logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

GMINA GRUTA – ŚWIĘTO PLONÓW `2018

DSC 0015Sobota, 25 sierpnia 2018 roku – Dożynki Gminne w Grucie. W tym roku na boisku w Mełnie Cukrowni. Punktualnie o godz. 16 uroczystości rozpoczęto mszą świętą-dziękczynną. Przewodniczył jej ksiądz prałat Henryk Szczodrowski z gruckiej parafii. W eucharystii towarzyszyli mu księża naszych parafii Marek Wysiecki z Okonina i Marek Bogacki ze Słupa.
– W tym szczególnym dniu dziękujemy Bogu za tegoroczne plony. Jednocześnie prosimy Boga o łaski dla wszystkich rolników, ogrodników i sadowników – zwrócił się do gospodarzy i wiernych proboszcz Szczodrowski. – Składamy hołd rolnikom i jednocześnie zastanawiamy się czy ich praca jest należycie doceniana? Czy dzisiejszy człowiek do końca wie, na czym polega praca gospodarzy? Słowa te należy kierować przede wszystkim do tych, którzy mieszkają w miastach, którzy wypowiadając się na tematy rolnicze, często uważają, że gospodarze mają łatwy los. A przecież tak nie jest. (…) Rolnik daje życie. Nie byłoby jednak zbiorów, gdyby nie było ręki Boga. Drodzy rolnicy, niech Pan Bóg błogosławi wam nie tylko w czasie tej mszy świętej-dziękczynnej, ale przez wszystkie dni roku. Dziękujemy. Szczęść wam Boże, drodzy rolnicy.
Kapłan pod koniec mszy poświęcił wieńce dożynkowe. W czasie nabożeństwa grała orkiestra dęta z Zapcenia, która po nabożeństwie dała krótki koncert.
Kolejny punkt święta plonów, to przekazanie przez starostów dożynek – Annę Wydrzyńską z Salna i Jana Karwowskiego z Pokrzywna – bochna chleba Halinie Kowalkowskiej, wójt gminy Gruta.
– Przyrzekam dzielić sprawiedliwie ten bochen chleba. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim mieszkańcom gminy Gruta – odbierając chleb powiedziała prowadząca samorząd. Następnie przemówiła do rolników, zaproszonych gości i publiczności obecnej na uroczystości. – Witam serdecznie w tym pięknym dniu na uroczystościach dożynkowych w gminie Gruta. Szanowni Rolnicy, dziękuję wam za wasz codzienny trud i poświęcenie. Zdając sobie sprawę, że uzyskane plony okupione są waszą ciężką pracą oraz licznymi wyrzeczeniami, pragnę podziękować wam za hart ducha oraz kultywowanie staropolskiej tradycji, bo dzisiejsze święto plonów jest właśnie tradycją, która nas współtworzy, zakorzenia w nas wartości, które wyznawali nasi rodzice i dziadkowie. Dziękuję za piękne, misternie wykonane, okazałe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i zasiew nie zabraknie – powiedziała m.in. wójt. Wspomniała o liście gratulacyjnym, który na jej ręce przesłał minister rolnictwa.
Następnie starostowie, przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski i H. Kowalkowska udali się do stołu, gdzie krojono i łamano chleb, by za chwilę poczęstować nim uczestników dożynek.
W tym momencie zakończyły się oficjalne uroczystości. Prowadząca święto plonów Hanna Szumotalska zaprosiła mieszkańców gminy i gości do wspólnej zabawy. Atrakcji nie brakowało.
Przed publicznością zaprezentowali się ciężarowcy z Horyzontu trenowani przez Zenona Osucha. Wójt doceniła ostatnie świetne wyniki nie tylko sztangistów, ale także dziewcząt uprawiających kolarstwo (o ich wyczynach poinformowaliśmy na stronie internetowej gminy).
Część artystyczną rozpoczął zespół TiM. W tym samym czasie powołano komisję do rozstrzygnięcia Pierwszego Konkursu Kulinarnego „O łychę wójt gminy Gruta”. W tym roku najsmaczniejsze, najoryginalniejsze dania ze szpinakiem w roli głównej przygotowały panie ze stowarzyszenia w Słupie i one otrzymały łychę. Dodajmy, że to nagroda przechodnia, więc każdego roku pięknie wyrzeźbiona i opisana łycha trafiać będzie do kolejnego zwycięzcy.
Po kilku piosenkach scenę opanował znany w kraju kabaret KAŁAMASZ, tworzony przez aktorów popularnego serialu RANCHO.
Po prawie godzinnym występie KAŁAMASZA, na scenie pojawił się zespół PÓŁnaPÓŁ, który – podobnie jak TiM – działa w Gminnym Centrum Kultury.
Tegoroczną gwiazdą wieczoru była grupa CYGAŃSKIE GITARY. Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna, grał i śpiewał grudziądzki duet FM.
Podsumowując: święto plonów w Grucie, dzięki wójt i wielu innym osobom, wypadło naprawdę świetnie. A gdyby nie chimeryczna aura, byłoby po prostu pięknie. Dożynki to miesiące przygotowań i bardzo dużo detali, które w punkcie (dniu) kulminacyjnym musiały być dopięte na ostatni guzik. Tu należy stwierdzić, że duża w tym zasługa Hanny Szumotalskiej, dyrektor GCK.

RAS

[widgetkit id=328]

