na pewno zaowocuje i każdy ze słuchających na pewno dwa razy się zastanowi, zanim otworzy swoje drzwi niesprawdzonej wcześniej osobie.

***

28 maja Wiecznie młodych czeka kolejna atrakcja – wycieczka do Inowrocławia.

(r)

Fotoreportaż

WYŚPIEWAJ SUKCES – ELIMINACJE

2018 ks bednarekW sobotę 12 maja 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbył się eliminacje Konkursu Wyśpiewaj Sukces. Na scenie zaprezentowało się czternaścioro wykonawców z gruckich szkół oraz ze SP nr 3 w Grudziądzu i z Lisnowa. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych. Każdy występujący zaprezentował dwie piosenki.
W tym roku młodzi wokaliści wykonywali utwory skomponowane przez Jarosława Kukulskiego.
Jury w składzie: Hanna Szumotalska, Agata Misiak i Krzysztof Janikowski po wysłuchaniu wszystkich śpiewających, do finału zakwalifikowało dziesięć osób. I tak w kategorii pierwszej (najmłodszej) o Nagrodę Grand Prix rywalizować będą Antonina Połom (SP Lisnowo) i Julia Steciuk (SP Boguszewo), w drugiej: Wiktoria Masłowska (SP Lisnowo), Magdalena Szymaniak (SP Słup), Emilia Mira (SP Nicwałd) i Oliwia Jaranowska (SP Słup). Natomiast w kategorii trzeciej: Natalia Arendt (SP Nicwałd), Wiktoria Krause (SP 3 – Grudziądz) i Paulina Jaranowska (gimnazjalistka z Gruty).
W czasie obrad jury, na scenie z krótkim recitalem wystąpiła Agata Misiak.
Finał i wręczenie trzech Grand Prix oraz dyplomów odbędzie się 2 czerwca o godzinie 10. w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury w Grucie.
Już dziś zapraszamy miłośników piosenek skomponowanych przez Jarosława Kukulskiego.

(r)

Fotoreportaż

Filiżanki z… kawą

2018 ks bednarekKolejne zajęcia pań plastyczek to kolejne ciekawe rzeczy. Tym razem Krystyna Turek, wprowadziła koleżanki w świat filiżankowo-kawowy. I chociaż brzmi to dość kuriozalnie, to jednak końcowy efekt jest nadzwyczaj normalny.
Cała atrakcja plastycznych zajęć polegała na ozdobieniu, wkomponowaniu w najnormalniejszą filiżankę wzorów roślin i kwiatków. Wykonane one zostały z kulki styropianowej, oklejonej przy pomocy kleju ziarnkami kawy. Natomiast łodygi składają się z drucików misternie owiniętych sznurkiem. Gdy już roślina lub kwiat zostały osadzone w filiżance, można było jeszcze zająć się ich upiększeniami.

(r)

 [widgetkit id=312]

Barwne kamienie

2018 ks bednarekWykorzystując ładną pogodę, instruktorka Magda Sala wpadła na ciekawy pomysł i zaproponowała dzieciom obu grup plastycznych malowanie kamieni. Mniejsze i większe głazy od lat mają swoje miejsce w ogrodzie GCK i służą, jako ozdoba. Niestety farba akrylowa, którą zostały pokryte (chyba) dwa lata temu, starła się i dlatego trzeba było położyć nową. Jak mają być pomalowane kamienie, zależało wyłącznie od pomysłów dzieci. Niektóre z nich ubarwiły „eksponaty” jednokolorowo, a na innych znalazły się najróżniejsze desenie, od kropek po zwierzątka. Poniedziałkowo-wtorkowe zajęcia, oprócz edukacji plastycznej, miały jeszcze jeden plus, a mianowicie to, że dzieci przebywały na dworze. W chwilach, gdy miały problem z twórczą weną, mogły sobie pobiegać lub skorzystać z bujaczek.

(RAS)

Fotoreportaż

Złoty Wiek na ARS `2018

2018 ks bednarekW dniach 17-18 kwietnia br. w Soleckim Centrum Kultury odbył się Wojewódzki Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów „ARS” 2018. Organizatorami byli Pracownia Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Soleckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „MANKO” z Krakowa.
Przegląd miał charakter konkursu. Wykonawcy rywalizowali w sześciu przestrzeniach twórczych: folklor, taniec, muzyka, teatr, fotografia i literatura. Ogółem wystąpiło 160 wykonawców.
Kierownik artystyczny naszego zespół wokalnego Barbara Małgorzewicz powiedziała po powrocie z Przeglądu, że chociaż Złoty Wiek nie znalazł się wśród laureatów, to udział w tak dużej imprezie był dla naszych śpiewaków ogromnym przeżyciem artystycznym.
– Na scenie zaprezentowało się wiele zespołów wokalnych, nierzadko kilkunastoosobowych, ale my wystąpiliśmy bez kompleksów – dzieli się wrażeniami pani Barbara. – Najlepiej, jak potrafiliśmy zaprezentowaliśmy trzy piosenki Mój przyjaciel wiatr, Jambalaya i Za każdy uśmiech. Chyba dobrze zaśpiewaliśmy, bo oklaski były duże. Chcę podkreślić, że dla nas, już samo zaproszenie na tak dużą imprezę było wyróżnieniem. Z Solca Kujawskiego przywieźliśmy nie tylko nowe doświadczenia artystyczne, ale także satysfakcję z faktu, że o naszym zespole i gminie Gruta usłyszało bardzo dużo osób.

