logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Konkurs PODWODNY ŚWIAT – rozstrzygnięty

DSC_000826 września 2018 r. rozstrzygnięty został wakacyjny Konkurs Plastyczny WODNY ŚWIAT. Pomysłodawczynią była Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Konkurs dotyczył wszystkich dzieci biorących udział w corocznych WAKACJACH W ŚWIETLICACH WIEJSKICH i podzielony był na trzy grupy wiekowe. Przypomnijmy, że w wakacyjnej akcji organizowanej przez GCK i sołectwa wzięło udział prawie sześćset dzieci.
WODNY ŚWIAT cieszył się dużym zainteresowaniem, w sumie jury pod przewodnictwem H. Szumotalskiej obejrzało i oceniło prawie sto prac (było ich więcej, ale nie wszystkie zostały skończone, stąd nie mogły być brane pod ocenę).

czytaj więcej, Fotoreportaż

PÓŁnaPÓŁ ćwiczy

DSC 0015Sobotnie przedpołudnia w GCK to cykliczne próby wokalno-muzyczne zespołu PÓŁnaPÓŁ, prowadzonego przez instruktora Krzysztofa Janikowskiego (śpiew, gitara). Znana nie tylko w naszej gminie grupa ma nową wokalistkę – Natalię Arendt. Przypomnijmy, że w PÓŁnaPÓŁ jest jeszcze Agata Misiak (wokal i skrzypce) i Łukasz Cybulski, gitarzysta.
Zespół pracuje nad nowym repertuarem. Już 12 października będziemy mogli posłuchać ich nowych piosenek podczas WIECZORNEGO GRANIA. Zapraszamy.

(tng)

 

Medyczne spotkanie seniorów

DSC 0015O bólach kręgosłupa, leczeniu dietetycznym chorych na cukrzycę, nadciśnieniu i zdrowym odżywianiu się, mówiła pielęgniarka Beata Jabłońska z Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grucie, podczas kolejnego spotkania seniorów z Klubu WIECZNIE MŁODZI.
Do ciekawej prelekcji doszło 19 września z inicjatywy dyrektor GCK H. Szumotalskiej. Panie i panowie mogli zmierzyć sobie ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Pielęgniarka w szerokim kontekście mówiła także o tym, jak przygotować się do badań laboratoryjnych. Wymieniła też 10 zasad zdrowego żywienia (np. dotyczących regularnego spożywania posiłków, podkreśliła jak w naszym odżywianiu ważne są warzywa i owoce, produkty zbożowe oraz nabiał).
To była bardzo przydatna, edukacyjne lekcja, szczególnie właśnie dla osób w starszym wieku.

(r)

[widgetkit id=331]

Zumba wróciła…

DSC 0015Jak wrzesień to oczywiście taniec zumba.
Nowy sezon szalonego, poprawiającego kondycję i figurę tańca rozpoczął się w środę (5.09.2018). Instruktor Aleksander Zabłocki, wspólnie z dyrektor Hanną Szumotalską, zaprosili panie na plac przed budynek Gminnego Centrum Kultury. Ładna aura sprawiła, że ponad 20 kobiet z największą ochotą postawiło nogi na kostce, by za chwilę oddać się taneczno-gimnastycznym pląsom. Jak na pierwsze zajęcia „wycisk” był niemały. Panie jednak bez trudu wytrzymały najróżniejsze wymachy, podskoki i obroty. A wszystko działo się z uśmiechem na ustach i w znakomitej, koleżeńskiej atmosferze.

Tekst/foto: RAS

[widgetkit id=330]

Annowo – DROGI DO NIEPODLEGŁEJ, ROK 1920

DSC 0015Niedziela 2 września 2018 roku na długo zapisze się w pamięci mieszkańców gminy Gruta. Tego dnia w południe na Cmentarzu Wojennym w Mełnie odbyła się uroczystość patriotyczna połączona z mszą polową (piszemy o tym w osobnym artykule), a o godz. 15 w Annowie – kolejny już raz – miała miejsce inscenizacja wojenna, w tym roku poświęcona epizodowi z 1920 roku.
Dzięki tym ważnym wydarzeniom o gminie Gruta zrobiło się głośno, nie tylko w powiecie. Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej gościła na naszej ziemi redakcja Radia PiK, która w szerokiej, różnotematycznej panoramie zaprezentowała gminę w skali województwa.
W krótkim czasie, dzięki wójt Halinie Kowalkowskiej, Radzie Gminy, szefom naszych instytucji, stowarzyszeniom i sołectwom znakomicie promowana była ziemia grucka. A dodajmy jeszcze, że 25 sierpnia na boisku w Mełnie świętowaliśmy dożynki… Jak na tak krótki czas, działo się naprawdę dużo. Możemy mieć powody do dumy i satysfakcji. O gminie Gruta słychać coraz częściej i… coraz dalej!

czytaj więcej, Fotoreportaż

Mali plastycy rozpoczęli zajęcia

2017 zajecia plastyczne n1Wakacje to już historia.
Dzieci z nowymi siłami ruszyły nie tylko do szkół, ale także na zajęcia plastyczne do Gminnego Centrum Kultury. I tak w poniedziałek starsza grupa z nakrętek od butelek wykonywała domino z symbolem… biedronki. Do namalowania chrząszcza wykorzystano farby akrylowe. Zajęcia odbywały się w godzinach 15.30 do 16.40.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Kolejna inscenizacja w Annowie

2017 bitwaNiedziela 3 września 2017 roku w naszej gminie to dwa ważne wydarzenia związane z 78. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej: uroczystość patriotyczna na Cmentarzu Wojennym w Mełnie, połączona z mszą polową oraz właśnie inscenizacja epizodu z II Wojny Światowej w oparciu o historyczne źródła wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie naszej ziemi. 

