logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Świąteczne stroiki

DSC 0008Za niespełna miesiąc święta Bożego Narodzenia, zatem czas na wykonywanie stroików. Materiały zapewniła dyrektor GCK, ale panie z Warsztatów Plastycznych również przyniosły kilka rzeczy. Do pracy zabrano się we wtorek 27 listopada w godzinach popołudniowych.
Jakie powstaną stroiki – zależy to przede wszystkim od pomysłu i materiałów, jakie są do dyspozycji. Jednak, jeśli nawet panie wykorzystują takie same elementy, nie zdarzają się identyczne, bo każda z kobiet stara się, by jej czymś się różnił.
Tradycyjne dekoracje bożonarodzeniowe są ponadczasowe i sprawiają, że w domu stworzymy świąteczny klimat.
Do najpopularniejszych, tradycyjnych dekoracji świątecznych należą stroiki bożonarodzeniowe z gałązkami igliwia w roli głównej. Tu mamy szerokie pole do popisu. Możemy umieścić kilka gałązek w ozdobnej osłonce czy dekoracyjnej misie i zawiesić na nich na przykład kilka małych bombek.
Stroiki wykonane przez zdolne panie, z każdym mijającym dniem coraz bardziej przypominać będą o nadchodzących świętach...

(ars)

Fotoreportaż

Wianuszki adwentowe

DSC_0008Za kilka dni rozpocznie się adwent, dlatego instruktorka Magdalena postanowiła z dziećmi wykonać wianuszki związane z tym okresem.
Wianuszki adwentowe stanowią formę ludowej pobożności, przeważnie wykonane są z gałązek drzewa iglastego, w które wkomponowane są świece. Posiadają one bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają wspólnotę oczekującą na święta Bożego Narodzenia.
Na popołudniowych zajęciach w poniedziałek 26 listopada, dzieci wykonały wianuszki z tekturowych tacek, ozdobiły je kolorowym zielonym papierem, do którego dodane zostały wykonane wcześniej – również papierowe – świeczki.
Za kilka tygodni, w Boże Narodzenie, wianuszki ozdobią stoły, ściany lub drzwi wejściowe.

(r)

Fotoreportaż

Andrzejkowa zabawa

DSC_0008W piątek 23 listopada w GCK bawiliśmy się na andrzejkach. Śpiewał zespół TiM, a instruktorki Magdalena i Katarzyna przygotowały szereg wróżb, od lania wosku po proroczy „marsz” butów. Wszyscy ochoczo uczestniczyli w zabawie, było dużo humoru, szczególnie przy „odczytywaniu” figur woskowych.
Spotkanie otworzyła i powitała wszystkich dyrektor Hanna Szumotalska.

(r)

Fotoreportaż

Pożegnanie PÓŁnaPÓŁ

DSC_0008Składam na pana ręce serdeczne podziękowanie za sześcioletnią współpracę artystyczną na rzecz Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Wyrażam wdzięczność za to, że jako instruktor nie tylko prowadził pan zespół PÓŁnaPÓŁ, ale także niejednokrotnie sam występował z recitalem na szczególnych imprezach organizowanych w prowadzonej przeze mnie placówce. Współpraca z Panem i kierowanym przez Pana zespołem, to ważny okres w działalności Gminnego Centrum Kultury. Wielokrotnie na przestrzeni kilku lat występowaliście przed szeroką publicznością nie tylko gminy Gruta, przyczyniając się w ten sposób do promocji Centrum i naszej małej Ojczyzny. Dziękuję za szereg koncertów, także za nagrane płyty zawierające zróżnicowane wokalno-muzycznie propozycje, od piosenek rozrywkowych po patriotyczne. Dziękując za współpracę, życzę Panu dalszego rozwoju na drodze artystycznej, także pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Podobne życzenia kieruję pod adresem osób występujących w PÓŁnaPÓŁ.
List-podziękowanie o tej treści dyrektor Hanna Szumotalska przeczytała i wręczyła 22 listopada 2018 r. Krzysztofowi Janikowskiemu, instruktorowi Gminnego Centrum Kultury. W ten sposób dziękując mu za lata współpracy z prowadzoną przez nią placówką.
Kameralne, miłe spotkanie to oprócz słów podziękowania dyrektor, także K. Janikowskiego, upominki z obu stron i chwila przy kawie.

(tng)

Fotoreportaż

Seniorzy na Planecie singli

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi mieli kolejną atrakcję. Dyrektor GCK Hanna Szumotalska zorganizowała wyjazd na film Planeta singli 2, znakomitą polską komedię romantyczną. Ponad 40 osób pojechało autobusem 20 listopada do Grudziądza. I, jak dowiedzieliśmy się nazajutrz, wszyscy wrócili zadowoleni, bo film bardzo się podobał. Dzięki inwencji dyrektor, kilkadziesiąt starszych osób miło spędziło wieczór.
Niebawem w piątek 30 bm. Wiecznie młodych czeka kolejna atrakcja, w Gminnym Centrum Kultury dla pań i panów organizowane są Andrzejki. Podczas wieczoru nie zabraknie najróżniejszych wróżb, a także innych niespodzianki.

(r) Foto: kadr z filmu.

 

Dzieci i ich zwierzątka

DSC_000815 listopada, kolejne zajęcia plastyczne dzieci… Tym razem instruktorka Magdalena Sala zaproponowała wykonywanie z plasteliny najróżniejszych zwierzątek. By ułatwić małym plastykom zadanie, najpierw sama – na wzór – zrobiła kilka. Różnokolorowa plastelina pozwalała dzieciom na puszczenie wodzy fantazji i powstały naprawdę ładne zwierzątka, od zajączków po słoniątka, pieski i kaczuszki. Po zakończeniu zajęć, było co oglądać. Jak podkreśliła pani Magda, była pełna uznania nie tylko dla pomysłów dziewczynek i chłopców, ale także dla umiejętności manualnych.

(ars) 

Fotoreportaż

Twórcze dzieci

DSC_0008Trwają zajęcia plastyczne dla dzieci. Raz w tygodniu, w poniedziałek, grupka małych plastyków szlifuje swój talent, pod opieką instruktorek Magdaleny Sali i Katarzyny Ryzner. Tematyczny dobór propozycji jest bardzo szeroki, od rysowania, po malowanie i wycinanki.
Na kilku ostatnich popołudniowych lekcjach dzieci wykonywały z papieru różne zwierzątka (widoczny na zdjęciu krokodyl), w Okno marzeń wrysowywały to, co chciałyby najczęściej w nim widzieć. A na ostatnich zajęciach (5 listopada) mogły dać upust swoim umiejętnościom w temacie Moje ulubione zwierzątko.
Naturalnie, tym najmłodszym, które stawiają pierwsze kroki w plastyce instruktorki trochę pomagają, zarówno we właściwie ujętych proporcjach przedstawianego zwierzaka, jak i we właściwej kolorystyce.
Niby to takie proste, sięgnąć po kartkę, ołówek, kredkę i narysować, namalować coś, co bardzo nam się podoba. Jednak to nie do końca prawda, bo aby powstał w miarę udany obrazek, trzeba wszystko dobrze rozplanować i, co ważne, każdemu fragmentowi misia czy pieska nadać właściwe barwy. Do takich rezultatów prowadzi tylko jedna droga: trzeba uważnie słuchać instruktorek i stosować się do ich podpowiedzi.
A skoro dzieci tak robią, to nie można wykluczyć, że któreś nich w przyszłości zostanie rysownikiem lub malarzem.