(RAS)

Happening patriotyczny

2018 ks bednarek2 maja, w Dniu Flagi, uczciliśmy Święta Majowe.
Na placu przy Urzędzie Gminy zebrało się sporo osób, by wspólnie odśpiewać Hymn Narodowy, posłuchać Hymnu Unii Europejskiej, wierszy i piosenek patriotycznych.
O ważnych rocznicach czytali Krzysztof Ficek, dyrektor SP w Grucie i Stanisław Raginiak. Wiersze zaprezentowali: Sandra Chałat, Malwina Średzińska i Nikodem Worytko. Strona muzyczna to: zespół PÓŁnaPÓŁ Krzysztofa Janikowskiego (skrzypaczka i wokalistka Agata Misiak i gitarzysta Łukasz Cybulski) oraz Karol Kosik, nauczyciel muzyki podstawówki w Grucie, plus prowadzona przez niego szkolna grupa wokalna.
Wśród gości byli Jarosław Poznański, sekretarz UG, Ewa Schmidt – wiceprzewodnicząca Rady Gminy, kilku radnych oraz pedagodzy.
Prawie godzinny happening przypomniał o: 1 Maja, dniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dniu Flagi i Święcie Konstytucji 3 Maja.
Tę ważną patriotyczną lekcję przygotowało Gminne Centrum Kultury wraz ze szkołą w Grucie.
Uroczystość zakończyło wystąpienie sekretarza, który dziękując wszystkim osobom za udział, zaprosił na inne, gminne, majowe uroczystości.

RAS

Fotoreportaż

Włoskie laury Raginiaka

2017 dorisStanisław Raginiak, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Grucie, w ostatnią sobotę, 27 maja, otrzymał II nagrodę w kategorii poezja publikowana w konkursie Stowarzyszenia Kulturalnego Metamorphosis z siedzibą w Rzymie, przyznawaną w toskańskim Porto Santo Stefano, za wiersz opublikowany przez Wydawnictwo LietoColle w wyborze poezji autora "Un giorno quando smettero' di amarti".
Nagrodę w imieniu autora odebrała córka, która dokonała przekładu na język włoski.
List autora do organizatorów, jurorów i publiczności (odczytany przez córkę) spotkał się z żywym odzewem publiczności.

***

W tym roku Raginiak otrzymał także wyróżnienia w postaci publikacji w antologii pokonkursowej w organizowanym we Florencji konkursie Sacravita oraz w mediolańskim „La couleur d'un poeme".
Zdobyte laury to efekt książkowego debiutu we Włoszech w Wydawnictwie LietoColle.
Dyrektor i pracownicy GCK złożyli Stanisławowi gratulacje.
PS Na zdjęciu córka Elżbieta w sali ratusza w mieście Porto Santo Stefano ze statuetką i dyplomem dla poety.

(d)

Piękny Dzień Mamy

2017 dorisW tym roku gminne obchody Dnia Mamy miały miejsce w Boguszewie, w świetlicy wiejskiej. Organizatorami byli: Gminne Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa i Stowarzyszenie „Przyjaciele Boguszewa” z tej miejscowości. Do pięknie przygotowanej sali przyszło kilkadziesiąt matek. Spotkanie otworzyły i życzenia przekazały dyrektorki – Hanna Szumotalska i Hanna Pęksa.
Szanowne mamy mogły skosztować znakomitego ciasta upieczonego przez panie ze stowarzyszenia, wypić dobrą kawę, ale przede wszystkim posłuchać wielu piosenek i kilku wierszy w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki, a także uczniów klasy drugiej i trzeciej. Program artystyczny z dziećmi, w którym nie zabrakło także akcentów związanych ze zbliżającym się Dniem Taty, przygotowały nauczycielki Izabela Zdziarska i Mariola Franek.
Wiersze recytowały również gimnazjalistki z Koła Literackiego GCK, czyli Sandra Chałat, Mirela Czarnecka, Malwina Średzińska i Kamila Wesołowska.
Program artystyczny to również piosenki w wykonaniu zespołu TiM prowadzonego przez Dorotę Berent. Podkreślmy, że od niedawna w tej grupie mamy nowe dziewczyny.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Dzień Mamy

2017 dorisKto, jak nie dzieci powinny pamiętać o Dniu Mamy.
Zajęcia plastyczne dla najmłodszych plastyków w tym tygodniu (22 i 24 maja) to wykonywanie zmyślnych, ładnych laurek dla najukochańszej osoby.
Instruktorka Katarzyna Ryzner nie musiała specjalnie sugerować dziewczynkom i chłopcom, jak mają zrobić ładną kartę.
Pomysł na każdą laurkę brał się z ich… serca.
I wyszło pięknie.
26 maja mamy na pewno ucieszą się z serc, kwiatków i pamięci.

(r)

Storczyki powoli zakwitają

2017 dorisPanie, które spotykają się popołudniami na zajęciach plastycznych w Gminnym Centrum Kultury, powoli kończą wykonywanie sztucznych storczyków. Żeby osiągnąć końcowy efekt musiały na kilku spotkaniach oddać się mozolnej i misternej pracy. Dopiero na końcowym etapie wiele z nich naprawdę uświadomiło sobie, ile czasu potrzeba na wykonanie listków, pojedynczych kwiatów i łodyg. Powoli jednak wszystko zaczyna się łączyć. Żmudna praca dała znakomity efekt. W środę 24 maja storczyki powoli zakwitły, a w ostatnim etapie osadzone zostały w oryginalnych doniczkach. Każda z pań może już pogratulować sobie trudu i cierpliwości. Ale tak to już jest, że wykonanie każdej artystycznej rzeczy (a taką są te kwiaty) wymaga od nas sporego wysiłku.

(tng)

Storczyki ciąg dalszy

2017 dorisKolejne, środowe zajęcia plastyczne dla pań (17 maja), to dalsze „zmaganie” się z misternym tworzeniem oryginalnych storczyków.
Niezbędne materiały to: rajstopy (im grubsze, tym kwiatek wychodzi ładniejszy, a kolory są bardziej intensywne, ponieważ rajstopy są dość mocno naciągnięte), kolorowe druciki florystyczne, taśma florystyczna, nici, nożyczki, kombinerki, igła, druty, na których mocowane są gotowe kwiatki, coś okrągłego na czym formowane są płatki (można wykorzystać nakrętkę od dezodorantu), wata, doniczka i lakier bezbarwny w sprayu.
Jak widać, do uzyskania pięknego kwiata potrzeba sporo detali, ale nie mniej ważne jest perfekcyjne połączenie tego wszystkiego, a gwarantuje to jedynie żmudna i skrupulatna praca. Piszemy o tym w szczegółach, bowiem tylko z pozoru wydawać się może, że plastyczny storczyk jest łatwy do wykonania.
Paniom uczestniczącym w zajęciach z każdym spotkaniem wszystko wychodzi lepiej i ładniej.
Kolejne zajęcia już w najbliższą środę, 24 maja.