O obchodach rocznicowych na nekropolii już zamieściliśmy artykuł. Zatem teraz o niedzielnej „wojnie” w Annowie.
Organizatorami inscenizacji byli: wójt Halina Kowalkowska, Rada Gminy i Gminne Centrum Kultury. Działania „wojenne” przeprowadziło Stowarzyszenie Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego z Wałcza. Należy dodać, że podczas inscenizacji – którą otworzyła wójt Halina Kowalkowska – szeregi żołnierzy zasilili cywile-ochotnicy, którzy po odpowiednim instruktażu wzięli udział w działaniach. (Przedstawiciel wałeckiego stowarzyszenie oznajmił, że podczas wszystkich przeprowadzanych przez nich rekonstrukcji, korzystają z pomocy pasjonatów, stałych i doraźnych.) I tak właśnie było w Annowie, gdzie niemieckie mundury przywdziali między innymi… radny z tego okręgu i sołtys wsi.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Plastycznie i artystycznie

2016 zajecia plastyczne4W ostatnim tygodniu (26 i 28 września) dzieci przychodzące na zajęcia plastyczne go Gminnego Centrum Kultury uczyły się tworzyć portrety.
– Najpierw  na kartce formatu A3 rysowały ołówkiem i kredkami kształt głowy i ramion – powiedziała Emilia Józefowicz, prowadząca zajęcia. – Następnie wycinały stworzony przez siebie portret, przyklejały do niego sznurki, wełnę, które to „ozdoby” spełniały rolę włosów. Gotowe portrety zabrały ze sobą do domu, aby pochwalić się nimi przed rodzicami.

(em)

[widgetkit id=186]

Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia

2016 ocalic od zapomienia18 września 2015 r. w grudziądzkim ratuszu, w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci, odbyła się konferencja naukowa „Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia”. Pokłosiem wspomnień o założycielu i wydawcy Gazety Grudziądzkiej jest książka o takim samym tytule, która ukazała się w połowie września 2016 roku. Wydawcą jest Biblioteka Miejska w Grudziądzu im. W Kulerskiego. Słowo wstępne napisał Wiktor Kulerski (junior).
Publikację otwierają słowa Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko- pomorskiego. W publikacji zamieszczone zostały materiały pokonferencyjne profesora Szczepana Wierzchosławskiego z UMK w Toruniu, dra Janusza Dargacza z Muzeum Historycznego w Gdańsku, dra Tomasza Krzemińskiego z Instytutu Historii PAN O/Toruń i dr hab. Teresy Astramowicz-Leyk z UWM w Olsztynie (Instytut Nauk Politycznych).
W publikacji jest akcent grucki. Wydawca na obwolucie książki zamieścił wiersz Dom Kulerskiego, którego autorem jest Stanisław Raginiak, poeta, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Książkę nabyć można w Informacji Turystycznej w Rynku Głównym w Grudziądzu.
Przypomnijmy, że Wiktor Kulerski, polski działacz społeczno-polityczny, dziennikarz i wydawca, senator II i III kadencji, urodził się 20 marca 1865 w Grucie (zmarł 18 września 1935 w Owczarkach, pochowany został w Grudziądzu).

(r)

Zajęcia plastyczne – coraz więcej chętnych

2016 zajecia plastyczne3W każdy poniedziałek (godz. 15.30-16.30) i każdą środę (godz. 16.40-17.40) w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Ich edukacją zajmuje się instruktorka Emilia Józefowicz.
Wakacje to już historia, ale przypomnijmy, że w czasie ich trwania instruktorki GCK prowadziły zajęcia w świetlicach wiejskich. Tam dostrzegały utalentowane dzieci i namawiały je do kontynuowania plastycznej edukacji już w świetlicy GCK. I tak się po części stało, bo – jak mówi E. Józefowicz – w Centrum są nowi „malarze”.
Oczywiście drzwi na zajęcia są nadal otwarte, jeśli ktoś chce poszerzać swój plastyczny świat, uczyć się rysowania i malowania (także wycinania i sklejania) – zapraszamy.
Na poniedziałkowych zajęciach 19 września mali twórcy wspólnie z panią Emilią stworzyli (tak je nazwali) drzewko piórzaste. Do naturalnej gałązki przyczepili piórka, które wcześniej wycięto z kolorowych kartek. Dzieci bardzo zaintrygowało wykonywanie przestrzennej, dużej pracy. – Robiliśmy coś zupełnie innego niż dotychczas – zauważyła jedna z dziewczynek.

(r)

ZAJĘCIA PLASTYCZNE – START

2016 zajecia plastyczne2W poniedziałek 5 września w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęły się cykliczne Zajęcia Plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Prowadzi je Emilia Józefowicz, fachowiec w tej dziedzinie.
Na pierwszym spotkaniu powitaliśmy dzieci z Mełna ZZD, Słupa i Boguszewa.
Instruktorka zapoznała małych plastyków z regulaminem, przedstawiła również plan zajęć na najbliższe tygodnie, a potem dzieci ochoczo zabrały się za rysowanie i malowanie.
Przypominamy, że nadal czekamy na przyszłych artystów.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50- 17.50
Zachęcamy wszystkich, którzy chcą rozwijać swój talent.
W razie potrzeby należy się kontaktować z dyrektor GCK, tel. 530443373.

