logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

W Orlu i Salnie było… fajnie

DSC 0015Minął następny tydzień Wakacji w świetlicach. W piątek 27 lipca finiszowaliśmy w Orlu i Salnie. To miejscowości rekordzistki, jeśli chodzi o uczestników. Zajęcia trwały od 23. do 27. i były tak różnorodne, że nikt się nie nudził. Jedynym mankamentem była… bardzo wysoka temperatura, bo też i lipiec jest wyjątkowy pod tym względem. Prowadzące zajęcia instruktorki Magda i Katarzyna musiały stanąć na wysokości zadania, ponieważ tak liczne grupy dzieci to spore wyzwanie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci czasami chcą robić wszystko naraz i każde chce być w tym pierwsze. Zatem instruktorki, zarówno w Orlu jak i Salnie, musiały ze wszystkim zdążyć na czas, czyli nauką przy powstawaniu prac plastycznych, a także wówczas, gdy dziewczynki i chłopcy bawili się na placu. Zdaniem Magdy i Kasi dzieci były posłuszne, obowiązkowe, pracowite i (chwilami) głośne, ale to ich młodzieńczy przywilej.
DSC 0015Grupa w Orlu (jak widać na pierwszym zdjęciu) była bardziej zrównana wiekowo, nieco inaczej było w Salnie, tu rozpiętość sięgała nawet 10 lat. Zatem każdy dorosły wie, że zorganizowanie i prowadzenie zajęć przy takiej dysproporcji wiekowej nie jest łatwe.
Na szczęście instruktorkom niestraszne takie sytuacje.

Kolejny tydzień Wakacji w świetlicach (30.07.-3.08.) odbywa się w Okoninie i Pokrzywnie. Jesteśmy przekonani, że i w tych miejscowościach nie zabraknie dzieci. Przez kilka dni będą malować, rysować i bawić się na świeżym powietrzu.

RAS

Fotoreportaż

Słoneczne popołudnie Seniorów

DSC 0015Kolejny raz tego lata seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi spotkali się na grillu (fachowe pieczenie i obsługa – Maria Wantoch-Rekowska) w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury. Wspólnymi siłami panie i (rodzynek) pan oraz dyrektor Hanna Szumotalska przygotowali kiełbaski, kaszankę, napoje i różne inne kulinarne rzeczy. Spotkania w ogrodzie to, jak twierdzą seniorzy, bardzo przyjemne chwile, w których można porozmawiać zarówno o sprawach Klubu, jak i własnych. Atmosfera jest zawsze bardzo dobra, bo zacne towarzystwo zżyło się już ze sobą, poznało.
Na początku wtorkowego spotkania (24 lipca) dyrektor skrótowo podsumowała to, co już wspólnie dokonano w tym roku, a także mówiła o najbliższych planach wspólnego spędzania czasu. Zapoznała też seniorów ze zbliżającymi się dożynkami gminnymi, które w tym roku (25 sierpnia) odbędą się na boisku w Mełnie. – Poprzedzi je dziękczynna msza, a po oficjalnych obrzędach święta plonów nastąpi blok rozrywkowy. W tym roku oferta jest bardzo ciekawa, ponieważ będzie można pośmiać się przy bardzo znanym w kraju kabarecie KAŁAMASZ i posłuchać zespołu Cygańskie Gitary. To tylko niektóre atrakcje.
Seniorzy wstępnie zaplanowali (między innymi) wyjazd do grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego i do Przysieka, na targi i wystawę rolniczą.
Spotkanie przy fajnej muzyce i pięknej aurze należało naprawdę do udanych.

(ars)

Fotoreportaż

Kitnowo i Gruta – wakacje…

DSC 0015Minął kolejny tydzień (16-20 lipca) WAKACJI W ŚWIETLICACH WIEJSKICH. W piątek, na zakończenie, w Kitnowie obecna była dyrektor Hanna Szumotalska, która w rozmowie z dziećmi pytała o wrażenia, a głównie interesowało ją, czy dziewczynki i chłopcy są zadowoleni z oferty zajęć? Piętnaścioro uczestników jednogłośnie pozytywnie oceniło wszystko to, co działo się w tej miejscowości. Instruktorki Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner prowadziły przede wszystkim różnorakie zajęcia plastyczne w sali zabytkowego pałacyku, codziennie też przeznaczano przynajmniej godzinę na zabawy na placu. Z Gminnym Centrum Kultury, głównym organizator WAKACJI, współpracował sołtys wsi Artur Błędowski i Rada Sołecka (dzięki niej dzieci pojechały na seans do grudziądzkiego Heliosa).

Fotoreportaż

Wycieczka do Inowrocławia

2018 tim obozPod koniec maja osoby z Klubu Seniora Wiecznie młodzi wybrali się na wycieczkę autokarową do Inowrocławia. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury. Program wyjazdu to przede wszystkim pobyt w solankach inhalacyjnych (tężnie). Pani i panowie odwiedzili też lokal Zdrojowa, gdzie mogli coś zjeść i… potańczyć. Wyjazd był pod każdym względem udany, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, a rozstając się, wyrazili wdzięczność dyrektor Centrum.