(tng)

[widgetkit id=234]

Doris Band w artystycznym natarciu

2017 dorisMaj dla Doroty Berent i jej zespołu jest wyjątkowy. Praktycznie to już od 21 kwietnia, kiedy to w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbył się V Koncert Muzyki Filmowej, trwa artystyczna ekspansja grupy.
W szczególnym dniu 3 Maja Doris Band (w oryginalnych strojach) koncertował na scenie kawiarni Fado Cafe w Grudziądzu, przez kilka godzin miłośnicy muzyki słuchali przebojów z lat 80/90. Kilka dni wcześniej lokalna telewizja wyemitowała wywiad z D. Berent, a później, w kolejnym programie, pokazała fragmenty występu z Fado.
Prowadząca Doris Band przy każdej okazji podkreśla, że pracuje jako instruktorka w GCK w Grucie, że muzycy i wokaliści mają tu bardzo dobre warunki do rozwijania swoich talentów.
– Weekend 6-7 maja spędziłam w Trójmieście razem z Olą Kanios, ukończyłyśmy dwudniowe kreatywne warsztaty muzyczne w Akademii Muzyki Rozrywkowej w Gdyni, prowadziła je Karina Marszałek, prezes Akademii i właścicielka Fabryki Wokalu. Pani ta jest również nauczycielką wokalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni – dzieli się najnowszymi informacjami D. Berent. – Ten czas to nie tylko bardzo inspirujące, wypełnione dużą dawką wiedzy lekcje, ale także pełne energii zajęcia wokalne i ogromna satysfakcja wynikająca ze współpracy z panią Kariną.
Od Doroty dowiedzieliśmy się również, że pobyt na Wybrzeżu to przede wszystkim ukończone warsztaty, ale także nie mniej ważna rzecz – kontrakt na trzy duże koncerty w Gdyni, nad morzem, już w lipcu.
Doris Band występuje w składzie: Aleksandra Kanios, Patrycja Urbaniak, Daria Rogozińska (od niedawna), Bartek Sengerski, Nikodem Berent, Karol Aleksandrowicz, Sebastian Sieracki i oczywiście Dorota Berent. 

(RAS)

[widgetkit id=233]

Eliminacje III Festiwalu Wyśpiewaj sukces

2017 3 festiwalW sobotnie przedpołudnie 13 maja 2017 r. w Gminnym Centrum Kultury odbyły się eliminacje do III Festiwalu Piosenki Wyśpiewaj sukces. Jury w składzie dyrektor Hanna Szumotalska – przewodnicząca oraz członkowie Krzysztof Janikowski i Szymon Gajewski oceniło występ aż 18 młodych śpiewających, w trzech grupach wiekowych. Występujący – zgodnie z punktem regulaminu – zaprezentowali piosenki z repertuaru Seweryna Krajewskiego lub takie, do których napisał muzykę bądź słowa.
Po niemal dwugodzinnej prezentacji piosenek, jury do finału festiwalu zakwalifikowało:
grupa I – Martynę Kordalską (SP Nicwałd) i Marię Chyłę (SP Boguszewo)
grupa II: Marcelinę Osmańską (GCK Gruta), Karolinę Bednarską (SP Gruta), Alinę Rafalską (SP Boguszewo) i Karolinę Rzącę (GCK Gruta)
grupa III: Klaudię Eichler (GCK Gruta), Milenę Leśniak i Paulinę Jaranowską (gimnazjum Gruta).
Zdaniem przewodniczącej, eliminacje stały na dobrym poziomie. Dziewczęta korzystały z gotowego podkładu muzycznego, ale niektórym na instrumencie klawiszowym akompaniował instruktor muzyki Andrzej Derkowski. Już dziś zapraszamy 3 czerwca do ogrodu Gminnego Centrum Kultury, o godz. 10 odbędzie się finał festiwalu Wyśpiewaj sukces. Najlepsze śpiewające w poszczególnych grupach otrzymają nagrodę Grand Prix. (tng)

(tng)

[widgetkit id=232]

Malowanie butelek

2017 malowanie butelekNa kolejnych zajęciach plastycznych dla dzieci (8 i 10 maja) zarówno młodsi jak i starsi malowali butelki farbą akrylową. To był etap pierwszy, zanim przejdzie się do kolejnego, butelki muszą wyschnąć. Gdy już to nastąpi dzieci mają pole do popisu, gdyż tylko od ich inwencji, pomysłu zależy, jakie nadadzą im wzory. Oprócz osiągniętego efektu artystycznego, tego rodzaju zajęcia mają również na celu nauczanie małych plastyków właściwego doboru i rozprowadzania farby i to w takim kolorze, który później – gdy dziecko już ma sprecyzowany pomysł na ostateczny wygląd butelki – będzie współgrał z umieszczonymi wzorami. Podczas malowania butelek ważne jest także to, że dzieci dzielą się swoimi pomysłami, a każde z nich stara się, aby ich praca była inna od pozostałych, oryginalna. Nad właściwą realizacją każdego projektu czuwa instruktorka Katarzyna Ryzner. Po zakończeniu malowania, butelka może spełniać rolę flakoniku.

(r)

Majowe Święta Narodowe

2017 wieczor 2 maj– Szanowni Państwo, serdecznie witam na uroczystości związanej z Majowymi Świętami. Zanim posłuchacie Państwo wierszy i piosenek z tej okazji, pozwolę sobie w ogromnym skrócie powiedzieć kilka zdań o tych ważnych, szczególnych dniach – tak rozpoczęło się spotkanie w Gminnym Centrum Kultury 2 maja, które pod nieobecność dyrektor prowadził Stanisław Raginiak. Instruktor przez kilka minut mówił o 1 Maja – Międzynarodowym Święcie Pracy, 2 Maja – Dniu Flagi Rzeczypospolitej i Święcie Narodowym 3 Maja ustanowionym w 1919 r. i ponownie w 1990 r. w rocznicę uchwalenia Konstytucji 1791 r.
Po tym wstępie rozpoczęła się część artystyczna, na którą złożyły się wiersze i piosenki związane z Majowymi Świętami. Utwory polskich poetów recytowały Malwina Średzińska, Kamila Wesołowska, Mirela Czarnecka i Sandra Chałat z Kółka Literackiego GCK. Natomiast zespół PÓŁnaPÓŁ (instruktor Krzysztof Janikowski, Agata Gajewska, Agata Misiak i Szymon Gajewski) wykonał kilka utworów w duchu patriotycznym.
Udział w akademii wzięli między innymi wójt Halina Kowalkowska i przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski.
To bardzo miłe, że do Gminnego Centrum Kultury przyszło kilkanaście osób, by wspólnie uczcić święta szczególne dla Polaków.