ZAJĘCIA WAKACYJNE 2018 – PODSUMOWANIE

DSC 001517 sierpnia w Wiktorowie nastąpił finał prawie dwumiesięcznych spotkania instruktorek Gminnego Centrum Kultury z dziećmi z gminy Gruta. Ostanie zajęcia wizytowała, pożegnała dzieci i wręczyła im słodycze dyrektor Hanna Szumotalska. W Wiktorowie, jak każdego roku, tygodniowy spotkaniom przyglądała się, a także dopilnowywała organizacyjnie sołtys Jadwiga Sykut.
WAKACJE W ŚWIETLICACH WIEJSKICH rozpoczęły się 2 lipca w Boguszewie i Gołębiewku. Jak informowaliśmy na bieżąco na stronie internetowej GCK, każdego dnia Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner były w dwóch miejscowościach. W jednej zajęcia rozpoczynały się o godzinie 9 i trwały do południa, natomiast w drugiej – w godzinach 12.30- 15.30. Z dziećmi spotykał się również Stanisław Raginiak, który mówił o swoim wiejskim dzieciństwie, a także o napisanych książkach. Czytał także fragmenty opowiadań i nagradzał książką tę osobę, która najładniej opowiedziała o trwających wakacjach.
Dyrektor już dokonała bilansu tegorocznych spotkań w świetlicach, ogółem wzięło w nich udział 568 dzieci. Liczba mówi sama za siebie i potwierdza, że czynne wypełnienie dziewczynkom i chłopcom wakacyjnego czasu to pomysł znakomity.
Oczywiście zależnie od miejscowości różnie wyglądała frekwencja, na przykład w Salnie każdego dnia instruktorki musiały plastycznie i sportowo zapełnić czas ponad dwudziestce uczestników. Bywało jednak i tak, że zajmowały się kilkorgiem dzieci. Nie zmienia to jednak faktu, że warto było tam pojechać, by uczyć najmłodszych malowania, rysowania, wycinania, itp.
Wielokrotnie na koniec spotkań we wsiach, dzieci mogły spotkać się z dyrektor, która pytała je o wrażenia, także o to, czy oferta GCK jest wystarczająca. Wsłuchiwała się w propozycje uczestników, które obiecała wprowadzić do programu zajęć w przyszłym roku.
Dyrektor dziękuje sołtysom i Radom Sołeckim za pomoc w organizowaniu tegorocznych WAKACJI W ŚWIETLICACH. Podziękowania kieruje także pod adresem Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.
Dziękujemy dzieciom, że z uśmiechem przychodziły na spotkania.
Do zobaczenia w przyszłym roku!

RAS

Kolejny tydzień WAKACJI W ŚWIETLICACH

DSC 0015Już sierpień… Od ponad miesiąca w gminie Gruta trwają WAKACJE W ŚWIETLICACH. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i sołectwa. Instruktorki Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner codziennie prowadzą zajęcia w dwóch wsiach. Dziś podsumowujemy Okonin i Pokrzywno (30.07.-3.08. 2018).
Zacznijmy od tego, że miniony tydzień był bardzo upalny, a to jakby w sposób naturalny zniechęcało dzieci (ich rodziców) do wychodzenia z domu. Stąd w obu miejscowościach tłoku nie było. Prawdopodobnie jezioro było większą atrakcją. I trudno się temu dziwić.
Jednak na zajęcia z ochotą przychodziło kilkoro dziewcząt i kilku chłopców. Oferta przestawiona przez Magdę i Katarzynę była szeroka.
Dzieci wykonywały między innymi szkatułki z patyczków po lodach, kwiaty z płatków kosmetycznych, misie z ręczników. Wyklejały też koty z ziaren kawy, robiły kwiaty z patyczków higienicznych i bransoletki oraz naszyjniki z rurek.
Wszyscy uczestnicy przygotowali też indywidualne prace na ogólny konkurs (rozstrzygniecie po zakończeniu spotkań wakacyjnych), zatytułowany PODWODNY ŚWIAT.
Naturalnie, jeśli tylko upał na to pozwolił, instruktorki prowadziły na dworze zajęcia sportowe i zręcznościowe.
Dziękujemy dzieciom z Okonina i Pokrzywna za udział w zajęciach.
Gwoli ścisłości przypominamy, że w obecnym tygodniu (6-10 sierpnia) WAKACJE odbywają się w świetlicach w Mełnie Cukrowni (w godz. 9-12) i Słupie (12.30-15.30). Chętnych zapraszamy.

(tng)

Fotoreportaż

GMINNE ŚWIĘTO PLONÓW

dozynki

Gminne Święto Plonów rozpoczęło się tradycyjnie, czyli koncelebrowaną mszą świętą dziękczynną, której przewodniczył ksiądz kanonik Henryk Szczodrowski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie. W nabożeństwie uczestniczyli również proboszczowie Marek Wysiecki z Okonina i Kazimierz Wiśniewski z Dąbrówki Królewskiej.
Na początku mszy starostowie dożynek Joanna Wiater z Plemiąt i Bartosz Rolewicz z Okonina przekazali księdzu H. Szczodrowskiemu bochen chleba. Kapłan po rozpoczęciu liturgii podziękował Bogu za tegoroczne plony, a rolnikom za ich wyjątkowo ciężką pracę w tym roku, ponieważ pogoda nie była im przychylna. Początek nabożeństwa to także poświęcenie wieńców dożynkowych z sołectw.
Kazanie wygłosił ksiądz kanonik M. Wysiecki, który z największym szacunkiem odniósł się do pracy rolników, podziękował im za tegoroczny bochen chleba. – Jeśli w naszym domu jest chleb, to jest wszystko. Chleb nas łączy przy stole, chleb nas łączy w miłości, chleb otwiera nam oczy na naszych bliskich potrzebujących pomocy – mówił między innymi kapłan. Wiele zdań poświęcił też bezinteresownej ludzkiej dobroci. – Jeśli dajesz innym to, co w tobie najlepsze, a inni znieważają cię i odrzucają, jest to nieważne, ty nieustannie dawaj innym to, co w tobie najcenniejsze, a będziesz miał skarb w Niebie. Dzisiaj światu potrzeba dobroci, by niepokój zwyciężyć i zło. Trzeba ciepła, co życie ozłoci, trzeba ludziom Boga, więc ludziom nieśmy Go…
W czasie mszy wierni mogli usłyszeć fragment religijnej melodii w wykonaniu orkiestry z Bobrownik.
Po zakończeniu nabożeństwa korowód dożynkowy (wieńce zostały położone na platformie ciągnikowej), z wozem strażackim i orkiestrą na czele, a także przedstawicielami władzy, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami przemaszerował z kościoła na plac koło Urzędu Gminy. Tu, przy śpiewanej przez zespół wokalny Złoty Wiek piosence Plon niesiemy, plon, odbyło się tradycyjne przekazanie bochna chleba wójt Halinie Kowalkowskiej przez starostów dożynek.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Zajęcia wakacyjne `2017 – podsumowanie