(r)

Fotoreportaż

Obory i Szafarnia

2018 tim obozWyjazd pań i panów z Klubu Seniora Wiecznie młodzi oraz kilku innych mieszkańców naszej gminy do Oborów i Szafarni, był wyjątkowym przedsięwzięciem Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. 14 lipca 2018 roku na wycieczkę udało się prawie 50 osób.
Pierwszy cel wyjazdu to Klasztor Karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, miejscowości położonej w diecezji płockiej, niedaleko Golubia- Dobrzynia. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi, słynącej łaskami figury Matki Bożej Bolesnej. 14 lipca był dniem szczególnym, ponieważ odbywało się tu 19. Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Karmelitańskich, na które przybyły pielgrzymki z różnych stron kraju. Seniorzy z Gruty uczestniczyli w mszy świętej, odbyli też pielgrzymkę Drogą Krzyżową Oborskiej Kalwarii.
Kolejnym etapem wycieczki był przejazd do Szafarnii, Ośrodka Chopinowskigo, który powstał dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w tej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Na muzycznej mapie Polski instytucja ta słynie przede wszystkim z troski o młode talenty, które w Szafarni zdobywają często pierwsze międzynarodowe doświadczenie i szansę na spotkanie z najlepszymi na świecie pianistami.
W tym szczególnym miejscu wycieczkowicze z Gruty spędzili kilka godzin, zwiedzili ośrodek, wysłuchali informacji prelegentki Doroty Ornoch o życiu i twórczości Chopina. Seniorzy mieli też okazję posłuchać jego muzyki, wykonawcą był młody pianista Bartłomiej Kozłowski.
Podsumowując: był to wyjątkowo udany wyjazd. Uczestnicy mieli wiele atrakcji i relaksu, poznali ważne miejsce kultu religijnego i pobytu młodego genialnego Chopina.

RAS. Foto: HASZ.

Fotoreportaż

Zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich

2018 tim obozJak każdego roku w okresie wakacyjnym w świetlicach wiejskich naszej gminy odbywają się najróżniejsze, głównie plastyczne i ruchowe, zajęcia dla dzieci. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury.
Pierwsze spotkania (2-6.07.) odbyły się w Bibliotece Publicznej w Boguszewie i świetlicy RSP w Gołębiewku. Zajęcia z dziećmi prowadzą instruktorki Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner. Nad całością czuwa dyrektor GCK Hanna Szumotalska.
Dzieciom proponowane są najróżniejsze formy plastyczne, na przykład wykonują: przyborniki z rurek, miśki z ręcznika, serduszka ze styropianu (wyklejane ziarnkami kawy), bransoletki z rurek, a z papierowych talerzyków powstają m.in. bociany i żaby.
Instruktorki dzieciom z wszystkich miejscowości proponują konkurs plastyczny pt. Wodny świat. Ta ogólna tematyka pozwala dziewczynkom i chłopcom na bardzo szerokie spojrzenie i przedstawienie – za pomocą najróżniejszych form z krepy – wszelkich zwierzątek, roślin, a także bajkowych postaci żyjących pod wodą. Rozstrzygniecie tego ciekawego konkursu nastąpi na koniec wakacyjnych spotkań, czyli 17 sierpnia.

***

2018 wakacje 02Kolejny tydzień (9-13.07) zajęć świetlicowych miał miejsce w Nicwałdzie i Annowie. Specyfika pracy z dziećmi podobna jak w poprzednich miejscowościach, tyle tylko, że poszerzona została propozycja zajęć plastycznych, uczestnicy wykonywali bardzo ładne szkatułki.
Dopisała aura, więc dzieci mogły pobawić się na dworze. Sołtys i rodzice zafundowali im kiełbaski na gorąco. W obu miejscowościach dziewczęta i chłopców odwiedziła dyrektor H. Szumotalska, która obdarowała ich słodyczami, rozmawiała też na temat zajęć, czy są zadowolone z takiej formy i czy im się nie nudzi. Odpowiedzi były bardzo pozytywne.
2018 wakacje 03Dodajmy, że podczas wakacyjnych spotkań zawsze serwowany jest poczęstunek.
Dyrektor Centrum wyraża podziękowanie dyrektor szkoły w Nicwałdzie, także sołtysom poszczególnych wsi i rodzicom za to, że w miarę swoich czasowych możliwości, przyczyniają się do jak najlepszej organizacji Zajęć Wakacyjnych.