(ars) 

Fotoreportaż

Inauguracja projektu

DSC_00087 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęła się realizacja projektu TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikającego z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”. Dzięki grantowi w wysokości 7.5 tysiąca nieodpłatnie do 15 czerwca przyszłego roku tańczyć będzie 60 osób. Powstały trzy grupy, jedna dziecięca i dwie pań.

czytaj więcej

TiM z laurami

DSC_00089 listopada w Ośrodku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu odbył się IX KONURS Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI, pt: TO TYLKO TANGO.  Poświęcony artystom, których nie ma już wśród nas, dedykowany w tym roku Korze Jackowskiej.
Do konkursu zgłoszono 27 uczestników, z których po eliminacjach jury wyłoniono 15 solistów i zakwalifikowało do dalszego etapu (w tym 6 z 7 zgłoszonych przez Dorotę Berent). Na koncercie galowym, który był jednocześnie kolejnym etapem konkursu jury przyznało nagrody i wyróżnienia: kat. młodsza: Karolina Rząca z utworem „Dobranoc Panowie", Daria Nadworna z piosenką „Gdzie ci mężczyźni", Marcelina Osmańska z „Miasteczko cud" i Małgorzata Dziewicka z „Tyle wdzięku". Na podium stanęły II m. Monika Merholc z utworem „Czarne Konie", I m. Zuzanna Angowska za „Kolędę Warszawską 1939″ Zbigniewa Preisnera, utwór, do którego akompaniament nagrał Przemysław Cackowski. W kategorii „starsze” III m. zdobyła Patrycja Urbaniak z Mełna, wykonując utwór „Konie" do akompaniamentu Przemysława Cackowskiego.
– Jestem bardzo dumna z mojej młodzieży, tym bardziej, że tematyka konkursu była bardzo trudna i trochę odbiegająca od naszego repertuaru – dzieli się wrażeniami Dorota Berent, prowadząca zespół TiM. – Zatem tym bardziej cieszę się z sukcesu moich podopiecznych, ponieważ zmierzyli się z nowymi tematami muzycznymi. Dodam, że na potrzeby eliminacji powstały nagrania demo, nagrywane w moich domowych warunkach, gdzie na tegoroczne Święta Bożonarodzeniowe przygotowywana jest kolejna płyta TiM. Jestem pewna, że się spodoba odbiorcom i niewątpliwie mile zaskoczy tych, którym nasz zespół kojarzy się głównie z muzyką rozrywkową.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Po oryginalnych świeczkach, bukiety kwiatowe

DSC_0008We wtorek 6 listopada panie z Warsztatów Plastycznych zabrały się za wykonywanie sztucznych bukietów kwiatowych. Na wcześniejszych zajęciach zajmowały się zdobieniem niedużych świec przeróżnymi, naturalnymi kwiatkami i roślinami.
Wykonanie bukietów to cały szereg czynności, od wycinania z krepiny różnokolorowych płatków, z ich połączenia powstały pąki, te z kolei osadzane zostały na druciku-łodydze. Całość zwieńczył szeroki kołnierz „obejmujący” kwiaty. Tak wykonany bukiet może być ozdobą stołu, pokoju lub altany.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Zaduszki poetyckie

DSC_0008– Serdecznie witam na kolejnych, corocznych ZADUSZKACH POETYCKICH. Ideą listopadowych spotkań jest wprowadzenie słuchaczy w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem – rozpoczęła coroczne spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Jestem przekonana, że zarówno piosenki wykonane przez instruktora Krzysztofa Janikowskiego, jak i wiersze dziewcząt z Kółka Literackiego, pomogą nam „zatrzymać się” na chwilę w pogoni za codziennymi obowiązkami i zastanowić się nad sensem istnienia, przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie spotkaliśmy w życiu, ale z różnych powodów również zasługują na naszą pamięć. Dziś nasz wieczór jest szczególny także i z innego powodu, jako lektorki zadebiutują uczennice klasy szóstej szkoły w Grucie, które – dzięki naszej współpracy z dyrektorem Krzysztofem Fickiem – dopiero od kilku tygodni należą do Kółka Literackiego, prowadzonego przez instruktora Stanisława Raginiaka. Życzę Państwu jak najlepszych przeżyć duchowych.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Przedświąteczne zajęcia dzieci i dorosłych

2017 senior

Już za kilkanaście dni Boże Narodzenie, zatem nastał czas wykonywania świątecznych ozdób.
W Gminnym Centrum Kultury najróżniejsze cudeńka bożonarodzeniowe zaczęły tworzyć zarówno dzieci, jak i panie z Kółka Plastycznego. Dwie grupy najmłodszych „artystów” zajęły się Mikołajem; odrysowana na białym papierze dłoń została wycięta, a następnie doklejono do niej posypaną brokatem czapeczkę z czerwonego papieru… Wykonywano także gwiazdki z patyczków do lodów, a kiedy już te prace dobiegły końca, dzieci postanowiły zrobić sobie zdjęcie z… bałwankiem, finezyjnie wykonanym przez instruktorkę Katarzynę Ryzner. Młodsi plastycy pisali też listy do Mikołaja, ich treść związana była oczywiście z prośbą, by spełnił ich życzenia i przyniósł pod choinkę upragniony prezent.

Dyrektor GCK w poniedziałek mile zaskoczyła starszaków i podczas zajęć sprezentowała im mikołajowe paczuszki. (Na najbliższej lekcji plastyki obdaruje młodszą grupę.) Z kolei we wtorek na swoich wieczornych zajęciach spotkały się panie, przez ponad dwie godziny wykonywały stroiki świąteczne.

2017 senior
2017 senior

I tak oto uczestnicy zajęć artystycznych w GCK powoli szykują się na święta. Wykonane przez nich ozdoby upiększą nie tylko choinkę, ale również stół wigilijny.

[widgetkit id=277]

RAS

"Kolęda grucka" już na YouTubie

2017 seniorBoże Narodzenie zbliża się wielkimi (miejmy nadzieję, że białymi, śnieżnymi) krokami. A skoro najpiękniejsze polskie święta tuż-tuż, to czas pomyśleć o kolędach i pastorałkach…
I tak właśnie zrobiła Dorota Berent z prowadzonymi przez siebie zespołami. 10 grudnia ukażą się płyty: TiM ZIMA 2017 i Doris Band KOLĘDY I PASTORAŁKI.
Na pierwszej umieszczona została KOLĘDA GRUCKA, można już jej posłuchać na YouTubie – https://www.youtube.com/watch?v=UCHl2WXkSI0
10 grudnia w godzinach 13-15 zespoły spotkają się w GCK i – jak poinformowała nas D. Berent – w tym czasie każdy, kto zdecyduje się nabyć płyty, jest mile widziany w Centrum.
Poniżej podajemy kolejny link do pierwszego utworu otwierającego płytę KOLĘDY I PASTORAŁKI – https://www.youtube.com/watch?v=la7KnoRSGtc
Gratulując zespołom świątecznych płyt, zachęcamy do ich nabycia i… słuchania.

RAS

Zatańczyły zumbę przed rodzicami

2017 seniorTo były szczególne zajęcia taneczne… 4 grudnia 2017 roku na pewno na długo pozostanie w pamięci dziewczynek (niestety w grupie nie ma żadnego chłopca) uczęszczających na zajęcia żywiołowego tańca zumba, łączącego elementy tańców latynoamerykańskich z fitness.
Szczególne zajęcia w Gminnym Centrum Kultury wzięły się stąd, że tego dnia dzieci i instruktor Aleksander Zabłocki (AZ Dance Studio z Grudziądz) wystąpili przed widownią, a konkretnie przed rodzicami.
Na chwilę przed rozpoczęciem tanecznego show, dyrektor Hanna Szumotalska powitała panie i panów oraz dziewczynki. Wspomniała, że mijają już dwa miesiące zajęć zumby i dziś nadszedł czas na małe podsumowanie, na zaprezentowanie tego, czego dzieci nauczyły się od pana Aleksandra. – Na koniec naszego szczególnego spotkania czeka was niespodzianka – zakończyła enigmatycznie.
W tym momencie dziewczynki wpatrzyły się w instruktora, który zanim włączył muzykę, poinformował podekscytowanych rodziców o tym, co zatańczą ich pociechy. – W związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem, dziś w programie mamy również taniec świąteczny – i dla jego podkreślenia założył czapeczkę świętego Mikołaja.