2017 wakacje final

Piątek 18 sierpnia to ostatni dzień zajęć wakacyjnych w świetlicach wiejskich, organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Grucie i sołectwa. Spotkania instruktorek Katarzyny Ryzner i Marioli Klasińskiej z dziećmi rozpoczęły się 3 lipca w Boguszewie i Gołębiewku, natomiast ostatnimi miejscowościami były Salno (plus Dąbrówka Królewska) i Słup (plus Jasiewo). Zajęcia zaczynały się od godz. 9, a kończyły o 15.30.
Uczestnicy przede wszystkim spędzali czas zajmując się najróżniejszymi formami plastycznymi, począwszy od rysowania po dekupaż. Nie brakowało też wyklejania witraży plasteliną, oklejania krepą doniczek z kwiatami, różnotematycznych kolorowanek (głównie z motywami wakacyjnymi), wykonywano też zwierzątka z talerzyków papierowych. W każdej świetlicy robiono kartki okolicznościowe oraz wycinano z arkusza kreatywnego rozliczne motywy od kwiatków, grzybków, owoców po gwiazdki i serduszka. Następnie wszystko to przyklejane było do wyciętych kawałeczków z arkusza magnesowego. Tak wykonana praca mogła być przymocowana do metalowej powierzchni, na przykład lodówki.
Zajęcia w świetlicach, bibliotekach i szkołach to oczywiście gry i zabawy. Nie brakowało ich również na dworze.
W wielu miejscowościach dzieci miały dodatkowe atrakcje. Na przykład w Nicwałdzie na zakończenie tygodnia (10-14 lipca) panie ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń z Iwoną Brzóskowską na czele i sołtysem Kazimierzem Suszkiem oraz pracownikami szkoły, przygotowali ognisko z kiełbaskami. Dzieci tego dnia odwiedziła dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która przywiozła słodycze i napoje. Zapytała też uczestników czy podobały się im zajęcia. Dziewczynki i chłopcy jednogłośnie stwierdzili, że było ciekawie i wesoło.
Sołtys Jacek Szczepanek z Orla, wspólnie z rodzicami podziękował dyrektor i instruktorkom za twórcze wakacje i obdarował dzieci łakociami.
Z kolei podczas zajęć w Gminnym Centrum Kultury (17-21 lipca) dziewczynki i chłopców odwiedziły Ewa Schmidt, sołtys Gruty i wiceprzewodnicząca Rady Gminy oraz Danuta Litwinowicz z Rady Sołeckiej. Panie przyniosły dzieciom nie tylko słodycze, ale także wspólnie z instruktorkami zajęły się grillowaniem.
Atrakcyjny był finał w Kitnowie, sołtys i radny Artur Błędowski zafundował uczestnikom seans filmowy w grudziądzkim Heliosie.
Na uwagę zasługuje fakt, że w trakcie zajęć realizowany był program profilaktyczny, a w związku z tym skorzystano z dofinasowania z funduszu przeciwalkoholowego. Dzięki dodatkowym finansom można było zakupić więcej materiałów plastycznych.
Podsumowując, należy jednoznacznie stwierdzić, że tegoroczne zajęcia były bardzo udane. Złożyła się na to dobra organizacja, szeroki wachlarz plastyczno-zabawowych propozycji oraz zaangażowanie osób ze stowarzyszeń, sołectw, filii bibliotecznych, a także niektórych szkół.
Dyrektor GCK wdzięczna jest za każdą pomoc i bardzo za nią dziękuje.
Instruktorki prowadziły zajęcia w 14 sołectwach. Ogółem wzięło w nich udział 672 dzieci.
Uczestnicy za pośrednictwem Głosu Guty dziękują dorosłym za to, że uatrakcyjnili im wakacje.

RAS

Salno i Słup – koniec zajęć wakacyjnych

2017_wakacjePiątek 18 sierpnia 2017 roku – zakończenie zajęć wakacyjnych w świetlicach wiejskich. Ostatnie dwie miejscowości to Salno (w połączeniu z Dąbrówką Królewską) i Słup, tu uczestniczyły również dzieci z Jasiewa (np. Zuzia Kitlińska).
W związku z tym, że piątek zamykał prawie dwumiesięczne spotkania w świetlicach (początek to data 3 lipca), w Salnie obecna była dyrektor Hanna Szumotalska, która obdarowała dzieci słodyczami, potańczyła z nimi i życzyła im jak najpiękniejszych ostatnich tygodni wakacji.
W Słupie finisz to zabawa na powietrzu i lody oraz pizza od stowarzyszenia i sołectwa, które przekazały uczestnikom Katarzyna Kurzyńska i Agnieszka Wesołowska.
W ostatnim dniu, wzorem poprzednich, dzieci zajmowały się głównie plastyką, ale sporo czasu spędziły też na dworze.

2017_wakacjeW Salnie w zajęciach brała udział 10-letnia Martina Felicetti, Włoszka, która z rodzicami przyjechała do babci Jadwigi Witkowskiej. – Bardzo mi się podobały wakacje w świetlicy, mogłam sobie porysować, pomalować i brać udział w różnych zabawach – podsumowała Martinka mieszkająca w regionie Umbria, miejscowość Specio, kilka kilometrów od Asyżu. Jej najlepszą koleżanką jest rówieśniczka Alicja Ballowska z Salna. Dziewczynka również cieszyła się z faktu, że mogła być na zajęciach. – Martinę znam od dwóch lat, jest fajną koleżanką. Bardzo się cieszę, że przyjechała do Polski – usłyszeliśmy od Alicji, która od września będzie uczennicą 4 klasy w Zespole Szkół w Grucie.
Jak więc można zauważyć, zorganizowane przez dyrektor GCK i sołectwa wakacyjne zajęcia naprawdę były lubiane przez dziewczynki i chłopców. A wspomnienia o nich „polecą” nawet do Włoch.
Dodajmy, że z dziećmi we wszystkich miejscowościach spotykały się instruktorki Katarzyna Ryzner i Mariola Klasińska.
Na zdjęciach: dyrektor H. Szumotalska częstuje słodyczami, a poniżej Martinka z Alicją.

RAS

Fotoreportaż

Pożegnaliśmy Wiktorowo i Okonin

2017_wakacjeJuż drugi miesiąc trwają wakacyjne zajęcia w świetlicach wiejskich. Od 7 do 11 sierpnia instruktorki Gminnego Centrum Kultury spotykały się z dziećmi w Wiktorowie i Okoninie. Przez kilka dni prowadziły zajęcia głównie plastyczne, ale nie brakowało też przeróżnych zabaw zarówno w sali, jak i na dworze.
Oprócz stałych lekcji z rysowania, malowania i wycinania, pojawiły się nowe – wykonywanie kartek okolicznościowych o różnej tematyce oraz wycinanie z arkusza kreatywnego rozlicznych motywów, od kwiatków, grzybków, owoców po gwiazdki i serduszka. Następnie wszystko to przyklejane było do wyciętych kawałeczków z arkusza magnesowego. Tak wykonana praca może być przymocowana do metalowej powierzchni, na przykład lodówki.
Zarówno w Wiktorowie jak i Okoninie dzieci zajmowały się też dekupażem, wykonywały również prawdziwe cudeńka ze zwykłej krepy.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Plemięta i Pokrzywno – zajęcia wakacyjne