(ars)

Fotoreportaż

RAZEM NA TRZEŹWO

2018 tim obozMuzycznie, sportowo, zręcznościowo i plastycznie było w sobotę 30 czerwca 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury w Grucie, na corocznym Pikniku Razem na trzeźwo, organizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W sukurs Komisji przyszły: GCK, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrówce Królewskiej, Biblioteka Gminna i panie ze Stowarzyszenia w Mełnie. A wszystkich organizatorów swoim patronatem połączyła wójt Halina Kowalkowska, która oczywiście była na placu i w ogrodzie Centrum, także w budynku, gdzie wspólnie z panią Teresą z Łasina i innymi jurorami rozstrzygała konkurs plastyczny dzieci i dorosłych.
Ogółem w scenariuszu plenerowej imprezy znalazło się ponad 20 propozycji, począwszy od zabawy z kółeczkiem ringo, przez turniej warcabowy, strzelanie z wiatrówki, wspomniany konkurs plastyczny Nie daj się nabić w butelkę, przeciąganie liny i przetaczanie wielkich opon.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Kolejny tydzień w świetlicach – Annowo i Orle

2017 doris24-28 lipca to dni, w których trwały zajęcia wakacyjne w kolejnych miejscowościach w naszej gminie, czyli w Annowie i Orlu. Zmieniają się wsie, do których jeżdżą instruktorki Katarzyna Ryzner i Mariola Klasińska, ale propozycje dla dzieci oczywiście się powtarzają, czyli jest sporo godzin poświęconych szeroko pojętej plastyce, ale nie brakuje najróżniejszych zabaw. Pogoda nie rozpieszczała dziewczynki i chłopców, stąd pobyt na powietrzu był mocno ograniczony. Jednak w tym wypadku wykorzystywano każde pojawienie się słońca.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Kitnowo i Gruta – zajęcia wakacyjne

2017 doris17-21 lipca to kolejne wakacyjne zajęcia dla dzieci w świetlicach wiejskich, tym razem w Kitnowie i Grucie (Gminne Centrum Kultury). Zwyczajowo w każdym dniu instruktorki Katarzyna Ryzner i Mariola Klasińska prowadziły zajęcia w obu miejscowościach, w Kitnowie w godzinach 9- 12, a w Grucie od 12.30 do 15.30.
Wyklejanie witraży plasteliną, oklejanie krepą doniczek z kwiatami, kolorowanki różnotematyczne (głównie z motywami wakacyjnymi), robienie zwierzaków z talerzyków papierowych, to główne zajęcia plastyczne w obu świetlicach. Do tego dzieci bawiły się w najróżniejsze gry na dworze. W Kitnowie któregoś dnia Wojtek przyprowadził psa Rockiego, który w krótkim czasie stał się pupilem całej grupy. Atrakcją dla uczestników spotkań w tej wsi był piątkowy wyjazd do kina w Grudziądzu, bilety ufundował sołtys i radny Artur Błędowski. Seans Gru, Dru i Minionki bardzo się wszystkim podobał.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Nicwałd i Mełno – kolejny tydzień zajęć wakacyjnych

2017 dorisDrugi tydzień wakacyjnych zajęć za nami, byliśmy w Nicwałdzie i Mełnie.
W pierwszej miejscowości instruktorki Gminnego Centrum Kultury Katarzyna Ryzner i Mariola Klasińska wraz z bibliotekarką Mariolą Miąsko prowadziły zajęcia plastyczno-ruchowe. Było wyklejanie witraży plasteliną, decoupage talerzyków papierowych i butelek, doniczki z kwiatami z krepy, robienie latawców. Natomiast zajęcia ruchowe odbywały się na placu zabaw przy szkole. Na zakończenie tygodnia panie ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń z panią Iwoną Brzóskowską na czele i sołtysem Kazimierzem Suszkiem oraz pracownikami szkoły przygotowali dla dzieci ognisko z kiełbaskami. Dzieci tego dnia odwiedziła dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która przywiozła słodycze i soczki. Zapytała też uczestników czy podobały się im zajęcia. Dziewczynki i chłopcy jednogłośnie stwierdzili, że było bardzo ciekawie i wesoło.
Podobną opinię dyrektor usłyszała od dzieci z Mełna. W ostatnim dniu zajęć zostały one poczęstowane pysznymi goframi z bitą śmietaną, które przygotowała pani Alicja Jarmużewską, wiceprezes Stowarzyszenia „Działajmy Razem”. Uczestników odwiedził radny i sołtys tej wsi Henryk Zalewski. Dziewczynki i chłopcy poza zajęciami plastycznymi korzystali również z boiska sportowego.
Oczywiście i w Mełnie dyrektor GCK zafundowała dzieciom słodycze i soczki. Podziękował także tym wszystkim, którzy włączyli się do pomocy przy zajęciach wakacyjnych w obu miejscowościach.
W tym tygodniu (17-21 lipca) zapraszamy dzieci do świetlicy w Kitnowie w godz. 9-12 i do GCK w Grucie – w godz. 12.30-15.30.

