logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Wieczór Wielkanocnej Zadumy

tekst– Po Niedzieli Palmowej przychodzą oczekiwane Święta Wielkanocne, będące najpierw znakiem bezgranicznego cierpienia, potem symbolem Zmartwychwstania, odradzania się, tryumfu życia nad śmiercią. Przedświąteczny czas sprzyja refleksjom i wspomnieniom – tymi słowami rozpoczęła Wieczór Poezji Wielkanocnej dyrektor Hanna Szumotalska.
– Przedświąteczny klimat łączy w zasadzie wszystkich – zarówno głęboko wierzących, jak też i tych, którzy są mniej aktywni w odbywaniu praktyk religijnych. To także nasza piękna tradycja – wspaniałe spoiwo łączące naród. Święto Wielkanocne to czas, w którym ludzie wyznający religię chrześcijańską wspominają męczeńską śmierć, którą Jezus poniósł za nas na krzyżu. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych świąt związanych z religią, wiarą chrześcijańską.
Następnie o najważniejszych zbliżających się świętach mówił ksiądz wikary Tomasz Jankowski z gruckiej parafii, przybliżył Triduum Paschalne, najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym rzymskich katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się ono wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.
– W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego – przypomniał ksiądz Tomasz. – Trzy najważniejsze dni w religii chrześcijańskiej zamyka Wielka Sobota, która jest dniem ciszy i oczekiwania.
Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Po słowach kapłana, kilka nastrojowych piosenek zaprezentowała Klaudia Dziubkowska, natomiast wiersze o tematyce religijnej przedstawiły dziewczęta z Kółka Literackiego, uczennice SP w Grucie. Fragment swojego najnowszego poematu Moje Crow River zaprezentował Stanisław Raginiak. Przeczytał fragment o losach trybuna Claviusa, któremu Poncjusz Piłat zlecił przeprowadzenie dochodzenia w sprawie Zmartwychwstania Jezusa.
W sali Centrum było kilkadziesiąt osób, w tym radni. Nastrojowy Wieczór na pewno na długo pozostanie w pamięci gości. Oprócz refleksji dyrektor i księdza, bardzo dobrze zaprezentowały się solistka Klaudia Dziubkowska oraz lektorki Zosia Bernacka, Karolina Rząca, Wiktoria Ciechowska, Zosia Cieszyńska i Karolina Bednarska.
Dyrektor w epilogu podziękowała księdzu za piękna lekcję religijną, dziewczętom za występ, a szanownym gościom za liczne przybycie. Wszystkim złożyła najlepsze życzenia świąteczne. {gallery}ksiadz{/gallery}

RAS

Tańczymy kolejny miesiąc

tekstJuż pół roku w GCK trwa realizacja projektu TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikającego z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI, zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”. Wszystko zaczęło się 7 listopada 2018 r. i zakończy 15 czerwca br.
Dzięki DARCZYŃCY ORLENOWI w Centrum zumbę tańczy prawie 60 osób (dwie grupy pań i jedna dzieci). Instruktorem jest Aleksander Zabłocki (AZ Dance Studio z Grudziądz).
Na ostatnich zajęciach panie ambitnie ćwiczyły. Zumba to nie tylko taniec sensu stricte, ale także cała gama ćwiczeń poprawiających kondycję fizyczną.
PS Dyrektor apeluje, aby wszyscy, którzy zapisali się na zajęcia, regularnie brali w nich udział, a w razie ewentualnej nieobecności informowali ją o tym wcześniej. {gallery}zumbacd{/gallery}

(r)

Palmy wielkanocne

tekstPalma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia…
9 kwietnia 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury kolejny już rok panie z naszej gminy spotkały się, by wykonać palmy wielkanocne. Za kilka dni Niedziela Palmowa.
Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy. Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim, jako element tradycji oraz dekoracji.
Panie, które przyszły we wtorek, a było ich ponad trzydzieści, zastały stoły z najróżniejszymi detalami niezbędnymi do wykonania palm. To zasługa dyrektor H. Szumotalskiej, która to wszystko zakupiła. Panie natomiast przyniosły bukszpan, a niektóre nawet drobne dodatki.
Początek tych szczególnych zajęć wyznaczono na godz. 17.30, ale seniorki (głównie one przyszły do Centrum) nie mogły się doczekać początku zajęć i zaczęły wykonywać palmy przed czasem.
Szło im znakomicie. Już niespełna po pół godzinie dostrzec można było niemal skończone palmy. Przez to, że detali było naprawdę dużo, każda z pań, zależnie od fantazji i gustu, nadawała swojemu „dziełu” inną kolorystkę i… wielkość.
Teraz z tym szczególnym wielkanocnym symbolem pójdą do kościoła. {gallery}palemki2019{/gallery}

