logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Serwetki pełne uroku

19 lutego, kolejne zajęcia plastyczne pań w GCK. Tym razem wykonywano nieszablonowe serwetki. Efekt (jak widać na zdjęciach) bardzo ciekawy. Chociaż samo wykonanie było dość misterne i czasochłonne, to jednak na tyle frapujące, że panie nawet nie zauważyły, kiedy minęły dwie godziny. Do zrobienia serwetek potrzebna był folia lub sztywny papier jako podkład, na niej rozłożony został sznurek (wzory – zależnie od fantazji) wcześniej umoczony w wikolu. Niektóre panie, by osiągnąć jeszcze atrakcyjniejszy efekt, zdobiły sznurek cekinami. Po wyschnięciu folia została usunięta i serwetka była gotowa.
Na tych samych zajęciach wykonywane były także różnobarwne kwiatki z krepy, które za kilka tygodni zostaną wykorzystane do palm wielkanocnych. {gallery}serwetki{/gallery}

(tng)

Wazoniki i owoce

dsc 0008W poniedziałek 18 lutego 2019 r. dzieci na kolejnych zajęciach plastycznych wykonywały wazoniki z kwiatami, kolejność była następująca: najpierw każdy na czarnej kartce brystolowej wykonał rysunek, a następnie nakładał nań klej, do którego przyklejane były wiórki kokosowe. Druga część zajęć to rysowanie owoców, na które następnie za pomocą patyczków higienicznych, metodą punktową, nakładana była różnokolorowa farba. Ten rodzaj zajęć bardzo się podobał, głównie z jednego powodu – każde z dzieci mogło dać upust swojej plastycznej fantazji i narysować najpiękniejszy wazonik lub ulubiony owoc. {gallery}zajęcia_dzieci_2019{/gallery}

(r)

ZŁOTY WIEK – nowe głosy

tekstDziałający od lat w GCK zespół wokalny Złoty Wiek od dnia 15 lutego 2019 roku powiększył się o kilka osób. Prowadząca go Barbara Małgorzewicz postanowiła w ostatnim okresie wysłać zaproszenia do paru mieszkańców naszej gminy, o których wiedziała, że są zainteresowani śpiewaniem. I odzew jest. Obecnie Złoty Wiek to jedenaście osób. W każdy piątek o godz. 10 grupa spotyka się w Centrum i śpiewa.
Oczywiście, pani Barbara nadal czeka na tych, którzy chcieliby spróbować swych sił w piosence, a naprawdę warto. Po pierwsze dlatego, że w ten sposób ciekawie i pożytecznie spędza się czas, a po wtóre zespół występuje nie tylko na lokalnej scenie, ale także bierze udział w różnych przeglądach i festiwalach. Zatem, jeśli ktoś czuje się na siłach, zapraszamy do Gminnego Centrum Kultury. {gallery}zlotywiek2019{/gallery}

(r)

Walentynkowy wieczór seniorów

tekstBrawo nasi seniorzy z Klubu Wiecznie Młodzi! Gratulacje za świetną zabawę na wieczorze walentynkowym w GCK!
Czwartkowe spotkanie (14 lutego 2019) pań i panów, to kilka godzin tańca, zabawy i humoru. Dziewczęta z Kółka Literackiego przygotowały kilkanaście wierszyków i wierszy mówiących o miłosnych westchnieniach. Przedstawiły też krótką historię dnia świętego Walentego.
Jednak zanim popłynęły pierwsze strofy, zanim rozpoczęła się zabawa, szanownych gości powitała dyrektor Hanna Szumotalska (notabene jednocześnie przewodnicząca Klubu). Dziękując za przybycie i wyrażając podziękowanie za wszelkie kulinarne „dary”, jakie panie i panowie przynieśli do Centrum, zapoznała seniorów ze scenariuszem spotkania, czyli wspomniała o poetyckiej chwili, a następnie o wspólnej zabawie, którą prowadzić będzie Natalia z Akademii Spryciarza.
Seniorzy po minutach z poezją, między innymi A. Mickiewicza i K. Gałczyńskiego, mieli niewiele czasu na refleksję czy wspomnienia związane z Amorem, bowiem Natalia szybko wzięła ich w „obroty” i na parkiecie rozpoczęły się animacje taneczne, grupowe i w parach.
Podczas przerwy przewodnicząca Klubu wspomniała o projektach, które zamierza napisać, by pozyskać pieniądze na jeszcze lepszą działalność Wiecznie Młodych. – Jednak nie chciałabym w tym wypadku pozostawać osamotniona, co do pomysłów na ciekawe spędzanie wspólnego czasu, dlatego liczę na państwa podpowiedzi, na pomysły, które powinny być bodźcem właśnie do napisania ciekawego projektu i uzyskania pieniędzy – powiedziała H. Szumotalska.
Walentynkowa zabawa to kolejne atrakcyjne i, jakby nie patrzył, wydarzenie w życiu seniorów. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że każda ciekawie spędzona chwila przez osoby w starszym wieku, to rzecz niezmiernie ważna przede wszystkim dla nich. Dlatego z największym szacunkiem należy podziękować wszystkim paniom i panom, że co jakiś czas spotykają się w GCK, wyjeżdżają na wycieczki czy do kina.
Żeby było jeszcze ciekawiej i atrakcyjniej seniorzy powinni przedstawiać przewodniczącej swoje pomysły, a ona – oczywiście w miarę możliwości – spróbuje je zrealizować.
Czwartkowa zabawa walentynkowa nie pierwszy raz udowodniła, że mamy w naszej gminie kilkadziesiąt starszych osób, które naprawdę chcą ciekawie i wspólnie spędzać czas.
Jak dotąd udaje się im to bardzo dobrze. {gallery}walentynkiseniorzy2019{/gallery}