2017 dorisMiniony tydzień (31 lipca – 4 sierpnia) zajęć wakacyjnych w świetlicach wiejskich upłynął dzieciom i młodzieży pracowicie i wesoło. Dzięki lepszej aurze, dopisywał humor uczestnikom. Gros czasu dziewczynki i chłopcy spędzali na „lekcjach” plastycznych, ale nie brakowało też najróżniejszych zabaw i gier na dworze.
Dopołudniowe zajęcia odbywały się w Plemiętach, gdzie z instruktorkami GCK współpracowała sołtys Agnieszka Abramek. Natomiast w Pokrzywnie, w miarę czasowych możliwości, Katarzyna Ryzner i Mariola Klasińska mogły liczyć na sołtys Edytę Prahl.
W jednej i drugiej świetlicy rysowano, malowano, wycinano i wykonywano między innymi papierowe ramki z przeróżnymi kwiatami.
O ile w Plemiętach tłoku w świetlicy nie było, o tyle w Pokrzywnie w niektóre dni na zajęcia przychodziło nawet kilkanaścioro uczestników.
To w tej drugiej wsi, w ostatnim dniu, ze starszymi dziewczętami i chłopakami spotkał się instruktor Stanisław Raginiak. I zdaniem nastolatków były to ciekawe zajęcia. Na początek wszyscy zostali poddani próbie z ortografii, musieli napisać 20 słów. Najlepiej zasady pisowni znała Alicja Karwowska z Grudziądza, która spędza wakacje u rodziny w Pokrzywnie. Ona i Magdalena Saucha popełniły taką samą, minimalną ilość błędów, by wyłonić zwyciężczynię instruktor musiał przeprowadzić „dogrywkę”.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

2016 kultura na widokuTo już trzecia edycja! 
2 września 2016 roku po raz kolejny oddamy w Wasze ręce Kulturę Na Widoku.
Jako Fundacja prowadząca działania edukacyjne w zakresie legalnych źródeł kultury, często słyszymy: „Oglądałbym filmy z legalnych źródeł, gdyby były dostępne i gdybym wiedział, gdzie ich szukać." Ale ten argument stracił już na aktualności, bo od trzech lat Kultura jest Na Widoku. A w tym roku dodatkowo oferuje jeszcze więcej utworów i lokalizacji, z których można je pobrać i z nich korzystać - gdziekolwiek, kiedykolwiek. 

CO OZNACZA KULTURA NA WIDOKU?

  • multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura. Skierowany jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać
  • portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki
  • zasoby z legalnych źródeł – łącznie ponad 1100 treści multimedialnych (muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata), po które możesz sięgnąć w każdej chwili - w parku na ławce, w domowym fotelu, w kawiarni, samochodzie, na plaży,
  • a także instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. 

W tym roku pojawią się także citylighty na przystankach komunikacji miejskiej. Do dyspozycji użytkowników będą tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. Z instalacji, citylightów, plakatów i strony internetowej można pobrać ponad 1100 utworów - filmów, utworów muzycznych, książek i gier z legalnych źródeł. W tym roku nowością są wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt wpisuje się również w promocję czytelnictwa, podkreślając wagę literatury w naszym życiu kulturalnym.
Sercem projektu jest strona internetowa.

Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl
ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GMINY GRUTA DO KORZYSTANIA Z KULTURY NA WIDOKU.

DOŻYNKI GMINNE W GRUCIE – 21 sierpnia 2016

2016 dozynkiUroczysty dzień rozpoczął się mszą dziękczynną w kościele w Grucie.
– Jesteśmy w świątyni na mszy świętej, aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Modląc się, chylimy czoła przed rolnikami i ich ciężką pracą. Pamiętajmy też o naszych władzach samorządowych, z wójt na czele, aby sprawiedliwie dzieliła tegoroczny bochen – powiedział między innymi na początku ksiądz kanonik Henryk Szczodrowski, celebrujący mszę wspólnie z proboszczem z Okonina Markiem Wysieckim. Chwilę później nastąpiło poświęcenie tegorocznych owoców pracy gospodarzy z gminy Gruta, a także wieńców dożynkowych.
Po zakończonym nabożeństwie orszak dożynkowy przemaszerował przez Grutę i około godziny 15. dotarł na plac koło Urzędu Gminy. Orszakowi przewodziła orkiestra dęta z Zapcenia, która grała motywy religijne już podczas mszy świętej.
Na placu na Halinę Kowalkowską, wójt gminy Gruta i towarzyszące jej osoby czekali starostowie tegorocznego święta plonów Anna Kordalska z Nicwałdu i Marcin Florek z Orla. Gdy zespół wokalny Złoty Wiek śpiewał Plon, niesiemy plon, para przekazała bochen wójt, która odbierając go i dziękując za niego, obiecała dzielić go sprawiedliwie między mieszkańców naszej gminy.
Po chwili prowadząca samorząd powitała zaproszonych gości i licznie zebranych mieszkańców naszej gminy.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Wakacyjne atrakcje

2016 wakacje 06Mimo niepogody kilkoro dzieci przychodzi do Gminnego Centrum Kultury, aby ciekawie spędzić czas. W kolejnym dniu zajęć zajmowały się głównie malowaniem, ale dość nietypowym. Instruktorka Emilia uczyła je techniki pływającej kredy. Polegało to na delikatnym zeskrobaniu suchych pasteli do wody, następnie na pływający pyłek kładzione były kartki i tak powstawały dość oryginalne prace. Kolejna rzecz, która bardzo zafrapowała dziewczynki i chłopców to rysowanie portretów. Maluchy miały też czas na realizowanie swoich pomysłów rysunkowych. Były także papierowe układanki kolorowych papierów na większym arkuszu, powstały w ten sposób bardzo ciekawe mozaiki.
Oprócz zajęć plastycznych uczestnicy Wakacyjnych Zajęć bawili się w najróżniejsze gry. Niestety brzydka pogoda nie pozwala na korzystanie z ogrodu, na huśtanie się i grę w piłkę.