RAS

Koncert Muzyki Filmowej

2018 ks bednarekVI Koncert Muzyki Filmowej z Doris Band w roli głównej przeszedł do lokalnej historii. Na scenie Gminnego Centrum Kultury wystąpiły również TiM, prowadzony przez Dorotę Berent i grudziądzki Zespół Szkoły Muzycznej YAMAHA Up the Sky Grzegorza Grzanki.
Dwugodzinny koncert miał dwie części, w pierwszej wystąpili soliści i muzycy YAMAHY z instruktorem muzyki Markiem Habrynem na czele, a w drugiej Doris Band i TiM.
Zaprezentowano kilkanaście piosenek z popularnych filmów.
Zanim jednak zabrzmiały pierwsze akordy, gości i wykonawców powitała dyrektor Hanna Szumotalska. Podkreśliła, iż jest dumna z faktu, że już kolejny raz w GCK zabrzmią szlagiery filmowe. Podziękowała Dorocie Berent, że zawsze ambitnie przygotowuje koncert. Kilka miłych słów skierowała też do nauczycieli i uczniów YAMAHY, dziękując, że zaprezentują się na gruckiej scenie.
W czasie występów usłyszeliśmy piosenki (polskie i zagraniczne) lubiane przez dzieci, młodzież i dorosłych. Były utwory m.in. z filmów Akademia Pana Kleksa, Królowa lodu, Smocze wzgórze, Robin Hood i wielu innych.
Repertuar był na tyle szeroki, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
W przerwie dyrektor zaprosiła gości na kawę i ciastka.
Jak każdego roku, były bukiety kwiatów dla zespołów.

RAS

Fotoreportaż

Trening pamięci w Klubie Seniora

2018 ks bednarekCzy mózg powinno się trenować? Czy ćwiczyć pamięć? Od kiedy to robić i jak? Na te i wiele innych pytań uczestnicy Klubu Seniora, działającego w Gminnym Centrum Kultury w Grucie, usłyszeli odpowiedź 19 kwietnia od prowadzącej zajęcia Anny Fabrykiewicz, bibliotekarki i biblioterapeutki.
– Okazuje się, że mózg, najważniejszy z ludzkich organów, oprócz tego, że nieustannie steruje całym organizmem, to jest jednocześnie najbardziej… leniwy i wymaga ciągłego ćwiczenia – rozpoczęła kolejne spotkanie A. Fabrykiewicz. – Dlatego trzeba go stale zmuszać do wysiłku. Ciekawostką jest fakt, że ten narząd starzeje się już od pierwszej doby po urodzeniu!
W czasie ponadgodzinnych zajęć seniorki przekonały się, że ćwiczenia mózgu i pamięci mogą być dobrą zabawą, a taką właśnie formę zaproponowała prowadząca. Były ćwiczenia na pamięć i refleks: wyszukiwanie różnic pomiędzy dwoma obrazkami, zabawy na skojarzenia i synonimy, ćwiczenia Cooka pobudzające mózg i dające pozytywną energię, a także zabawy pamięciowe, nie zabrakło funkcji poznawczych wg Kingi Joachim, Marii Nowak i Marcina Woźniaka.
Ogromną frajdę sprawił wierszyk O trzech Japończykach, który, mimo niełatwej treści, został przyswojony przez absolutną większość seniorów.
Zajęcia wzbogacone były o bajkozofię – wsparcie terapeutyczne w postaci bajek filozoficznych Piquemala, których przekaz omawialiśmy.
I tak oto w prosty i zabawny, a niejednokrotnie i bardzo wesoły sposób, uczestnicy Klubu Seniora pobudzili swój mózg i trenowali pamięć. Teraz już na pewno wiedzą, że czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, posiadanie pasji i... spotkania w niezwykle prężnym i aktywnym Klubie Seniora, to najlepsze antidotum na problemy z pamięcią.

(AF)

Fotoreportaż

Wiosenne motyle

2018 ks bednarekRóżnokolorowe motyle przyleciały do Gminnego Centrum Kultury. Dzieci wykonały je w bardzo pomysłowy sposób, wykorzystując kolorowy papier, łyżeczkę plastikową, kredki i farbki, którymi ozdobiły uskrzydlone owady. W wykonywanych pracach liczyła się pomysłowość.
Okazuje się, że na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków tych owadów. Zatem dzieci wykonując je na poniedziałkowo-wtorkowych zajęciach, mogły do woli puścić wodze fantazji, bo praktycznie w rodzinie motyli, w ich budowie znaleźć można nie tylko każdy kolor, ale także najróżniejsze kropki, kółeczka, linie i plamki.
Małym plastykom udało się stworzyć naprawdę ciekawe „eksponaty”, które wraz z nimi poleciały do… ich domów.

(r)

Fotoreportaż

Wiosenne zajęcia, wiosenne kwiatki

2018 ks bednarekWiosna już chyba na dobre zadomowiła się w naszym krajobrazie. Zatem nic dziwnego, że dwie grupy dzieci, biorące udział w poniedziałkowych i wtorkowych zajęciach plastycznych, zaproponowały instruktorkom, żeby powitać wiosnę swoimi kwiatkami.
Do ich wykonania przydatne były płatki higieniczne, farbki, kredki i pędzelki. Później już tylko trzeba było wymyślić rodzaj kwiatka i stworzyć jak najładniejszy obrazek. Udało się świetnie!

