logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Malowanie paluszkami…

tekst 2Instruktorka Magdalena wpadła na dość prosty sposób, by dzieci kolejne wiosenne kwiatki malowały nie za pomocą pędzelka, ale… paluszkami. Technika niby znana, jednak grupa zdolnych małych „artystów” miała sporą frajdę. Robiły to pierwszy raz i mocno przeżywały. Jednogłośnie jednak stwierdziły, że to bardzo fajne nowe doświadczenie. Duże pomieszczenie sprawiło, że każdy miał dla swoich kwiatków kilka metrów kwadratowych i mógł się swobodnie poruszać wśród nich. {gallery}madziaplastyka{/gallery}

(r)

Niespodziewane odwiedziny...

tekstMiłą niespodziankę sprawił dzieciom wójt Waldemar Kurkowski, odwiedzając je podczas kolejnych (21.03.) zajęć muzyczno-rytmicznych prowadzonych przez Klaudię Dziubkowską. Prowadzący samorząd nie ukrywał, że bardzo się cieszy z kolejnych ciekawych i ambitnych "lekcji w GCK. Dzieci sympatycznie przywitały zacnego gościa i opowiedział o tym, co spotyka ich w Centrum.
Przypomnijmy, że K. Dziubkowska prowadzi dwie grupy dzieci, młodsze uczy rytmiki, natomiast starsze śpiewu. {gallery}klaudiamarzec{/gallery}

(tng)

Szansa na finanse i… spotkanie biblioterapeutyczne

tekstPopołudnie 21 marca w GCK – kolejne spotkanie seniorów z Klubu Wiecznie młodzi. Tego dnia dość szczególne, ponieważ zaproszony został na nie wójt Waldemar Kurkowski i Monika Wróbel, kierownik GOPS Gruta.
Powodem ich obecności było poinformowania seniorów o planach samorządu gminy w zakresie pozyskania środków w ramach WIELOLETNIEGO PROGRAMU SENIOR+ na lata 2015-2020, finansowanego z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, na utworzenie i wyposażenie Klubu Senior+. Wójt oznajmił, iż planuje jeszcze w tym roku ubiegać się o kwotę 125 tys. na przebudowę i remont pomieszczeń przeznaczonych na Klub Seniora oraz o 25 tys. zł na jego wyposażenie.
Merytoryczną stroną zajmą się Monika Wróbel i Hanna Szumotalska – dyrektor GCK.
Ponadto tegoroczny wniosek otworzy w przyszłym roku możliwość ubiegania się o dofinansowanie na bieżącą działalność Klubu, w którym z tygodnia na tydzień przybywa uczestników.
– Starania o dofinansowanie to troska o starszych mieszkańców – podkreślił wójt, zdaniem którego realizacja zamierzenia przyczyniłaby się przede wszystkim do jednego, że panie i panowie z Klubu Wiecznie młodzi mogliby spotykać się w dużo lepszych warunkach niż dotychczas i korzystać z różnorodnych atrakcji i możliwości, jakie daje uczestnictwo w Klubie Senior+. Przekazana informacja bardzo ucieszyła seniorów. I to była pierwsza istotna rzecz tego dnia. Druga związana była już z cyklicznym spotkaniem się seniorów. Prowadząca Klub Hanna Szumotalska zaprosiła Annę Fabrykiewicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Grucie, która poprowadziła spotkanie biblioterapeutyczne. Jego tematem było pojęcie nadzieja.
Klubowicze zastanawiali się, jak często używamy zwrotu mam nadzieję i co on tak naprawdę znaczy...? – W jaki sposób można pomóc swojej nadziei, ano tak samo jak można pomóc… szczęściu – podpowiedziała bibliotekarka.
Pojawił się motyw cegły, z której można zbudować mur i odgrodzić się od ludzi i świata, ale też można zbudować most i być z ludźmi. – W końcu człowiek to istota społeczna i potrzebuje drugiego człowieka – wyjaśniała A. Fabrykiewicz. Były zabawy ruchowe „prawo dżungli” i świetnie przyjęty masażyk na ocieplenie kontaktów.
Jak zawsze zajęcia wzbogacone były o zabawy pobudzające koncentrację, jak chociażby ruch metodą Denninsonów. Było też oczywiście literacko, zaprezentowane zostały wiersze Micheala Quaesta Mamy oraz opowiadanie Oczyszczenie z tomiku Krzysztofa Chrząstka.
Na koniec seniorzy dowiedzieli się, że każdego dnia dostają ogromny dar na swoje konto – 1440....(24 godziny) minut bezcennego życia i tylko od nas zależy, jak to wykorzystamy.
Zajęcia w Klubie Seniora w GCK prowadzone przez A. Fabrykiewicz mają już swoją wielomiesięczną historię. Jak można było wnioskować po uśmiechach i miłych słowach od pań i panów, cieszą się sporym zainteresowaniem. Zatem, jak zapewniła dyrektor Centrum, będą kontynuowane. {gallery}seniorzy{/gallery}