Fotoreportaż

Razem lepiej i wesoło

2017 dorisZgodnie z planem od 3.07.2017r. rozpoczęły się zajęcia wakacyjne w świetlicach i bibliotekach wiejskich. Ich organizatorem są Gminne Centrum Kultury w Grucie, oraz filie biblioteczne w Boguszewie, Nicwałdzie i Okoninie, swoją pomocą służą również organizacje pozarządowe i rady sołeckie. Harmonogram na okres wakacyjny zamieszczony jest na stronie internetowej www.gckgruta.pl
Wystartowaliśmy w Boguszewie. Do dyspozycji była biblioteka, sala gimnastyczna i boisko sportowe. Pod czujnym okiem pań z GCK Katarzyny Ryzner, Marioli Klasińskiej i bibliotekarki Izabeli Ostrowskiej przez 3 godz. trwały ciekawe zajęcia: plastyczno-ruchowe, muzyczne i kulinarne, czyli to co dzieci lubią najbardziej. Każdego dnia dzieci otrzymały słodką przekąskę i napoje. Po zajęciach w Boguszewie panie z GCK spotkały się z liczną grupą dzieci w Gołębiewku, gdzie w równie miłej atmosferze spędziły swoje 3 godz.
Ostatniego dnia zajęć obie placówki odwiedziła dyrektor GCK Hanna Szumotalska. Pani dyrektor podczas podsumowania całego tygodnia obdarowała dzieci słodkościami i soczkiem. Dzieci były bardzo zadowolone z zajęć. Kolejny etap zgodnie z harmonogramem zaczynamy od 10.07.17r. w Nicwałdzie i Mełnie.
Serdecznie zapraszamy.

Fotoreportaż

Bawiliśmy się na trzeźwo

2017 dorisGminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grucie zaprosiła mieszkańców gminy na kolejny, szósty już Piknik Razem na trzeźwo. Znakomitej imprezie, która po raz pierwszy odbyła się w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury patronowała wójt Halina Kowalkowska. O dobrą zabawę postarali się pracownicy GCK, Warsztatu Terapii Zajęciowej Uśmiech, Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrówce Królewskiej, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz z organizacji pozarządowych.
Imprezę prowadzili Hanna Szumotalska, dyrektor GCK i Ryszard Berent, przewodniczący GKRPA. Oczywiście wszyscy, którzy zadbali o dobrą zabawę zabierali głos informując, co teraz będzie się u nich działo.
A działo się naprawdę wiele. I wszystko wyszło na przysłowiową piątkę, chociaż pogoda 1 lipca poskąpiła słońca, a niewielki deszcz niemal bez przerwy „studził” zawodników poszczególnych konkurencji. Wymieńmy kilka: bieg w gaciach, strzelanie z wiatrówki, konkurs plastyczny i literacki, gry tabletowe, rywalizacja w warcaby, slalom w alkogoglach, pokaz tresury psa policyjnego (prowadzenie aspirant Sławomir Jaworski i starszy sierżant sztabowy Piotr Chyła), rzut podkową, przeciąganie liny, toczenie opon, karaoke…

czytaj więcej, Fotoreportaż

Trwają zajęcia wakacyjne

2016 wakacje 02Od 4 lipca trwają zajęcia wakacyjne w świetlicach i bibliotekach wiejskich. Ich organizatorem są Gminne Centrum Kultury i sołtysi. Niedługo minie pierwszy miesiąc, jak instruktorki Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska spotykają się z dziećmi. Dotychczas zajęcia odbyły się w: Boguszewie, Okoninie, Kitnowie, Gołębiewku, Plemiętach i Mełnie Cukrowni. Jeśli chodzi o frekwencję to waha się ona od kilku do kilkunastu dzieci (najwięcej było dotąd w Gołębiewku i Plemiętach). Przypominamy, że harmonogram Zajęć Wakacyjnych zamieszczony jest na stronie internetowej GCK Gruta. Czas dzieciom upływa przede wszystkim na zajęciach plastycznych, na których E. Józefowicz (fachowiec w tej dziedzinie) nie tylko pracuje z podopiecznymi nad rysunkami i obrazkami, ale także poszerza ich wiedzę na temat farb, kolorystyki czy możliwości wykorzystania tuszu – lawowanie. Spotkania dzieci to również najróżniejsze gry i zabawy na dworze. W każdej miejscowości „lekcje” zaczynają się od zapoznania uczestników z regulaminem, aby każdy znał swoje prawa i obowiązki. Jest też przerwa na słodki poczęstunek. W tym tygodniu panie Emilia i Czesław prowadzą zajęcie w Nicwałdzie i Salnie (tu zapraszamy dzieci także z Dąbrówki królewskiej).

