logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Wieczór kolęd i wierszy

DSC 0008To był piękny wieczór… We wtorek 11 grudnia dyrektor Hanna Szumotalska zaprosiła do Gminnego Centrum Kultury seniorów z Klubu Wiecznie młodzi i oczywiście wszystkich chętnych z naszej gminy, którzy chcieliby pośpiewać kolędy i posłuchać wierszy bożonarodzeniowych. Mimo paskudnej aury, sala w Centrum zapełniła się prawie maksymalnie.
Dyrektor po powitaniu i złożeniu życzeń zaproponowała wspólne śpiewanie kolęd, a w przerwach na scenie z wierszami świątecznymi zaprezentowały się uczennice szóstej klasy SP w Grucie, należące do Kółka Literackiego w GCK. Julia, Dominika, Wiktoria, dwie Zofie i dwie Karolin czytały utwory między innymi: Tadeusza Kubiaka, ojca Franciszka Czarnowskiego i Jadwigi Zgliszewskiej.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Spotkanie TiM i płyta

DSC 0008W piątkowe popołudnie 7 grudnia w GCK zespół TiM prowadzony przez Dorotę Berent wyznaczył sobie przedświąteczne spotkanie.
– Było cudowne. Byli moi podopieczni, rodzice oraz osoby, które nieustannie nam pomagają i wspierają nasze artystyczne działania, nie tylko duchowo – dzieli się refleksją Dorota. – Śpiewaliśmy kolędy przy dźwiękach gitary akustycznej w blasku świec i w bardzo nastrojowej atmosferze. Przypadek zrządził, że akurat o tej porze nie było prądu w Grucie. Podsumowaliśmy mijający rok, omówiliśmy osiągnięcia, rozmawialiśmy o postępach wokalnych dziewcząt z zespołu. Już po tym wszystkim, po wielu wzruszających słowach między innymi rodziców, wręczyłam wszystkim naszą najnowszą płytę świąteczną Z-MOWY TYCH, CO ODESZLI. Dziękuję moim wspaniałym dziewczynom i ich rodzicom, a także naszej wielkiej fance Marii Kaczmarek za mikołajkowe czekoladki.

(r) Foto: K. Szpręglewska

REALIZUJEMY PROJEKT…

DSC 0008Od 7 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury realizowany jest projekt TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikający z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”.
Do 15 czerwca przyszłego roku, dzięki DARCZYŃCY ORLENOWI w trzech grupach w każdą środę, tańczy 60 osób. Zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem. Wszyscy, od dzieci po panie, dają z siebie wszystko! Zumba to nie tylko wszechstronny taniec i ćwiczenia, ale także znakomita zabawa. Dziś prezentujemy fotoreportaż z 5 grudnia.

(tng)

Fotoreportaż

Dzieci i ich świąteczne ozdoby

DSC 0008… Trochę bombkowej historii. Pierwsze takie ozdoby choinkowe powstały w XIX wieku w Niemczech. Jak mówi legenda, biedny rzemieślnik pracujący w hucie szkła nie mógł sobie pozwolić na ozdobienie choinki jabłkami i orzechami. Postanowił więc wydmuchać je ze szkła. Tak powstały piękne bombki, które urzekły wiele osób. Zainteresowanie nimi było tak duże, iż uchroniło to fabrykę przed likwidacją. Dawniej na choince zamiast bombek wisiały jabłka i orzechy, które według wierzeń były pożywieniem dla duchów zmarłych pojawiających się w czasie Święta Godów (obecnie w tym czasie obchodzimy Święta Bożego Narodzenia). Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga czasów pogańskich. Kościół przyjął niektóre ozdoby, ale nadał im nowe znaczenie. Wszelkie okrągłe ozdoby choinkowe w tradycji chrześcijańskiej symbolizują harmonię. Upływający czas jednak i w tym wypadku dokonuje zmian, poszerza możliwości twórcze… Udowodniły to dzieci na zajęciach plastycznych w GCK 3 grudnia. Ich bombki powstały na bazie kulek styropianowych, upiększonych zależnie od fantazji. I też są ładne.

(r)

[widgetkit id=351]

Andrzejki Seniorów – zabawa na 102!

DSC 0008Dawno w Gminnym Centrum Kultury nie było tak świetnej zabawy jak w piątkowy, andrzejkowy wieczór. Mimo że ziąb tego dnia dawał się wszystkim we znaki, to na tradycyjną imprezę stawił się komplet Seniorów z Klubu Wiecznie Młodzi.
Zabawa rozpoczęła się o godz. 17. Dyrektor Hanna Szumotalska z nieukrywaną radością powitała Panie i Panów, podziękowała również za wszystkie „dary” kulinarne, jakie przynieśli seniorzy.
Andrzejki to przede wszystkim wieczór wróżb, o ich różnorodność zadbały instruktorki Magdalena i Katarzyna. Na pierwszy ogień poszedł rozgrzany wosk, lany przez oczko klucza – a jakże! – do miski z wodą, formował się w przedziwne kształty. Już schłodzony, panie brały do rąk, a potem – w strumieniu światła – odczytywały „cudeńka” z cienia rzucanego przez woskową formę. Oj, było wesoło i to jakby z oczywistych powodów, ponieważ zarówno „właściciel” odlanej figury, jaki i jego koleżanki czy koledzy przeważnie „odczytywali” z cienia coś innego.