czytaj więcej, fotoreportaż

Andrzejki z TiM

2017 senior30 listopada wieczorem w Gminnym Centrum Kultury odbyły się andrzejki z Dorotą Berent i zespołem TiM w roli głównej. Zanim jednak dziewczyny weszły na scenę, by zaśpiewać kilkanaście piosenek, miał miejsce szczególny moment, dyrektor Hanna Szumotalska odczytała i wręczyła Dorocie PODZIĘKOWANIE…
Składam serdeczne podziękowanie Dorocie Berent, instruktorce Gminnego Centrum Kultury w Grucie, za wkład pracy w przygotowaniu dziewcząt z zespołu TiM do Konkursu Wokalnego „Z-mowy tych, co odeszli”, zorganizowanego 23 listopada 2017 roku przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu, w którym Monika Merhorc zdobyła III miejsce, a Zuzanna Angowska otrzymała wyróżnienie. Jednocześnie wyrażam swą wdzięczność za to, że dzięki Pani zaangażowaniu i umiejętnościom wokalno-muzycznym przyczynia się Pani do rozwoju młodych talentów, promując w ten sposób w regionie Gminne Centrum Kultury i gminę Gruta.
Zacytowaliśmy słowa dyrektor, która po ich odczytaniu wręczyła kwiaty instruktorce i laureatkom.

czytaj więcej, fotoreportaż

Zabawa i ozdoby

2017 seniorW związku z tym, że obie grupy dzieci miały w tym tygodniu podobne zajęcia, wykonywały łańcuszki na choinkę, postanowiliśmy napisać o nich w jednym artykule. Różnica między grupami była tylko taka, że starszakom instruktorka Katarzyna zafundowała andrzejkowe chwile, a konkretnie: tańce, wróżby i sporo innej fajnej zabawy. Co zresztą zostało przyjęte ochoczo. Już po pląsach i wróżbiarskiej zabawie dzieci zasiadły do zajęć plastycznych, by dokończyć swoje łańcuszki.
Następnego dnia młodsi poszli ich śladem i też wycinali gwiazdki, a następnie łączyli je tasiemką.
Ciekawie zapowiadają się zajęcia w przyszłym, już grudniowym tygodniu. Obie grupki dosłownie w przeddzień mikołajek zajmą się rysowaniem, malowaniem i wycinaniem Mikołaja. Będzie też, jak zapewnia instruktorka, pisanie listów do gwiazdora.

(r)

fotoreportaż

Niezapomniana zabawa seniorów!

2017 seniorZapewne najstarsi seniorzy nie pamiętają tak dobrej zabawy andrzejkowej, jaką zafundowano im w Gminnym Centrum Kultury 22 listopada (termin wynikał z cykliczności spotykań). Dyrektor Hanna Szumotalska już na dzień wcześniej miała wszystko obmyślane i przygotowane, od tańca po wróżby.
W kwestii zabawy na parkiecie pomogła jej wolontariuszka Natalia Szumotalska. To ona zachęcała towarzystwo do zabawy (w tym tańców animacyjnych) od pierwszych niemal minut i nie zwolniła tempa do końca! Tradycyjne wróżby przeprowadzały instruktorki GCK Katarzyna Ryzner i Mariola Klasińska.
Należy podkreślić, że jeśli chodzi o konsumpcję, to seniorzy zorganizowali ją we własnym zakresie, po prostu każdy coś przyniósł.
Ten wieczór był ważny nie tylko ze względu na andrzejkowa tradycję, ale również dlatego, że właśnie w tym dniu seniorzy postanowili „ochrzcić” swoją grupę. Na kilka propozycji nazwy wybrano… Wiecznie młodzi.
Mieszkańcy gminy, którzy spotkali się w Centrum bawili się wyśmienicie, co widać na załączonych zdjęciach. Przeróżne tańce zaproponowane przez Natalię, urozmaicone wróżby, wspólne śpiewanie – wszystko to sprawiło, że atmosfera była na medal. Humor nie opuszczał nikogo nawet na chwilę.
Na zakończenie, dyrektor dziękując wszystkim za wspólny wieczór andrzejkowy dodała, że drzwi do Klubu Seniora są nadal otwarte i każdy, kto jeszcze się waha, powinien przyjść do GCK jak najszybciej!

(ars) Foto: N.SZ/H.SZ

fotoreportaż

Łańcuszek choinkowy

2017 seniorKolejne zajęcia plastyczne młodszej dziecięcej grupy to dość żmudna, ale i ciekawa praca związana z wykonaniem łańcuszka choinkowego, w całości składającego się z… gwiazdek.
Zanim jednak on powstanie, mali plastycy musieli odrysować z szablonów (przygotowała je instruktorka Katarzyna) sporo gwiazdek różnej wielkości (średnio wyszło dwadzieścia sztuk na osobę), a później umiejętnie je wyciąć.
Na kolejnych zajęciach zostaną one połączone tasiemką i tak oto powstanie twór gotowy. Niektóre gwiazdki przystrojone zostaną brokatem. Łańcuszek na pewno pięknie ozdobi domową choinkę.

(r)

Sukces dziewcząt zespołu TiM

2017 senior23 listopada w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu odbył się konkurs wokalny uczniów (11-14 lat i od 15 wzwyż) zatytułowany Z-mowy tych, co odeszli. W rywalizacji udział wzięli wszyscy wykonawcy zespołu TiM Doroty Berent, działającym w Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
Z przyjemnością informujemy, że Monika Merhorc zdobyła III miejsce, a Zuzanna Angowska wyśpiewała wyróżnienie. Na grudziądzkiej scenie wystąpili również: Klaudia Eichler, Oliwia Stogowska, Karolina Rząca, Alicja Śniadecka, Marcelina Osmańska, Małgosia Dziewicka oraz Piotr Panek.

czytaj więcej, fotoreportaż

Andrzejkowe spotkanie zespołów wokalnych

2017 senior– Jest mi niezmiernie miło powitać w progach Gminnego Centrum Kultury tak szczególnych gości, bo śpiewających w zespołach wokalnych – rozpoczęła piątkowe spotkanie 24 listopada dyrektor Hanna Szumotalska, witając wszystkich w imieniu pani wójt i swoim. – Witam najserdeczniej Harmonię z Radzynia Chełmińskiego i Złoty Kłos z Jabłonowa Pomorskiego. To bardzo pięknie, że odpowiedzieliście państwo na zaproszenie naszego zespołu Złoty Wiek, kierowanego przez Barbarę Małgorzewicz, a muzycznie prowadzonego przez Andrzeja Derkowskiego oraz moje. Myślę, że czas spędzony razem przyczyni się nie tylko do naszej integracji, ale będą to również chwile wspaniałej zabawy.
Kochajmy się, dopóki jeszcze można./Kochajmy się, dopóki czas nam sprzyja./Seniorzy, kochajmy się, bo takie chwile już nie wrócą/a jeśli nawet kiedyś wrócą, to tylko we śnie – to fragment Hymnu Seniora, który odśpiewano zaraz po słowach dyrektor. Tą szczególną piosenkę zaproponowała B. Małgorzewicz, która kilka lat temu podczas wyjazdu usłyszała Hymn i „przywiozła” go do Gruty.
W ogóle impreza była znakomita, wszyscy świetnie się bawili. Było dużo śpiewania i tańców. Na uwagę zasługuje fakt, że seniorzy wykonali kilka piosenek patriotycznych. Jak zauważyła jedna z chórzystek: – Jest jeszcze listopad i jak najbardziej trzeba pamiętać o naszej Ojczyźnie, o tych, którzy za nią zginęli.
Miłym akcentem był moment, kiedy dyrektor wręczyła wszystkim foldery gminy Gruta i długopisy reklamujący naszą małą ojczyznę. Te souveniry otrzymała od wójt Haliny Kowalkowskiej.