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Ruszyły zajęcia wakacyjne

2016 wakacje 01Zgodnie z planem od 4 lipca 2016 r. rozpoczęły się zajęcia wakacyjne w świetlicach i bibliotekach wiejskich. Ich organizatorem są Gminne Centrum Kultury i sołtysi. Harmonogram na okres wakacyjny (gdzie i o której godzinie) zmieszczony jest na stronie internetowej GCK Gruta.
Inauguracja zajęć odbyła się Boguszewie, gdzie przez cały tydzień (4-8 lipca) w godz. 9-12 instruktorka Emilia Józefowicz wspólnie z bibliotekarka Izabelą Ostrowską starają się w jak najciekawszy sposób spędzić czas z dziećmi.
W tych samych dniach, ale w godz. 12.30-15.30 zajęcia odbywają się w bibliotece w Okoninie, gdzie w sukurs Emilii przychodzi Anna Fabrykiewicz.
Spotkania plastyczno-ruchowe w każdej miejscowości zaczynają się od zapoznania uczestników z regulaminem, żeby każdy znał swoje prawa i obowiązki.
Później, jak informuje Emilia, nastaje czas rozruchu, czyli trochę gimnastyki i zajęć sportowych na dworze. A potem to, co dzieci lubią najbardziej: rysowanie, malowanie, sklejanie, wycinanie, po prostu dzieci realizują założenia instruktorki.
Jest też przerwa na słodki posiłek.
Informujemy, że zgodnie planem w następnym tygodniu (11-15 lipca) zapraszamy dzieci do świetlicy w Kitnowie (godz. 9-12) i Gołębiewku godz. 12.30-15.30 – świetlica RSP).
Nad właściwym przebiegiem zajęć wakacyjnych czuwa oczywiście dyrektor Hanna Szumotalska.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Wakacje '2015

Fotoreportaż z zajęć w Salnie (były dzieci również z Dąbrówki Królewskiej) i Kitnowie.
Foto: M.Ch. i RAS:

[widgetkit id=111]

Wakacje '2015

Fotoreportaż z Orla:

[widgetkit id=109]


Fotoreportaż ze Słupa i Jasiewa:

[widgetkit id=110]

W Słupie plastycznie, zabawowo i plenerowo

2015 wakacje 04 slup– Wykonywaliśmy kwiatki i motylki, dużo malowaliśmy, nawet kamienie – opowiada o zajęciach w tej wsi Dominika Szymaniak, od września uczennica I kl. gimnazjum w Grucie. – Nie brakowało ruchu na świeżym powietrzu. W klasie były zabawy w sałatkę warzywną, i detektywa.
Z kolei Lenie Wantoch-Rekowskiej najbardziej przypadło do gustu malowanie jej twarzy przez instruktorkę Annę Faltynowską z GCK. Zresztą obie panie prowadzące zajęcia (drugą była Monika Chyła) chwalone były przez uczestników Zajęć wakacyjnych.
Tradycyjnie w każdy piątek dzieci i instruktorki odwiedza dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która częstuje dzieci łakociami i zawsze pyta: – Podobają się wam takie spotkania? – Jest fajnie! – odpowiadają chóralnie dzieci.
Zajęcia wakacyjne w Słupie trwały przez tydzień do południa, później instruktorki jechały do Orla. Relację z tej miejscowości przedstawimy w przyszłym tygodniu. A przy okazji informujemy, że od 27 bm. zajęcia odbywać się będą w Kitnowie (w godz. 9-12), a później od godz. 12.30 do 15.30 w świetlicy w Salnie (tu zapraszamy również dzieci z Dąbrówki Królewskiej).

ras

Fotoreportaż

V rok razem w Przydworzu…

2015 tim wakacjeOd 26 czerwca do 3 lipca b.r. grupa TiM i harcerze aktywnie spędzali czas na biwaku w Przydworzu, kolejny raz zorganizowanym przez Dorotę i Cezarego Berent.
– Spotkaliśmy się już piąty raz i to jest największa wartość. Podczas pobytu nad jeziorem, działo się naprawdę dużo: gry terenowe i nie lada trudne zadania, w których trzeba było przełamywać swoje słabości, których pomysłodawcą był Cezary – dzieli się wrażeniami Dorota. – Wieczorne śpiewanie i granie przy ognisku, zmagania w piłkę siatkową, rowery wodne, gra w cymbergaja, obozowy ślub, chrzest no i… koncert. Przełomowa była sobota 27 czerwca, do naszej 15-osobowej ekipy dołączyli goście z Mełna, Gruty i Gdańska. W sumie, przy ognisku, było nas razem kilkadziesiąt osób. I to było bardzo miłe, ponieważ utwierdziło nas w przekonaniu, że mamy wielu znajomych i przyjaciół.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich

