Trwa realizacja gminnego projektu „Organizacja imprez kulturalnych na terenie gminy Gruta”. Pierwszym jego punktem było zorganizowanie 8 września w Annowie dużego przedsięwzięcia „Rekonstrukcja bitwy pod Mełnem”. W tym samym dniu (podczas walk) uzdolnione plastycznie dzieci, młodzież i dorośli sięgnęli po ołówki i karty brystolowe, by na żywo zarejestrować (naszkicować) sceny z pola walki.
I to był początek kolejnego etapu realizacji projektu.
W sobotę 14 września w sali Gminnego Centrum Kultury plastycy, pod bacznym okiem instruktorów Doroty Kruszczyńskiej i Elżbiety Fabińskiej, mieli już trudniejsze zadanie, musieli stanąć przy sztalugach i za pomocą pędzli i farb akrylowych przenosić na płótno to, co narysowali w Annowie.
Kolejny etap powstawania prac to czwartek 18 września, uczestnicy „Pleneru artystycznego” kończyli swoje obrazy. Tego samego dnia każdy malujący musiał powiedzieć (napisać) o sobie kilka zdań, co jest niezbędne do wydania folderu, który zaprezentowany będzie podczas wystawy prac „Rekonstrukcja bitwy pod Mełnem” w Zespole Szkół w Grucie 10 października o godzinie 11. Okazja ku temu będzie szczególna, bo właśnie tego dnia czeka nas kolejne wydarzenie kulturalne – II Grucki Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.
Gdy już umilkną piosenki patriotyczne i żołnierskie obrazy przeniesione zostaną do Gminnego Centrum Kultury, gdzie będzie można je oglądać w głównej sali.
Wypada zaznaczyć, że malujący podczas zajęć mają zapewniony poczęstunek (wynika to z projektu), i oczywiście gratisowo korzystają z wszelkich materiałów plastycznych i sztalug. O wszystkim poinformowani zostali podczas pierwszego spotkania w GCK z dyrektor Hanną Szumotalską, która sprawuje pieczę nad właściwą realizacją tego ambitnego projektu.
Poniżej prezentujemy trzy niemal już skończone prace, autorki poprosiliśmy o kilka zdań na ich temat.

|
– Mój udział w plenerze to zasługa pani Doroty Kruszczyńskiej. Zaproponowała mi malarską przygodę, a ja skorzystałam – usłyszałem od Beaty Szkoły z Plemiąt, uczennicy szóstej klasy w tej wsi. Dziewczyna przyznała, że rysuje niechętnie, woli śpiewać. Miejmy nadzieję, że przypadek związany z plenerem malarskim zachęci Beatę do dalszej pracy, bo – jak widać na zdjęciu – wychodzi jej to zupełnie dobrze. |
 |
Z kolei Julia Nowaczek z Mełna, uczennica pierwszej klasy gimnazjum w Grucie, ma już minimalny dorobek artystyczny. W jej pokoju wisi pejzaż z jeziorem, łabędziem i trawą, który namalowała uczęszczając na zajęcia plastyczne do GCK, prowadzone przez instruktorkę Magdalenę Głowacką. Julię interesuje rysowanie i malowanie. Twierdzi, że chce pogłębiać naukę w tej materii. W pośredni sposób pomaga jej w tym nauczycielka plastyki Anna Kalinowska. Gimnazjalistka zdradziła, że jej mama Elwira bardzo ładnie rysuje. – Może mam to po mamusi… – mówi uśmiechając się i zaraz dodaje: – Powstający obraz jest dla mnie ważny, chociażby z tego powodu, że uczestnicząc w plenerze mam możliwość porównania go z pracami innych… I chyba nie wyszło mi to najgorzej… |
 |
Ostatnią z przedstawionych uczennic jest Mirela Czarnecka mieszkająca w Okoninie, a ucząca się w szóstej klasie w Plemiętach. – Na rysunkowo-malarskie zajęcia namówiły mnie koleżanki Beata i Marcelina – opowiada. – Nie ukrywam, że dotychczas bardziej interesował mnie sport, głównie biegi na krótkich dystansach, ale po tym wszystkim, co przeżywam na plenerze może się to zmienić… może rzeczywiście rysowanie i malowanie stanie się dla mnie ważne. Zobaczymy. |
Oczywiście wszyscy uczestnicy pleneru zasłużyli na pochwałę. Dziś zaprezentowaliśmy trzy zdolne dziewczyny. Niedługo jednak, jak piszemy na wstępie artykułu, nadarzy się okazja obejrzenia wszystkich prac.
To bardzo ważne, że dorośli dają dzieciom możliwość zajrzenia im samym w głąb siebie, że przyczyniają się do odkrywania talentów.
Pochwała należy się przedstawicielom urzędu gminy, że doprowadzili do realizacji projektu.
Osobne słowa uznania należą się Dorocie Kruszczyńskiej i Elżbiecie Fabińskiej za merytoryczną opiekę, a dyrektor GCK Hannie Szumotalskiej za to, że z ogromnym zaangażowaniem realizuje gminny projekt.
Tekst/foto: S. Raginiak