(r)

[widgetkit id=231]

Złoty Wiek romantycznie

2016 zloty wiek zbicznoW amfiteatrze w Zbicznie 28 maja odbył się XIII Wojewódzki Festiwal Piosenki Romantycznej. Na scenie wystąpiły zespoły m.in. z Lubawy, Jabłonowa Pomorskiego, Bobrowa, Kwidzyna, Chełmna, Sierpca i oczywiście ze Zbiczna. Wśród wykonawców nie zabrakło Złotego Wieku działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
Organizatorami imprezy byli: zespół „Wesołe Kumoszki”, wójt gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.
Główna nagroda „Zakochany Wróbelek” „pofrunęła” do Bronisławia.
– Każdy zespół został uhonorowany pucharem i dyplomem. Głosowanie polegało na wypełnieniu kuponu przez członków każdego zespołu, oczywiście nie można było głosować na własny. Wykonaliśmy trzy utwory, za ostatni Świat ma tyle barw otrzymaliśmy wielkie brawa. Powtórzyła się sytuacja z niedawnego Przeglądu w Bydgoszczy, gdzie publiczność również za wykonanie ostatniej piosenki Za każdy uśmiech nie żałowała nam oklasków – posumowała występ Barbara Małgorzewicz.

(r)

Twórcze i ambitne panie

2016 tworcze panieJuż po raz piąty w Gminnym Centrum Kultury chętne panie spotkały się na Warsztatach Plastycznych dla Dorosłych.
W środę 25 maja twórcze i ambitne kobiety dwie godziny poświęciły technice dekupaż, polega ona na przyklejaniu do odpowiednio spreparowanej powierzchni (może to być drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa).
Uczestniczki Warsztatów wykorzystały sklejkę oraz butelki i słoiki, które kilka dni wcześniej zostały pomalowane farbą akrylową przez instruktorki GCK. Następny etap to naklejanie wyciętych wzorów z serwetek papierowych i przyklejanie ich za pomocą wikolu do powierzchni. Ostatnie część wykonania dekupażu to rozprowadzenie lakieru po wyschniętym wzorze.
Kolejne Warsztaty odbędą się 8 czerwca, jak zawsze w godz. 18-20. Zapraszamy.

(r)

Fotoreportaż

Naszym Matkom

2016 dzien mamyChociaż Dzień Matki jest 26 maja (w tym roku akurat w Boże Ciało), to Gminne Centrum Kultury i Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Na Okrągło Gruta – zapraszając matki z gminy – zorganizowały jego obchody 21 maja, w świetlicy remizy strażackiej w Grucie.
– Szanowne mamy, to dla mnie zaszczyt, że mogę was powitać na gminnym święcie. Chylę czoła nie tylko przed mamami obecnymi na tej sali, ale wszystkimi mieszkającymi w gminie – rozpoczął uroczystość Stanisław Raginiak. – Ktoś powiedział, że każda chwila bez obecność matki – szczególnie dla dorastających dzieci – jest jak ogród bez kwiatów. Fakt ten świadczy o jednym, że świat bez mamy, jest światem niepełnym, smutnym. Szanowne mamy, Dzień Matki to święto, które jest wyrazem szacunku dla Was. Składam wam najpiękniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Zakończę fragmentem tekstu piosenki, który zapewne pamiętają starsze mamy:
Niebo jak len/słońce jak sen
oto rysunek malucha.
I kilka słów, literek rząd
nieśmiało wciska się w kąt.
Zawsze niech będzie słońce!
Zawsze niech będzie niebo!
Zawsze niech będzie mama!
Zawsze niech będę ja!.
Po tych słowach dyrektor Gminnego Centrum Kultury Hanna Szumotalska powitała zacnych gości i przedstawiła program artystyczny przygotowany na tę szczególną okazję. I tak na scenie wystąpili: zespół wokalny Złoty Wiek, TiM (a wraz z nim Klaudia Dziubkowska), PÓŁnaPÓŁ, pianista Jakub Gromadziński. Dzień Matki to także kilka wierszy czytanych przez dziewczyny z Kółka Literackiego GCK: Sandrę Chałat, Mirelę Czarnecką i Kamilę Wesołowską.
Dyrektor dziękując na koniec wykonawcom, wyraziła również wdzięczność pod adresem Joanny Worytko i jej koleżanek ze Stowarzyszenia z Gruty.
Prawie dwie godziny świetnej zabawy sprawiły, że mamy, które zdecydowały się przybyć do remizy w piękne sobotnie południe, wracały do domu uśmiechnięte. Zapewne i dlatego, że na koniec spotkania każda z nich otrzymała oryginalną, ręcznie wykonaną różę (kwiaty wyczarowały instruktorki Gminnego Centrum Kultury). 

(tng)

Fotoreportaż

Złoty Wiek w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

2016 zloty wiek bydgoszczJuż po raz drugi zespół wokalny ZŁOTY WIEK występował na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2016” w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy (14-15 maja). W Przeglądzie wzięło udział 58. zespołów, my zaprezentowaliśmy się drugiego dnia. Śpiewaliśmy trzy piosenki: Pytasz mnie, co ci dam, Co by zostało z tych dni i Za każdy uśmiech. Za ostatni utwór otrzymaliśmy wielkie brawa od publiczności. 
Przewodniczący jury Roman Fieberg, muzyk, stwierdził, że poziom wykonawczy występujących był wyjątkowo wyrównany.
Jury wyłoniło najlepszych wykonawców w kategorii: zespoły wokalne, chóralne, instrumentalne, instrumentalno-wokalne, poezji śpiewanej, solista i duet.
I chociaż nie zakwalifikowaliśmy się na Przegląd Ogólnopolski, to bardzo cieszymy się z występu na scenie w Pałacu Młodzieży. Dla nas już gromkie brawa publiczności były wielką nagrodą.  