(r)

fotoreportaż

Panie - plastyczki i nadchodzące święta

2017 seniorPanie z Kółka Plastycznego Dorosłych spotykają się raz na dwa tygodnie. Na ostatnich zajęciach (21listopada) artystycznie weszły już w okres przedświąteczny, bo i czas po temu najwyższy (biorąc pod uwagę cykliczność spotkań). Pomysłów kobietom nie brakuje, w tej materii szczególnie imponuje koleżankom Krystyna Turek, od początku spiritus movens plastycznych poczynań.
Ostanie zajęcia to wykonywanie (spłaszczonych) „domków” i ich ozdabianie, które po ukończeniu uświątecznią mieszkanie. Panie tworzyły też saneczki, które zapewne postawią obok choinki…
Co dalej, jeśli chodzi o świąteczne dekoracja i rzeczy? Jak widać na zdjęciach, panie będą wykonywać przeróżne cudeńka, między innymi stroiki. Dyrektor już na długo przed Bożym Narodzeniem zakupiła styropianowe oponki, które zmienione zostaną w stroiki. A jakie będą konkretnie, zależy to od własnego pomysłu.
Kolejne zajęcia 5 grudnia.

(tng)

[widgetkit id=269]

Andrzejki, zabawa na… 52!

2017 seniorO dobrej zabawia mówi się, że była na 102. Od wczoraj (22 listopada 2017 roku) sentencja ta powinna ulec zmianie i brzmieć, że dobra zabawa jest na 52! Wszak tyle osób zostało „zaanonsowanych” do dyrektor Gminnego Centrum Kultury na zabawę andrzejkową (później okazało się, że jest prawie sześćdziesiątka). A stało się tak dlatego, ponieważ tego dnia mieli się wspólnie bawić uczestnicy dwóch ważnych placówek w naszej gminie: Warsztatu Terapii Zajęciowej w Grucie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrówce Królewskiej. To kierownik WTZ wpadła na pomysł, by skontaktować się z Hanną Szumotalską i poprosić, aby zabawa odbyła się w GCK. I tak się stało.
Cztery godziny tańców, muzyki, śpiewu i wróżb to niemało czasu, by każdy mógł się „wyszaleć”. Trzeba pogratulować paniom i panom werwy najróżniejszych pląsach i karaoke.
Muzycznie pilotowała zabawę instruktorka ŚDS Dorota Berent, grając na keyboardzie i śpiewając nadawała andrzejkom nie tylko tempo, ale też dzięki dowcipnym tekstom przyczyniała się do dobrej atmosfery.

czytaj więcej, fotoreportaż

Plastyka – starszacy w akcji

2017 seniorW pierwszej części poniedziałkowych zajęć (20 listopada) dziewczynki i chłopcy kończyli „domki”. Różne były pomysły na ich ostateczny wygląd, a to w rezultacie sprawiło, że naprawdę było co podziwiać. Przypomnijmy, że „konstrukcja” domków to… połączone ze sobą lodowe patyczki, z których notabene kilka dni wcześniej swoje szkatułki wykonały panie-plastyczki z kółka dla dorosłych. Okazuje się, że frapującą rzecz można zrobić praktycznie z niczego…
Dzieci ze starszej grupy resztę poniedziałkowego czasu przeznaczyły na tworzenie kart świątecznych, które zabrały do domu, by już niedługo wypisać na nich życzenia i wręczyć komuś bliskiemu. Jak widać na dołączonych zdjęciach, małym artystom nie brakowało wyobraźni i umiejętności manualnych.

(tng)

Pastorałki TiM i Wiara Doroty

2017 seniorDzięki wokalistce Dorocie Berent (instruktorce Gminnego Centrum Kultury w Grucie) i zespołowi TiM, który kilka miesięcy temu personalnie zmienił się nie do poznania, już niedługo mieszkańcy naszej gminy (a pewnie i nie tylko) będą mogli posłuchać kolęd i pastorałek na nowej płycie.
– Grupa rozwija się nie tylko pod względem ilości śpiewających, ale przede wszystkim artystycznie – mówi Dorota o prowadzonym przez siebie zespole. – Rezultatem naszej dobrej współpracy i ambitnego podejścia do tego co robimy, jest nasze płytowe przedsięwzięcie. Już od paru tygodni trwają nagrania, studio znajduje się w moim domu, do kolejnej płyty pastorałek i kolęd. Na krążku usłyszymy czternaście dziewcząt, które wykonają 10 lub 12 utworów, ostateczna liczba jeszcze nie jest przesądzona. Małą ciekawostką na pewno będzie fakt, że na płycie ponownie znajdzie się Kolęda grucka, która miała swój „debiut” cztery lata temu. Myślę, że w obecnym wykonaniu zabrzmi równie ciekawie jak niegdyś, a może i lepiej.

czytaj więcej, fotoreportaż

Tupperware coraz popularniejsze

2017 seniorStosując produkty Tupperware do przechowywania, przygotowania, podgrzewania i serwowania potraw, pomagasz ograniczyć negatywny wpływ folii i opakowań jednorazowego użytku na środowisko.
W czwartek 16 listopada w Gminnym Centrum Kultury przedstawiciele Tupperware prezentowali produkty tej firmy. W trakcie prawie trzygodzinnego spotkania panie z naszej gminy mogły poznać lepiej produkty i zobaczyć ich praktyczne wykorzystanie, a także porozmawiać z konsultantkami.
Główną linię produktów Tupperware obejmują innowacyjne rozwiązania przeznaczone do przygotowywania, przechowywania i serwowania żywności. Marka ta oferuje również produkty do kuchenek mikrofalowych, produkty dla dzieci i młodych mam oraz wysokiej klasy naczynia i przybory kuchenne.
Spotkanie w GCK połączone z prezentacją i przygotowaniem potraw na pewno nie tylko poszerzyło wiedzę pań w zakresie kulinarnym, ale również sprawiło, że potencjalne klientki produktów Tupperware (na przykład misek ze szczelnym zamknięciem – „Cudowne Miseczki”) przekonały się do nich ostatecznie.

(r)

fotoreportaż

Święta na horyzoncie

2017 seniorMłodsza grupa dzieci uczestnicząca we wtorkowych zajęciach, za sugestią instruktorki pani Katarzyny, postanowiła wykonać karty świąteczne, Boże Narodzenie już widać na horyzoncie.
Mali plastycy 14 listopada wycinali z kolorowego papieru przygotowane wcześniej wzory choinki, dzwonków, bombki-łezki, które następnie przyklejali na biały papier. Żeby obrazek był jeszcze bardziej ciekawy artystycznie, dodawano do niego brokatowe gwiazdki. Na koniec każde dziecko narysowało na kartce świętego Mikołaja.
Już na koniec, kartki zostały dodatkowo ozdobione przez instruktorkę klejem z brokatem.

(kary)

[widgetkit id=265]

Szkatułki i ramki skończone

2017 seniorMusiało minąć kilka tygodni (spotkania odbywają się co dwa), aby ambitne przedsięwzięcie pań z kółka plastycznego mogło zostać zakończone. Na tej stronie internetowej już pisaliśmy o szczególnych pracach, jakich podjęły się kobiety. A konkretnie – wykonanie szkatułek i ramek. Czasochłonne i wymagające sporej precyzji rzeczy, przedmioty nie mogły być wykonane szybko, na jednych zajęciach. Szczególnie szkatułki wymagały etapowej realizacji, wszak były klejone, zatem musiały schnąć. Summa summarum 8 listopada panie mogły odetchnąć i sobie nawzajem pogratulować. Koniec wieńczy dzieło.
Już po skończeniu ostatnich detali przez uczestniczki Zajęć Plastycznych dla Dorosłych, niektóre panie stwierdziły z satysfakcją, iż nie podejrzewały siebie o tak duże umiejętności artystyczne. Tak, artystyczne, bo szkatułki to naprawdę coś ładnego. Tym bardziej, że przyozdobione zostały techniką dekupaż.