(r) 

Fotoreportaż

Nowa książka Raginiaka

2016 nowa ksiazka raginiaka

Dom za rzeką, taki tytuł ma najnowsza powieść Stanisława Raginiaka, pracownika Gminnego Centrum Kultury w Grucie.
W sobotę 13 sierpnia w Łukcie, rodzinnej wsi autora, odbyła się promocja.
O książce mówił profesor literatury Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fragment powieści czytał Paweł Sztompke, redaktor Polskiego Radia programu pierwszego.
Wśród gości był między innymi Krzysztof Ficek, który przekazał Raginiakowi najlepsze życzenia z okazji opublikowania książki, przeczytał także i wręczył List Gratulacyjny od Pani Haliny Kowalkowskiej, wójt gminy Gruta.
Z kolei Robert Malinowski, wójt gminy Łukta, zabierając głos podkreślił związki autora z ziemią mazurską, przekazał również pozdrowienia dla wójt gminy Gruta oraz jej mieszkańców.
Zainteresowanych informujemy, że podczas niedzielnych gminnych dożynek w Grucie (21 sierpnia), będzie można kupić Dom za rzeką. Powieść zawiera w sobie wartości uniwersalne związane z wiejskim życiem, a także szeroko mówi o losie człowieka przez lata oderwanego od wiejskich korzeni i jego powrocie po latach do miejsca narodzenia.

(r) 

Farby, kreda, piłka i skakanie

2016 wakacje 05Drugi dzień Wakacyjnych Zajęć w Gminnym Centrum Kultury, był pełen wrażeń dla uczestników. Zaczęło się od malowania, później dzieci bawiły się w piłkę w sali, a gdy już aura pozwoliła, wyszły na plac i na betonowej kostce malowały tęczę (niestety w rzeczywistości jej nie było), dinozaury i wielkie drzewo. Podczas zajęć każdego dnia przewidziana jest przerwa na posiłek. Po konsumpcji dziewczynki i chłopcy znowu wracają do zabawy i malowania.
Drugi dzień zajęć w GCK sprawił, że dzieci już bardziej zintegrowane (zasługa instruktorki Emilii Józefowicz), śmielej zabierały się do proponowanych im zadań. I naturalnie więcej się uśmiechały, bo wczoraj, w pierwszym dniu, niektórzy tak tęsknili za mamą, że z trudem powstrzymywały łezki. 

(r) 

Fotoreportaż

Złoty Wiek… ćwiczy

2016 zloty wiek probaPo kilkutygodniowej letniej przerwie zespół wokalny Złoty Wiek spotkał się na próbie w Gminnym Centrum Kultury, za kilka dni (21 bm.) zaśpiewa na Dożynkach Gminnych w Grucie.
Panie i Panowie zaprezentują w niedzielę pięć piosenek, pierwszą – w momencie, gdy na placu pojawi się orszak dożynkowy – będzie oczywiście Plon, niesiemy plon.
Później, podczas krojenia i częstowania nim gości, nasi śpiewacy wykonają: Hej, ode wsi do miasta, Furman, Cyt, Cyt i Od Siewierza. Zakończą występ wiązanką piosenek ludowych.
Czwartkowe spotkanie zespołu zainaugurowało próby Złotego Wieku. Barbara Małgorzewicz, prowadząca grupę śpiewaczą, kolejny raz zwraca się do seniorów młodszych i starszych, którzy chcieliby śpiewać, aby przyszli do GCK w piątek (tego dnia obywają się próby w godz. od 10 do 12). achęcamy wszystkich, którzy lubią śpiewać. Naprawdę warto spróbować swoich wokalnych sił i ciekawie spędzić czas.

(r) 

Wakacyjne Zajęcia

2016 wakacje 04 01Wiktorowo i Pokrzywno to ostatnie dwie miejscowości, do których w dniach 8-12 sierpnia wyjeżdżały instruktorki Gminnego Centrum Kultury w Grucie, by spotkać się z dziećmi i prowadzić z nimi zajęcia. W pierwszej wsi odbywały się one w godzinach dopołudniowych, w drugiej natomiast od godz. 12.30 do 15.30. Ostatni tydzień (16-19 sierpnia) to spotkania w GCK z dziećmi z Gruty (oczywiście zapraszamy także te, które może akurat przebywają w tej miejscowości i nie wiedzą, co zrobić z wakacyjnym czasem).
Zarówno w Wiktorowie jak i Pokrzywnie zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem. Sołtysi Jadwiga Sykut i Łukasz Zielecki zadbali o to, aby uczestnicy wakacyjnych spotkań czuli się jak najlepiej w świetlicach.
Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska proponowały dzieciom całą gamę zajęć plastycznych oraz gier i zabaw na dworze. Tradycyjnie największym zainteresowaniem dziewczynek i chłopców cieszyło się rysowanie, malowanie, wycinanie i wyklejanie najróżniejszych plastycznych form. Były też zgadywanki, konkursy sprawnościowe i najróżniejsze sportowe rywalizacje.
Sołtys Jadwiga Sykut w szczególny sposób podziękowała paniom Emilii i Czesławie (także pani dyrektor Hannie Szumotalskiej), za to, że dzieci z jej wsi mogły przez kilka dni w ciekawy i atrakcyjny sposób spędzić czas w świetlicy.

***

2016 wakacje 04 02We wtorek 16 sierpnia, pierwszego dnia zajęć w GCK, kilkoro maluchów powitała dyrektor H. Szumotalska. Dzieci od razu z ochotą zabrały się za malowanie i wycinanie (a Jakub Wantoch-Rekowski od razu zasiadł przed komputerem, by zająć się grami Slithero i Adam i Ewa). I chociaż pierwsze chwile wśród nowych koleżanek i kolegów zawsze są dla wszystkich trochę deprymujące, to przyznać trzeba, iż dzieci szybko nawiązały kontakt między sobą. Mało tego, zapewniły też organizatorów Zajęć Wakacyjnych, że skoro tu jest tak fajnie, to jutro przyprowadzą ze sobą inne dzieci.

Fotoreportaż

Żegnając Słup i Orle

2016 wakacje 03Kolejny tydzień Wakacyjnych Zajęć w świetlicach dobiega końca. Instruktorki Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska w piątek 5 sierpnia żegnały się z dziećmi w Słupie i Orlu. Od poniedziałku 8 sierpnia na mapie wakacyjnych spotkań – Wiktorowo (w godz. 9-12) i Pokrzywno (12.30-15.30).
Zdaniem instruktorek dzieci z radością uczestniczą w zajęciach, tym bardziej, że aura w tym roku niezbyt jest dla nich łaskawa. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu dyrektor Gminnego Centrum Kultury Hanny Szumotalskiej i sołtysów, dzieci mają alternatywę i mogą dać upust swoim plastyczno-zabawowym pomysłom.
A sugestii i nauki ze strony instruktorek jest cała gama, oczywiście z rozgraniczeniem wiekowym, najmłodsi otrzymują do wykonania łatwiejsze zadania, a starsi trudniejsze. Najwięcej czasu uczestnicy poświęcają plastyce, bo absolutna większość z nich bardzo lubi rysować, malować, wycinać i kleić.
Zajęcia to również czas na wspólną zabawę, przede wszystkim na dworze, gdy pozwala pogoda…
Na zdjęciu dzieci ze Słupa i Orla.