Barbara Małgorzewicz

IV Warsztaty Plastyczne

2016 warsztaty 4W Gminnym Centrum Kultury odbyły się kolejne, czwarte już Warsztaty Plastyczne dla dorosłych. Panie (panowie jakoś się nie garną) spotykają się w środę, co dwa tygodnie w godz. 18-20. Przyjęto zasadę, że zawsze na zakończenie proponowany jest temat kolejnych zajęć. I tak uzgodniono, że 25 maja zdolne kobiety zajmą się techniką zdobniczą dekupażu. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewnianą, metalową, szklaną, plastikową czy ceramiczną) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.
W środę 11 maja zdolne kobiety z Annowa, Gruty i Mełna wykonywały róże z krepiny (rodzaj bibuły marszczonej charakteryzującej się możliwością stałego odkształcenia). Jak widać na zamieszczonych zdjęciach sztuczne kwiaty są naprawdę ładne.
Na jednej z fotografii jest kwiat storczyka (w doniczce), wykonała go Krystyna Turek z Annowa. Ta wyjątkowo piękna praca, do zrobienia której potrzebny był nylon z dziecięcych rajstop, to wielogodzinne („zajęło mi to cztery wieczory”, powiedziała pani Krystyna) misterne zajęcie. Efekt jest wyjątkowy!
Zachęcamy do wzięcia udziału w Warsztatach Plastycznych wszystkie dorosłe osoby, które mają artystyczną wyobraźnię i potrafią niemal z niczego zrobić coś oryginalnego.

(tng)

[widgetkit id=168]

Majowe Święta

2016 akademia majaŚwięto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji – o tych trzech, jakże ważnych dla Polaków, wydarzeniach pamiętano w Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
2 maja po południu odbyła się akademia, podczas której posłuchać można było wierszy oraz piosenek patriotycznych.
Uroczystość otworzyła Hanna Szumotalska, dyrektor placówki, która dość obszernie przeczytała o 1 Maja, Dniu Flagi i Święcie Konstytucji 3 Maja. Historyczna narracja przeplatana była wierszami polskich poetów i piosenkami (śpiewał Krzysztof Janikowski).
Sandra Chałat, Mirela Czarnecka, Malwina Średzińska, Adrianna Brzyska i Wiktoria Piotrowska z Kółka Literackiego GCK zaprezentowały wiersze m.in. A. Słonimskiego, A. Fredry, W. Szymborskiej i C. Norwida.
Na patriotyczne popołudnie przybyło kilku radnych, na czele z Ewą Schmidt, wiceprzewodniczącą Rady Gminy.
Po akademii radny Henryk Zalewski podziękował organizatorom i wykonawcom i poprosił, aby wspólnie zaśpiewać Hymn Polski.
Był to szczególny moment uroczystości.
Dyrektor podziękowała radnym za obecność.
PS Szkoda, że mimo szerokiej informacji i wręczonych zaproszeń, tak niewiele osób przyszło na akademię.

RAS

[widgetkit id=167]

Złoty Wiek w Zbicznie

2015 zw w zbicznieW sobotę 30 maja w amfiteatrze w Zbicznie odbył się XII Wojewódzki Festiwal Piosenki Romantycznej. Na scenie amfiteatru wystąpiły zespoły m.in. z Jabłonowa Pomorskiego, Kwidzyna, Gardei, Lubawy, Brodnicy, Chełmna, Świecia nad Osą, Lubicza Dolnego, Zbiczna i oczywiście Złoty Wiek z Gruty.
Laureatem nagrody Grand Prix „Zakochanego Wróbelka” zostały Marezianki z Kwidzyna. Każdy zespół biorący udział w festiwalu został uhonorowany pucharem.
– Wykonaliśmy trzy piosenki Vaya Con Dios, Bałałajka i Czerwonych korali sznur, które nagrodzono gromkimi brawami – dzieli się wrażeniami Barbara Małgorzewicz, prowadząca Złoty Wiek. – Wystąpiło szesnaście zespołów i chórów, z którymi w większości jesteśmy zaprzyjaźnieni od lat. To była wyjątkowa, znakomicie zorganizowana impreza. Cieszymy się, że w amfiteatrze mogliśmy godnie prezentować naszą gminę.
Od B. Małgorzewicz dowiedzieliśmy się, że zespół – mający próby w Gminnym Centrum Kultury w każdą środę – już przygotowuje się do występu na naszych sierpniowych dożynkach gminnych. Wcześniej, 12 lipca nasi ambitni śpiewający wystąpią na XII Wąbrzeskiej Biesiadzie Seniorów.
PS Na zdjęciu nie ma B. Małgorzewicz, prowadzącej zespół. 

Tekst: (ars) 

Pierwszy Festiwal Wyśpiewaj sukces

2015 I festiwalNawet największy malkontent obecny w sobotę (30 maja 2015 r.) w Gminnym Centrum Kultury musiał przyznać, że Pierwszy Festiwal Wyśpiewaj sukces był ciekawy i stał na dobrym poziomie. W wokalne szranki stanęły uczennice szkół podstawowych i gimnazjum wyłonione podczas eliminacji 25 kwietnia.
W sobotnim finale wystąpiły: Karolina Czarnota, Natalia Arendt, Natalia Ostolska, Julia Miąsko, Wiktoria Wasielewska, Kaja Bonas, Adrianna Brzyska, Paulina Jaranowska i Oliwia Jaranowska.
Grand Prix w poszczególnych grupach wiekowych zdobyły: w pierwszej Natalia Ostolska (SP Słup), w drugiej Natalia Arendt (SP Nicwałd) i w trzeciej Wiktoria Wasielewska (ZS Gruta). Każda otrzymała z rąk wójt statuetkę z mikrofonem i dyplom. Dyplomy- wyróżnienia wręczone zostały pozostałym uczestniczkom.
Wszystkie dziewczyny otrzymały najnowszą płytę zespołu PÓŁnaPÓŁ, a śpiewnik Śpiewać każdy może (ufundowany przez GCK) trafił do wokalistek z dyplomami- wyróżnieniami.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Gminny Dzień Matki