(tng)

[widgetkit id=264]

Sukces Złotego Wieku

2017 senior11 listopada 2017 roku obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości uczczono również w naszej gminie, tradycyjnie, już po raz szósty, w szkole odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.
Miło nam poinformować, że zespół wokalny Złoty Wiek działający w Gminnym Centrum Kultury w Grucie otrzymał nagrodę wójt gminy Haliny Kowalkowskiej.
To spory sukces naszych śpiewających seniorów, którzy długo nie mogli uwierzyć w swój triumf. Ich radość była tym większa, że wśród wszystkich wykonawców zajęli jeszcze drugie miejsce.
Paniom i panom z zespołu serdecznie gratulujemy.

Dyrektor GCK Hanna Szumotalska i pracownicy.

RAS

Kolejne spotkanie seniorów

2017 seniorW czwartek 9 listopada do Gminnego Centrum Kultury kolejny raz przybyli seniorzy, co potwierdza, że pomysł dyrektor tej instytucji z powołaniem do życia Klubu Seniora był trafny i potrzebny.
Panie i panów powitała Hanna Szumotalska, która na wstępie omówiła kilka spraw organizacyjnych, a po chwili oddała głos bibliotekarce Annie Fabrykiewicz, która poprowadziła pierwszą prelekcję (połączoną z ćwiczeniami) na temat tyflologii (nauka zajmując się problemami utraty wzroku).
Pani Anna w sposób zajmujący omówiła wszelkie aspekty związane z tą przypadłością, która (co warto podkreślić) dotyka nie tylko osoby w starszym wieku. Co istotne, prelegentka szeroko poinformowała o tym, jak należy dbać o swój wzrok (np. podstawowym błędem jest czytanie w pozycji leżącej, powinniśmy robić to siedząc). – Profilaktyka oczu to również przywiązywanie uwagi do właściwego oświetlenia w pomieszczeniu, w którym wykonujemy najróżniejsze czynności – mówiła pani Anna. Wspomniała też o właściwym odżywianiu.
Spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie. Potwierdził to fakt, że w przeróżnych ćwiczeniach udział brali niemal wszyscy obecni.
Kolejne spotkanie (andrzejkowe) za dwa tygodnie.
Dyrektor podkreśliła, iż czeka na wszelkie sugestie ze strony pań i panów, w których realizacji będzie pomagać.

RAS

fotoreportaż

Sowy z… rolek

tim probaPopołudniowe poniedziałki i wtorki w każdym tygodniu w Gminnym Centrum Kultury to zajęcia dla dwóch grup dzieci, które plastycznie edukuje instruktorka Katarzyna Ryzner. Niemal na każdym spotkaniu dziewczynki i chłopcy poznają coś nowego i tworzą ciekawe plastyczne cudeńka. Często to właśnie oni sugerują instruktorce, co chciałyby wykonywać, a pani Kasia umożliwia im to, czyli pomaga, tłumaczy, wyjaśnia w jaki sposób detal po detalu osiągnąć finalną rzecz.
Tak też było na zajęciach we wtorek 7 listopada. Tym razem dzieci wykonywały sowy z rolek po… papierze toaletowym. Niektórzy z nich wcześniej nawet nie pomyśleli, że rzecz z pozoru nieużyteczna może się przydać, że można z niej zrobić na przykład… sowę.
Grupa najpierw wykorzystując nakrętkę od kleju, odrysowała kółeczka na kolorowym papierze, następnie przyklejała je na rolkę. Na koniec, aby sowa mogła dobrze widzieć w nocy, z papieru wycinały oczy i dzióbek.
Efekt, jak widać na zdjęciu, jest na szóstkę.

(tng)

Wieczór o tych, których nie ma…

tim probaDzień jesienny, tak cicho jak liść zżółkły opada. Złoto ma z października, smutek z listopada. I w ten smutek złotawy, i w ten płomyk zamglony przybrały się Zaduszki, jak w przejrzyste welony – to fragment wiersza Hanny Łochockiej Płoną świeczki deklamowany przez Dorotę Wesołowską z Kółka Literackiego Gminnego Centrum Kultury.
Podczas Zaduszek Poetyckich 2 listopada 2017 roku publiczność mogła jeszcze posłuchać wierszy w wykonaniu Anny Sułkowskiej, Adrianny Brzyskiej, Jakuba Popiołka, Marty Tockiej, Martyny Templin i Sandry Chałat.
Czwartkowe Zaduszki to także poetycki koncert zespołu PÓŁnaPÓŁ prowadzony przez Krzysztofa Janikowskiego, a wystąpiły w nim Agata Misiak (wokal, skrzypce) i Szymon Gajewski (wokal). PÓŁnaPÓŁ przy niektórych utworach akompaniował sympatyk grupy, grudziądzanin Jakub Gromadziński (pianino elektryczne).

czytaj więcej, fotoreportaż

Aloes – roślina niezwykła

2016 aloesAloes znany jest ludzkości już od bardzo wielu lat. To roślina znakomicie służąca zdrowiu i urodzie. I dlatego uważany jest za największy dar natury. By jeszcze bardziej przybliżyć jego zalety, 29 listopada w Gminnym Centrum Kultury zorganizowane zostało spotkanie z Danutą Nowicką i Aliną Zaworską, przedstawicielkami Forever Living Products.
Przy aloesowej (a jakże!) herbatce ambasadorki marki FLP opowiadały o różnorodnych produktach kosmetycznych wytwarzanych z tej rośliny (od odżywek, dezodorantów w sztyfcie, kremów, emulsji po pastę do zębów i… napoje).
Profesjonalne spotkanie niewątpliwie przyczyniło się do tego, że obecne na nim panie po pierwsze poszerzyły swoje horyzonty kosmetyczne i zdrowotne, a po wtóre zachęcone przedstawionym bogactwem różnorodnych substancji wchodzących w skład aloesu, wprowadzą go do swojego życia.

 Tekst: (tng)

Choineczki

2016 choinkiNa popołudniowych zajęciach plastycznych dla dzieci 21 i 23 listopada, instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała wykonywanie ozdób choinkowych oraz małych papierowych choineczek. Czas po temu najwyższy, bo święta już za niespełna miesiąc.
Grupka dzieci z największą ochotą zabrała się za wycinanie kolorowych paseczków, które po chwili zmieniały się w serduszka. A te z kolei w łańcuszki. Jeśli natomiast chodzi o papierowe choineczki, to po wycięciu ich z papieru ozdabiane były cekinami.
Trzeba przyznać, że mali plastycy świetnie radzili sobie z wykonywaniem zaproponowanych ozdób.
Zrobione przez niech rzeczy (tradycyjnie) powędrowały do ich domów.

Tekst: (r).

[widgetkit id=197]

Andrzejkowy wieczór w GCK

2016 andrzejki– Serdecznie witam wszystkich w Gminnym Centrum Kultury na kolejnym, szóstym już naszym WIECZORZE ANDRZEJKOWYM – rozpoczęła spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Dziś, oprócz tradycyjnych wróżb i zabaw związanych z andrzejkową tradycją, posłuchamy piosenek w wykonaniu zespołu Doris Band oraz specjalnego gościa Iwony Kaczmarczyk, która wystąpiła w telewizyjnym programie VOICE OF POLAND. Drodzy goście, andrzejki dawno temu stały się niezobowiązującą zabawą dla wszystkich, nie tylko jako wieczór czarów, magii i wróżb, ale również doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi. I dlatego życzę wszystkim jak najlepszej zabawy.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Koleżeńskie, andrzejkowe spotkanie

2016 zloty wiek andrzejkiW miłej atmosferze upływało koleżeńskie spotkanie pań i panów z zespołów Złoty Wiek z Gruty i Harmonia z Radzynia Chełmińskiego. 21 listopada umówiono się na andrzejki w remizie strażackiej. Gospodarzem była Harmonia, której przewodniczy Grażyna Malewska.
Gości przywitała Justyna Rosada, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Dodajmy, że zaproszenie na spotkanie otrzymała również Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie, która dziękując za nie, dodała, iż planuje na wiosnę zorganizować w podległej jej placówce podobne spotkanie.
W Radzyniu Chełmińskim seniorzy przez kilka godzin śpiewali, tańczyli (grała Małgosia Skiba) i rozmawiali o sprawach związanych z ich działalnością artystyczną, nie zabrakło również andrzejkowych wspomnień.
Zdaniem Barbary Małgorzewicz, prowadzącej Złoty Wiek, przyjacielska wizyta i zabawa w Radzyniu Chełmińskim była wyjątkowo udana. Wszystkim dopisywał humor i smakowały serwowane wiktuały.