Fotoreportaż

Tylko jedna jest taka noc…

2017 seniorTylko jedna jest taka noc… - tak zatytułowany był świąteczny koncert w Gminnym Centrum Kultury, który odbył się w czwartek 21 grudnia. W roli głównej wystąpił zespół PÓŁnaPÓŁ, czyli Krzysztof Janikowski i jego zdolne trio: Agata Gajewska, Agata Misiak i Szymon Gajewski. Gościnnie, nie pierwszy zresztą raz, z grupą zagrał Jakub Gromadziński z Grudziądza, któremu w Grucie zawsze towarzyszy mama (przywozi też pianino elektryczne). W przerwie kolęd i pastorałek bożonarodzeniowych kilka wierszy zaprezentowały (i to bardzo ładnie) uczennice SP w Grucie, należące do Kółka Literackiego GCK, a mianowicie Adrianna Brzyska, Martyna Templin i Dorota Wesołowska.
Koncert otworzyła i powitała gości dyrektor Hanna Szumotalska. Powiedziała między innymi: – Serdecznie witam państwa na naszym corocznym, bożonarodzeniowym wieczorze kolęd i pastorałek. To już kilkuletnia tradycja, że tuż przez świętami zespół PÓŁnaPÓŁ i dziewczyny z Kółka Literackiego występują na nasze scenie i duchowo przygotowują nas do świąt. Cieszę się, że z zespołem zagra nasz specjalny gość Jakub Gromadziński.
Występ wysłuchało ponad trzydzieści osób, niemało. A co do śpiewania PÓŁnaPÓŁ, to sprawa jest oczywista: K. Janikowski, Agaty i Szymon zawsze są świetnie przygotowani, a ich utworów słucha się z przyjemnością. Kolejny plus koncertu to akompaniament Jakuba.
Trwający ponad godzinę wieczór muzyczno-poetycki niewątpliwie sprawił, że panie i panowie opuszczali salę w świątecznym nastroju.
Życzenia wszystkim ze sceny przekazał K. Janikowski, dołączyła się do nich H. Szumotalska.

Tekst/foto: RAS

fotoreportaż

Obejrzały piękny film…

2017 seniorW niedzielne przedpołudnie 17 grudnia, 36 dzieci naszej gminy pojechało do Grudziądza na bardzo ciekawy i piękny film Pierwsza gwiazdka. Wycieczkę zorganizowała Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Był to gwiazdkowy prezent dla tych dzieci, które uczestniczą w różnych zajęciach w tej placówce.
Z zapartym tchem dziewczynki i chłopcy oglądali historyjkę małego, odważnego osiołka o imieniu Bo, który tęsknił za życiem z dala od codziennej pracy w wiejskim młynie. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i ucieka na wolność, by spełnić swe marzenia. Po drodze spotyka uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody, oraz gołębia o wielkich aspiracjach. Wspólnie z zabawnymi wielbłądami oraz kilkoma nieco ekscentrycznymi zwierzętami podążają za gwiazdą...
Reakcja małych widzów po seansie była pełna emocji, ponieważ przygody osiołka (i nie tylko jego) nie tylko bawiły, ale też i wzruszały.
Dzieci uśmiechem i słowami podziękowały dyrektor za wspaniałą wycieczkę i piękny film.

(r)

Muzycznie i wigilijnie

2017 seniorTo co widzicie Państwo na głównym zdjęciu, to są najnowsze płyty zespołów TiM i Doris Band. Kilka dni wcześniej pisaliśmy o tym, że ukażą się 10 grudnia. I tak się stało.
W niedzielne południe do Gminnego Centrum Kultury przybyli wszyscy wykonawcy z Dorotą Berent na czele, która prowadzi obie grupy. Obecni byli też niektórzy rodzice śpiewających. Na stoliku położone zostały krążki TiM ZIMA 2017 i Doris Band KOLĘDY I PASTORAŁKI (część była już przygotowana jako prezenty dla każdego wykonawcy).
Niedzielne spotkanie związane było głównie z nowymi piosenkami zespołów, ale – w związku z tym, że święta za pasem – panie i panowie postanowili przy tej okazji spotkać się przy stole wigilijnym, były życzenia i prezenty.

(r) Foto: K. Szpręglewska

 

fotoreportaż

Seniorzy w kinie

2017 seniorzy kinoHanna Szumotalska, przewodnicząca Klubu Seniora Wiecznie młodzi zorganizowała wyjazd do kina Helios w Grudziądzu na film Listy do M 3. 
Seans był w godzinach wieczornych. Na sali zasiadło 41 osób z gminy Gruta.
Jak usłyszeliśmy od przewodniczącej, powrót do domu był pełen humoru, a wszystko dlatego, że film bardzo się podobał.