(ars)

Fotoreportaż

DORIS śpiewa na youtube

2018 ks bednarekFani Doroty Berent, jej koleżanek-wokalistek i kolegów-muzyków mogą już obejrzeć i posłuchać piosenki Wiara, zamieszczonej na portalu youtube.
– To piosenka w popowo-rockowym klimacie. Świetna muzyka i tekst adekwatny do tego, co myślę, czuję i w co wierzę. Utwór powstał za sprawą mojej siostry i grudziądzkich artystów, którzy stworzyli ją specjalnie dla mnie – powiedziała Dorota.
Naszej (Gminnego Centrum Kultury) instruktorce i wokalistce życzymy jak najwięcej kliknięć, polubień i znakomitych wrażeń artystycznych ze strony fanów.
Niech piosenka Wiara (niczym czerwony szal) leci w świat i przynosi jak najwięcej satysfakcji wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. I oczywiście słuchającym i oglądającym.
Zapraszamy na: https://www.youtube.com/watch?v=aYYRexzkiag&feature=youtu.be

RAS. Foto: K. Szpręglewska

Zajęcia plastyczne

Maluchy wiosennie...

2017 zajecia plastyczne3Kolejne popołudniowe zajęcia plastyczne dla dzieci (zawsze w poniedziałek i środę) w tym tygodniu przebiegały w duchu wiosennym. Wykorzystując pocięte rolki kartonikowe i różnokolorową bibułkę, maluchy naklejały wszystko na barwne kartki papieru. Motywami prac były głównie kwiatki i motylki. Prowadząca zajęcia instruktorka Katarzyna Ryzner pomysł na zajęcia podpatrzyła w telewizyjnej audycji Pan Robótka. Dzieci do zadania podeszły ambitnie, a wykonane przez nie prace mogą się naprawdę podobać. Dodajmy, że takie same zajęcia mieli „artyści” starsi.

Panie storczykowo

2017 zajecia plastyczne3aŚroda 26 kwietnia – kolejne popołudniowe Zajęcia Plastyczne dla Dorosłych. Kilka pań zdecydowało się wykonać storczyki, wykorzystując rajstopy o różnej barwie. Wykonanie całego kwiatka (osadzonego w doniczce – patrz zdjęcie) to wiele godzin misternej pracy. Okazuje się, że aby wyczarować jeden pojedynczy kwiatek (a ostatecznie jest ich nawet dziesięć) potrzeba na to około godziny. Pomysłodawczynią i osobą, która oprócz wielu pomysłów, ma magiczne ręce, jest Krystyna Turek. To ta kobieta uczy koleżanki nie tylko – jak w wypadku storczyków – układania, naciągania i wpinania, ale także… cierpliwości i przekonania, że gdy się bardzo chce, wszystko można zrobić.
Wykonywanie tych wyjątkowych kwiatków potrwa jeszcze kilka tygodni, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – jest to bardzo czasochłonne.

V KONCERT MUZYKI FILMOWEJ

2017 5 koncert filmowyKinga Czarnuch (gościnnie), Patrycja Urbaniak, Bartek Sengerski, Nikodem Berent, Daria Rogozińska (debiut), Monika Merholc, Aleksandra Kanios, Karol Aleksandrowicz, Sebastian Sieracki, Cezary Szytniewski, Klaudia Eichler, Łukasz Szalkowski, Przemek „Cacek” Cackowski (gościnnie), Dorota Berent i najmłodsze z Kółka Muzycznego: Małgosia Dziewicka, Marcelina Osmańska, Alicja Śniadecka, Karolina Rząca oraz akustyk Bartosz Pierściński i Michał Pyszora (operator wizualny przedsięwzięcia, również autor filmu- zapowiedzi wieczoru, który zamieszczony został w internecie na kilka tygodni przed Koncertem), to autorzy V Koncertu Muzyki Filmowej, który odbył się 21 kwietnia 2017 roku w Gminnym Centrum Kultury w Grucie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wieczór wielkanocnej zadumy

2017 w wielkanocny Ty, który kreślisz światu drogę pośród gwiazd
Ty, który poisz rosą stepy suchych traw
Ty, który młode ptaki chronisz w burzy czas
Ty bądź, bądź wśród nas.
Ty, który zagubionym szukasz nowych dróg
Ty, który nam rozjaśniasz blask polarnych zórz
Ty, który pustym żaglom zsyłasz ostry wiatr
Ty bądź, bądź wśród nas…

Zacytowaliśmy fragment tekstu piosenki z repertuaru Seweryna Krajewskiego Bądź wśród nas. Utwór ten, wykonany przez Krzysztofa Janikowskiego, zakończył prawie godzinny Wieczór Poetycko-Muzyczny, który odbył się 11 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury.
Oprócz ośmiu piosenek w duchu religijnym zaśpiewanych przez Krzysztofa, gimnazjalistki z Gruty – Sandra Chałat, Kamila Wesołowska i Malwina Średzińska z Kółka Literackiego, prowadzonego przez Stanisława Raginiaka, zaprezentowały wiersze m.in. świętego Karola Wojtyły, Stanisława Grochowiaka, Ernesta Brylla, Jana Lechonia i Leszka Długosza.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Dzieci też potrafią

2017 palmy dzieci W poniedziałek i środę (10, 12 kwietnia) na popołudniowych zajęciach plastycznych dla dzieci, instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała wykonywanie palm wielkanocnych. Dzieci, podobnie jak kilka dni wcześniej dorośli, z największą ochotą zaczęły tworzyć tradycyjny symbol świąteczny. Wykorzystując zakupione przez dyrektor GCK materiały, wykonały kilka ładnych palm. Najważniejsza była pomysłowość w doborze kwiatów, piórek, trawy, wstążek i kłosów. Palmy tylko na pierwszy rzut oka były podobne, tak naprawdę każda była inna, inaczej skomponowana. Najistotniejsze w plastycznym przedsięwzięciu było jednak to, że chociaż dzieci wykonywały palmy pierwszy raz, to efekt końcowy był znakomity.