2015 dzien matkiW tym roku Gminne Święto Matki obchodziliśmy w świetlicy w Plemiętach. Miłe spotkanie miało miejsce w niedzielę 24 maja. Organizatorami byli Stowarzyszenie „Pod Gródkiem” i sołectwo z Plemiąt oraz Gminne Centrum Kultury w Grucie. Na zaproszenie odpowiedziało sporo mam, wśród których była wójt Halina Kowalkowska. 
Uroczystość otworzyły trzy panie (trzy mamy), Mariola Lewandowska, prezes stowarzyszenia, Agnieszka Abramek, sołtys wsi i Hanna Szumotalska, dyrektor GCK.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Dwa jubileusze

2015 lauryPaństwo Czesława i Józef Tomaszewscy obchodzili niedawno 50-lecie pożycia małżeńskiego, a nieco wcześniej szanowna jubilatka skończyła 70 lat.
Pani Czesława mieszkająca w Czeczewie śpiewa w zespole wokalnym Złoty Wiek, który działa w Gminnym Centrum Kultury.
W środę 20 maja przy kawie i torcie, po odśpiewaniu Sto lat, koleżanki i koledzy przekazali pani Czesławie gratulacje i złożyli życzenia.
Dla wyjątkowej solenizantki nie zabrakło gratulacji, uścisków i drobnego upominku od dyrektor Hanny Szumotalskiej.

[widgetkit id=98]

(RAS) 

Pierwsze szkolenie nowo powołanej Rady

2015 rada219 maja o godz. 9 w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęło się pierwsze szkolenie Rady, prowadził je trener Rafał Jaworski z Poznania, a tematem były zagadnienie dotyczące Standardów Rad Działalności Porządku Publicznego. Chodzi przede wszystkim o standardy: 1) tworzenia RDPP, 2) komunikacji (z administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi i innymi ciałami dialogu oraz skuteczną i efektywną komunikację wewnątrz rady, 3) monitoring i ewaluacja współpracy administracji publicznej, która powinna się opierać o zasady współpracy wymienione w ustawie: zasadę pomocniczości (subsydiarności), suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

(r) 

Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego

2015 radaHalina Kowalkowska, wójt gminy, zarządzeniem z 4 maja br. powołała Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego . W jej skład weszli przedstawiciele wójt, rady gminy i organizacji pozarządowych.
Już 14 maja doszło do spotkania, podczas którego ukonstytuował się zarząd. Przewodniczącą została Elżbieta Fabińska, jej zastępczynią Hanna Szumotalska, a sekretarzem Renata Kurkus.
Rada powołana została na 2 lata.
Do głównych jej zadań należeć będzie między innymi: 1) opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery pożytku publicznego, w tym programów współpracy, 2) wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji, 3) udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną, 4) wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom.
Na spotkaniu obecna była wójt, która pogratulowała zarządowi i życzyła jak najlepszej współpracy z przedstawicielami administracji publicznej i wszystkimi organizacjami i instytucjami działającymi na terenie naszej gminy Gruta.

(r) 

Spotkanie szefów samorządów

2015 naradaCzwartek 14 maja to ważny dzień nie tylko dla naszej gminy. Przed południem w Gminnym Centrum Kultury spotkali się przedstawiciele samorządów powiatu grudziądzkiego i jednej gminy z powiatu świeckiego, a konkretnie z Dragacza.
Narada dotyczyła Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI), który jest jednym z założeń polityki terytorialnej województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas spotkania rozmawiano na temat opracowania dokumentu Strategia Rozwoju OSI Grudziądza oraz o projektach, które samorządy mogłyby zrealizować właśnie w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.
Gospodarzem była wójt Halina Kowalkowska, a gośćmi: Marek Sikora – wiceprezydent Grudziądza, Krzysztof Chodubski – burmistrz Radzynia Chełmińskiego, Andrzej Rodziewicz – wójt gminy Grudziądz, Henryk Szpringel – wójt gminy Rogóźno, Dorota Krezymon – wójt gminy Dragacz. Na naradzie niektórym szefom samorządu towarzyszyli przedstawiciele urzędu.
Wśród osób uczestniczących obecne były też Beata Bielik, kierownik Referatu Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska naszego urzędu oraz Hanna Szumotalska, dyrektor GCK. (r)

(r) 

Majówka przy grillu i stole

2015 majowka zloty wiekW środku tygodnia, bo środa to śpiewanie Złotego Wieku w GCK, na majowej koleżeńskiej biesiadzie spotkali się członkowie naszego zespołu wokalnego i goście „po fachu” z Harmonii z Radzynia Chełmińskiego.
To już tradycja, że w majowy dzień panie i panowie razem śpiewają, dzielą się refleksjami na temat występów i prób, rozmawiają o sprawach codziennych i oczywiście wspólnie przygotowują ciasto, kawę, herbatą i kiełbaski.
Barabara Małgorzewicz, prowadząca Złoty Wiek, powiedziała: – To bardzo cenne i sympatyczne, że mamy tak dobre relacje zarówno ze śpiewakami z Radzynia Chełmińskiego, jak i Świecia nad Osą. Za kilka dni wyjeżdżamy właśnie do naszych koleżanek Józefinek z tej miejscowości, a 19 maja wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej z Gruty i naszymi śpiewającymi seniorami wybieramy się na kręgle do Grudziądza.
Przypominamy, że w każdą środę Złoty Wiek ma próby i jeśli ktoś chciałby wstąpić do zespołu, to drzwi są otwarte…

(r) Foto: M.CH.