(r)

Sylwestrowe spotkanie przyjaciół

2016 zw bal sylwestrowyZnakomicie bawili się seniorzy w sylwestrowe przedpołudnie w Gminnym Centrum Kultury. Inicjatorem ostatniej potańcówki w 2016 roku byli zespół wokalny Złoty Wiek i dyrektor placówki Hanna Szumotalska.
W Centrum, oprócz naszych śpiewających, gościliśmy panie z chóru Harmonia z Radzynia Chełmińskiego, a także kilku przyjaciół Złotego Wieku. Przy przebojach z myszką (ale nie tylko) panie i panowie zaprezentowali różne rodzaje tańca, od walczyka po pląsy rockandrollowe. Było naprawdę sympatycznie, wesoło i… sylwestrowo.
Paniom i panom należy nie tylko pogratulować znakomitej atmosfery przyjacielskiego spotkania, ale także kondycji tanecznej i śpiewaczej, bo zdolni seniorzy nieraz wypełnili salę GCK pięknymi piosenkami.
– Dzięki pani dyrektor czujemy się tu tak, jakbyśmy byli na wyjątkowej sylwestrowej zabawie – podsumowała Grażyna Malewska, przewodnicząca chóru z Radzynia Chełmińskiego.

 (tng)

Fotoreportaż

Taneczny Mikołaj

2016 taniecW poniedziałek 19 grudnia w Gminnym Centrum Kultury popołudniowe przedświąteczne zajęcia plastyczne dla dzieci niespodziewanie zmieniły się w… taneczną zabawę. Z pełną aprobatą najmłodszych, przez ponad godzinę wolontariuszka Natalia Szumotalska, przy różnorodnej skocznej muzyce, nie tylko uczyła dzieci najróżniejszych pląsów, ale także wymyślała najrozmaitsze ruchowe niespodzianki.
Taneczny Mikołaj bardzo przypadł do gustu dziewczynkom i chłopcu. Wolontariuszka nie kryła zaskoczenia, ale także słów uznania dla ich kondycji i umiejętności tanecznych.
Zdaniem Natalii zajęcia taneczne to jest coś, co dzieci zaakceptowały od razu i z największą ochotą (widać to po ich uśmiechniętych twarzach na zdjęciach).
W środę 21 grudnia ciąg dalszy tańców z Mikołajem. Wolontariuszka rozrusza następną grupę dzieci.

 (r)

Fotoreportaż

Koncert Świąteczny

2016 koncert swiateczny fotoNiech żałują ci, którzy wiedzieli, ale nie przyszli…
Niedziela 18 grudnia godzina 17.30., w Gminnym Centrum Kultury zaczyna brakować krzeseł, a jest ich ponad pięćdziesiąt. O tej godzinie rozpoczynał się Koncert Świąteczny Tylko jedna jest taka noc w wykonaniu zespołu PÓŁnaPÓŁ Krzysztofa Janikowskiego. Obok niego, przy mikrofonach, zobaczyliśmy Agatę i Szymona Gajewskich oraz Agatę Misiak. Zanim jednak zabrzmiała pierwsza kolęda, dyrektor Hanna Szumotalska powitała zespół i gości. Można było zauważyć, że jest wzruszona, i nic dziwnego, bo w GCK dawno nie było tak wiele osób.
– Jest mi niezmiernie miło powitać państwa na dzisiejszym muzycznym wieczorze. Jestem przekonana, że kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu PÓŁnaPÓŁ na pewno się państwu spodobają – mówiła dyrektor. – A korzystając z okazji dodam, że akurat dziś, dzięki 21. Środowiskowej Drużynie Harcerskiej Źrenice z Mełna, do Gminnego Centrum Kultury dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju. Każdy z państwa może zapalić swoją świeczkę od naszej i zabrać światełko do domu.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Opłatek i kolędy

2016 zloty wiek wigiliaW Gminnym Centrum Kultury w Grucie w piątek 16 grudnia na Wigilii spotkali się śpiewający w zespołach Złoty Wiek z Gruty i Harmonii z Radzynia Chełmińskiego. Przyjacielski opłatek, połączony ze śpiewaniem kolęd, rozpoczęła dyrektor Hanna Szumotalska, która złożyła seniorom świąteczne i noworoczne życzenia. A zwracając się już tylko do pań i panów ze Złotego Wieku podkreśliła: – Dziś tym bardziej chcę wam podziękować za to, że już tyle lat śpiewacie, że jesteście dumą nie tylko GCK, ale także naszej gminy. Doceniam wasz wysiłek i raz jeszcze życzę jak najwięcej satysfakcji w życiu osobistym i artystycznym.
Dyrektor podziękowała też kilku paniom z Harmonii za to, że znalazły czas i przyjechały do Gruty. Wśród nich była przewodnicząca chóru Grażyna Malewska, która w imieniu koleżanek i kolegów złożyła wszystkim życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.
Po opłatku zaśpiewano wspólnie kilka kolęd, a następnie seniorzy konsumowali potrawy wigilijne, które sami przygotowali.

 (r)

Fotoreportaż

Wszystko dla urody

We wtorek 13 grudnia w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbył się pokaz kosmetyków firmy Avon. Pokaz prowadziła Beta Partyka, starszy menedżer zespołu Avon Cosmetics Polska.
Panie mogły przetestować nowości z obecnej oferty katalogowej. Pani Beata wykonała pokazowy makijaż wieczorowy jednej z uczestniczek pokazu.
Przedstawiona została również aktualna oferta kosmetyków z promocją świąteczną. Zaprezentowane też zostały kosmetyki, które firma oferuje oraz pomniejsze, które każda kobieta powinna mieć w swej kosmetyczce.
Konsultantka podarowała paniom upominki od firmy.