Fotoreportaż

Złoty Wiek na Kaszubach

2015 zloty wiek wycieczkaHanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, 11 sierpnia zorganizowała wyjazd zespołowi wokalnemu ZŁOTY WIEK na Kaszuby, a konkretnie do Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark.
Dzięki przewodnikowi zwiedziliśmy Odwrócony Dom cieszący się niesłabnącą popularnością, zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata – 46,53 m. wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa w 2012 r, a także Dom Sybiraka spod Irkucka, bunkier i Pomnik Gryfa Pomorskiego, Chatę Kaszubską, Muzeum Ciesielnictwa, Dwór Salina oraz Domy – Harcerza, Trapera i Polski (z Adampola przywieziony z Turcji).
Dowiedzieliśmy się też, że na terenie Centrum znajduje się komfortowy hotel, a w nim największy na świecie fortepian.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Wdzydze Kiszewskie, a w nich Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny, założony w 1906 r. Na 22 hektarach prezentowane jest zabytkowe budownictwo Kaszub i Kociewia.
W przerwach zwiedzania posilaliśmy się znakomitymi goframi. Mieliśmy wspaniałą pogodę i takie same humory. Dziękujemy organizatorowi i nieskromnie prosimy o więcej takich wyjazdów.
Dziękujemy za interesującą wycieczkę, którą traktujemy jako nagrodę za nasze śpiewanie nie tylko w Gminnym Centrum Kultury. Cieszymy się , że doceniony został nasz artystyczny wysiłek, który niewątpliwie przyczynia się do promowanie naszej małej ojczyzny – Gruty.

Tekst: Barbara Małgorzewicz

ZARZĄDZENIE

ZARZĄDZENIE NR 1/2015

Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Grucie
z dnia 29 maja 2015 r.
w sprawie: wyznaczenia dodatkowych dni wolnych od pracy w 2015 roku

czytaj więcej

DNI GMINY GRUTA

2015 dozynkiWeekend 22-23 sierpnia to Dni Gminy Gruta. W tym roku na dwudniowe święto złożyły się: w sobotę – rajd rowerowy, promocja książki Stanisława Raginiaka Tęcza nad Grutą i koncert On i Ona (najpiękniejsze piosenki XX wieku w wykonaniu Marka Ravskiego i Natalii Kovalenko, akompaniament Andrzej Płonczyński), niedziela natomiast to Dożynki Gminne, które rozpoczęły się mszą dziękczynną o godz. 14. celebrowaną przez księdza kanonika Henryka Szczodrowskiego i proboszcza Marka Bogackiego ze Słupa.
Z przyczyn oczywistych, ważności wydarzenia, naszą relację z Dni Gminy Gruta rozpoczynamy od dożynek, które – powiedzmy to od razu – w tym roku były wyjątkowo udane i to pod każdym względem, zacząwszy od wielu zacnych gości, którzy zjechali na naszą ziemię, po znakomitą zabawę trwającą do północy, zakończoną słowami wójt Haliny Kowalkowskiej, która podziękowała wszystkim obecnym na Święcie Plonów, przekazała też wyrazy wdzięczności pod adresem sponsorów.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Takie głosy to majątek…

2015 onaionNiemal do końca wypełniona została sala w Mełnie w sobotę 22 sierpnia. Magnesem dla mieszkańców gminy okazali się znakomici śpiewacy Natalia Kovalenko i Marek Ravski, a także historia polskiej pianistyki, akompaniator Andrzej Płonczyński.
Wieczór ON i ONA, czyli Najpiękniejsze piosenki XX wieku odbył się w ramach Dni Gminy Gruta. Szanownych gości i publiczność powitała wójt Halina Kowalkowska, podkreślając, iż wszyscy, którzy tu przybyli, z niecierpliwością czekają na muzyczne chwile.

czytaj więcej, Fotoreportaż

TĘCZA NAD GRUTĄ

2015 raginiak promocja„Jadąc do Gruty, niejednokrotnie myślę o tym, że być może nadejdzie dzień, w którym do ogrodu, gdzie kosiłem trawę, zaproszę tych mieszkańców gminy, którzy choćby uśmiechem wspierali mnie w pracy w pierwszych dniach i tygodniach. Którzy uświadamiali mi, że nie należy się bać nowego miejsca w życiu.
Mój p a ł a c rozrasta się każdego dnia.
Wszedłem do niego w dniu, gdy ktoś ważny dla tej ziemi spoczął na wieki obok murów kościoła w Grucie.
Opuszczę go, gdy na łuku tęczy, w oddali, za ogrodem, ujrzę ostatnie spojrzenie kobiety, która mnie nigdy nie zawiodła”.
To ostatnie zdania z najnowszej książki Stanisława Raginiaka.
I głównie dla ostatniego wersu niewiele mówił na spotkaniu o żonie Elżbiecie. Autor uznał bowiem, że w zdaniu kończącym książkę zawiera się wszystko, co zawdzięcza najbliższej osobie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Zajęcia Wakacyjne w Nicwałdzie i Okoninie

Miniony tydzień (10-14 sierpnia) to dalszy ciąg Zajęć Wakacyjnych w świetlicach wiejskich trwających od 6 lipca 2015 r., organizowanych przez Gminne Centrum Kultury. W wyżej wymienionych dniach instruktorki wyjeżdżały do Nicwałdu i Okonina. Fakty wskazują na jedno, że największym zainteresowaniem wśród uczestników spotkań cieszyły się zajęcia plastyczne. Dzieci niewątpliwie lubią rysować, malować i wyklejać najróżniejsze cudeńka.
Dziś (poniedziałek 17 sierpnia) rozpoczął się ostatni tydzień zajęć, od godz. 9 do 12 instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska zajmują się dziećmi w świetlicy w Mełnie Cukrowni, dokąd przybywają też chętni z Mełna ZZD, a w godz. 12.30-15.30 pracownice GCK udają się do Wiktorowa.
Wkrótce na stronie internetowej GCK dokonamy podsumowania zajęć, pokażemy przekrojowo fotoreportaż ze wszystkich świetlic, zaprezentujemy też niektóre prace.
Dziś kilka zdjęć z Nicwałdu i Okonina wykonanych przez M. Chyła.