Dziesięcioro gitarzystów

2015 szkolka gitaryW czwartek 7 maja w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęły się zajęcia z gry na gitarze klasycznej, prowadzi je Łukasz Kowalski z Pokrzywna. Na pierwszej lekcji instruktor przede wszystkim poznał się ze swoimi uczniami oraz tym, jak wygląda dotychczasowa ich edukacja na instrumencie. Inauguracyjne zajęcia to między innymi omówienie prostych funkcji gitarowych, kształtowanie słuchu i zasady strojenia. Na kolejnych spotkaniach młodzi adepci gitary kształcić będą ćwiczenia rytmiczne, chwyty i techniki gry.
Kilka słów o Łukaszu: urodził się w 1988 roku, gitarzysta, wokalista i kompozytor. W swoim dorobku artystycznym ma liczne występy i wyróżnienia. Najważniejszymi z nich są: zwycięskie I Eliminacje Woodstock w warszawskiej Stodole, oraz występ na dużej scenie Przystanku Woodstock 2009, nagroda Grand Prix Festiwalu Zderzak 2009, wyróżnienie dla najlepszego gitarzysty podczas XI Iławskiej Fama Rock Festival, wyróżnienie dla gitarzysty na festiwalu GAPA 2011. Ma za sobą także wiele doświadczeń studyjnych w takich studiach, jak Izabelin, Studio X, Invent Sound, Mama Studio, Studio Progress. Jako gitarzysta występował w zespołach Infernalia, the facto, HEX i Mithril. Współpracował z czołowymi polskimi producentami muzycznymi, a także zrealizował dwa profesjonalne teledyski.
Mamy nadzieję, że dziesięcioro bardzo młodych adeptów gitary wiele skorzysta z lekcji Łukasza.

(ars)

[widgetkit id=97]

Majowe spotkanie integracyjne

2015 1majaW szczególnym dniu 1 Maja 2015 r., Grupa Nieformalna Tańcząca Trójka, której lideruje Hanna Szumotalska, zaprosiła uczestników projektu Ruch, jako aktywność fizyczna na Spotkanie Integracyjne do Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Przypomnijmy, że przedsięwzięcie, w którym udział biorą dwa pokolenia – dzieci i starsi, realizowane jest dzięki projektowi Inicjuj z FIO dofinansowanym ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Uściślijmy: dzieci z klas I-III uczestniczą w zajęciach tanecznych, natomiast starsi ćwiczą taniec Zumba.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Pięknie zaśpiewali

2014 nagroda zwZŁOTY WIEK 31 maja zajął III miejsce na XI Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie. Jest to kolejny sukces, od kiedy instruktorem muzycznym został Andrzej Derkowski. Festiwalowi od wielu lat patronuje Piotr Cełbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i Wojciech Rakowski, wójt Zbiczna.

Organizatorami byli: Zespół wokalny WESOŁE KUMOSZKI, gmina Zbiczno i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji. Wystąpiło 15 zespołów: wokalne, folklorystyczne i wokalno-instrumentalne.

– Pogoda była wspaniała, humory dopisywały. Były wspólne tańce, a potem nieco stresujące oczekiwanie na wyniki – opowiada Barbara Małgorzewicz. – Wszystko dobrze się skończyło, otrzymaliśmy trzecią nagrodę, dyplom i rzeźbę zakochanego wróbla. Wróciliśmy zadowoleni do Gruty. Teraz przygotowujemy się do kolejnego występu, tym razem pojedziemy do Łąkorza, gmina Biskupiec.

Trzymamy kciuki za kolejny występ naszych śpiewających seniorów i kolejny raz przypominamy, że jeśli ktoś chciałby wstąpić do tego zespołu działającego w Gminnym Centrum Kultury, powinien skontaktować się z dyrektor placówki lub w środę (godz. 9.30-11.30) z panią Barbarą.
(r)

Projekt, panie, drewno i malowanie

2014 malowanieRozmawiając z uczestniczkami zajęć, tuż po ich zakończeniu, kilkakrotnie usłyszałem, iż niektóre z nich nie podejrzewały siebie o tak duży talent malarski. Zaraz też dodawały, że to rezultat artystycznych umiejętności oraz komunikatywności Małgorzaty Góreckiej, prowadzącej zajęcia. Pochodząca z Ryńska artystka, znawczyni dzieła ludowego i artystycznego, biorąca udział w projekcie Fundacji Lokalnej Grupy Działania WIECZNO, we wtorek 27 maja w Gminnym Centrum Kultury edukowała malarsko kilkanaście pań, które zadeklarowały chęć udziału w warsztatach.

Anna Kalinowska, Joanna Sokołowska, Elza Dobiasz, Renata Zgardowska, Izabela Ostrowska, Agnieszka Kurzyńska, Monika Chyła, Magdalena Głowacka, Anna Werner, Wioleta Kuna-Więcek, Sabina Kamińska i Elwira Nowaczek z pełnym zaangażowaniem słuchały rad M. Góreckiej, a później przez kilka godzin malowały na deskach między innymi motywy kwiatowe i anielskie postacie.

Tego dnia w GCK powstały interesujące prace. Uczestniczkom projektu i dyrektor GCK tak spodobały się zajęcia, że postanowiono zorganizować je ponownie.

„Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” wynikające z działania LGD WIECZNO to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa.

Należy się cieszyć, że mieszkańcy gminy Gruta mogą korzystać z takich zajęć, że nasza gmina jest partnerem LGD WIECZNO.

ars

Continue Reading

Konstytucja 3 Maja i 10 lat w Unii Europejskiej

2014 3 majaGminne Centrum Kultury, szkoła i sołectwo w Grucie mogą sobie pogratulować świetnie przygotowanej imprezy z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (1791 r.) i 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Ciekawe, obfitujące w szereg atrakcji spotkanie odbyło się 1 maja w GCK. Rozpoczęły je hymny Rzeczypospolitej Polskiej i unijny. Chwilę później Tomasz Piwowarski, nauczyciel historii, ciekawie i przystępnie opowiedział o tych dwóch ważnych, historycznych wydarzeniach. W kontekście Unii Europejskiej w sukurs przyszły mu uczennice klasy IIa Agata Weselak i Marta Waszewska.

Później odbył się kilkuetapowy konkurs Angielski oknem na świat prowadzony przez Marzenę Samborską, dyrektor szkoły w Grucie. Udział wzięło w nim kilkunastu uczniów z naszych szkół podstawowych. Najlepszą wiedzą w kategorii klas czwartych popisały się Wiktoria Pieniek i Marta Samborska. Natomiast w klasach piątych brylowały Klaudia Antczak i Patrycja Kilkulska. (Szerzej o konkursie napiszemy w majowym Głosie Gruty.)