[widgetkit id=185]

(r)

4 WRZEŚNIA 2016 R. – EPIZOD WOJENNY W ANNOWIE

2016 bitwa artykulKolejna inscenizacja wojennego epizodu w Annowie w tym roku związana była z żołnierzami wyklętymi, zwanymi też niezłomnymi. Byli nimi oficerowie, podoficerowie i szeregowcy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Wspólnie z ruchem partyzanckim stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przez kilka lat toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i Polski.
Przypomnijmy, że już w roku 1943 w związku z niemieckimi klęskami na wschodnim froncie dowództwo Armii Krajowej rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji przez ZSRR. Na zajętych przez Armię Czerwoną terenach Polski ustanawiane były radzieckie komendantury wojskowe, a obowiązujące radzieckie prawo wojskowe umożliwiało działalność i terror NKWD oraz polskich służb bezpieczeństwa.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Najlepsi w rajdzie

2015 zreniceOd 18 do 20 września 21 Środowiskowa Drużyna Harcerska ,,Źrenice” brała udział w VIII Rajdzie ,,Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy” w Radzyniu Chełmińskim. Stawiła się prawie cała drużyna, co sprawiło, że oprócz zadań mogliśmy pogłębić więzi i zintegrować się z nowymi koleżankami i kolegami, którzy – mamy nadzieję – zostaną z nami długo.
W sobotę rano wyruszyliśmy na trasę liczącą około10 km, od Rywałdu do Radzynia Chełmińskiego. Doszliśmy do każdego z 10 punktów, gdzie między godz. 9 a 10 serwowano nam grochówkę i ciasto. Po powrocie mieliśmy chwile dla siebie i poszliśmy na zamek, oglądaliśmy jego oblężenie i koncert zespołu Doris Band.
Możemy się pochwalić I miejscem w rajdzie „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy”, które zdobyliśmy dzięki dobrej współpracy i nietuzinkowej zabawie. Ze skruchą przyznajemy, że nie byliśmy najgrzeczniejszą drużyną, a to dlatego ponieważ lubimy się śmiać, żartować i dobrze bawić. Działaliśmy jako patrol pod nazwą OKA, czyli – Oryginalni-Kreatywni-Ambitni.
W Rajdzie udział wzięło 150 harcerzy. Wycieczkę uznajemy za udaną i składamy podziękowanie gospodarzom za świetne przygotowanie.
Czekamy z niecierpliwością na kolejne przygody, rajdy, zloty, festiwale oraz na nowe harcerki, harcerzy i zuchów, którzy zechcą wstąpić w nasze szeregi.
PS Zapraszamy dzieci z całej naszej gminy od 5-9 lat w piątki na zbiórki zuchowe w godz.16:00-17:30, a młodzież (10-17 lat) tego samego dnia w godz. 17:30-19:00 do harcówki w Mełnie obok świetlicy wiejskiej. Telefon kontaktowy do drużynowej Natalii Szumotalskiej 665-450-411.

Harcerka Weronika Opalińska

Kolejne podziękowania

2015 wojt podziekowaniaW czwartek 24 września w Gminnym Centrum Kultury odbyło się spotkanie wójt Haliny Kowalkowskiej i Hanny Szumotalskiej, dyrektor tej instytucji, z paniami (i jednym panem) ze stowarzyszeń i sołectw. Miła uroczystość związana była z podziękowaniami za ogrom pracy wykonanej miesiąc temu podczas Dożynek Gminnych. Po wcześniejszych wyrazach wdzięczności ze strony prowadzącej samorząd pod adresem radnych, sponsorów i księży, w czwartek, w pięknie przygotowanej sali, pisemne podziękowania prezesom kilku stowarzyszeń i sołectw wręczyła wójt.
W imieniu własnym, Rady Gminy i organizatorów serdecznie dziękujemy Pani i Przedstawicielom Waszego Stowarzyszenia za wsparcie DOŻYNEK GMINNYCH przygotowanym przez Was wyśmienitym poczęstunkiem.
Wasze umiejętności kucharskie i bogata oferta kulinarna wzbogaciły ŚWIĘTO PLONÓW w gminie Gruta, które w tym roku było uroczystością wyjątkową. Potwierdziła to obecność wielu naszych Mieszkańców, a także kilku znakomitych gości.

czytaj więcej, Fotoreportaż

W samo południe o Tęczy…

2015 raginiak terapiaSporo było braw na koniec spotkania Stanisława Raginiaka, autora książki Tęcza nad Grutą, z uczestnikami i personelem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie. Odbyło się ono w czwartek 24 września. Prozaika zaprosiła i przedstawiła kierownik Sylwia Jaszewska.
Raginiak przez ponad godzinę opowiadał o swojej twórczości, oczywiście główny nacisk kładąc na niedawno opublikowaną książkę prozatorską Tęcza nad Grutą. Słuchający dowiedzieli się kilku ciekawostek o tym, jak powstawała książka, przede wszystkim jednak poznali jej główne wątki.
Autor opowiadał na tyle ciekawie, że momentami w sali robiło się cicho jakby makiem zasiał, ale były też chwile, gdy panie i panowie wybuchali śmiechem. Bo – podkreślał mówiący – Tęcza nad Grutą jest publikacją, w której nie brakuje głębszych refleksji na temat ludzkiego losu, ale jest w niej też wiele wersów zawierających sporą dozę humoru.
Po niewątpliwie ciekawym spotkaniu można było porozmawiać z autorem, otrzymać autograf w zakupionej książce.

