logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Wieczór Wielkanocnej Zadumy

tekst– Po Niedzieli Palmowej przychodzą oczekiwane Święta Wielkanocne, będące najpierw znakiem bezgranicznego cierpienia, potem symbolem Zmartwychwstania, odradzania się, tryumfu życia nad śmiercią. Przedświąteczny czas sprzyja refleksjom i wspomnieniom – tymi słowami rozpoczęła Wieczór Poezji Wielkanocnej dyrektor Hanna Szumotalska.
– Przedświąteczny klimat łączy w zasadzie wszystkich – zarówno głęboko wierzących, jak też i tych, którzy są mniej aktywni w odbywaniu praktyk religijnych. To także nasza piękna tradycja – wspaniałe spoiwo łączące naród. Święto Wielkanocne to czas, w którym ludzie wyznający religię chrześcijańską wspominają męczeńską śmierć, którą Jezus poniósł za nas na krzyżu. Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych świąt związanych z religią, wiarą chrześcijańską.
Następnie o najważniejszych zbliżających się świętach mówił ksiądz wikary Tomasz Jankowski z gruckiej parafii, przybliżył Triduum Paschalne, najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym rzymskich katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się ono wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.
– W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego – przypomniał ksiądz Tomasz. – Trzy najważniejsze dni w religii chrześcijańskiej zamyka Wielka Sobota, która jest dniem ciszy i oczekiwania.
Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Po słowach kapłana, kilka nastrojowych piosenek zaprezentowała Klaudia Dziubkowska, natomiast wiersze o tematyce religijnej przedstawiły dziewczęta z Kółka Literackiego, uczennice SP w Grucie. Fragment swojego najnowszego poematu Moje Crow River zaprezentował Stanisław Raginiak. Przeczytał fragment o losach trybuna Claviusa, któremu Poncjusz Piłat zlecił przeprowadzenie dochodzenia w sprawie Zmartwychwstania Jezusa.
W sali Centrum było kilkadziesiąt osób, w tym radni. Nastrojowy Wieczór na pewno na długo pozostanie w pamięci gości. Oprócz refleksji dyrektor i księdza, bardzo dobrze zaprezentowały się solistka Klaudia Dziubkowska oraz lektorki Zosia Bernacka, Karolina Rząca, Wiktoria Ciechowska, Zosia Cieszyńska i Karolina Bednarska.
Dyrektor w epilogu podziękowała księdzu za piękna lekcję religijną, dziewczętom za występ, a szanownym gościom za liczne przybycie. Wszystkim złożyła najlepsze życzenia świąteczne. {gallery}ksiadz{/gallery}

RAS

Tańczymy kolejny miesiąc

tekstJuż pół roku w GCK trwa realizacja projektu TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikającego z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI, zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”. Wszystko zaczęło się 7 listopada 2018 r. i zakończy 15 czerwca br.
Dzięki DARCZYŃCY ORLENOWI w Centrum zumbę tańczy prawie 60 osób (dwie grupy pań i jedna dzieci). Instruktorem jest Aleksander Zabłocki (AZ Dance Studio z Grudziądz).
Na ostatnich zajęciach panie ambitnie ćwiczyły. Zumba to nie tylko taniec sensu stricte, ale także cała gama ćwiczeń poprawiających kondycję fizyczną.
PS Dyrektor apeluje, aby wszyscy, którzy zapisali się na zajęcia, regularnie brali w nich udział, a w razie ewentualnej nieobecności informowali ją o tym wcześniej. {gallery}zumbacd{/gallery}

(r)

Palmy wielkanocne

tekstPalma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia…
9 kwietnia 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury kolejny już rok panie z naszej gminy spotkały się, by wykonać palmy wielkanocne. Za kilka dni Niedziela Palmowa.
Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy. Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim, jako element tradycji oraz dekoracji.
Panie, które przyszły we wtorek, a było ich ponad trzydzieści, zastały stoły z najróżniejszymi detalami niezbędnymi do wykonania palm. To zasługa dyrektor H. Szumotalskiej, która to wszystko zakupiła. Panie natomiast przyniosły bukszpan, a niektóre nawet drobne dodatki.
Początek tych szczególnych zajęć wyznaczono na godz. 17.30, ale seniorki (głównie one przyszły do Centrum) nie mogły się doczekać początku zajęć i zaczęły wykonywać palmy przed czasem.
Szło im znakomicie. Już niespełna po pół godzinie dostrzec można było niemal skończone palmy. Przez to, że detali było naprawdę dużo, każda z pań, zależnie od fantazji i gustu, nadawała swojemu „dziełu” inną kolorystkę i… wielkość.
Teraz z tym szczególnym wielkanocnym symbolem pójdą do kościoła. {gallery}palemki2019{/gallery}

RAS