 (r)

II Powiatowy Festiwal Piosenki Kolejowej i Turystycznej

2016 zw jablonowo9 grudnia w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki Kolejowej i Turystycznej.
Na scenie zaprezentowało się sześć zespołów, w tym Złoty Wiek z Gruty. Każdy zespół był zobowiązany zaprezentować jedną piosenkę związaną z koleją i drugą o tematyce turystycznej.
Złoty Wiek wypadł bardzo dobrze. Nasi wykonawcy, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Grucie, zaśpiewali Wesoły pociąg i Przyjedź na winobranie.
Po występach wykonawcom podziękowania i gratulacje złożyli między innymi Justyna Prajs, dyrektor miejscowego Centrum Kultury i Sportu oraz Emilia Siemianis, kierownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.
Po festiwalu z seniorami spotkał się Przemysław Górski, burmistrz miasta i gminy.

 (r) Foto: COOLTURAK

Śnieżynki, św. Mikołaj i renifer oraz mikołajki

2016 mikolaj1

Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej… Stąd też i zajęcie plastyczne dzieci skupiają się na ozdobach choinkowych. W ostatnim tygodniu grupka najmłodszych plastyków wycinała z papieru i sklejała śnieżynki. Te oryginalne i dość duże choinkowe – ale nie tylko, bo można je powiesić w wielu miejscach w mieszkaniu – dekoracje wymagały naprawdę sporo pracy i wprawy. Wyszło pięknie. Na pomysł wykonywania śnieżynek wpadła oczywiście prowadząca zajęcia Katarzyna Ryzner.

2016 mikolaj2

W Gminnym Centrum Kultury powoli rozprzestrzenia się nastrój nadchodzących świąt. By główna sala rzeczywiście nabrała bożonarodzeniowego wystroju, instruktorka Katarzyna Ryzner namalowała sporego formatu św. Mikołaja i renifera.
Celowo poprosiliśmy dyrektor Hannę Szumotalską, aby stanęła przy gwiazdorze, bo dopiero wtedy widać jak jest on duży.
W sali od kilku dni jest też choinka z nietypowymi, ale za to wyjątkowo pięknymi bombkami i niekonwencjonalną gwiazdą.

2016 mikolaj3

6 grudnia to data przeznaczona dla świętego Mikołaja. Dzień wcześniej, podczas cyklicznych zajęć dzieci, dyrektor sprawiła im niespodziankę, każde otrzymało czekoladowego mikołajka. Tego dnia dyrektor, wspólnie z instruktorką Katarzyną, pomagała małym plastykom w wycinaniu i malowaniu mikołajków. Były też rozmowy o tej przedświątecznej tradycji, a na koniec… wspólne zdjęcie przed choinką.

 Tekst: RAS

Gminny Konkurs Plastyczny "Zapobiegajmy pożarom"

2015 konkurs plastycznyJury pod przewodnictwem dyrektor Hanny Szumotalskiej (członkowie Elżbieta Fabińska i Stanisław Raginiak) rozstrzygnęło Gminny Konkurs Plastyczny Zapobiegajmy Pożarom, na który wpłynęło 27 prac. Uczestnicy podzieleni zostali na cztery grupy wiekowe. Komisja w I grupie wiekowej (przedszkolacy) wyróżniła prace:
Wiktorii Chyła, Grzegorza Śniadeckiego, Julii Szerszeń oraz wspólną Martyny Sukiennik i Oskara Zieleckiego
– w grupie II (klasy I-III): Filipa Fedrau (SP Plemięta), Tomasza Gramana (SP Plemięta), Konrada Kamińskiego (SP Gruta), Adama Niedzina (SP Gruta) i Mai Udzińskiej (SP Plemięta)
– w grupie III (klasy IV-VI): Zofii Osuch, Julity i Marcina Waszewskich (wszyscy ze SP w Grucie)
– natomiast w grupie gimnazjalnej wyróżniono pracę Klaudii Antczak.
Jury w werdykcie podkreśliło bardzo dobry poziom wielu innych prac. Jednak do Konkursu Powiatowego zgłoszono wyżej wymienione. I bezwzględnie komisja dokonała właściwej oceny, ponieważ jak się wkrótce okazało w powiatowym finale przedszkolacy i uczniowie z gminy Gruta zdobyli najwięcej laurów (piszemy o tym na stronie Gmina Gruta).
Gratulujemy wyróżnionym w Gminnym Konkursie Plastycznym.
Dyplomy i nagrody rzeczowe wszystkim wręczyła dyrektor Gminnego Centrum Kultury, która to instytucja zorganizowała Konkurs.
Na zdjęciu mali plastycy z Plemiąt chwilę po otrzymaniu wyróżnień podczas jasełek bożonarodzeniowych.