(wil)

JUBILEUSZ ZŁOTEGO WIEKU

2015 zloty wiek 30 latŚpiewanie jest potrzebą kochających, te znamienne słowa wypowiedział niedawno ksiądz Wiesław Hudek, z zamiłowania muzyk, autor kilku tomików poezji. Niewątpliwie duchowny ma rację. Dewizę tę potwierdził jubileusz 30. lat działalności zespołu wokalnego ZŁOTY WIEK. W Gminnym Centrum Kultury w Grucie 21 września wyjątkowo pięknie zabrzmiały piosenki i pieśni w wykonaniu naszych śpiewaków i zaprzyjaźnionych z nimi wokalistów z chóru WESOŁA WIARA z Grudziądza, działającego przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Słuchając znanych piosenek człowiek dochodził do wniosku, że tak śpiewać może tylko ktoś, kto ma otwarte serce.
Jubileusz trzydziestolecia jest znakomitą okazją do przekazania serdecznych gratulacji i słów uznania. Składam wszystkim członkom oraz instruktorowi życzenia niesłabnącej motywacji do kontynuowania muzycznej pasji, jednocześnie dziękuję za promowanie gminy Gruta na przeglądach, w których bierzecie udział. Życzę przede wszystkim zdrowia, szczęścia oraz sukcesów na dalszej drodze artystycznej – słowa wójt Haliny Kowalkowskiej przeczytał Jarosław Poznański, sekretarz urzędu.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Koncert podczas oblężenia Zamku

2015 tim oblezenie zamku19 września w Radzyniu Chełmińskim odbyła się inscenizacja oblężenia zamku. Było wiele atrakcji, w tym muzyczna – występ zespołu prowadzonego przez Dorotę Berent.

(r) Foto: Katarzyna Szpręglewska.

Spotkanie z historią, spotkanie z pałacem

2015 dziedzictwo spotkanie3Wrzesień nie tylko w naszym województwie przebiegał pod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa 2015. Przez miesiąc w Europie i kraju odbywało się szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi historycznie miejscami i zabytkami. Również w naszej małej ojczyźnie przyczyniliśmy się do rozpowszechnienia tego szlachetnego i ważnego przedsięwzięcia.
12 września w Gminnym Centrum Kultury na inauguracyjnym spotkaniu mówiliśmy o kościele w Grucie, natomiast tydzień później obiektem naszych zainteresowań, o którym chcieliśmy jak najwięcej powiedzieć mieszkańcom gminy, był pałac w Mełnie ZZD.
Spotkanie otworzyła dyrektor Hanna Szumotalska przybliżając ideę Europejskich Dni Dziedzictwa. Następnie Ania Witecka, licealistka, mieszkanka Gruty, zapoznała obecnych z historią pałacu, kładąc główny nacisk na kwestie architektoniczne.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wiersze Barbary Weselak

2015 barbaraCiekawe i ważne było piątkowe popołudnie 18 września w Gminnym Centrum Kultury. Wójt Halina Kowalkowska, Elżbieta Polakowska-Lesińska, kierownik biblioteki, i Hanna Szumotalska, dyrektor GCK zaprosiły na wieczór autorski panią Barbarę Weselak (z domu Stolarczyk), mieszkankę Okonina. Pewnie mało kto wie w naszej gminie, że ta sędziwa kobieta od wielu lat pisze wiersze, głównie patriotyczne i religijne.
Duma polskiego narodu, Kamień by zapłakał, Amerykańskie debiuty, Zauroczona historią, to tylko część jej publikacji.
Pani Barbara w młodości sporo czasu poświęcała sportowi, świetnie grała w piłkę ręczną, nieźle rzucała oszczepem.
Urodziła się w miejscowości Jastrząbka koło Baranowa, w Okoninie (tu podczas rodzinnych odwiedzin poznała przyszłego męża) mieszka od 1962 roku.
Podczas spotkania, na którym pani Barbara zaprezentowała kilka wierszy (większość recytowała z pamięci!), opowiedziała też trochę o sobie. Kilkoro (sic!) słuchaczy mogło się dowiedzieć między innymi o tym, że zadebiutowała w… piątej klasie szkoły podstawowej. Napisała wierszyk o pokoju między narodami, w tajemnicy wysłała go do Świata Młodych, który – ku jej wielkiemu zdumieniu – wydrukowało tekst. Już po kilku dniach stała się znana w szkole…

czytaj więcej

Spotkania z historią naszej ziemi

2015 dziedzictwoPod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 we wrześniu w województwie kujawsko-pomorskim odbywa się szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi historycznie miejscami i zabytkami w poszczególnych gminach.
Również w naszej małej ojczyźnie zadebiutowaliśmy w tym szlachetnym i ważnym przedsięwzięciu.
W sobotę 12 września w Gminnym Centrum Kultury odbyła się lekcja historii dotycząca kościoła w Grucie. Milo nam było powitać na spotkaniu księdza proboszcza Henryka Szczodrowskiego, wiceprzewodniczącą Rady Gminy i sołtys Gruty Ewę Schmidt i kilka innych osób.
Niestety, mimo szerokiej informacji oddźwięk ze strony społeczeństwa lokalnego był mizerny. A szkoda, bo profesjonalnie przygotowana lekcja wniosłaby w życie każdego słuchacza wiele ciekawych rzeczy związanych z gruckim kościołem.
Oprócz ogólnych informacji na temat Europejskich Dni Dziedzictwa przekazanych przez niżej podpisanego, odczytu Kamili Wesołowskiej o świątyni parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sporo ciekawych rzeczy o kościele powiedział ksiądz kanonik H. Szczodrowski.