(wil)

Fotoreportaż z Okonina:
[widgetkit id=114]
Fotoreportaż z Nicwałdu:
[widgetkit id=115]

Zajęcia wakacyjne na finiszu

2015 wakacje 08 okoninW przyszłym tygodniu (17-21 sierpnia) w świetlicy w Mełnie Cukrowni i Wiktorowie odbędą się już ostatnie zajęcia wakacyjne dla dzieci, zorganizowane w gminie przez Gminne Centrum Kultury. W pierwszym wypadku do świetlicy w Mełnie Cukrowni przybędą też dzieci z Mełna ZZD, tu instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska poprowadzą zajęcia w godz. 9-12, a w Wiktorowie od godz. 12.30 do 15.30.
W przedostatni tydzień pracownice GCK zajmowały się dziećmi w Nicwałdzie i Okoninie (zamieszczamy jedno zdjęcie z tej wsi, na którym widać również radnego i sołtysa Piotra Szynkowskiego, który odwiedził dzieci).

czytaj więcej, Fotoreportaż

ZŁOTY WIEK już niesie plon

2015 chor dozynki proba1

Środa to dzień, w którym zespół wokalny Złoty Wiek ma próby w Gminnym Centrum Kultury. Przedostatnie spotkanie seniorów przed Dożynkami Gminnymi to przede wszystkim praca nad repertuarem związanym ze Świętem Plonów, a przede wszystkim nad pieśnią Plon, niesiemy plon.

Śpiewający oraz akordeonista Andrzej Derkowski w upalne przedpołudnie 12 sierpnia wielokrotnie ćwiczyli repertuar, aby w niedzielę 23. (dzień dożynek) jak najlepiej zaprezentować się publiczności.

ars

2015 chor dozynki proba2

Obrazy kobiety z Annowa

2015 malarka bozenaRedakcyjne spotkanie z malarką Bożeną Kruszyńską miało trochę zawiły początek. Najpierw o przyjeździe siostry malarki z Celestyną Cichocką rozmawiała Emilia Stachurska (siostra artystki, razem z Celestyną chodziły do szkoły), później był telefon pani Emilii do dyrektor Hanny Szumotalskiej, z prośbą, by coś napisać o pracach Bożeny, a na końcu… moje spotkanie z dawną mieszkanką Annowa. Notabene rodzice Bożeny to Irena i Stefan Lisowscy.
Bożena i Stefan Kruszyńscy mieszkają w Hildesheim (Niemcy). Ona, jak wspomniałem, jest z Annowa, on z Mełna Cukrowni. Spodobali się sobie już w wieku młodzieńczym. Oboje byli w Częstochowie i tam nastąpił początek znajomości, później przyjaźni przerodzonej w miłość. Zostali małżeństwem.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Odnawianie to też kultura

2015 plotPoprawa estetyki ogrodzenia okalającego Gminne Centrum Kultury to kolejna gospodarcza inicjatywa dyrektor Hanny Szumotalskiej. Po latach metalowy płot doczekał się renowacji. Sumiennie i starannie pracujący pan Rafał w promieniach sierpniowego słońca oczyścił ponad sześćset sztachet metalowych i kilkadziesiąt słupków. Obecnie rozpoczął prace malarskie. Za kilka dni odnowione ogrodzenie GCK w Grucie bez wątpienia upiększy posesję. 

(wil)

Trwają zajęcia w świetlicach

2015 wakacje 08 annowoW tym tygodniu (3-7 sierpnia) kontynuowane są zajęcia dla dzieci w świetlicach wiejskich, obecnie w Annowie (od godz. 9 do 12) i Gminnym Centrum Kultury (12.30- 15.30). Pogoda sprzyja, więc część czasu uczestnicy spędzają rysując, malując i wykonując najprzeróżniejsze rzeczy, na przykład wiatraczki. Później nastaje czas zabawy i zajęć sportowych na placu.
W czasie zajęć instruktorki Monika Chyła i Anna Faltynowska niejednokrotnie odkrywają talent plastyczny u dzieci. W tym tygodniu na zajęciach w GCK swoimi sporymi umiejętnościami plastycznymi zaimponowała im Marcelina Osmańska z Gruty, uczennica IV klasy.
– To mój pierwszy obrazek z wykorzystaniem sztalugi, by go namalować wykorzystałam odpowiednie farby – mówi Marcelina. – Przede wszystkim lubię malować zwierzęta, koty, psy i króliki. Jednak, jak widać na wykonanej pracy, nie uciekam od słońca, kwiatków, chmurek, motyli, pszczółek i biedronek.
Dziewczyna powiedziała nam, że zdolności raczej na pewno przejęła od mamy – Beaty, która ładnie rysuje, głównie postaci z bajek.
Gwoli ścisłości przypominamy, że od następnego tygodnia (10-14 sierpnia) instruktorki zawitają do Nicwałdu (w godz. 9-12) i Okonina (12.30-15.30).
Zapraszamy dzieci na zajęcia.

RAS

Podziękowanie za dożynki

2014 dni gruty podziekowaniaKameralna uroczystość odbyła się w piątek 29 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury. Dyrektor placówki Hanna Szumotalska w obecności wójt Haliny Kowalkowskiej podziękowała zespołom działającym przy GCK za występy podczas tegorocznego Święta Plonów, były też drobne upominki. Nie zapomniała również o instruktorkach Magdalenie Głowackiej i Monice Chyle.

Słowa wdzięczności do śpiewających i grających skierowała także wójt. – Złoty Wiek, TiM, PÓŁnaPÓŁ i Nowa Generacja, to grupy na które zawsze można liczyć – mówiła prowadząca samorząd.

Dorota Berent dodała, że niewątpliwie dobrym pomysłem było to, aby na dożynkach zaprezentowały się lokalni wykonawcy.

Dziś, kilka dni po gminnym święcie naszych rolników można z satysfakcją stwierdzić, że każdy zespół stanął na wysokości i świetnie się zaprezentował.

wil

FOTOREPORTAŻ:

[widgetkit id=67]

Słodkie rozstanie

2014 wakacje0714 sierpnia, dzień wcześniej, bo następnego w piątek było święto, w Salnie zakończyły się Wakacje w świetlicy. Przez kilka dni grupa dzieci brała udział w różnorakich zajęciach plastycznych oraz ruchowych i sportowych. Było gwarnie, wesoło, z uśmiechem. Instruktorki z GCK dwoiły się i troiły, aby uczestnicy Wakacji nauczyli się fachowego malowania, rysowania i klejenia często bardzo małych elemencików papierowych. Tajemnicą poliszynela jest, że dzieci – w pozytywnym znaczeniu – rywalizowały ze sobą, każde chciało pochwalić się jak najlepszą pracą.