Tekst/foto: RAS

Wigilia animatorów kultury

2015 wigilia instrSzczególne spotkanie pracowników, instruktorów i osób występujących w naszych zespołach muzycznych, każdego roku oscyluje wokół jednej ważnej refleksji, że są potrzebni w gminie. Bez śpiewających i muzyków trudno wyobrazić sobie naszą małą ojczyznę, a przecież Gminne Centrum Kultury to także działalność plastyczna, nauka angielskiego i szereg okolicznościowych całorocznych spotkań o różnym charakterze. Każde jest ważne, bo w większym lub mniejszym stopniu związane jest z rozwojem gminy Gruta.
Wigilia w GCK to oprócz najważniejszego wątku – pięknej polskiej i religijnej tradycji, szczególny moment, aby jeszcze bardziej uwierzyć w sens tego, co jest tu tworzone i dawane społeczeństwu. Kultura w jej głębszym zakresie i wykonaniu jest potrzebna każdemu wrażliwemu, chcącemu się rozwijać człowiekowi.
Dlatego ważne podczas wieczoru były słowa Hanny Szumotalskiej, która po złożeniu życzeń i podziękowaniu za pracę i współpracę powiedziała, że „powinniśmy tworzyć monolit, albowiem tylko razem uda się nam w jak najlepszy sposób zrealizować wszelkie kulturalne zamierzenia”.
Chwilę później podzielono się opłatkiem, po życzeniach zaczęła się wieczerza przygotowana przez pracowników GCK. Następnie wokalista i gitarzysta Krzysztof Janikowski, wspólnie z koleżankami i kolegami z zespołów PÓŁnaPÓŁ i TiM, a także gośćmi śpiewali kolędy.
Nie zabrakło gwiazdora, który każdemu wręczył drobny upominek. …
I chociaż tego wieczoru za oknem hulał wiatr i padał deszcz, to ponury ostatni dzień jesieni 2015 roku nawet na chwilę nie zakłócił świątecznego, wigilijnego nastroju.

S. Raginiak

Fotoreportaż

Wigilijny czas

2015 zw wigiliaZa kilka dni Wigilia i święta Bożego Narodzenia.
W naszej gminie rozpoczęły się tradycyjne Spotkania Opłatkowe. W środę 16 grudnia w Gminnym Centrum Kultury przy odświętnie udekorowanym stole zasiedli nasi śpiewacy (i akordeonista) z zespołu Złoty Wiek. Powitała ich dyrektor Hanna Szumotalska i z upoważnienia wójt Haliny Kowalkowskiej, a także swoim złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Korzystając z okazji podkreśliła dobrą współpracę z zespołem, zapewniła, że ze swej strony zawsze stara się we wszystkim pomagać śpiewającym, że cieszy się z ich każdego występu i sukcesu.
Spotkanie rozpoczęto kolędą Wśród nocnej ciszy. Kiedy już przełamano się opłatkiem, złożono sobie życzenia, skonsumowano potrawy wigilijne i zaśpiewano kilka kolęd, do GCK przybyła… wójt, która mimo natłoku spraw służbowych znalazła jednak chwilę dla seniorów. Barbara Małgorzewicz prowadząca Złoty Wiek, jej koleżanki i koledzy z satysfakcją przyjęli bezpośrednie życzenia od prowadzącej samorząd.
Wigilijny Czas w GCK zakończył się rozmowami o świętach oraz śpiewaniem kolęd.

(tng)

Fotoreportaż

Kolejna prezentacja w GCK

2015 avon2W poniedziałek 14 grudnia po południu w Gminnym Centrum Kultury odbyła się kolejna (po firmie Avon, 23 listopada) prezentacja środków czyszczących i kosmetyków, tym razem spod szyldu FM Group.
Konsultantki Anna Kruszyńska i Katarzyna Szlas przez ponad godzinę zapoznawały panie głównie z czyszczącymi środkami chemicznymi i ich zastosowaniem (uczyły na przykład jak usunąć trudne zabrudzenia: kamień, rdzę, osady z mydła), a także jak wyczyścić przypalony piekarnik bez używania noża do skrobania lub pozbyć się plam i zabrudzeń ze ściany bez odmalowywania.
Specjalistki poświęciły też chwilę kosmetykom FM Group.
Edukacyjno-higieniczny kurs wiele nauczył zainteresowane panie, które aktywnie w nim uczestniczyły.
W trakcie pokazu odbył się konkurs z nagrodami.
Konsultantki były szczodre tego dnia i – w formie reklamy – obdarowały panie firmowymi upominkami.

(r)

Fotoreportaż

... z najlepszymi życzeniami na Święta


KOLĘDA GRUCKA
(muz. Doris. tekst. Stanisław Raginiak)
Wykonanie: Doric, TiM


CHRISTMAS TIME
"DORIS BAND"


CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA
Aleksandra Kanios


TAK JAK ŚNIEG
"DORIS BAND"

Malowały, malowały…

2015 zajecia plastyczne srodaKażda środa w Gminnym Centrum Kultury to zajęcia plastyczne dla dzieci (godz. 16.40-17.40). Cieszą się one coraz większą popularnością. Prowadząca lekcje plastyki Anna Faltynowska uważa, że wśród najmłodszych są talenty pierwszej wody.
Atrakcyjne były zajęcia w ostatnią środę (9. 12.), zapewne dlatego, że dzieci malowały ozdoby świąteczne, między innymi bałwanki i renifery. Każde z nich mogło puścić wodze fantazji i oryginalnie ubarwić wybraną rzecz. Przy okazji dodajmy, że styropianowe świąteczne cudeńka dyrektor GCK pozyskała od sponsora – firmy Ekobud z Zakrzewa, której raz jeszcze serdecznie dziękuje. Bałwanki i renifery dzień wcześniej malowane były przez panie zatrudnione w GCK i zawieszone zostały w oknach budynku (patrz zdjęcia).
A wracając do środowych zajęć wypada powiedzieć jeszcze o jednym, że pomalowane rzeczy powędrowały do domów dzieci.