czytaj więcej

Powakacyjny powrót do gitary

2015 zajecia gitaraMłodzi adepci gitary kontynuują naukę. Zajęcia prowadzi Łukasz Kowalski z Pokrzywna, muzyk i wokalista. Edukacja dzieci i młodzieży na tym instrumencie w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęła się w maju 2015 r. i po przerwie wakacyjnej jest trwa dalej. Chętnych do nauki na tym niełatwym instrumencie jest kilkanaścioro, wszyscy podchodzą do zajęć ambitnie.
Edukację zaczęli od najprostszych akordów i stopniowo poznają kolejne, trudniejsze, przez cały czas zwracając uwagę na technikę gry. Wymaga to wielkiej cierpliwości i roztropności w nauce, ale przede wszystkim czasu. Ktoś kto chce zostać nawet muzykiem-amatorem musi bardzo dużo ćwiczyć i nieustannie udoskonalać swoje umiejętności, aby jak najlepiej opanować instrument.
Podstawową rolą instruktora jest nie tylko zwracanie uwagi na znajomość nut, technikę gry, teorię, poczucie rytmu, ale też dostrzeganie wrażliwości muzycznej u każdego z uczących się. Cecha ta niestety nie jest dana każdemu, komu marzy się pójść w ślady Joego Satrianiego czy Steve Vai`a.
Z dotychczasowego przebiegu zajęć jedno wynika na pewno, że Łukasz Kowalski dobrze wie jak prowadzić lekcje, jak dotrzeć do każdego z adeptów. Każde zajęcia to mały krok ku lepszemu poznaniu instrumentu i podnoszenia swoich technicznych umiejętności.
Reasumując, niewątpliwie każdego kto chwyta za gitarę i chce zostać dobrym muzykiem czeka ogrom pracy. Warto o tym wiedzieć już na początku (wysłanej strunami) drogi.

RAS

Zajęcia plastyczne dla dzieci – start!

2015 zajecia plastyczneŚroda 9 września to data wyznaczająca rozpoczęcie cotygodniowych zajęć plastycznych w Gminnym Centrum Kultury. Na pierwsze spotkanie przyszło kilkoro dzieci i z wielkim zaangażowaniem wykonywały z papieru najróżniejsze kwiatki i kwiaty.
Oczywiście na środowych praktycznych spotkaniach prowadzonych przez instruktorkę Monikę Chyła będzie cała gama propozycji, dzieci będą musiały się wykazać predyspozycjami manualnymi, wyobraźnią plastyczną i umiejętnościami malarsko- rysunkowymi. Na wszystko przyjdzie czas.
Na razie uczestnicy pokonują pierwsze fobie, jeszcze są troszkę skrępowani obecnością nowych koleżanek i kolegów. Ale, jak pokazują dotychczasowe doświadczenia z tych zajęć, z czasem wszystko się zazębi i dziecięca artystyczna praca ruszy pełną parą.
Przypominamy, że do Gminnego Centrum Kultury nadal zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat. Zajęcia odbywają się w każdą środę w godz. 16.40–17.40. Zapisać się można bezpośrednio u dyrektor Hanny Szumotalskiej, bądź dzwoniąc na numer telefonu 530 443 373.

(r)

[widgetkit id=123]

Złoty Wiek w Golubiu Dobrzyniu

2015 zloty wiek golub1

Zaśpiewane dwie piosenki Cyt, cyt i Czerwonych korali sznur przyniosły w Golubiu- Dobrzyniu nie tylko splendor zespołowi wokalnemu Złoty Wiek, ale także piękną statuetkę i oryginalny dyplom. Świetnie zorganizowany 29 sierpnia Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów w Domu Kultury był sporym przeżyciem dla śpiewaków z Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Panie i panowie wrócili bardzo zadowoleni. Przypomnijmy, że Złoty Wiek wystąpił na dożynkach gminnych w Grucie i zebrał gromkie brawa, na które w pełni sobie zasłużył.

2015 zloty wiek golub2

(r)

Zapraszamy na spotkania z historią naszej ziemi

2015 dziedzictwoPod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa 2015, we wrześniu w województwie kujawsko-pomorskim odbywa się szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi historycznie miejscami i zabytkami w poszczególnych gminach. Również w naszej małej ojczyźnie odbędą się takie spotkania organizowane przez Gminne Centrum Kultury w Grucie. I tak 12 bm. o godz. 10. zapraszamy do GCK na lekcję historii o kościele w Grucie, natomiast tydzień później (19 września, również o godz. 10. w GCK) poznamy szerzej losy pałacu w Mełnie (na to spotkanie organizatorzy zapraszają przede wszystkim rodziny).

Dyrektor GCK
Hanna Szumotalska

Ukłon w stronę kolejnego klasyka

2015 narodowe czytanie2To już 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta RP. W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Lalka Bolesława Prusa.
W Gminnym Centrum Kultury w Grucie lektorami byli: Anna Fabrykiewicz, Hanna Szumotalska, Krzysztof Ficek i uczennice Zespołu Szkół (na zdjęciu od lewej) – Angelika Supińska i Julia Nowaczek z kl. III b, Marcelina Witos i Beata Szkoła z kl. II b.
Na początku spotkania dyrektor H. Szumotalska powitała gości i czytających, później polonista Krzysztof Ficek fragmentarycznie powiedział o powieści.
Niewątpliwie była to ciekawa lekcja o polskiej literaturze.