RAS

Trwa realizacja projektu

tekstOd 7 listopada 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury realizowany jest projekt TANIEC NA DOBRE SAMOPOCZUCIE, wynikający z programu MOJE MIEJSCE NA ZIEMI zorganizowanego przez Fundację „ORLEN – DAR SERCA”.
Do 15 czerwca 2019 roku, dzięki DARCZYŃCY ORLENOWI, w trzech grupach (dorośli i dzieci) w każdą środę tańczy 60 osób. Zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem. Zumba to nie tylko wszechstronny taniec i ćwiczenia, ale także znakomita zabawa. Naukę tańca prowadzi Aleksander Zabłocki (AZ Dance Studio z Grudziądz).
Dziś prezentujemy zdjęcia z ostatnich zajęć – 20 marca 2019 r. {gallery}zumba{/gallery}

(r)

Edukacja muzyczna

tekstOd początku lutego 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury odbywają się muzyczno-rytmiczne zajęcia dla dzieci, prowadzi je instruktorka Klaudia Dziubkowska. To kolejna ambitna propozycja spędzenia czasu, zaproponowana przez dyrektor Hannę Szumotalską. Skorzystać z niej mogą wszyscy, których – najogólniej ujmując – interesuje świat muzyki
i chcieliby rozwijać swoje predyspozycje w tej dziedzinie.
Po ostatnich zajęciach 14 marca poprosiliśmy instruktorkę o szerszą informację na temat zajęć.
– Grupę młodszą (4-8 lat) kształcę i nauczam muzyki wg Edwina Eliasa Gordona (amerykański pedagog i muzyk), która oparta jest na metodzie audiacji (zdolność słyszenia dźwięku bez „fizycznej" jego obecności). Krótko mówiąc – dziecko wyobraża sobie w myślach dany dźwięk czy melodię – informuje K. Dziubkowska. – Nasze zajęcia obejmują też zabawy muzyczno-ruchowe, rozwiązywanie zagadek muzycznych i rozpoznawanie po dźwiękach lub melodii czy dana piosenka jest wesoła, czy smutna. Systematycznie wprowadzam dzieci w świat zapisu nutowego poprzez zabawę (układanie nakrętek od butelek na pięciolinii, rysowanie nut po liniach na przygotowanych wcześniej planszach). Znajdujemy też czas na wspólne śpiewanie piosenek, oczywiście repertuar jest adekwatny do wieku podopiecznych.
Instruktorka prowadzi też drugą, nieco starszą grupę. Tu każde zajęcia prowadzone są bardziej pod względem kształcenia wokalu, emisji głosu z dykcją, włączając w całość elementy nauczania muzyki metodą wspomnianego już E. Gordona. – Bawimy się muzyką na przykład przez wspólne śpiewanie z podkładów karaoke na elektrycznym instrumencie muzycznym (keyboard), a także prowadzę edukację prawidłowego wydobywania dźwięków dzięki ćwiczeniu przepony – wyjaśnia dalej instruktorka. – W trakcie zajęć staram się udzielać odpowiednich rad i wskazówek. Dodatkowym atutem prowadzonych przeze mnie zajęć jest pokonywanie mentalnych „lęków” związanych ze sceną, obycia się z nią. To wcale nie takie łatwe wejść na scenę, ładnie się przedstawić i zaśpiewać. By przekonać moich uczniów do tego co robimy, niejednokrotnie opowiadam im o niemal dwudziestoletnich własnych doświadczeniach muzycznych.
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, co do istoty zajęć prowadzonych przez K. Dziubkowską. Jeśli po przeczytaniu artykułu kolejne dziecko nabrało ochoty na muzyczne lekcje w GCK, prosimy zgłosić swój akces do instruktorki (telefon 791300481) lub dyrektor Centrum (telefon 530443373). {gallery}klaudia{/gallery}