(r)

Fotoreportaż

Harcerskie choinki

2015 harcerze warsztatyHarcerze 21.ŚDH Źrenice też myślą o świętach. Drużynowa Natalia Szumotalska wpadła na pomysł, aby zorganizować podopiecznym lekcję plastyki w Gminnym Centrum Kultury. We wtorek w godzinach popołudniowych harcerze, pod fachowym okiem instruktorki Anny Faltynowskiej, wykonali kilka miniaturowych choinek. Skauci szybko się przekonali, że „wyczarowanie” świątecznego drzewka z papieru wcale nie jest łatwe. Najpierw z cienkiego kartonu trzeba było wykonać stożek, a później precyzyjnie opleść go zrolowanym wcześniej papierem gazetowym. Okazało się jednak, że harcerze bardzo szybko wszystko pojęli i wykonali naprawdę ładne choinki.

(r)

Spotkanie kombatantów

2015 kombatanciW środę 9 grudnia w Gminnym Centrum Kultury na zebraniu sprawozdawczym za 2015 rok spotkali się członkowie Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, do Gruty przybył Eugeniusz Kluz z zarządu toruńskiego. Prezes Bernadeta Neumann dokonała podsumowania z działalności gospodarczej i finansowej, poinformowała również, że z powodów osobistych nosi się z zamiarem ustąpienia z piastowanej funkcji. Po dyskusji uzgodniono, że jej prezesura dobiegnie końca w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
Kombatantów przyjęła dyrektor Hanna Szumotalska, która na prośbę E. Kluza uczestniczyła w obradach.

(wil)

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

2015 dziedzictwo dyplomBliskość świąt Bożego Narodzenia oraz nadzieja na dalszą współpracę, wspólnie przeżywaną przygodę odkrywania ciekawych zabytków i miejsc naszego regionu stanowią doskonałą okazję na spotkanie i podsumowanie minionej edycji, a także zaplanowanie działań na rok przyszły.
Zacytowaliśmy tekst z zaproszenia jakie na początku grudnia wpłynęło na ręce Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Zaproszenie, w imieniu zespołu koordynującego Europejskie Dni Dziedzictwa, wystosowała Ewa Krupa.
Z przyczyn obiektywnych dyrektor nie mogła być w Bydgoszczy, stąd podziękowanie podpisane przez Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, odebrał Edward Kaliński, pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Docenieni za pomysły i pracę w EDD oprócz podziękowań otrzymali również publikację książkową zwierającą Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu.
Spotkanie odbyło się 7 grudnia w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

(r)

Twórcze godziny w GCK

2015 warsztatyPomysł wyszedł od Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Prowadząca placówkę uznała, że przez kilka lat instruktorki wykonały na tyle dużo najróżniejszych prac plastycznych, że warto je pokazać, a przy okazji zorganizować dla mieszkańców gminy Warsztaty Plastyczne.
Zajęcia polegać miały na manualnej edukacji, w efekcie której chętne panie nauczyłyby się wykonywać chociażby niewielkie choinki (święta za pasem), zdobić butelki za pomocą sznurka, czy z odpowiednio przygotowanych ruloników papierowych stworzyć oryginalny koszyczek. (Mężczyźni jakoś się nie garną, chociaż w poniedziałek dwóch, w tym przewodniczący Rady Gminy Piotr Szynkowski, bacznie przyglądało się poczynaniom kobiet.)
Warsztaty zaplanowano na pierwszy dzień grudnia w godzinach popołudniowych, tak, by współgrały z zajęciami języka angielskiego dla dzieci. I to był przedni pomysł, bo w tym samym czasie mamusie mogły wykonać dla siebie na przykład choinkę, radą i pomocą służyły instruktorki i szefowa GCK.
Podczas spotkania chętni mogli nabyć prace wykonane w GCK (za dowolną kwotę- darowiznę). Pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup materiałów na zajęcia plastyczne w tej placówce.

Fotoreportaż

... z najlepszymi życzeniami na Święta


KOLĘDA GRUCKA
(muz. Doris. tekst. Stanisław Raginiak)
Wykonanie: Doric, TiM


KOLĘDY I PASTORAŁKI
Jarmark Św. Mikołaja - Grudziądz '2012
Wykonanie: PÓŁnaPÓŁ

Nasza Wigilia

2014 wigiliaTen wieczór był wyjątkowy.
Przy stole w Gminnym Centrum Kultury spotkali się pracownicy tej instytucji, instruktorzy prowadzący zespoły wokalne, kilku zaproszonych gości i wójt Halina Kowalkowska.
Wigilijne spotkanie zaczęła dyrektor Hanna Szumotalska, złożyła wszystkim życzenia, wyraziła ogromną radość, że na szczególnej Wieczerzy spotkali się niemal wszyscy pracujący i działający na rzecz GCK.
Po przełamaniu się opłatkiem życzono sobie przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu ciekawych pomysłów artystycznych, aby wspólnie przyczyniać się do jak najlepszego działania GCK, promocji gminy.
Skoro Wigilia połączyła wiele śpiewających osób, to naturalną rzeczą było to, że rozbrzmiewające w sali kolędy wykonane były wyjątkowo pięknie. Rola wokalnego pierwszego głosu przypadła Krzysztofowi Janikowskiemu, również gitarzyście. Cicha noc, Przybieżeli do Betlejem, Wśród nocnej ciszy, to tylko niektóre kolędy, które tego wieczora rozbrzmiewały w GCK.
Obecny na spotkaniu kilkuletni Mateusz zaprezentował wiersz w języku francuskim.
Dyrektor obdarowała wszystkich słodkim mikołajem.
… I tak oto kolejna Wigilia w Gminnym Centrum Kultury przeszła do historii.