 (ars)

Jubileusz PÓŁnaPÓŁ

sesja02 „Pierwsza nazwa zespołu brzmiała Gaj (od piosenki Marka Grechuty). W momencie, gdy grupa ze swą działalnością przekroczyła granice Dąbrówki Królewskiej (powstała w szkole tej miejscowości) i zaczęła występować nie tylko w obrębie gminy Gruta, dokonano zmiany na PÓŁnaPÓŁ. I tak jest do dziś. Dziesięć lat pracy z kilkunastoletnimi uczennicami to spore doświadczenie muzyczne i artystyczne, ale także pedagogiczne – mówi Krzysztof Janikowski, założyciel i szef zespołu i dodaje, że praca z tak młodymi osobami wymaga ogromnej cierpliwości i zaangażowania”.
Zacytowaliśmy fragment artykułu z Głosu Gruty z kwietnia 2012 roku, kiedy to pisaliśmy o zespole z okazji jego dziesięciolecia.
Niedługo PÓŁnaPÓŁ będzie obchodzić 15-lecie działalności. Z tej szczególnej okazji 14 czerwca 2017 r. o godz. 18 w świetlicy w Mełnie Cukrowni obędzie się koncert grupy, wydana zostanie też płyta.
Obecnie K. Janikowski, Agata i Szymon Gajewscy (na zdjęciu) oraz Agata Misiak pracują nad piosenkami, które będą zamieszczone na krążku. Próby odbywają się w soboty w Gminnym Centrum Kultury.

 (r)

Kilkanaście palm

2017 palmy W środę 5 kwietnia panie uczestniczące w Zajęciach Plastycznych dla Dorosłych wykonywały palmy wielkanocne. Bukszpan przyniesiony został przez wszystkie zdolne plastyczki, a reszta niezbędnych materiałów zakupiona została przez dyrektor Gminnego Centrum Kultury, a były to: wstążki, druciki, piórka, kłosy i trawa. Natomiast kwiatki z krepy i krepiny przygotowały wcześniej instruktorki Katarzyna i Mariola.
Przez dwie godziny panie wykonały kilkanaście wyjątkowo pięknych palm, które zabrały ze sobą, aby w najbliższą niedzielę pójść z nimi do kościoła.

 (ars)

[widgetkit id=228]

Dziewczęta ćwiczą

2017 tim nowy Już ponad miesiąc instruktorka Dorota Berent edukuje wokalnie Małgosię Dziewicką, Marcelinę Osmańską, Alicję Śniadecką i Karolinę Rząca. Uzdolnione dziewczyny w GCK w każdy piątek po południu uczą się poprawnego śpiewu, poznają swoje możliwości wokalne i słuchowe.
Od instruktorki dowiedzieliśmy się, że jest zadowolona ze współpracy z uczennicami naszych szkół podstawowych. – Wszystko wskazuje na to, że już niebawem ten młodziutki kwartet wokalny zadebiutuje na scenie w Grucie, podczas V Koncertu Muzyki Filmowej – zapowiada D. Berent.
Przypominamy i zapraszamy: wspomniany koncert odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18 w Gminnym Centrum Kultury.

 (ars)

 [widgetkit id=227]

Wstąp do zespołu wokalnego seniorów

2017 mikrofon Jeśli lubisz śpiewać i chcesz rozwijać swoje wokalne możliwości, zachęcamy do wstąpienia do zespołu ZŁOT WIEK. Grupa pań i panów ma próby w Gminnym Centrum Kultury w Grucie w każdy piątek od godz. 9 do 11. Muzycznie zespół prowadzi Andrzej Derkowski.
ZŁOTY WIEK występuje nie tylko w naszej gminie, lecz także w wielu innych. Zespół, to nie tylko próby i występy na scenie, ale także koleżeńskie spotkania z różnych okazji.
Zapraszamy panie i panów z naszej gminy do śpiewania i miłego spędzenia czasu.
W razie potrzeby prosimy kontaktować się z dyrektor GCK, tel. 530443373 lub bezpośrednio w każdą środę z szefową ZŁOTEGO WIEKU Barbarą Małgorzewicz.

 (r)

Róże, medale, urodziny, ale przede wszystkim śpiew

2016 4 festiwalDorota Berent powinna jak najczęściej występować na scenie.
Doris Band i TiM to grupy wokalno-muzyczne, które winniśmy pokazywać innym, chwalić się nimi.
Niewiele jest wiejskich gmin, w których swoje miejsce znaleźli zdolni młodzi ludzie, śpiewający i grający. A przypomnijmy, że w Gminnym Centrum Kultury w Grucie jest jeszcze świetny PÓŁnaPÓŁ.
Róże od wójt Haliny Kowalkowskiej dla Doroty (w przenośni – dla wszystkich młodych artystów spod jej skrzydeł), gromkie oklaski pojawiające się w momencie zakończenia każdego utworu, miła atmosfera, skromna, ale ciekawa scenografia, znakomite nagłośnienie i w ogóle profesjonalne dopilnowanie każdego szczegółu (na przykład emisja fragmentów filmów, z których pochodziły piosenki) wszystko to sprawiło, że kolejny, czwarty już Koncert Muzyki Filmowej – tym razem zatytułowany – Po polsku, był pod każdym względem udany.