14 sierpnia dyrektor Hanna Szumotalska, podobnie jak w innych wsiach, odwiedziła uczestników Wakacji i dziękując im za udział, obdarowała każde dziecko paczuszką z łakociami.

Kolejny tydzień (18-22 sierpnia), to zajęcia w Gminnym Centrum Kultury w Grucie (godz. 9.00-12.00) i Kitnowie (12.30-15.30).

(r)

Continue Reading

Wakacje w Salnie

2014 wakacje06W Salnie dzieci biorące udział w Wakacjach w świetlicy tworzyły zgraną paczkę, a przez to fajnie się bawiły i z uśmiechem wykonywały różnorodne prace plastyczne. Instruktorka Monika Chyła prowadziła głównie takie zajęcia, bo one (we wszystkich wsiach) cieszą się największym zainteresowaniem.

Obecny w świetlicy instruktor S. Raginiak przeprowadził z uczestnikami pogadankę na temat prac polowych dawniej i dziś. Trzeba przyznać, że dzieci słuchały z uwagą, ba, chwilami nawet dzieliły się refleksjami. Dziś już dla najmłodszych takie nazwy jak sierp, kosa, żniwiarka, snopowiązałka są już zgoła historyczne.

Kolejny dzień Wakacji był ze wszech miar udany. Dzieci z satysfakcją zabierały do domu swoje prace plastyczne, które w wielu przypadkach były naprawdę starannie i ładnie wykonane.

(r)

Continue Reading

Kolejne dwie wsie pożegnały Wakacje...

2014 wakacje05Plemięta i Wiktorowo... w piątek 8 sierpnia dobiegły tu końca zajęcia w ramach Wakacji w świetlicach wiejskich. Z żalem, bo z żalem, ale trzeba było się pożegnać z instruktorkami Magdą i Moniką. Także z dyrektor GCK, która w tym dniu odwiedziła dzieci i „na otarcie łez” wręczyła wszystkim po czekoladzie. Również gest (sołecki) spotkał uczestników ze strony Henryka Wyłupskiego z Plemiąt, który wręczył im przybory szkolny. Natomiast w Wiktorowie panie na zakończenie zajęć poczęstowały dzieci pizzą i chipsami, a dyrektor GCK – podobnie jak w Plemiętach – obdarowała je czekoladą.

I tak oto kolejne dwie wsie pożegnały Wakacje w świetlicy...

W nowym tygodniu od 11 do 14 bm. zapraszamy dzieci do świetlic w Salnie i Dąbrówce królewskiej.

(r)

Continue Reading

Koleżeńskie spotkanie śpiewających

2014 chor sierpienMuzycznie i śpiewnie było w Gminnym Centrum Kultury w czwartek 7 sierpnia. Przez ponad dwie godziny trwało koleżeńskie, integracyjne spotkanie dwóch śpiewających zespołów Józefinek ze Świecia nad Osą i Złotego Wieku oczywiście z Gruty.

Seniorów odwiedziła (i chwilami wspólnie z nimi śpiewała) wójt Halina Kowalkowska, która wcześniej gratulowała paniom i panom muzyczno-wokalnego talentu. Podkreśliła też wagę tego typu działalności kulturalnej oraz konsekwencji w działaniu.

Na początku kierowniczki artystyczne zespołów Elżbieta Wiśniewska i Barbara Małgorzewicz akcentowały ważność współpracy, podkreśliły świetne relacje pomiędzy Józefinkami i Złotym Wiekiem.

W końcowej części wójt H. Kowalkowska podziękowała Barbarze Małgorzewicz za prowadzenie zespołu muzycznego. Uwypuklijmy, że kierownikiem muzycznym grup jest akordeonista Andrzej Derkowski.

W epilogu dyrektor GCK zaprosiła Józefinki na Dni Gminy Gruta i Dożynki Gminne, przede wszystkim jednak na sobotni koncert w Mełnie, na którym posłuchać będzie można znakomitych solistów – Natalię Kovalenko oraz Kirę i Andrzeja Płonczyńskich.

(r)

Continue Reading

Czas Plemiąt i Wiktorowa

2014 wakacje04Drugi tydzień sierpnia to dalszy ciąg Wakacji w świetlicach wiejskich. Od 4 do 8 instruktorki Gminnego Centrum Kultury w Grucie prowadzą zajęcia w świetlicach Plemiąt i Wiktorowa. Pogoda sprzyja, a nawet jest zbyt upalnie. Nie zmienia to jednak faktu, że Magda i Daria skrupulatnie realizują plan opracowany przez dyrektor GCK.

Spotkania w świetlicach i na placach zabaw są dla dzieci sporą frajdą. Akceptują one i biorą udział zarówno w zajęciach plastycznych, ruchowych i sportowych. Prawdą jest, że dziewczynki i chłopcy najlepiej lubią rysować, malować, wyklejać, uganiać się za piłką i grać w gumę. 

Continue Reading

Powitaliśmy przyszłych uczniów

2013_nowe_dzieciWe wtorek 28 sierpnia dzieci uczęszczające na zajęcia integracyjne organizowane przez Zespół Szkół w Grucie, a prowadzone przez wychowawców świetlicy opiekuńczo-wychowawczej i oddziału przedszkolnego gościły w Gminnym Centrum Kultury w Grucie.

Dyrektor GCK Hanna Szumotalska interesująco opowiedziała dzieciom o licznych zajęciach, spotkaniach i występach, jakie mają miejsce w Centrum. Mali mieszkańcy obejrzeli ciekawe prace fotograficzne i sale budynku. Piękna pogoda sprawiła, więc dzieci w atmosferze zabawy i dobrego humoru przyjemnie spędziły czas na placu zabaw.

Nie od dziś wiadomo, że dobra integracja i komunikacja pozytywnie wpływa na stosunki interpersonalne w grupie, a szczególnie tej, która po raz pierwszy w tym roku przestąpi mury szkoły.

Pozdrawiamy i dziękujemy za spotkanie.

Gabriela Wojtaś, wychowawczyni świetlicy opiekuńczo-wychowawczej. Foto: RAS