RAS

Muzyka i rytmika

tekstW czwartek 7 lutego w Gminnym Centrum Kultury „zadebiutowały” nowe zajęcia dla dzieci, określone zostały jako muzyczno-rytmiczne, a prowadzi je instruktorka Klaudia Dziubkowska. Kolejna propozycja spędzenia czasu w ciekawy sposób zainteresowała kilkanaścioro dzieci, głównie dziewczynki.
Co czeka dzieci na cotygodniowych spotkaniach z Klaudią? – Przede wszystkim fajna, edukacyjna zabawa – informuje instruktorka. – Pod pojęciem muzyka-rytmika należy rozumieć metodę wychowania muzycznego dzieci. Łączy ono w sobie taniec, śpiew, muzykę, ruch, również grę na instrumentach, a także – być może z czasem – próby instrumentalne. Będziemy też pracować nad odtwarzaniem przebiegu muzycznego utworu za pomocą ruchów ciała.
Brzmi to wszystko może trochę nazbyt akademicko, ale w rzeczywistości, jak wspomniałam, będziemy się dobrze bawić.
Na kolejnych zajęciach dzieci będą się uczyć piosenek i później wykonując jedną (przez mikrofon, a jakże!) wzbogacą interpretację o ruch ciała.
Zapowiada się ciekawie.
Dyrektor informuje, że do starszej grupy (10-12 lat) może się jeszcze zapisać kilkoro dzieci. Kontakt telefoniczny 530443373 lub zapraszamy do GCK.{gallery}Rytmika_i_Muzyka{/gallery}

RAS. Foto: HASZ.

Informacja dot. zaspołów

Informujemy, że z końcem 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury zaprzestały działalności zespoły muzyczno-wokalne: PÓŁnaPÓŁ – prowadzący Krzysztof Janikowski i TiM – prowadząca Dorota Berent.
Obojgu instruktorom i członkom zespołów serdecznie dziękujemy za lata współpracy.

Dyrektor GCK

Spotkanie Wiecznie Młodych

tekstKlub Seniora Wiecznie Młodzi powstał 18 października 2017 roku. Inicjatorką była dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która notabene jest jego przewodniczącą. Utworzenie Klubu było trafionym pomysłem. Potwierdza to fakt, że akces wstąpienia do niego wyrażają
co jakiś czas nowe osoby. Skonsolidowanie starszych wiekiem osób, to przede wszystkim umożliwienie im pełniejszego, bardziej aktywnego przeżycia czasu, kiedy jesteśmy - na przykład - emerytami. Zamysł pomysłodawczyni utworzenia Klubu Seniora sprowadzał się również do tego, by osoby starsze jak najdłużej zachowały aktywność, by mogły jak najdłużej uczestniczyć w życiu swoich społeczności, pokazać, że mają do dyspozycji ogromny kapitał, dzięki któremu - odpowiednio dzieląc się nim z innymi - mogą dużo zaoferować.
To tak pokrótce o idei powstania i działalności Wiecznie Młodych.
Panie i panowie działający już ponad rok w Klubie wielokrotnie spotkali się w Centrum z różnych okazji (chociażby andrzejki), bawili się na kliku imprezach, także plenerowych (ogród GCK), wyjeżdżali na wycieczki, na przykład do Szafarni.
Słowem: dzieje się niemało.
Niedawno rozpoczął się 2019 rok, a to dobry moment, by przy kawie i herbacie porozmawiać o planach na ten rok.
I właśnie 31 stycznia po południu w sali Centrum spotkało się ponad 40 osób. Opracowano regulamin działalności. Zaproponowano też i omówiono kilka przedsięwzięć na ten rok. I tak już 14 lutego Wiecznie Młodzi spotkają się w Centrum na walentynkach, będą mogli wysłuchać wierszy w wykonaniu dziewcząt z Kółka Literackiego działającego w tej instytucji. Oczywiście nie zabraknie zabawy, będzie można potańczyć. Z kolei w marcu planowany jest wyjazd do kina w Grudziądzu, natomiast latem seniorzy chcą udać się w rejs statkiem po kanale elbląskim.
Wymieniliśmy tylko niektóre, czekające na seniorów atrakcje.
Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Wiecznie Młodym dużo zdrowia i sił, by udało się wszystko zrealizować. {gallery}seniorzy2019{/gallery}

RAS. Foto: HASZ.