czytaj więcej, Fotoreportaż

III Warsztaty Plastyczne

2016 warsztaty 3Dwanaście ambitnych pań z naszej gminy z uzdolnieniami artystycznymi spotkało się w Gminnym Centrum Kultury na kolejnych, trzecich już Warsztatach Plastycznych. Tym razem czekała ich nauka wykonywania kwiatów z rajstop dziecięcych (ze względu na gamę kolorów), a konkretnie z nylonu lub podobnych włókien sztucznych. Zajęcia prowadziła i służyła radami Krystyna Turek z Annowa. Przypomnijmy, że ideą spotkań jest to, aby każda z pań potrafiąca wykonać coś oryginalnego i ciekawego uczyła koleżanki.
Wykonanie kwiatów z rajstop to żmudna i precyzyjna praca. Do kwiatu na przykład róży trzeba przygotować dziewięć płatków (nylon naciągnięty na cieniutki drucik), wszystkie zgrabnie połączyć z łodygą i jak najlepiej rozwiązać to kolorystycznie.
Środowe zajęcia (20 kwietnia) bardzo zaabsorbowały uczestniczki, mimo iż planowany czas zajęć (od godz. 18 do 20) dobiegł końca, one nadal pracowały…
Symptomatyczne jest to, że w GCK pojawiła się kolejna pani zainteresowana Warsztatami. Miłe było też i to, że Urszula Chociaj z Annowa poczęstowała koleżanki słodyczami.
Kolejne spotkanie odbędzie się 4 maja (godziny stałe 18-20). Jeśli ktoś chce edukować się plastycznie, zapraszamy do GCK.
Następne zadanie czekające panie to wykonywanie kwiatów, tym razem z krepiny (rodzaj bibuły marszczonej, charakteryzujący się możliwością stałego odkształcenia). Warsztaty poprowadzi Anna Faltynowska.

(r)

[widgetkit id=164]

Przegląd Piosenki do II Festiwalu „Wyśpiewaj sukces”

2016 II festiwal przesluchaniaPrawie trzy godziny trwała w Gminnym Centrum Kultury sobotnia (9.04.2016) impreza wokalno-muzyczna, mająca na celu wyłonienie najlepszych na Festiwal „Wyśpiewaj sukces”, który odbędzie się 4 czerwca br. W tym roku na scenie wystąpiło dziewiętnaście uczennic szkół podstawowych i gimnazjum z gminy Gruta.
Uczestników powitała dyrektor Hanna Szumotalska, przypomniała, że to już drugi Przegląd i życzyła wokalistkom jak najlepszego występu.
Niestety, do konkursu nie zgłosił się żaden chłopiec.
W tym roku śpiewający wykonywali piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz. Występujący oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i gimnazjum.
Jury w składzie Stanisław Raginiak (przewodniczący), Krzysztof Janikowski i Agata Misiak (zaśpiewała na dobry początek), przy ocenie brało pod uwagę trzy aspekty: walory głosowe, interpretację i wrażenie ogólne.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Warsztaty Plastyczne dla Dorosłych – debiut

2016 warsztaty plastyczne dla doroslychPomysł, aby organizować takie zajęcia dla starszych kiełkował w myślach dyrektor Gminnego Centrum Kultury od dłuższego czasu, konkrety zapadły przed świętami wielkanocnymi podczas wykonywania palm. To tego dnia kilkanaście pań zadeklarowało, że z chęcią będzie poznawać najróżniejsze tajniki plastycznej materii, które z czasem przyczynią się do tego, iż będą mogły z najprostszych, najbardziej dostępnych materiałów wyczarować coś oryginalnego i ładnego.
W plastycznym debiucie 6 kwietnia 2016 roku udział wzięło 16 pań, między innymi z Annowa, Gruty, Mełna Cukrowni i ZZD oraz Boguszewa. Tematem pierwszych warsztatów było wykonanie koszyka z papieru wiklinowego. Zajęcia poprzedziły fachowe rady instruktorki Anny Faltynowskiej, która wykonała już wiele koszyczków. Panie na początek musiały wykonać tzw. rurki papierowe, z których powstaje gotowy twór (wcześniej trzeba też wyciąć koło z kartonu, podstawę koszyka). Już w tym momencie okazało się, że trzeba nieźle się natrudzić, aby zrobić właściwe rurki. Kolejny niełatwy etap to przeplatanie, mozolne nadawanie kształtu wyrobowi. Na koniec trzeba porządnie poprzycinać zbędne końcówki i… jeszcze gotowy koszyczek pomalować lakierem (na ostatni etap nie starczyło już czasu, bowiem wyplatanie to ponad dwie godziny intensywnej pracy). Panie szybko poznawały tajniki tworzenia koszyka i świetnie sobie radziły.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Przedfestiwalowe kwalifikacje wokalne