RAS

[widgetkit id=77]

Zebranie kombatantów i Wigilia

2014 wigilia kombatanciTo już tradycja, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem w Gminnym Centrum Kultury spotykają się członkowie gruckiego Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Prezesem jest Bernadeta Neumann. 
Na piątkowym zebraniu omówiono działalność Koła w mijającym roku. Prezes przedstawiła sprawozdanie z działalności, omówiła też sytuację finansową. B. Neumann podziękowała wójt Halinie Kowalkowskiej za bardzo dobrą współpracę, uczyniła to także pod adresem Ewy Schmidt, sołtys wsi i radnej.
Naszych seniorów odwiedził Eugeniusz Kluz z toruńskiego zarządu.
Kombatanci z nieukrywaną radością oglądali nową witrynę, w której znajduje się
Po części oficjalnej nastał czas Wigilii.
Zanim jednak przełamano się opłatkiem, ksiądz proboszcz Henryk Szczodrowski w kilku zdaniach z największym szacunkiem odniósł się do działalności kombatantów.
Serdeczne, pełne ciepła słowa związane z działalnością Koła osobiście przekazała wójt Halina Kowalkowska i, podobnie jak proboszcz, złożyła paniom i panom najlepsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.
Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez Hannę Szumotalską upominków świątecznych wykonanych przez Magdalenę Salę i Monikę Chyła.
Przy odświętnie udekorowanym i zastawionym wigilijnymi potrawami stole śpiewano kolędy, później słuchano pastorałek z płyt.

(r)

[widgetkit id=75]

CISZA PO BURZY. Cisza przed burzą…

2014 tim cdTo, że Dorota Berent ma ładny głos i świetnie śpiewa, wiadomo nie od dziś. Artystyczny upór (w pozytywnym znaczeniu tego słowa), konsekwencja nie tylko nad własnym wokalnym rozwojem, ale także członków zespołu TiM, któremu lideruje, sprawiają, że należą się jej słowa uznania.
Po tygodniach ciężkiej pracy ukazuje się właśnie nowa płyta tych wykonawców, tytuł Cisza po burzy jest dość zaskakujący i jednocześnie intrygujący.
Dorota Berent, Aleksandra Kanios, Patrycja Urbaniak, Nikodem Berent, Cezary Szytniewski i Karol Aleksandrowicz proponują słuchaczom 18 utworów. Autorzy Ciszy po burzy rzucili się na głębokie wody, bo wybrane piosenki, zarówno autorskie, jak i z repertuaru innych, znanych wykonawców, to pozycje, wykonania których może się podjąć ktoś, kto dysponuje sporym potencjałem wokalnym.

Continue Reading

Wigilia śpiewających seniorów

2014 wigilia zloty wiekBoże Narodzenie tuż-tuż…
Dokładnie tydzień przed Wigilią na swojej uroczystości w Gminnym Centrum Kultury spotkali się seniorzy zespołu muzycznego Złoty Wiek. Dyrektor Hanna Szumotalska złożyła gościom najlepsze życzenia, również od wójt Haliny Kowalkowskiej. Przy ładnie udekorowanym stole przez pracownice GCK podzielono się opłatkiem, przekazano sobie nawzajem serdeczne życzenia. Później nasi niestrudzeni seniorzy śpiewali kolędy. Na akordeonie przygrywał Andrzej Derkowski. Słuchano też pastorałek z płyt.

(r)

[widgetkit id=74]

Kolędy i pastorałki

CD swieta1

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zespół PÓŁnaPÓŁ przygotował muzyczną niespodziankę. Nagrana płyta zawiera dziesięć kolęd oraz osiem piosenek o tematyce świątecznej. Warto podkreślić, że krążek nagrywany został w Gminnym Centrum Kultury w Grucie, przy którym zespół działa.

Podziękowania należą się Jurkowi Strużynie i jego firmie JEST Estrada za użyczenie sprzętu podczas nagrywania i zasponsorowanie wydanej płyty. 

1. Dzisiaj w Betlejem(wyk. A. Gajewska)
2. Gdy się Chrystus rodzi(wyk. W. Lewandowska)
3. Przybieżeli do Betlejem(wyk. S. Szytniewska)
4. Gdy śliczna panna (wyk. K. Kurkus)
5. Jezus Malusieńki(wyk. A. Gajewska)
6. Lulalże Jezuniu(wyk. W. Lewandowska)
7. Nie było miejsca(wyk. A. Gajewska)
8. W żłobie leży(wyk. K. Janikowski)
9. Pójdźmy wszyscy do stajenki (wyk. K. Kurkus)
10. Cicha noc(wyk. S. Szytniewska)