Tekst: (r)

Fotoreportaż

Kujawsko-Pomorskie Dni Dziedzictwa Europejskiego

2015 dziedzictwoUkazał się Informator Dziedzictwo utracone, wydany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Publikację otwierają jakże ważne słowa Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Tak wiele zniknęło już z polskich ziem, tych dawnych i obecnych, z naszego regionu, tak wiele dziedzictwa zarówno materialnego jak i niematerialnego już utraciliśmy – przez zawieruchy wojenne, wojenne pożogi, wrogie ustroje i społeczną nietolerancję. (…) Świadomość tego, co już utraciliśmy powinna stać się dla nas motorem, by robić więcej, póki mamy jeszcze czas. Świadomość tego, co już utraciliśmy jest dla nas motorem, by chronić to, co wciąż trwa obok nas, jednak róbmy jeszcze więcej, póki mamy czas.
W Informatorze można przeczytać o najróżniejszych przedsięwzięciach kulturalnych w naszym regionie we wrześniu. Z przyjemnością zawiadamiamy, że wśród wielu propozycji zamieszczonych w publikacji są też te, które odbędą się w naszej gminie. Wydawca obszernie wspomina o „wojennym” wydarzeniu w Annowie (6 września br.) oraz imprezie plenerowej nad jeziorem w Grucie (19.09.), którą rozpoczną Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta, będzie też wykład o Pokoju Mełneńskim. Redakcja informuje także o dwóch prezentacjach (12 i 19 września) przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury, a związanych z zabytkami w gminie – kościele w Grucie i pałacu w Mełnie ZZD.
Dzięki Informatorowi o historii naszej ziemi i organizowanych we wrześniu imprezach poinformowani zostali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.

Tekst: (r)

Zajęcia wakacyjne – podsumowanie

2015 wakacje z gckOd 6 lipca do 21 sierpnia 2015 r. trwały zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury w Grucie. Instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska jako pierwsze odwiedziły wsie Boguszewo i Gołębiewko, w kolejnym tygodniu zajęcia odbywały się w Pokrzywnie i Plemiętach. Kolejne miejscowości to: Słup i Jasiewo (wspólnie), Orle, Kitnowo, Salno i Dąbrówka Królewska (razem), Annowo, Gruta, Nicwałd, Okonin, Mełno Cukrownia i Mełno ZZD (wspólnie) oraz Wiktorowo. (Dziś prezentujemy zdjęcia Moniki Chyła z dwóch ostatnich miejscowości.)
To już trzeci rok z kolei jak Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, zadbała o to, by dzieci w naszej gminie ciekawie i pożytecznie spędziły wakacyjny czas. Przyznać trzeba, że spotkania w świetlicach cieszyły się sporym zainteresowaniem, średni w jednym brało udział 15. dzieci. Dyrektor tak zaplanowała spotkania, że do południa instruktorki były w jednej miejscowości, a później (w godz. 12.30 do 15.30) w innej.
Fakty wskazują, że największym zainteresowaniem wśród uczestników spotkań cieszyły się zajęcia plastyczne. Wniosek: dzieci lubią rysować, malować i wyklejać najróżniejsze cudeńka. Zdaniem instruktorek i dyrektor podczas zajęć odkrytych zostało kilka talentów zarówno malarsko-rysunkowych jak i – najogólniej ujmując – manualnych. Spotkania w świetlicach to również szereg propozycji zabawowo-ruchowych, czyli najróżniejsze ćwiczenia na dworze.
W piątki, gdy kończył się tydzień zajęć, dzieci odwiedzała dyrektor H. Szumotalska i w rozmowach z nimi pytała o wrażenia, wsłuchiwała się w ich uwagi i propozycje, aby w przyszłym roku ten rodzaj wakacyjnych zajęć był jeszcze bardziej atrakcyjny.
O tym, że zajęcia wakacyjne są potrzebne niech świadczą wielokrotnie usłyszane opinie od uczestników i rodziców. Pierwsi mieli frajdę, że przez tydzień mogli realizować choćby swoje zainteresowania plastyczne, a drudzy – oddając pociechy pod opiekę instruktorek – poświecić więcej czasu swoim sprawom. 

Tekst: ars

Fotoreportaż

Nie tylko o Herbercie...

2014 przy herbacie– Witam serdecznie na wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym w Gminnym Centrum Kultury – tymi słowami dyrektor H. Szumotalska rozpoczęła w czwartek 18 września kilkugodzinny wieczór poświęcony sztuce. – Miło mi powitać wszystkich obecnych, a szczególnie bohaterów dzisiejszego popołudnia: doktora habilitowanego Radosława Siomę z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, naszego pracownika Stanisława Raginiaka, który dziś promuje swój nowy tomik poezji, i panie malarki Annę Kalinowską, Joannę Sokołowską, Elzę Dobiasz, Renatę Zgardowską, Izabelę Ostrowską, Agnieszkę Kurzyńską, Monikę Chyłę, Magdalenę Głowacką, Annę Werner, Wioletę Kunę-Więcek, Sabinę Kamińską i Elwirę Nowaczek.

Continue Reading

English Back After Holidays

2014 angielskiAnglielski wrócił po wakacjach

Niektóre z dzieci pytane o wakacje odpowiadały, że minęły w okamgnieniu. Ktoś jeszcze tęsknił za beztroskimi, pozbawionymi szkolnych obowiązków dniami. Ktoś inny powiedział, że już wystarczyło wakacji, że lepiej jest chodzić do szkoły, czy na zajęcia do Gminnego Centrum Kultury. Zdania podzielone, jak to w życiu...