2015 festiwal piosenkiW sobotę 25 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury jury w składzie Hanna Szumotalska, Krzysztof Janikowski i Agata Misiak przesłuchało jedenastu wokalistów z naszych gminnych szkół podstawowych, którzy zdecydowali się wziąć udział we wstępnym, kwalifikacyjnym etapie I Festiwalu Piosenki „Wyśpiewaj sukces” – do słów Jacka Cygana. Każdy startujący wykonał po dwie piosenki, do których tekst napisał Jacek Cygan. Dzieci korzystały z gotowego podkładu muzycznego lub na akordeonie akompaniował im instruktor Andrzej Derkowski.
Jury na I Festiwal Piosenki „Wyśpiewaj sukces” – do słów Jacka Cygana zakwalifikowało: w kategorii I (klasy I-III) Karolinę Czarnotę (SP Nicwałd), Oliwię Jaranowską (SP Słup) i Natalię Ostolską (SP Słup). W kategoria II (klasy IV-VI) – awansowały: Natalia Arendt ((SP Nicwałd), Adrianna Brzyska (SP Słup) i Paulina Jaranowska (SP Słup).
Gratulujemy.
Informujemy, że finał festiwalu, podczas którego wymienieni wyżej wykonawcy wykonają po jednej piosence, odbędzie się 31 maja 2015 r. o godz. 14.00 w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury.

(r)

Fotoreportaż

III Festiwal Muzyki Filmowej

2015 3 festiwal filmowy– Witamy serdecznie na III Koncercie Muzyki Filmowej zainicjowanym i przygotowanym przez Dorotę Berent – powitali gości konferansjerzy Kinga Panek i Mateusz Kozłowski. – W tym roku obchodzić będziemy 5-lecie Gminnego Centrum Kultury, piąty rok, w którym Doris jest tu instruktorem muzycznym i wciąż zaskakuje wszystkich swoimi pomysłami muzycznymi, nieustannie też gromadzi wokół siebie młodych, zdolnych ludzi, a każdy jej artystyczny pomysł staje się niezapomnianą przygodą.
Po części oficjalnej, którą poprzedziło krótkie powitanie wykonawców i gości przez dyrektor Hannę Szumotalską, rozpoczął się koncert piosenek, które zdobyły popularność dzięki ścieżce dźwiękowej w głośnych filmach. Usłyszeliśmy utwory między innymi z Titanica, Władcy Pierścieni, Zaplątanych, Miasta Aniołów…
Piosenki wykonali Dorota Berent, Aleksandra Kanios, Sonia Szytniewska, Patrycja Urbaniak, Karol Aleksandrowicz. Natomiast Nikodem Berent wykonał na saksofonie utwory z Władcy Pierścieni.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wiosna i zdolne dzieci

2015 praca plastycznaW każdy wtorek po południu w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne, cieszą się one sporym zainteresowaniem dzieci. Julia Steciuk, Marta i Maja Majchrzakówny, Marta Holińska, Julia Kruca, Lena Jaworska, Lena Wantoch-Rekowska, Agnieszka Szeląg, Julia Kocięcka, Dawid Tychmann i Igor Kulwicki, to dziesięcioro zdolnych małych plastyków, którzy w ostatni wtorek pod opieką instruktorki Anny Faltynowskiej wykonały pracę Już mamy wiosnę.

czytaj więcej

Tańczą dzieci i starsi!

2015 zumba2Dzięki projektowi „Ruch, jako aktywność fizyczna” Grupy Nieformalnej Tańcząca Trójka, której liderem jest Hanna Szumotalska, w Gminnym Centrum Kultury w Grucie rozpoczęły się zajęcia taneczne dla dzieci z klas I-III i dla dorosłych.
Pierwsi uczestniczą w programie Innowacje artystyczne dla dzieci - taniec. Natomiast druga grupa wiekowa uczy się i ćwiczy taniec Zumba.
Do prowadzenia lekcji, które potrwają do 30 czerwca br. zaproszeni zostali instruktorzy ze Szkoły Tańca w Grudziądzu.
Pierwsze zajęcia zaczęły się 17 kwietnia w godzinach wieczornych. Jako pierwsze na parkiet wyszły dzieci, a po nich dorośli. Było ambitnie, wesoło, muzycznie, a przede wszystkim tanecznie. Innowacyjne zajęcia wszystkim bardzo się podobały.
Przypomnijmy, że wszystko to można było realizować dzięki projektowi Inicjuj z FIO dofinansowanym ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Dodajmy, że w ramach tego samego projektu od 5 maja zaczną się kolejne zajęcia ruchome dla grupy uczestniczącej w programie Zumba.

(r) Foto: M.Ch. i N. Sz.

Fotoreportaż

Zaświadczenia wręczone

2015 zaswiadczeniaWe wtorek 14 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury zakończyło się trzyetapowe szkolenie dotyczące ekonomii społecznej prowadzone przez trenerów Fundacji Gospodarczej Pro Europa w Toruniu.
– Podstawowym wyróżnikiem podmiotów ekonomii społecznej jest podejmowanie przez nich działań ekonomicznych zorientowanych na zaspokojenie potrzeb osób je tworzących, a nie na podział zysku. Zasada ekonomii społecznej promuje odejście od idei państwa opiekuńczego ku nowym formom aktywizacji, które dają możliwość pracy zamiast zasiłku – mówił miedzy innymi trener Damian Staniszewski z Bydgoszczy, który na ostatnim szkoleniu omawiał i wskazywał głównie na możliwości pozyskiwania środków finansowych. Przedstawił też kilka portali internetowych (np. Polak potrafi, Wspieram to), na stronach których można zapoznać się z najróżniejszymi inicjatywami obywatelskimi.
Uczestnicy szkolenia otrzymali Zaświadczenia o ukończeniu kursu ABC ekonomii społecznej.
Przypomnijmy, że pierwszy etap szkolenia odbył się 23 marca.