RAS. Foto: HASZ.

Adwentowe plastyczne akcenty

2016 bombkiKolejne zajęcia plastyczne dzieci i kolejne pomysły… Na ostatnich (7 i 9 listopada) instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała dziewczynkom wykonanie wianków adwentowych, bo przecież święta Bożego Narodzenia już za ponad miesiąc.
– Na początku z talerzyków papierowych wycięliśmy niewielkie okręgi, które dzieci ozdobiły różnokolorową krepą pociętą na imitację choinki – wyjaśnia K. Ryzner. – Z kolei świeczki papierowe zostały pomalowane farbami i ozdobione brokatem. Wykonanie wianków wieńczyło przyklejenie dekoracyjnych kokardek ze wstążki.
Na kolejnych zajęciach (14 i 16 listopada) uczestniczki zajęć plastycznych w Gminnym Centrum Kultury wykonywać będą aniołki papierowe na choinkę.

(tng)

Zdolne panie myślą już o świętach

2016 bombkiW środę wieczorem 9 listopada w Gminnym Centrum Kultury odbyły się kolejne Warsztaty dla Dorosłych. Panie z kilku wsi prawie dwie godziny poświęciły na wykonanie bombek świątecznych.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, wcześniej – ze wspólnej składki – zakupiono styropianowe kule, kolorowe atłasowe wstążki i zwykłe szpilki krawieckie. Nieodzowne w pracy były też nożyczki. Wstążki należało pociąć na kawałeczki, następnie, przygotowane wcześniej pocięte odcinki tasiemki należało umiejętnie poskładać, zagniatając brzegi palcami… i tak dalej. Z przyczyn oczywistych nie zdradzamy pełnej procedury wytwarzania bombek ze wstążki. Jeśli kogoś interesuje cały proces ich wykonania, zapraszamy 23 listopada na godzinę 18, gdyż panie na kolejnym spotkaniu dalej będą tworzyły bombki.
Nowych umiejętności plastycznych uczyła panie (tradycyjnie) Krystyna Turek. Jak stwierdziła dyrektor Hanna Szumotalska, która również wykonała bombkę, po pierwsze: nie myślała, iż jest to tak praco- i czasochłonne, a dwa: że – podobnie jak inne panie – potrafiła zrobić takie cudeńko.

RAS

Fotoreportaż

Ankieta Gminnego Centrum Kultury

2016 zaduszki fotoWe wrześniu dyrektor GCK postanowiła przeprowadzić sondę dotyczącą działalności podległej jej instytucji. Do Głosu Gruty dołączonych zostało kilkaset ankiet zawierających trzy pytania:
1). Czego przede wszystkim oczekujesz od działalności GCK?
2). Co z proponowanych dotychczas propozycji (kółka plastyczne, wokalne, muzyczne, literackie) jest przez Państwa akceptowane, a co warto by jeszcze zaproponować starszym, młodszym i najmłodszym mieszkańcom?
3). Jak widzicie Państwo współpracę GCK z sołectwami, a konkretnie ze świetlicami wiejskimi?

By umożliwić mieszkańcom wzięcie w sondzie, na internetowej stronie gminy Gruta zamieszczono jej elektroniczną wersję.
W poniedziałek 7 października o godz. 15.30 w obecności radnych z Komisji Rewizyjnej: Mirosławy Kozickiej, Waldemara Kurkowskiego, Ryszarda Sobocińskiego, Henryka Wyłupskiego, Henryka Zalewskiego i dyrektor Hanny Szumotalskiej otwarta została skrzynka, w której było 15 ankiet, a elektronicznie wypowiedziało się 17 osób.
Można by stwierdzić, że – jak na setki ankiet dołączonych do samorządowej gazety plus wersja elektroniczna – oddźwięk nie był imponujący. Jednak, jak podsumował radny Ryszard Sobociński, należy cieszyć się z faktu, że jednak kilkadziesiąt osób zechciało podzielić się opinią dotyczącą działalności GCK.

Czytaj więcej

Wieczór Andrzejkowy

2015 andrzejki2Tradycja to ważna rzecz.
Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.
W Gminnym Centrum Kultury w Grucie bawiliśmy się w poniedziałek, ostatnim dniu listopada. Mimo iż tłoku nie było, wieczór wróżb i najróżniejszych zabaw uznać należy za bardzo udany.
Zaczęło się od powitania przez dyrektor Hannę Szumotalską, która wspomniała o tradycji andrzejkowej i zapowiedziała główne punkty wieczoru.
Dorota Berent i zespół TiM zaśpiewali kilka utworów ze swej najnowszej płyty Kolędy Doris Band. Następnie instruktorki GCK Ania i Monika zaprosiły wszystkich do pierwszej wróżby – wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz (na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach charakteru, wyglądu, zawodu itp.). Było też ustawianie i przekładanie kolejno damskich butów od ściany do progu drzwi: ta, której but jako pierwszy dotarł do progu, najszybciej stanie na ślubnym kobiercu. Kolejne wróżby to wykorzystanie symboli cyfr – daty urodzin. Nie zabrakło „odczarowywania” znaczenia kolorów oraz przebijania szpilką kartek w kształcie serca, na odwrocie których ukryte były żeńskie lub męskie imiona, nakłute oznaczało, że takie nosić będzie przyszły partner bądź partnerka.
Uczestnikom dopisywał humor i wszyscy z ochotą brali udział w andrzejkowych propozycjach, w przerwach których śpiewał i grał TiM.

Fotoreportaż

Świąteczna niespodzianka

2015 doris cd koledyW grudniu 2011 roku Dorota Berent i prowadzony przez nią zespół TiM wydali płytę Kolędy i pastorałki, na krążku była między innymi Kolęda grucka. Mijają właśnie cztery lata od tamtego momentu. Za miesiąc święta Bożego Narodzenia, na które Dorota i zespół przygotowali kolejną płytę Kolędy Doris Band. Krążek otwiera instrumentalna wersja utworu Christmas Time Cliffa Richarda.
– Na płycie znajduję się 18 kolęd i pastorałek polskich i zagranicznych, między innymi Tak jak śnieg, Kolęda dla nieobecnych, Jest taki dzień, Jingle bells rock – informuje Dorota. – Płyta to spory nasz progres wokalno-muzyczny. Postęp wynika niewątpliwie z naszego doświadczenia, żmudnej pracy i dbania o szczegóły. To jakby logiczne, że decydując się na wydania kolejnego krążka, z pedanterią pracowaliśmy nad każdym utworem.
Na płycie poza D. Berent będziemy mogli posłuchać Karola Aleksandrowicza, Patrycji Urbaniak i Aleksandry Kanios. Strona instrumentalna to Bartek Sengerski, Nikodem Berent i Sebastian Sieracki. Projekt okładki Katarzyna Szpręglewska, nadruk Krzysztof Dziedzic (sponsorzy).
– Promocja Kolędy Doris Band odbędzie się już za tydzień 30 listopada o godz. 17.00 w Gminnym Centrum Kultury, podczas wieczoru andrzejkowego.