Kolejna rywalizacja dotyczyła Konstytucji 3 Maja. W konkursie pierwsze trzy miejsca zajęli: Marcin Dziubkowski, Paulina Barszczewska i Marek Kostrzewski.

Po wysiłku intelektualnym był czas na zabawy ruchowe prowadzone przez nauczycielkę Katarzynę Sprawską. Naturalnie, w ogrodach GCK nie mogło zabraknąć łakoci i napojów.

Organizatorom (Hannie Szumotalskiej, Marzenie Samborskiej, radzie sołeckiej) należą się gratulacje. 

Teks/foto: RAS

Continue Reading

Matkom pogoda nie straszna!

2013_gck_dzien_matkiPrzednia była zabawa w Dniu Matki zorganizowanego przez Gminne Centrum Kultury i sołectwo z Gruty. Mimo że pogoda była nie najlepsza na zaproszenie organizatorów odpowiedziało sporo mam. I na pewno nie pożałowały! Program artystyczny przygotowany przez GCK mógł zadowolić najbardziej wybrednych. Wszystko świetnie poprowadziła dyrektor Hanna Szumotalska.

Artystyczne „trzęsienie placu” zaczęło się od brawurowego tańca najmłodszych – dzieci z zespołów Motyle i Motylki (od kilku tygodni zajęcia z nimi prowadzi instruktorka Barbara Polak). Mali tancerze ze swoimi pląsami tak przypadli wszystkim do gustu, że niemal natychmiast zerwały się gromkie brawa.

Continue Reading

TiM wyróżniony

2013_tim_gapaDziałający przy Gminnym Centrum Kultury zespół TiM prowadzony przez Dorotę Berent wystąpił w na Grudziądzkich Amatorskich Prezentacjach Artystycznych – GAPA 2013, imprezie o zasięgu regionalnym, która trwa 5 dni i kończy się uroczystą galą z udziałem laureatów w poszczególnych kategoriach artystycznych: taniec, muzyka i plastyka.

Celem GAPY jest integracja i aktywizacja dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w różnych dziedzinach artystycznych, a także doskonalenie warsztatu artystycznego wykonawców i instruktorów.

W tym roku konkurencja była bardzo duża. Tym bardziej więc docenić należy dwa wyróżnienia otrzymane przez nasz zespół TiM, który w Centrum Kultury „Teatr” wykonał dwa autorskie utwory: „Razem” i „Niepokorni”.

(r) Foto. K. Spręglewska

FOTOGRAFIE DOMOWICZA

2013_wystawa_domowicza– Zdjęcie, które najbardziej mi się podoba? – sekretarz Jarosław Poznański zastanawia się przez chwilę i prowadzi mnie do fotografii grudziądzkich spichlerzy. – To najbardziej przypadło mi do gustu. Generalnie jestem pod wrażeniem wszystkich zaprezentowanych prac.

Lesław Domowicz, o którym szerzej pisaliśmy w marcu na łamach „Głosu Gruty” przedstawił we wtorek 21 maja w Gminnym Centrum Kultury 18 prac w technice polaryzacyjnej (częściowe lub całkowite odwrócenia obrazu negatywowego na pozytywowy), na których zobaczyć można było m.in.: pałac w Mełnie, zabytkową kuźnię w Salnie, kościoły z naszej gminy. Było też kilka motywów grudziądzkich.

Continue Reading

Konkurs gminny w Boguszewie

2013_konkurs_boguszewo„Znamy i lubimy wiersze dla dzieci Juliana Tuwima”

Świetnie zorganizowano Konkurs Gminny o Julianie Tuwimie i jego twórczości (obchodzimy Rok Poety) w Szkole Podstawowej w Boguszewie. Podzielony na kilka etapów (znajomość wierszy dla dzieci, krzyżówka, recytacja i rysunek), wywołał wiele emocji u uczniów z klas 1-3.

Po prawie trzygodzinnych zmaganiach jury wyłoniło zwycięzców, rywalizowano w zespołach trzyosobowych. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie ze Słupa (opiekun Barbara Bratko), II – Plemięta (op. Anna Kręcisz), III – Boguszewo (op. Aldona Szczapińska), IV – Gruta (op. Hanna Dziubkowska), V – Nicwałd (op. Aleksandra Materka) i miejsce VI – SP Dąbrówka Królewska (op. Grażyna Jabłońska).

Continue Reading

Pierwsze spotkanie ze Stowarzyszeniami

2013_spotkanie_stowarzyszeniaWe wtorek 14 bm. w GCK odbyło się spotkanie dyrektor tej placówki Hanny Szumotalskiej z przedstawicielkami lokalnych Stowarzyszeń. Ponad dwugodzinna narada dotyczyły współpracy na najbliższe miesiące, omawiano organizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych (np. Dzień Matki, Witajcie Wakacje, Warsztaty Fotograficzne, zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich) oraz uzgadniano wstępnie szczegóły związane z Dniami Gruty i Dożynkami Gminnymi.

Continue Reading

Sukcesy naszych zespołów i wokalistki

2013_tim_lasin Na Festiwalu Wesoła Nutka w Łasinie TiM zdobył III miejsce w kategorii zespołów, natomiast w grupie solistów jury przyznało wyróżnienie Aleksandrze Kanios. Festiwal odbył się 26 kwietnia, dwa dni później – podczas majówki – w amfiteatrze nad jeziorem odbył sie koncert laureatów.
2013_tim_lasin2 Kolejne laury zdobył zespół 31 Gruckiej Drużyny Harcerskiej Skorpion na XII Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Scout & Tourist Song Festival” w Chełmnie. Otrzymał drugą nagrodę. 
<>Prowadząca zespoły (także solistkę) Dorota Berent poinformowała nas, że podczas występu nasza drużyna harcerska wykonując piosenkę jednocześnie „tłumaczyła” ją na język migowy, co było ewenementem i dlatego zostało bardzo ciepło przyjęte przez słuchających. Gratulujemy!

Tekst: (r). Foto: DB