(r)  

Koncert w Mełnie

2014 koncert filmowyW ostatnim dniu kwietnia w świetlicy w Mełnie odbył się Koncert Muzyki Filmowej, podczas którego wysłuchać można było piosenek i melodii dawniejszych i najnowszych. Na scenie zaprezentowały się zespoły TiM Doroty Berent, Scream i Cabandeyros z Grudziądza, wystąpił także duet męski tańca nowoczesnego. Niezłym pomysłem podczas występu było wyświetlanie fragmentów filmów, z których pochodziły wykonywane piosenki, utwory muzyczne. W roli konferansjerów wystąpili harcerze z GDH SKORPION. Spory aplauz wywołała wykonana przez Dorotę Berent i Karola Aleksandrowicza, wokalistę zespołu Scream, piosenka z filmu Dirty Dancing. Prawie dwugodzinny koncert miał różne artystyczne odcienie, w sumie jednak wypadł dobrze. Publiczność niejednokrotnie nagradzała wykonawców oklaskami.

Imprezie patronowała wójt Halina Kowalkowska. Na zakończenie występujący zaproszeni zostali na kawę i ciasto.

RAS

Continue Reading

Koncert w szczególnym, historycznym dniu

2014 kanonizacja gruta27 kwietnia 2014 roku to szczególny dzień w historii polskiego kościoła. Podczas mszy kanonizacyjnej Papież Franciszek, w obecności swego poprzednika Benedykta XVI, ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II.

W wyjątkową – nie tylko dla katolików – niedzielę w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie odbył się koncert poświecony świętemu już Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wystąpił zespół PÓŁnaPÓŁ działający przy Gminnym Centrum Kultury.

Licznie zebrani wierni przez ponad godzinę słuchali piosenek religijnych, w tym tak lubianą przez naszego Papieża Barkę.

Continue Reading

Litwic i jego zdjęcia

2014 wystawa piotr– Fotografia jest moją pasją i dlatego każde powierzone zadanie czy zlecenie wykonuję z dużą satysfakcją, ale i starannością, w myśl mojego motta: tylko najlepsze jest wystarczająco dobre – podczas wystawy swoich prac powiedział nam Piotr Litwic. Wydarzenie kulturalne miało miejsce w piątek, 25 kwietnia 2014 roku w Gminnym Centrum Kultury w Grucie. – Ważny też jest dla mnie kontakt z ludźmi i to, że wykonując swoją pracę uczestniczę w czymś wyjątkowym i ważnym. Kolejny istotny aspekt to to, by moja obecność była jak najmniej zauważalna, dlatego dążę do bycia niewidzialnym, oczywiście w cudzysłowie. Reżyser Andrzej Wajda powiedział kiedyś o Adamie Bujaku, że oglądając jego zdjęcia odnosi się wrażenie, że fotografa tam nie było... Dużą satysfakcję z wykonywanej przeze mnie pracy daje mi zadowolenie osób fotografowanych, a największym komplementem jest, gdy dowiaduję się, że… nie było mnie widać podczas pracy – dzieli się refleksją pan Piotr.

W sali GCK zebrało się sporo osób. To budujące, że ta placówka kulturalna sukcesywnie pozyskuje sympatyków, miłośników poszczególnych muz.

Continue Reading

W duchu religijnym i świątecznym

2014 wieczornicaWierszy Borysa Pasternaka, Romana Brandstaettera, Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Konstantego Gałczyńskiego i kilku innych poetów można było posłuchać w Gminnym Centrum Kultury we wtorek 15 kwietnia. Wieczór – w części pierwszej – nosił tytuł W Ogrodzie Getsemani, część druga to przede wszystkim kilka piosenek w duchu świątecznym wykonanych przez Krzysztofa Janikowskiego oraz parę wierszy napisanych m.in. przez Marię Konopnicką i Jerzego Ficowskiego.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało kilkanaście osób, w tym księża z Gruty kanonik Henryk Szczodrowski i wikary Kamil Pańkowiec. Recytujących „wzmocniła” swą obecnością wójt Halina Kowalkowska.

Hanna Szumotalska i niżej podpisany przeczytali dziesięć wierszy, a K. Janikowski zaśpiewał (akompaniując sobie na gitarze) sześć poetyckich utworów. Krzysztof kolejny raz zaskarbił sobie sympatię publiczności swoim ciepłym, nostalgicznym i intrygującym głosem.