(ars)

Avon w GCK

2015 avonSporo pań i jeden mężczyzna przyszli do Gminnego Centrum Kultury na prezentację kosmetyków Avonu i pokaz makijażu. Przez dwie godziny menadżerki Kamila Walawender i Beata Partyka oraz konsultantka Natalia Szumotalska prezentowały całą gamę kosmetyków firmy. Po zapoznaniu gości z najróżniejszymi kremami, pudrami, balsamami, perfumami i tak zwanymi podkładami, Kamila podjęła się „upiększenia” Agnieszki Wesołowskiej, sołtys Słupa. Wszyscy, krok po kroku, mogli śledzić właściwe wykonanie makijażu. Fachowe wykonanie plus drobiazgowy komentarz sprawiły, że osoby przyglądające się i słuchające mogły się dużo dowiedzieć i na pewno nabrać przekonania, iż wizyta u fachowca od make-up i makijażu jest czymś nieodzownym, aby ładnie wyglądać.
Spotkanie 23 listopada 2015 r. z przedstawicielkami Avonu przekonało organizatora dyrektorkę Hannę Szumotalską jeszcze o jednym, że warto proponować mieszkańcom najróżniejsze formy spędzania wolnego czasu (szczególnie jesienią i zimą). Miting z Avonem potwierdził też, że warto być konsekwentną w działaniu (przypomnijmy, że na zorganizowanym latem pokazie tej firmy zjawiło się zaledwie kilka osób…).
Uczestnicy otrzymali od konsultantki drobny kosmetyczny upominek i rabat przy zakupie z katalogu w tym dniu. Natomiast menadżerki ufundowały po kosmetyku dla dwóch pań, których nazwiska wylosowano spośród wszystkich przybyłych do GCK.
Na koniec udanego spotkania dyrektor, wręczając kwiaty, podziękowała menadżerkom za bardzo interesującą i pożyteczną lekcję. W „rewanżu” otrzymała drobny pachnący souvenir.
Korzystając z okazji informujemy, że podobna prezentacja bezpłatnie może się odbyć w każdym miejscu w naszej gminie, wystarczy skontaktować się z dyrektor GCK – tel. 530443373.

[widgetkit id=135]

(r) Foto: HNSZ

Złoty Wiek w Świeciu/Osą i Radzyniu Chełmińskim

2015 zwTo było kolejne przyjacielskie spotkanie śpiewających seniorów. Pretekstem był II Konkurs Piosenki Dowolnej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Świeciu nad Osą. Impreza odbyła się 21 listopada 2015 roku. Złoty Wiek działający w Gminnym Centrum Kultury zaprezentował trzy piosenki: Tylko echo, Jambalaya i Cyt, cyt. Muzycznie zespół prowadzi Andrzej Derkowski, a artystycznie Barbara Małgorzewicz.
Konkurencja na Konkursie była duża. Nasi seniorzy wrócili z sąsiedniej gminy z dyplomem za udział, ale – jak podkreślają – wykonane przez nich piosenki bardzo się podobały, a występ nagrodzono gromkimi oklaskami.
Zespołowi gratulujemy.

***

Tego samego dnia po południu w świetlicy strażackiej w Radzyniu Chełmińskim zespół Harmonia zorganizował Andrzejki, na których bawił się Złoty Wiek. Śpiewających zaszczycił swą obecnością burmistrz Krzysztof Chodubski. Muzycznie czas umilał zespół Józefa Tabora z Grudziądza. Były wspólne śpiewy i tańce.
Zdjęcia, które prezentujemy wykonane zostały na Andrzejkach.

ZAPRASZAMY ŚPIEWAJĄCYCH

Zespół wokalny ZŁOTY WIEK działający w Gminnym Centrum Kultury w Grucie zaprasza panie i panów, którzy lubią śpiewać.
– Szczególnie zależy nam na seniorach, którzy z racji wieku mają więcej wolnego czasu i mogliby zasilić nasze szeregi – mówi Barbara Małgorzewicz, prowadząca artystycznie chór. – Przypomnę, że nasze próby odbywają się w GCK w każdą środę w godz. 8.30-10.30.
Chętni powinni skontaktować się bezpośrednio z panią Barbarą lub z dyrektorką H. Szumotalską (tel. 530443373).
Serdecznie zapraszamy. Naprawdę warto spróbować.

[widgetkit id=136]

(r)

Patrycja Urbaniak wyróżniona

2015 tim nagroda19 listopada w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu odbył się VI Konkurs Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI, w tym roku pod hasłem „Naprawdę jaka jesteś...”. Mogli w nim rywalizować wokaliści ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, śpiewając piosenki do tekstów nieżyjących polskich i zagranicznych poetów. Każdy wykonawca zobowiązany był zaprezentować dwa utwory.
Patrycja Urbaniak wykonała piosenki z repertuaru Katarzyny Sobczyk Trzynastego (słowa Janusza Kondratowicza) i Violetty Villas Mamo (słowa Mirosław Łebkowski i Stanisław Werner). Jury przyznało jej wyróżnienie. Dodajmy, że w konkursie Patrycję wspomagał wokalnie brat Daniel Urbaniak.
Na scenie OPP zaprezentowało się ponad dwudziestu wykonawców.
Patrycja od lat śpiewa w zespole TiM prowadzonym przez Dorotę Berent, a grupa działa przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie.
Gratulujemy.

[widgetkit id=134]

(r) Foto: D. Berent

WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

2015 pnp ddnNarodowe Święto Niepodległości, polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918), ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r. (zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, a przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 r.).

O rocznicy najważniejszego dla Polaków święta pamiętaliśmy oczywiście w Grucie.
Pod patronatem wójt Haliny Kowalkowskiej o godz. 18. w sali narad Urzędu Gminy rozpoczęło się przedstawienie filmowo-słowno-muzyczne przygotowane przez zespół PÓŁnaPÓŁ działający w Gminnym Centrum Kultury, Tomasza Piwowarskiego, nauczyciela historii z Zespołu Szkół i firmę „JEST” Jerzego Strużyny. Salę, z wyjątkowym biało-czerownym, symbolicznym liściem, przygotowały instruktorki GCK oraz dyrektor.
Tego wieczoru zaprezentowano filmowo-słowno-muzyczny spektakl, w którym zawarta została historia naszego kraju od 1918 roku po rok 90., kiedy to 4. czerwca po raz pierwszy w powojennej historii kraju odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. To wtedy spektakularne zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność".

czytaj więcej, Fotoreportaż

IV Przegląd Pieśni Patriotycznej i Wojskowej

2015 zw przegladW ramach projektu „Śpiewać każdy może" Stowarzyszenie Uśmiech w Grucie, przy współpracy wójt Haliny Kowalkowskiej, Zespołu Szkół, Gminnego Centrum Kultury, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Gminnej Biblioteki Publicznej 11 listopada 2015 r. zorganizowało kolejny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej.
W Przeglądzie udział wzięły zespoły wokalne seniorów i osób z niepełnosprawnością. Ogółem przed publicznością zaprezentowało się 17 zespołów, każdy wykonał dwie pieśni patriotyczne lub żołnierskie.
Jak na rozpoczęciu powiedziała prezes Stowarzyszenia Uśmiech Barbara Małgorzewicz, Przegląd ma na celu przede wszystkim krzewienie idei patriotycznych i dlatego organizowany jest w Dniu Niepodległości, jego celem jest też jak najszersze integrowanie społeczności lokalnej.

czytaj więcej

Wiersze i piosenki dla tych, których nie ma…

2015 zaduszkiUmarli są niewidzialni, ale nie nieobecni…
Maurice Maeterlinck

Osamotnieni między zniczami, tak nazwany był wieczór w Gminnym Centrum Kultury, podczas którego miłośnicy poezji usłyszeli kilkanaście wierszy i osiem piosenek. Spotkanie odbyło się 3 listopada i wiązało się z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami.
Jest taki dzień w roku... Kiedy refleksja w serce się wkrada, deszczowy zazwyczaj i zimny... dzień... pierwszego listopada. To taki czas zadumy, modlitwy nad zmarłych duszami. Choć ICH już nie ma wśród nas... kochamy nadal, więc pamiętamy.
Tak brzmiały pierwsze wersy wieczoru z utworu Święto Zmarłych nieznanego autora.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Andrzejki...

2014 andrzejkiPiątkowy wieczór w Gminnym Centrum Kultury w Grucie to andrzejkowe wróżby i kilka godzin zabawy. Oprawę wokalną i muzyczną zapewnili Dorota Berent, Karol Aleksandrowicz i zespół TiM.