2015 wakacje 03 slupOd 6 lipca 2015 r. trwają zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich, których organizatorem jest Gminne Centrum Kultury w Grucie. Instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska jako pierwsze odwiedziły wsie Boguszewo i Gołębiewko, w kolejnym tygodniu zajęcia odbywały się w Pokrzywnie i Plemiętach (poniżej zamieszczamy zdjęcia wykonane w świetlicach i plenerze. W zajęciach jako wolontariuszka pomagała Natalia Szumotalska).
Od 20 lipca dzieci bawią się i wykonują prace plastyczne w Słupie (w połączeniu z Jasiewem) i Orlu. Przypomnijmy, że zajęcia rozpoczynają się o godzinie 9 i trwają do godziny 15. 30 i podzielone są czasowo, czyli w jednej świetlicy w godz. 9-12, w drugiej 12.30-15.30.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Wakacje '2015

Fotoreportaż z Boguszewa:

[widgetkit id=104]


Fotoreportaż z Gołębiewka:

[widgetkit id=105]

Zakończenie projektu

2015 zumba finalW Gminnym Centrum Kultury w Grucie zakończono projekt Grupy Nieformalnej Tańcząca Trójka, której liderowała Hanna Szumotalska. Współpracowały z nią Ewa Studzińska i Aneta Stodolska. Projekt był zatytułowany Ruch jako aktywność fizyczna. Przedsięwzięcie rozpoczęto 13 kwietnia br., a zakończyło 30 czerwca 2015 r. Opiekunem projektu było Stowarzyszenie Kobiet Gminy Gruta „Działajmy Razem” z Mełna.
– Zajęciach to dwie grupy wiekowe, panie uczyły się tańca Zumba oraz uczestniczyły w lekcjach gimnastyki, a dzieci edukowały się w najróżniejszych innowacjach tanecznych. W trakcie realizacji projektu na bazie GCK powstała mini siłownia, z której już korzystały adeptki Zumby – informowała podczas finałowej imprezy H. Szumotalska. – Urządzenia zakupiono z projektu, ze środków GCK, a część pozyskano od sponsorów Moniki i Łukasza Szumotalskich.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Kolejny dzień wakacji...

2014 wakacje 03Połączone Jasiewo i Słup do południa, a później do godz. 15.30 Orle. Trzy miejscowości w których w tym tygodniu prowadzone są zajęcia w ramach Wakacji w świetlicach wiejskich. Instruktorki Magda i Monika robią wszystko, aby jak najciekawiej dzieci spędzały czas.
Dyrektor GCK Hanna Szumotalska przynajmniej raz na 2 tygodnie uzupełnia zapasy w sferze plastycznej i – ogólnie ujmując – kulinarnej. Dyrektor poinformowała, że dotychczas z Wakacji (7-25 lipca) skorzystało 424 dzieci!
W Słupie po zakończonych zajęciach plastycznych grupka dziewcząt i chłopców hasała po przyszkolnym placu, były ćwiczenia z hula hop i różnorodne zabawy z kolorową matą, a także chwytanie dzieci przez... babę jagę.
Dzieci na zajęcia przybywają w różny sposób, na przykład Zuzię Kitlińską z Jasiewa do Słupa dowozi na rowerze babcia Bożena. Malwina Średzińska z tej samej wsi też pedałuje ponad 2 kilometry.

Continue Reading

Zajęcia Wakacyjne w gminie Gruta

2014 wakacje 02Informowaliśmy już na tej stronie o ambitnych i atrakcyjnych zajęciach plastycznych, ruchowych i sportowych w świetlicach naszej gminy. Instruktorki Gminnego Centrum Kultury dwoją się i troją, aby dzieci jak najciekawiej i najbardziej twórczo spędzały czas w swoich miejscowościach. Pomysły instruktorek, sugestie dyrektor placówki sprawiają, że dzieci z ochotą przychodzą do świetlic. Miniony tydzień (21-25 lipca) to zajęcia w Boguszewie i Gołębiewku (poniżej galeria zdjęć z tych wsi), po niedzieli instruktorki spotykać się będą z dziećmi w Słupie i Jasiewie (wspólne artystyczne wakacje) i w Orlu.

(r) Foto: MG

Continue Reading

Wakacyjne, ambitne zajęcia w gminie

2014 wakacje01Pierwsze spotkanie z dziećmi instruktorek Gminnego Centrum Kultury miało miejsce w Nicwałdzie, właśnie tu jako pierwsze zaplanowano wakacyjne zajęcia świetlicowo- plenerowe. W ciągu tygodnia świetlicę odwiedziło ponad 70 dzieci! Z kolei w Annowie (w tym samym czasie od 7 do 11 lipca, ale w innych godzinach) w zajęciach uczestniczyło 50-cioro. Od 14.07. do 18 lipca instruktorki Magdalena Głowacka, Monika Chyła i Daria Owczarek prowadziły zajęcia w Pokrzywnie (absolutny rekord uczestników, prawie setka) i Mełnie-Cukrowni i Mełnie-ZZD (ponad czterdzieści dzieci). Od 21 bm. dziewczęta i chłopcy mają zajęcia w Boguszewie i Gołębiewku.

Continue Reading

Obejrzyjcie film z Przedworza!