Tłoku w GCK nie było. Zauważyła to na chwilę przed rozpoczęciem Wieczoru wójt Halina Kowalkowska. Jednak myliłby się ten, kto powiedziałby, że we wtorek w Gminnym Centrum Kultury było pustawo i nieciekawie. Wręcz przeciwnie. Złożyły się na to dwie rzeczy: pierwsza – przyzwoicie przygotowany Wieczór pod względem interpretacji wierszy (zarówno słownie jak i wokalnie), druga – bardzo ciekawa dyskusja po zakończeniu. Głos zabrali: ksiądz kanonik H. Szczodrowski („Dziękuję za chwilę zadumy. Jestem przekonany, że wieść o tym ciekawym, nastrojowym, ważnym wieczorze rozniesie się po Grucie, gminie”), wójt H. Kowalkowska („Nie ma nas tu wielu, a szkoda, bo przedstawiona poezja pozwoliłaby wszystkim na chwilowe zatrzymanie się w codziennym biegu, zrodziła chwilę zadumy, refleksji. Z przyjemnością wysłuchałam strof o Ogrodzie Getsemani, Świętach Wielkiej Nocy”. Wójt, przy okazji, złożyła wszystkim życzenia.) Głos zabrali także Małgorzata i Wiesław Podsiadły. – Jestem pozytywnie doładowany po wysłuchaniu wierszy i piosenek – podkreślił mężczyzna. Pani Małgosia, z zawodu bibliotekarka, stwierdziła, że Wieczór bardzo się jej podobał. – Z doświadczenia wiem, że zanim wykształci się, stworzy lobby kulturalne trzeba konsekwentnie realizować swoje ambitne pomysły.

Już pod koniec spotkania poproszono K. Janikowskiego o zaśpiewanie wiersza Chrystusie do słów Juliana Tuwima.

Organizatorzy pięknie przygotowali salę, poczęstowali gości ciastkami i kawą.

Do grobu zstąpię i z martwych powstanę, i tak jak tratwy, spławione głębią, na sąd mój, niby barek karawany, stulecia wolno z ciemności popłyną… (Fragment wiersza B. Pasternaka Ogród Getsemani.)

Tekst: RAS. Foto: NaSz.

{gallery}2014_wieczornica{/gallery}

Dzieci też potrafią…

2014 palmy dzieciNazajutrz w GCK w ślady dorosłych poszły dzieci. Na popołudniowych zajęciach prowadzonych przez instruktorkę Magdalenę Głowacką kolorowe detale w palmy zmieniało osiem dziewczynek i dwóch chłopców. (r)

 

 

 

  

  

{gallery}2014_palmy_dzieci{/gallery}

Popołudnie z palmami

2014 palmyWyjątkowe i kolorowe było środowe (2 kwietnia) popołudnie w Gminnym Centrum Kultury w Grucie. Tego dnia przez ponad dwie godziny kilkanaście pań i jeden mężczyzna wykonywali palmy wielkanocne. Przybyły panie z Mełna, Annowa i Gruty. Po artystycznej pracy dyrektor zaprosiła wszystkich na kawę i ciasto (upiekły je panie ze stowarzyszenia w Mełnie).

Trzeba przyznać, że panie pracowały niczym wiosenne pszczółki. Materiały na palmy zakupiła dyrektor Hanna Szumotalska, ale niektóre panie przyniosły ozdoby ze sobą. Powstało ponad 20 pięknych palm (rekordzistka wykonała pięć). Były też przepiękne jajka Danuty Miąsko z Annowa.

W czasie artystycznych zajęć, bo tak trzeba je określić, śpiewano piosenki, a niektóre panie miały na tyle podzielną uwagę, że trzymając wielkanocne detale podrygiwały w rytm skocznych melodii.

Dyrektor H. Szumotalska nie ukrywała, że spodziewała się więcej pań. Jednak nie dochodząc powodów absencji niektórych gości, którzy zapewniali o swoim przybyciu, jednoznacznie i z satysfakcją stwierdzić należy, że „Popołudnie z palmami” w GCK było udane (co niewątpliwie widać na zdjęciach).

Tekst/foto: RAS

Continue Reading

DORIS

2013_dorisGdy po koncertach zespołu TiM i Doroty Berent ucichły oklaski podszedłem do wójt Haliny Kowalkowskiej i zapytałem o wrażenia.

– Wysłuchałam z przyjemnością, występy były na dobrym poziomie. To ważne, że w naszej gminie nie brakuje wokalnych i muzycznych talentów. Należy dbać i pomagać dzieciom i młodzieży. Taka zresztą jest między innymi rola Gminnego Centrum Kultury – powiedziała.

„Dla tej chwili”, to nowa płyta Doroty Berent, którą promowała w piątkowy wieczór. Piosenki, zarówno polskie jak i zagraniczne, zostały starannie dobrane. Wcześniej na scenie pojawił się TiM. Dziewczęta i chłopcy zaprezentowali szlagiery filmowe (instrumentalnie i wokalnie).

Continue Reading

W GCK konkretnie i na temat

2013_zebranie_instruktorowPrawie dwie godziny trwało zebranie w Gminnym Centrum Kultury. W obecności wójt Haliny Kowalkowskiej prowadziła je nowa dyrektor Hanna Szumotalska.

Na spotkaniu obecni byli wszyscy instruktorzy placówki. Podsumowano dotychczasową działalność, omówiono kulturalne plany na najbliższą przyszłość.

– Moja polityka w stosunku do pracowników Centrum jest konkretna, oczekuję od państwa, abyście realizując swoje pomysły i działania w życiu kulturalnym, a więc i społecznym zachęcali do współpracy jak największe grono mieszkańców gminy – wyartykułowała wójt. – Ufam, że nowa pani dyrektor podoła postawionym przed nią zadaniom. To od was wszystkich przede wszystkim zależy wizerunek naszej gminy w tej dziedzinie. (r)