Już drugi tydzień trwają lekcje z języka angielskiego w GCK. Lektorka Paulina Wantoch-Rekowska uczy trzy grupy dzieci. Cieszy, że najmłodsi mieszkańcy naszej gminy poznają język, który jest małym okienkiem do świata... (r)

Spotkanie Gminnego Koła Kombatantów

W Gminnym Centrum Kultury w poniedziałek 15 września odbyło się spotkanie Gminnego Koła Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Grucie. Poprzedziła je msza święta w miejscowym kościele.

Pierwszym punktem zebrania było odczytanie przez prezes Bernadetę Neumann protokołu z posiedzenia Zarządu Komisji Rewizyjnej, następnie skarbnik Stefania Miąsko zapoznała zebranych z bieżącą działalnością Koła. Kolejny punkt to sprawozdanie prezes. Po części oficjalnej Bernadeta Neumann w imieniu koleżanek i kolegów podziękowała wójt Halinie Kowalkowskiej za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w powiecie golubsko-dobrzańskim. Były kwiaty i uściski.

Podczas spotkania poruszono najistotniejsze sprawy związane z dalszą działalnością. Głos zabrał między innymi kombatant Eugeniusz Kluz z Torunia, który poinformował, że od tego roku sejm przywrócił weteranom zniżkę na środki komunikacji lokalnej i pierwszeństwo w kontakcie ze służbą zdrowia.

W miłej, koleżeńskiej atmosferze seniorzy przez około dwie godziny rozmawiali o najbliższych planach Koła, także o innych ważnych dla nich sprawach.

Spotkanie w GCK to także ciekawy występ Klaudii Dziubkowskiej, studentka zaprezentował kilka piosenek w łagodnym, niemal poetyckim klimacie.

Dyrektor placówki i pracownicy bardzo starannie przygotowali spotkanie od strony kulinarno-wystrojowej.

(r)

FOTOREPORTAŻ:

[widgetkit id=65]

Czytaliśmy trylogię Henryka Sienkiewicza

2014 czytanieW piątkowe przedpołudnie 5 września w Gminnym Centrum Kultury w Grucie przez ponad godzinę trwało czytanie powieści Henryka Sienkiewicza: Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski. Wszystkie, zgodnie z definicją słowa trylogia, łączy tematyka i grupa postaci.

Spotkanie otworzyła dyrektor GCK, zapoznała obecnych z treścią listu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowanego w lipcu do wójt Haliny Kowalkowskiej.

– W tym roku we wrześniu pragnę zaprosić Państwa do lektury trylogii Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów. Przesyłając list na ręce Pani Wójt, serdecznie zapraszam do uczestniczenia w ogólnopolskiej lekturze – napisano między innymi w liście.

Continue Reading

Bitwa i… malarze

2013_bitwa_mal1Trwa realizacja gminnego projektu „Organizacja imprez kulturalnych na terenie gminy Gruta”. Pierwszym jego punktem było zorganizowanie 8 września w Annowie dużego przedsięwzięcia „Rekonstrukcja bitwy pod Mełnem”. W tym samym dniu (podczas walk) uzdolnione plastycznie dzieci, młodzież i dorośli sięgnęli po ołówki i karty brystolowe, by na żywo zarejestrować (naszkicować) sceny z pola walki.

I to był początek kolejnego etapu realizacji projektu.

W sobotę 14 września w sali Gminnego Centrum Kultury plastycy, pod bacznym okiem instruktorów Doroty Kruszczyńskiej i Elżbiety Fabińskiej, mieli już trudniejsze zadanie, musieli stanąć przy sztalugach i za pomocą pędzli i farb akrylowych przenosić na płótno to, co narysowali w Annowie.

Kolejny etap powstawania prac to czwartek 18 września, uczestnicy „Pleneru artystycznego” kończyli swoje obrazy. Tego samego dnia każdy malujący musiał powiedzieć (napisać) o sobie kilka zdań, co jest niezbędne do wydania folderu, który zaprezentowany będzie podczas wystawy prac „Rekonstrukcja bitwy pod Mełnem” w Zespole Szkół w Grucie 10 października o godzinie 11. Okazja ku temu będzie szczególna, bo właśnie tego dnia czeka nas kolejne wydarzenie kulturalne – II Grucki Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.

Gdy już umilkną piosenki patriotyczne i żołnierskie obrazy przeniesione zostaną do Gminnego Centrum Kultury, gdzie będzie można je oglądać w głównej sali.

Wypada zaznaczyć, że malujący podczas zajęć mają zapewniony poczęstunek (wynika to z projektu), i oczywiście gratisowo korzystają z wszelkich materiałów plastycznych i sztalug. O wszystkim poinformowani zostali podczas pierwszego spotkania w GCK z dyrektor Hanną Szumotalską, która sprawuje pieczę nad właściwą realizacją tego ambitnego projektu.

Poniżej prezentujemy trzy niemal już skończone prace, autorki poprosiliśmy o kilka zdań na ich temat.