RAS

Wiosenne motywy…

2 do tekstuWiosna tuż, tuż. Nic zatem dziwnego, że na ostatnich zajęciach najmłodszych, jako temat pojawiły się motywy związane z tą porą roku.
I tak 11 marca dziewczynki wykonywały z kolorowego papieru i krepy hiacynty. Na początku musiały z małych formatów zrobić „klawiaturkę”, którą następnie podwijały, rolowały, by teraz z kolei stworzyć z tego kwiat i przymocować do łodygi (owinięty krepą patyczek).
Zajęcia następne (18 marca) to motylki. O, tu było dużo więcej pracy, bardziej też trzeba było uruchomić swą wyobraźnię. Najpierw był podkład z wyciętym już kształtem motylka, a następnie przeklejone do niego skrzydełka. Jak widać na zdjęciu, detali rysunkowych jest sporo. A później (już z gąbki) tułów. Im większa była dziecięca wyobraźnia plastyczna, tym piękniejszy powstał motylek. Generalnie – wszystkie pierwsze motylki 2019 roku były śliczne. {gallery}wiosenka{/gallery}

(r)

Kwiatki z włókna jutowego

dsc 0007Pewnie trudno w to uwierzyć, ale widoczne na zdjęciu kwiaty wykonane zostały z juty (włókno łodygowe produkowane z rośliny z rodzaju juta, uprawianej w Chinach), a konkretnie ze sznurka tego materiału, który ma niemal nieograniczoną możliwość zastosowań.
Panie z Kółka Plastycznego 12 marca 2019 r. zadały sobie niemały trud, postanowiły właśnie z juty wykonać kwiaty. Wcześniej oczywiście musiały przygotować „szkielet” z druciku. A to też zajęło sporo czasu, bo oprócz łodygi, trzeba było rozplanować i ułożyć drucianą kompozycję przyszłych listków. Do tego jeszcze niezbędny był pąk i listki. Jak widać na zdjęciu, panie rozwiązały to nader artystycznie. Jak już był szkielet i przygotowany kawałek worka jutowego, trzeba było jeszcze to wszystko symetrycznie rozmieścić, przykleić do druciku i perfekcyjnie ułożyć. To sporo. Dość powiedzieć, że wykonanie jednego kwiatka zajęło każdej pani około dwóch godzin. Cierpliwość pań plus ich umiejętności dały jednak naprawdę znakomity efekt. {gallery}juta{/gallery}

(tng)

Kotki jak malowane

tekstTrochę trwało wykonanie ładnych kotków. Dość żmudne, ale ciekawe zajęcia plastyczne w tym temacie zakończyły się, dokładnie w poniedziałek 11 marca. Dzieci, jak widać na zdjęciu, są dumne i zadowolone, że tak barwnie udało im się „stworzyć” zwierzątka. Wykonane one zostały z przyklejonych ziaren kawy, a reszta to kolorowy papier, który nadał Mruczkom ostateczny wizerunek.

{gallery}kotkimalowane{/gallery}(r)

Piękny wieczór Pań

dsc 0234W przeddzień Dnia Kobiet (7 marca 2019 r.) w świetlicy w Mełnie odbył się koncert Mirosława Deredasa – „Elvisa”, na który Panie z naszej gminy zaprosili wójt Waldemar Kurkowski i dyrektor GCK Hanna Szumotalska.
Piękny wieczór na pewno długo będzie wspominany przez panie, i to nie tylko z naszej gminy, bowiem wśród fanek piosenek z repertuaru Elvisa Presleya były mieszkanki Grudziądza, Rogóźna i z gminy Radzyń Chełmiński.
Wokalista Mirosław Deredas od pierwszego utworu zawładnął sercami pań, które z aplauzem reagowały niemal na każdą zaprezentowaną piosenkę. A należy przyznać, że „Elvis” naprawdę stanął na wysokości zadania i momentami trudno było odróżnić oryginalne brzmienie utworu od covera. Brawo panie Mirosławie!
Koncert z okazji Dnia Kobiet rozpoczął się od powitania i złożenia życzeń przez wójta oraz wręczenia symbolicznego kwiatka.
Po tej miłej chwili w sali na moment zaległa niemal zupełna ciemność, odtworzona z nośnika specjalna muzyka jeszcze bardziej podniosła i tak już gorącą atmosferę.
Po ostatnim akordzie w głębi sali pojawił się „Elvis”, chwila i był na scenie. No i zaczęło się, od utworu rockandrollowego po sentymentalne. Repertuar został tak dobrany, że dla każdego było coś miłego. Hitem wieczoru była piosenka Delilah.
Bawiono się znakomicie, tym bardziej, że „Elvis” emanował energią, szczególnie przy rytmiczniejszych piosenkach. Było wspólne śpiewanie i falujący las rąk.
Półtoragodzinny koncert, bo oczywiście były bisy, minął szybko. Mirosław Deredas czasami zabawiał panie wesołymi monologami związanymi ze swoim muzycznym życiem, niejednokrotnie podkreślał, jak wspaniała jest publiczność w Mełnie, w Grucie. Podziękował za zaproszenie dyrektor GCK i wójtowi.
Występ zakończył, o dziwo, piosenką z repertuaru Marka Grechuty, co również bardzo spodobało się słuchaczkom.
Po koncercie H. Szumotalska podziękowała artyście i paniom za liczne przybycie i znakomitą wspólną zabawę. Osobne podziękowania skierowała do Klub Seniora Wiecznie Młodzi, stowarzyszeń i kilka osób indywidualnie za to, że przynieśli „dary” w postaci ciast.
A już w epilogu wieczoru „Elvis” rozdawał autografy.{gallery}dzienkobiet2019{/gallery}