11. Ballada dla Okruszka (muz. S. Krajewski - sł. A. Osiecka /wyk. K. Janikowski)
12. Najlepsze dziś wypełni się (wyk. A. Gajewska, K. Janikowski)
13. Na całej połaci śnieg (muz. J. Wasowski - sł. J. Przybora /wyk. PÓŁnaPÓŁ)
14. Wigilia dla wędrowca (muz. J. Piątkowski - sł. E. Buczyńska /wyk. S. Szytniewska)
15. Święta, święta (muz. J. Piątkowski - sł. E. Buczyńska /wyk. K. Kurkus)
16. Ding dong (muz. i sł. KAYAH /wyk. S. Szytniewska)
17. Kto wie (muz. M. Zieliński - sł. B. Intrator /wyk. PÓŁnaPÓŁ)
18. Dzień jeden w roku (muz. S. Krajewski - sł. K. Dzikowski /wyk. PÓŁnaPÓŁ)

Opłatek w GCK

2013_wigilia_instruktorowSzczególny wieczór pracowników Gminnego Centrum Kultury, instruktorów prowadzących zespoły wokalno-muzyczne i młodzieży w nich występującej rozpoczął się od życzeń Hanny Szumotalskiej, dyrektor.

– Z okazji zbliżającej się Wigilii Bożego Narodzenia, świąt i Nowego Roku składam wszystkim najlepsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności – mówiła dyrektor. – Życzmy sobie nawzajem, aby nasza współpraca układała się jak najlepiej, by nie brakowało nam inwencji, pomysłów i zapału do krzewienia kultury.

H. Szumotalska przekazała obecnym najserdeczniejsze życzenia od wójt Haliny Kowalkowskiej.

Opłatek w GCK to nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale także słuchanie nowej płyty zespołu PÓŁnaPÓŁ „Kolędy i pastorałki”. Na krążku znalazło się 18 utworów, od „Przybieżeli do Betlejem” po „Dzień jeden w roku”.

Krzysztof Janikowski, szef grupy, przekazał kilka płyt do GCK, także dla wójt.

Dyrektor H. Szumotalska wręczyła wszystkim drobne gwiazdkowe upominki.

Tekst/foto: wil

{gallery}2013_wigilia_instruktorow{/gallery}

WIGILIA ZŁOTEGO WIEKU

2013_wigilia_zloty_wiekBoże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami… Do świąt niespełna dwa tygodnie. W naszej gminie rozpoczęły się spotkania opłatkowe. Pierwsze miało miejsce w środę 11 grudnia w Gminnym Centrum Kultury. Dwanaścioro osób z zespołu muzycznego Złoty Wiek przełamało się opłatkiem i nawzajem złożyło sobie życzenia.

To pierwsza wigilia w gminie. Śpiewający (i oczywiście akordeonista Andrzej Derkowski) odśpiewali kilka kolęd, a później zasiedli do stołu. Ambitnym i dziarsko trzymającym się seniorom przez chwilę dotrzymywała towarzystwa dyrektor Hanna Szumotalska. Nie zabrakło wspomnień o świętach sprzed lat, a także planów związanych z tymi, które nadejdą.

Dla pań i panów miłym akcentem były życzenia od wójt Haliny Kowalkowskiej, które w jej imieniu przekazał Stanisław Raginiak.

W epilogu wigilijnego spotkania śpiewający w Złotym Wieku otrzymali niewielkie, ale ładne stroiki wykonane przez Magdalenę Głowacką, instruktorkę GCK.

(wil)

{gallery}2013_wigilia_zloty_wiek{/gallery}

Coraz większe zainteresowanie zajęciami!

I chociaż zima z każdym dniem straszniejsza, nie zmienia to faktu, że do Gminnego Centrum Kultury w Grucie przychodzi coraz więcej dzieci i młodzieży.

Odbywające się tu zajęcia z języka angielskiego – zdjęcia prezentujemy z czwartku, kiedy to lektorka Paulina Wantoch-Rekowska spotyka się aż z trzema grupami – cieszą się dużym zainteresowaniem.

{gallery}2013_zdjecia_z_angielskiego{/gallery}
{gallery}2013_zdjecia_z_angielskiego2{/gallery}

Z kolei instruktorka Magdalena Głowacka w tym samym dniu prowadzi zajęcia plastyczne. Chętnych nie brakuje!

{gallery}2013_zdjecia_z_plastycznych{/gallery}

(r)

Obrazy, które warto zobaczyć

2013_wystawa_gck_bitwaRekonstrukcja historycznej bitwy pod Mełnem oraz Plener i Warsztaty Artystyczne – tak nazywał się projekt zrealizowany przez gminę Gruta, w okresie od 8 września do 10 listopada 2013 r. Konsekwencją pomysłu jest 19 obrazów 19 autorów, które można było obejrzeć 5 grudnia w GCK.

O młodziutkich i nieco starszych malarzach pisaliśmy już na stronie GCK i gminnej. Dziś kilka słów refleksji rodziców zdolnych dzieci.

Continue Reading

Andrzejkowa tradycja w GCK

2013_andrzejkiSkąd wzięła się tradycja Andrzejek? Dlaczego przypada akurat na dzień 30 listopada? Czy wybór świętego Andrzeja na patrona był przypadkowy, czy też przemyślany? I dlaczego to święto na trwałe zakorzeniło się w naszej kulturze?

Odpowiedzi na te pytania można było otrzymać 29 listopada w Gminnym Centrum Kultury podczas Wieczoru Andrzejkowego zorganizowanego nie tylko dla mieszkańców Gruty.

Po powitaniu gości przez dyrektor Hannę Szumotalską, Stanisław Raginiak przybliżył andrzejkową tradycję, sięgnął do jej genezy.

Continue Reading