Warto obejrzeć kilkunastominutowy film z pobytu naszych harcerzy i zespołu TiM w Przydworzu, gmina Płużnica.

Warto, chociażby dlatego, że w „pigułce’ zawartych zostało kilka dni świetnej i pożytecznej zabawy skautów i wokalistów prowadzonych przez Dorotę Berent!

– To był nasz czwarty, rok po roku, taki biwak 31 GDH Skorpion – informuje Dorota Berent. – Od 5 do 9 lipca harcerze i wokaliści przez kilka dni na jednej z działek nie tylko realizowali założenia, zadania harcerskie, ale wzięli także udział w warsztatach muzycznych (pracowano między innymi nad nowymi piosenkami).

Warto zaznaczyć, że 6 lipca TiM wystąpił podczas Święta Rodziny w Płużnicy, ponad godzinny koncert bardzo się podobał. Po nich na scenie pojawiła się znana w kraju grupa Feel.

Prezentowany na stronie GCK film to konglomerat udanego lipcowego pikniku. Zrealizował go i zmontował Michał Pyszora, tegoroczny absolwent gruckiego gimnazjum.

Miłą niespodzianką harcerskiej wyprawy, w której udział wzięło 17 osób, były odwiedziny Marzeny Samborskiej, dyrektor Zespołu Szkół w Grucie. Specjalnie dla niej absolwenci gimnazjum 2013/14 urządzili zabawę pod nazwą Kalambury Kabaretowe.

Ciekawostką pięciodniowego pikniku jest to, że honorarium otrzymane w Płużnicy TiM przeznaczył na potrzeby harcerzy. (wiarus)

{youtube}QXmF2WK7wEA{/youtube}

Opracowanie: Michał Pyszora

Obejrzyjcie film z Przedworza!

Warto obejrzeć kilkunastominutowy film z pobytu naszych harcerzy i zespołu TiM w Przydworzu, gmina Płużnica.

Warto, chociażby dlatego, że w „pigułce’ zawartych zostało kilka dni świetnej i pożytecznej zabawy skautów i wokalistów prowadzonych przez Dorotę Berent!

– To był nasz czwarty, rok po roku, taki biwak 31 GDH Skorpion – informuje Dorota Berent. – Od 5 do 9 lipca harcerze i wokaliści przez kilka dni na jednej z działek nie tylko realizowali założenia, zadania harcerskie, ale wzięli także udział w warsztatach muzycznych (pracowano między innymi nad nowymi piosenkami).

Warto zaznaczyć, że 6 lipca TiM wystąpił podczas Święta Rodziny w Płużnicy, ponad godzinny koncert bardzo się podobał. Po nich na scenie pojawiła się znana w kraju grupa Feel.

Prezentowany na stronie GCK film to konglomerat udanego lipcowego pikniku. Zrealizował go i zmontował Michał Pyszora, tegoroczny absolwent gruckiego gimnazjum.

Miłą niespodzianką harcerskiej wyprawy, w której udział wzięło 17 osób, były odwiedziny Marzeny Samborskiej, dyrektor Zespołu Szkół w Grucie. Specjalnie dla niej absolwenci gimnazjum 2013/14 urządzili zabawę pod nazwą Kalambury Kabaretowe.

Ciekawostką pięciodniowego pikniku jest to, że honorarium otrzymane w Płużnicy TiM przeznaczył na potrzeby harcerzy. (wiarus)

{youtube}QXmF2WK7wEA{/youtube}

Opracowanie: Michał Pyszora

W duszy gra im pięknie

2014 plyta pnpKoncert grupy PÓŁnaPÓŁ działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie był na pewno sporym lokalnym wydarzeniem. Świadczyła o tym liczba osób (naliczyłem ponad 60!) przybyłych na promocję nowego krążka.

Continue Reading

Szkolenie dotyczące pisania projektów unijnych

2014 szkolenie pluznicaWe wtorek 1 lipca w Gminnym Centrum Kultury w Grucie rozpoczęło się dwudniowe szkolenie związane z pisaniem projektów unijnych, a w dalszym etapie z pozyskiwaniem pieniędzy na realizację lokalnych inicjatyw i pomysłów. Prowadzi je Mirosława Tomasik – prezes Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica.

Projekt nosi nazwę Dobry start – Centra wpierania informacji organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich i finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do GCK przybyło ponad 40 osób, głównie nauczyciele. Wszyscy musieli wypełnić deklarację uczestnictwa oraz ankietę ewaluacyjną. Jak widać tego typu szkolenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. I słusznie, ponieważ pomysł na projekt i jego realizacja – w tym wypadku mówimy o małych przedsięwzięciach, kwota do pozyskania to 5 tysięcy – jest jednym z ważnych źródeł pozyskania finansów.