Tekst/foto: RAS

Gminny Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA `2019

655 marca 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury odbył się Gminny Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA. Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mełnie i uczniowie szkół gminy Gruta.
Corocznemu ważnemu wydarzeniu patronował wójt Waldemar Kurkowski (reprezentowała go Renata Kurkus, inspektor oświaty), organizatorami natomiast były Gminna Biblioteka Publiczna i GCK. W recytatorskie szranki stanęło 38 uczestników. Jury w składzie Hanna Szumotalska – przewodnicząca oraz Anna Fabrykiewicz i Stanisław Raginiak, do konkursu powiatowego (odbędzie się on 12 marca w Łasinie) zakwalifikowano 20 osób, po 5 w każdej kategorii wiekowej.
A oto lista recytatorów (od najmłodszych do najstarszych), którzy będą reprezentować naszą gminę w Łasinie.
Kategoria pierwsza: I miejsce Wojtakowska Amelia - SP Słup, II - Kozłowska Maja - SP Nicwałd, III - Barańska Monika - SP Boguszewo, IV – Dubowski Tomasz - SP Boguszewo i V - Wiater Zofia - SP Plemięta. Kategoria II – najlepiej recytował Kulwicki Igor - SP Słup, kolejne miejsca zajęli: Kolemba Jakub - SP Plemięta, Stankiewicz Wiktoria - SP Nicwałd, Maron Wiktoria - SP Gruta i Chyła Danuta - SP Boguszewo.
Kategoria III - Wiącek Maja - SP Plemięta, Chyła Maria - SP Boguszewo, Wegner Aleksandra - SP Słup, Kmiecik Zuzanna - SP Gruta i Gałusza Kacper - SP Słup. Kategoria IV – najlepiej recytowała Saucha Magdalena - SP Nicwałd, a następnie Jaranowska Oliwia - SP Słup, Rafalska Alina - SP Boguszewo, Worytko Nikodem - SP Gruta i Czarnota Karolina - SP Nicwałd.
Wszyscy, którzy znaleźli się w gronie laureatów, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez kierownik biblioteki.
Jury jednogłośnie stwierdziło, że w tym roku konkurs stał na dobrym poziomie.
Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.
Przewodnicząca jury H. Szumotalska podsumowując Złote Usta powiedziała między innymi, że wszyscy są zwycięzcami tego corocznego konkursu. – Jednak tak to już jest w każdej rywalizacji, że komisja musi przyznać kilka najważniejszych miejsc. W tym roku nie było to wcale takie oczywiste, w niektórych wypadkach różnice między recytatorami były minimalne – zakończyła. {gallery}zlote_usta_2019{/gallery}

RAS

Kotki z kawy

tekstDzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne, ciągle mają pomysły i chęci na ich realizację. A przecież to wcale nie takie oczywiste, na każdym spotkaniu zająć się czymś innym. Naturalnie, w szukaniu nowych tematów pomaga im często instruktorka Magda.

Ostanie zajęcia z poniedziałku 25 lutego to rysowanie, szkicowanie kotków, a później przyklejanie ziaren kawy. Okazało się, że na wykonanie całego obrazka potrzebna jest przynajmniej godzina. W poniedziałek stało się tak, że dzieci w którymś momencie poprosiły instruktorkę, żeby się z nimi… pobawiła. Dziewczynki i chłopcy chcieli zająć się grami i potańczyć. I tak się stało. Zatem – fragmentarycznie wykonane – kotki z ukończeniem
muszą poczekać do następnych zajęć… {gallery}kotkizkawy{/gallery}

(tng)