2013_bitwa_mal2

– Mój udział w plenerze to zasługa pani Doroty Kruszczyńskiej. Zaproponowała mi malarską przygodę, a ja skorzystałam – usłyszałem od Beaty Szkoły z Plemiąt, uczennicy szóstej klasy w tej wsi. Dziewczyna przyznała, że rysuje niechętnie, woli śpiewać. Miejmy nadzieję, że przypadek związany z plenerem malarskim zachęci Beatę do dalszej pracy, bo – jak widać na zdjęciu – wychodzi jej to zupełnie dobrze.
2013_bitwa_mal3 Z kolei Julia Nowaczek z Mełna, uczennica pierwszej klasy gimnazjum w Grucie, ma już minimalny dorobek artystyczny. W jej pokoju wisi pejzaż z jeziorem, łabędziem i trawą, który namalowała uczęszczając na zajęcia plastyczne do GCK, prowadzone przez instruktorkę Magdalenę Głowacką. Julię interesuje rysowanie i malowanie. Twierdzi, że chce pogłębiać naukę w tej materii. W pośredni sposób pomaga jej w tym nauczycielka plastyki Anna Kalinowska. Gimnazjalistka zdradziła, że jej mama Elwira bardzo ładnie rysuje. – Może mam to po mamusi… – mówi uśmiechając się i zaraz dodaje: – Powstający obraz jest dla mnie ważny, chociażby z tego powodu, że uczestnicząc w plenerze mam możliwość porównania go z pracami innych… I chyba nie wyszło mi to najgorzej…
2013_bitwa_mal4 Ostatnią z przedstawionych uczennic jest Mirela Czarnecka mieszkająca w Okoninie, a ucząca się w szóstej klasie w Plemiętach. – Na rysunkowo-malarskie zajęcia namówiły mnie koleżanki Beata i Marcelina – opowiada. – Nie ukrywam, że dotychczas bardziej interesował mnie sport, głównie biegi na krótkich dystansach, ale po tym wszystkim, co przeżywam na plenerze może się to zmienić… może rzeczywiście rysowanie i malowanie stanie się dla mnie ważne. Zobaczymy.

Oczywiście wszyscy uczestnicy pleneru zasłużyli na pochwałę. Dziś zaprezentowaliśmy trzy zdolne dziewczyny. Niedługo jednak, jak piszemy na wstępie artykułu, nadarzy się okazja obejrzenia wszystkich prac.

To bardzo ważne, że dorośli dają dzieciom możliwość zajrzenia im samym w głąb siebie, że przyczyniają się do odkrywania talentów.

Pochwała należy się przedstawicielom urzędu gminy, że doprowadzili do realizacji projektu.

Osobne słowa uznania należą się Dorocie Kruszczyńskiej i Elżbiecie Fabińskiej za merytoryczną opiekę, a dyrektor GCK Hannie Szumotalskiej za to, że z ogromnym zaangażowaniem realizuje gminny projekt.

Tekst/foto: S. Raginiak

WAKACJE Z GMINNYM CENTRUM KULTURY `2013

(Podsumowanie)

2013_baner_gck_wakacje_podPierwsze zajęcia zaczęły się 8 lipca w Boguszewie, a zakończyły 30 sierpnia w Słupie i Jasiewie. Spotkania z instruktorkami Gminnego Centrum Kultury Magdaleną Głowacką i Moniką Chyłą (przez kilka dni prowadziła je też Małgorzata Rzepko) odbywały się w bibliotekach, świetlicach wiejskich i szkolnych.

Instruktorki przez niemal dwa miesiące spotykały się z dziećmi w (wymieniamy zgodnie z harmonogramem): Boguszewie, Grucie (niestety, z tej miejscowości nie przyszło żadne dziecko!), Nicwałdzie, Plemiętach, Gołębiewku, Salnie, Annowie, Dąbrówce Królewskiej, Okoninie, Wiktorowie, Mełnie Cukrowni i ZZD, Kitnowie, Pokrzywnie, Orlu, Słupie i Jasiewie.

Nie sposób wymienić wszystkich propozycji (pomysłów) pracownic GCK, które z ochotą akceptowane były przez uczestników. Zaoferowany wachlarz rozciągał się od gier i zabaw po wykonywanie między innymi: odlewów z gipsu, torebek z talerzyków papierowych i kwiatów z krepy. Dzieci uczyły się też techniki origami, którą doskonale opanowała Magdalena Głowacka. Zajęcia plastyczne to także malowanie i rysowanie, w ruch poszły farbki, pastele, pasta do zębów, węgiel i tusz. Sporą frajdą dla uczestników było kolorowanie wyschniętych odlewów. „Artystycznymi” i wymyślnymi cudeńkami malowano też twarze. Dzieci tworzyły oryginalne rzeczy z modeliny (kwiatki, korale, grzybki, itp.).

Instruktorki wykonały ogromną pracę, ale było dla kogo! W sumie w zajęciach uczestniczyło 878 dzieci!

Oczywiście podkreślić należy dobrą współpracę z sołtysami, szefami świetlic i bibliotek. Bez ich pomocy na pewno nie wszystko udałoby się zrealizować należycie.

Dziękując dzieciom za Wakacje z GCK życzymy im jak najlepszych wyników w nowym roku szkolnym, ale także tego, aby nie zapominały o Gminnym Centrum Kultury i, w miarę możliwości, z pomocą instruktorek, które nadal są do ich dyspozycji, dalej rozwijały swoje talenty plastyczne, i nie tylko.

Tekst: RAS. Foto: Monika i Małgorzata.

Continue Reading

Gruta w Narodowym Czytaniu

2013_czytanieNa stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wśród wielu miejscowości znaleźć można także Grutę, bo i u nas odbyło się Narodowe Czytanie utworów Aleksandra Fredry. Z przyczyn jakby naturalnych nasz czas poświęcony wybitnemu polskiemu komediopisarzowi wybił 9 września, czyli o dwa dni później od prezydenckiej, warszawskiej inauguracji.

Przedsięwzięcie pilotowało Gminne Centrum Kultury, wspomagała je Gminna Biblioteka Publiczna. W poniedziałek przed południem w Centrum powitaliśmy kilku dyrektorów szkół, przedszkola, proboszcza z Okonina, nauczycieli i oczywiście gimnazjalistów.

Continue Reading