Realizacja projektów, którym poświecone było szkolenie, rozpocznie się 14 sierpnia i potrwa do 14 listopada br. Wnioski, które powstaną muszą być zgłoszone do dnia 25 lipca w Towarzystwie Rozwoju Gminy Płużnica.

Tekst/foto: wil

Letnie zajęcia w świetlicach

2013_gck_swietlicaKolejny tydzień trwały zajęcia w świetlicach wiejskich (Nicwałd, Plemięta, Gołębiewko, Salno), prowadzone przez instruktorki Gminnego Centrum Kultury Magdalenę Głowacką i Monikę Chyłę.

Lekcje plastyki i najróżniejszych zabaw bardzo się dzieciom podobają, świadczy o tym spora frekwencja.

O wakacyjnych zajęciach szerzej napiszemy za tydzień, natomiast obszerna relacja ukaże się w sierpniowym wydaniu „Głosu Gruty”.

(r) Foto: Monika Ch.

 

{gallery}2013_gck_swietlica{/gallery}

Z KANCELARII PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DO WÓJT NASZEJ GMINY

2013_prezydentSzanowna Pani Wójt,

serdecznie zachęcam Panią Wójt do włączenia się do zainicjowanej w zeszłym roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego akcji „Narodowe Czytanie”. Ubiegłoroczna, I edycja „Narodowego Czytania” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem Polaków. Tysiące ludzi w całym kraju gromadziło się na miejskich placach, w parkach, bibliotekach, domach opieki społecznej, aby wspólnie czytać i słuchać „Pana Tadeusza”. W tym roku publicznie będą czytane utwory Aleksandra Fredry – twórcy potrafiącego uchwycić i wyjątkowo atrakcyjnym, dowcipnym językiem opisać z dystansem najważniejsze cechy Polaków, nasz narodowy charakter.

„Narodowe Czytanie” udowadnia, że wspólna lektura pereł polskiej literatury jest nie tylko wspaniałą przygodą intelektualną, ale sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie znajomych, w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. „Narodowe Czytanie” ma na celu promocję polskiej kultury, zachęcanie do lektury książek, wzmocnienie wspólnoty narodowej, zbliżenie pokoleń. Akcja udowadnia, że wspólne czytanie można zorganizować wszędzie, nawet w najmniejszej miejscowości. Realizacja nie wymaga bowiem dużych środków finansowych, a jedynie chęci spędzenia wolnego czasu z wybitnymi dziełami polskiej literatury przez dzieci, rodziców, dziadków.

Dlatego raz jeszcze gorąco zachęcam Panią Wójt do zorganizowania 7 września 2013 roku publicznego czytania wybranych utworów Aleksandra Fredry dla możliwie największej liczby słuchaczy.

W załączeniu pozwalam sobie przekazać przesłanie Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zachęcam również do zapoznania się z informacją na temat akcji na stronie internetowej www.prezydent.pl oraz wypełnienia znajdującego się tam formularza i przesłania na adres narodowe czytanie@prezydent.pl do 20 sierpnia 2013 roku.

Z wyrazami szacunku
Agnieszka Celeda

Continue Reading

WARSZTATY FOTOGRAFICZNYCH W TECHNICE „GUMY ARABSKIEJ” GMINA GRUTA `2013

2013_foto_warsztatyTo były pierwsze takie warsztaty w gminie. Zajęcia, prowadzone przez artystów fotografików Lesława Domowicza (Pokrzywno) i Marka Grausza (Toruń), trwały kilka dni i zwieńczyła je wystawa prac. Trudnej sztuki fotografowania w technice gumy arabskiej uczyli się: Gabriela i Karina Chyła, Wiktoria Kamińska, Julia Nowaczek, Małgorzata Rzepko, Natalia Szamotulska, Klaudia Ścibior, Tomasz Domowicz, Kacper Dziubkowski, Konrad Korzeniak, Łukasz Lisicki i Adam Stręciwilk.

Continue Reading

KONCERT NAD KONCERTAMI

2013_chor_ukrainaW naszej gminie gościliśmy wyjątkowych śpiewaków. 14 lipca w trzech kościołach wystąpił Chór „Dzwon” z Akademii Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. S. Giżyckiego. Koncerty odbył się w kościołach w Linowie, Grucie i Dąbrówce Królewskiej.

Lwowscy artyści wykonywali pieśni religijne podczas mszy, a po jej zakończeniu prezentowali piosenki ludowe. Polskim akcentem było odśpiewanie „Hej sokoły” oraz „Sto lat”.

W piątek 12 lipca po przyjeździe do Gruty chórzyści zaproszeni zostali przez wójt Halinę Kowalkowską do Gminnego Centrum Kultury na spotkanie integracyjne z zespołem wokalnym Złoty Wiek i przedstawicielami stowarzyszeń z terenu gminy Gruta.

Szerzej o występach „Dzwonu” z Lwowa napiszemy w sierpniowym „Głosie Gruty”.

(r) Foto: NASZ

Continue Reading