Ramki na zdjęcia

do tekstuFotografia zawsze bardziej przykuwa naszą uwagę, gdy jest w ramce, bardziej podkreśla zdjęcie.
Na ostatnich zajęciach plastycznych (poniedziałek 28 stycznia i 4 lutego) instruktorka Magda przygotowała dzieciom tekturowe ramki, które później one ozdabiały cekinami. To dość żmudne i czasochłonne zajecie. Cekin to nic innego jak ozdoba, będąca cienką błyszczącą blaszką z dziurką umożliwiającą przymocowanie (przyklejenie) do materiału.
Żmudne, ale pozwalające na puszczenie wodzy fantazji plastycznej zajecie bardzo zafrapowało dziewczynki. Każda z nich starała się, aby jej ramka była wyjątkowa.
I tak oto na jednych i drugich zajęciach powstały bardzo zmyślne rameczki, w których już w domu dzieci umieściły swoją ulubioną fotografię.{gallery}ramki{/gallery}

(r)

FERIE ZIMOWE W GCK

3Tegoroczne Ferie Zimowe w naszym województwie rozpoczęły się 14 stycznia 2019 r. Tego samego dnia o godz. 10 do Gminnego Centrum Kultury w Grucie przybyło
kilkanaścioro dzieci i z niemałym zaciekawieniem oczekiwało, co też czeka ich przez najbliższe 2 tygodnie.
Pierwszy dzień to powitanie przez dyrektor Hannę Szumotalską i omówienie planu zajęć. – Będziecie uczestniczyć w zajęciach plastycznych, ruchowych, spotkacie się z funkcjonariuszami policji, pojedziemy do Miasteczkolandii i do kina w Grudziądzu. Wszyscy mamy nadzieję, że zima stanie na wysokości zadania i nie poskąpi śniegu, a wówczas będą zabawy w naszym ogrodzie i jazda na sankach – poinformowała szefowa Centrum.
Pierwszym dzień upłynął głównie na różnorodnej zabawie i zajęciach plastycznych. Nadmienić należy, że każdego dnia dziewczynkom i chłopcom serwowany był posiłek.
We wtorek powitaliśmy policjantów z posterunku w Radzyniu Chełmińskim,którzy dbają o porządek publiczny również w naszej gminie. Funkcjonariusze mówili
o bezpieczeństwie poruszania się przede wszystkim na drogach, a także uczulili dzieci w kwestii korzystania ze ślizgawek. Kolejny dzień feriowicze spędzili w MIASTECZKOLANDII. I to był strzał w dziesiątkę, mogły się tam wybawić na przeróżne sposoby, od zjeżdżalni po jazdę gokartem. Nazajutrz instruktor S. Raginiak czytał im fragmenty swojej książki WIKTORIA. Później dziewczynki i chłopcy opowiadali o usłyszanych opowiadaniach. Najlepiej zrobili to Marta Makowska i Aleksander Bilicki. Autor nagrodził ich swoimi książkami. Piątek to przede wszystkim wykonywanie laurek dla babć i dziadków,
z którymi dzieci spotkały się w poniedziałek 21 stycznia. Tego dnia obchodziliśmy ich święto. Spotkanie życzeniami rozpoczęli H. Szumotalska i S. Raginiak, a potem dzieci zaprezentowały program artystyczny. Po występach dziewczynki i chłopcy wręczyli babciom i dziadkom wykonane przez siebie laurki, pomagała im w tym instruktorka Magdalena Sala. Było bardzo sympatycznie i wzruszająco.
W następnych dniach feriowicze podczas zajęć plastycznych wykonywali m.in. ramki do zdjęć z masy solnej, rywalizowali w grze w warcaby, przygotowywali też maski na bal maskowy, który zakończył ferie w piątek 25 stycznia.
Oczywiście każdego dnia dzieci miały wyznaczony czas na zabawy ruchowe, co zresztą bardzo lubiły. Nie zabrakło dobrej muzyki i najróżniejszych pląsów. Wyjątkowo spodobały im się tańce i zabawy z chustą animacyjną zaproponowane przez Natalię Szumotalską z Akademii Spryciarza.
Zdecydowanie tegoroczne ferie w GCK można uznać za bardzo ciekawe i wyjątkowo udane. O ich powodzeniu niech świadczy fakt, że codziennie brało w nich udział prawie dwadzieścioro dzieci. {gallery}ferie_2019{/gallery}

Tekst/foto: RAS.

Wymyślone, ale interesujące zwierzątka

dsc 0002Poniedziałkowe zajęcia plastyczne nieustannie cieszą się powodzeniem. Kilkanaścioro dzieci zawsze chętnie bierze w nich udział. W ostatni poniedziałek 7 stycznia dziewczynkom i chłopcom instruktorka Magda zaproponowała wykonywanie różnych zwierzątek z bardzo typowych materiałów, na przykład z ruloników tekturowych, kart z bloku i sznurka. Każdy mały twórca miał wymyślić swoje ulubione zwierzątko i je wykonać, przeważnie były to kotki, pieski i misie. Pomysłów dzieciom nie brakowało. Na koniec grupowo pozowały do wspólnego zdjęcia. No i teraz mają pamiątkę-maskotkę. {gallery}zwierzątka{/gallery}

(ars)