W nastrojowo przygotowanej sali spotkały się dzieci, młodzież i starsi. Instruktorki GCK przygotowały szereg atrakcji: wyciąganie z koszyczka kolorów i odczytywanie ich znaczenia, przekuwanie baloników (w środku których wcześniej ukryte zostały wróżby), nakłuwanie z zamkniętymi oczyma imion na kartce (odczytywanie, co kryje się pod każdym z nich), panny przekładały zdjęty wcześniej but (pierwszy, który przekroczył próg oznaczał, że jego właścicielka najszybciej z wszystkich dam znajdzie męża). W epilogu zabawy czekało na wszystkich najważniejsze zadanie – lanie wosku przez specjalnie wykonany srebrny klucz. Wosk w zimnej wodzie przybierał przeróżne kształty, symbole, z ich znaczeniami zapoznawała każdego instruktorka Magdalena Sala.

Continue Reading

Przyjacielskie spotkanie

2014 zloty wiek przyjacielskie spotkanie Pretekstem były zbliżające się andrzejki. We wtorek 25 listopada nasz Złoty Wiek gościł w Radzyniu Chełmińskim, do miasteczka zaproszeni zostali przez przyjaciół z zespołu Harmonia. Było wspólne śpiewanie, tańce i biesiada. Seniorom do tańca przygrywał między innymi zespół Józefa Tabora z Grudziądza.
Andrzejkowe spotkanie to wyjątkowa okazja do rozmów o wróżbach, ale także czas na podzielenie się wokalnymi i muzycznymi doświadczeniami.
Przypomnijmy, że Złoty Wiek działa w Gminnym Centrum Kultury w Grucie. Każdy dorosły mieszkaniec naszej gminy, który chciałby sobie pośpiewać powinien odwiedzić zespół w środę przed południem, ponieważ tego dnia odbywają się próby.

(r) Foto: HASZ
[widgetkit id=72]

Szkolenie i współpraca

2014 pluznica1W poniedziałek 24 listopada w Gminnym Centrum Kultury odbyło się Spotkanie Organizacji Pozarządowych działających na terenie gminy Gruta. Zorganizowano je w ramach projektu Dobre klimaty dla współpracy NGO i JST w gminach Płużnica i Gruta.
Przedsięwzięcie finansowane jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu V Dobre rządzenie – 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego.

Continue Reading

Na pewno warto przeczytać

2014 beckerIlość skondensowanych informacji przekazanych przez historyka Pawła Beckera dotyczących ważnych dla Polski postaci, była wręcz imponująca. Młody nauczyciel z Wąbrzeźna przykuł uwagę słuchaczy nie tylko na swoich publikacjach, ale też i retoryce.

Autor, między innym Wąbrzeskich opowieści o Wielkich Polakach, opowiadał interesująco w szczególności o Fryderyku Chopinie, Henryku Sienkiewiczu, Mari Curie- Skłodowskiej, Juliuszu Słowackim, Zygmuncie Krasińskim i Józefie Piłsudskim, podając sporo mało znanych faktów z ich życia. Dodajmy, że ich losy, w mniejszym lub większym stopniu, związane były z naszym regionem.

Continue Reading

Finał piosenkarskiego projektu

2014 final projektu„Muzyka uczy i bawi” to projekt napisany przez Grupę Nieformalną, której liderowała Hanna Szumotalska, przy udziale Ewy Studzińskiej i Anny Wyżgi. Opiekunem przedsięwzięcia było Stowarzyszenia Kobiet Gminy Gruta „Działajmy Razem” z Mełna. Jego ideą (czas realizacji od 20 sierpnia do 14 listopada 2014 roku) była nauka śpiewu w dwóch grupach wiekowych 7-9 i 10-12 lat. Wokalna edukacja to również pokonywanie stresu związanego z publicznym występowaniem, przyzwyczajanie i uczenie dzieci śpiewania przez mikrofon.

Spotkanie organizacyjne, połączone z pierwszą próbą wokalną odbyło się 2 września. Opiekę nad grupami liderka projektu powierzyła Beacie Czmoch, instruktorce muzyki.

Continue Reading

Poezja dla tych, którzy są i dla tych, których nie ma…

2014 zaduszkiZaduszki Poetyckie w Gminnym Centrum Kultury mają już swoją tradycję.

W piątek 7 listopada mieszkańcy gminy mogli posłuchać wierszy Maryli Wolskiej, Anny Kamieńskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Leopolda Staffa, księdza Jana Twardowskiego, Władysława Broniewskiego, Sergiusza Jesienina i Edgara Lee Mastersa. Kilka piosenek w duchu poetyckim zaśpiewał Krzysztof Janikowski. Gości przywitała dyrektor Hanna Szumotalska.

Continue Reading

Kolejne wokalne laury!

2013_tim_laury_ola– W piątek 15 listopada w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu spędziliśmy prawie 10 godzin, tyle trwały przesłuchania, później ocena jury, przyznanie nagród i wyróżnień, a w finale koncert galowy – dzieli się wrażeniami Dorota Berent prowadząca grupę TiM. – Na szczęście warto było, ponieważ Aleksandra Kanios wyśpiewała wyróżnienie. Oprócz Oli na scenie wystąpił cały zespół TiM w składzie: Cezary Szytniewski, Nikodem Berent i Michał Pyszora. Podczas występu wspominaliśmy o Gminnym Centrum Kultury w Grucie, gdzie ćwiczymy. Myślę, że to istotny fakt, bo przeglądowi towarzyszyła lokalna telewizja, radio i prasa.

Gratulujemy TiM-owi, Aleksandrze Kanios i oczywiście Dorocie Berent.

(r)

Projekt zakończony wystawą

2013_piosenka_zolnierska_wystawaRekonstrukcja historycznej bitwy pod Mełnem oraz Plener i Warsztaty Artystyczne, to projekt zrealizowany przez Gminne Centrum Kultury w Grucie w okresie od 8 września do 10 listopada. Ambitny pomysł miał na celu stworzenie prac malarskich w oparciu o szkice wykonane podczas kolejnej Rekonstrukcji historycznej bitwy pod Mełnem, która miała miejsce właśnie 8 września (na miejsce działań wojskowych wybrano plac w pobliskiej miejscowości Annowo). Przypomnijmy, że przedsięwzięcie wpisane jest w realizację szerszego projektu gminnego Organizacja imprez kulturalnych na terenie gminy Gruta.

Podczas zaimprowizowanych walk uzdolnione plastycznie dzieci, młodzież i dorośli (razem 19 osób) sięgnęli po ołówki i karty brystolowe, by zarejestrować (naszkicować) sceny z pola walki.

Natomiast sobotę 14 września w sali Gminnego Centrum Kultury plastycy, pod fachową opieką instruktorów Doroty Kruszczyńskiej i Elżbiety Fabińskiej, mieli już trudniejsze zadanie, musieli stanąć przy sztalugach i za pomocą pędzli i farb akrylowych przenosić na płótno to, co narysowali w Annowie.

Continue Reading

Śpieszmy się kochać ludzi…

2013_zaduszkiMówiła, że naprawdę można kochać umarłych
bo właśnie oni są uparcie obecni
nie zasypiają
mają okrągły czas
więc się nie spieszą
spokojni
ponieważ niczego nie wykończyli
nawet gdyby się paliło
nie zrywają się na równe nogi
nie połykają tak jak my przerażonego sensu
nie udają ani lepszych ani gorszych
nie wydajemy o nich tysiąca sądów…
Jan Twardowski O stale obecnych

Zbigniew Herbert, ksiądz Jan Twardowski, Tadeusz Śliwiak, to tylko niektóre nazwiska poetów, których wiersze zaprezentowane zostały podczas Zaduszek Poetyckich w Gminnym Centrum Kultury 8 listopada. Oprócz poezji posłuchać można było piosenek z repertuaru Seweryna Krajewskiego (do słów Agnieszki Osieckiej).

Continue Reading