logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

W Orlu i Salnie było… fajnie

DSC 0015Minął następny tydzień Wakacji w świetlicach. W piątek 27 lipca finiszowaliśmy w Orlu i Salnie. To miejscowości rekordzistki, jeśli chodzi o uczestników. Zajęcia trwały od 23. do 27. i były tak różnorodne, że nikt się nie nudził. Jedynym mankamentem była… bardzo wysoka temperatura, bo też i lipiec jest wyjątkowy pod tym względem. Prowadzące zajęcia instruktorki Magda i Katarzyna musiały stanąć na wysokości zadania, ponieważ tak liczne grupy dzieci to spore wyzwanie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci czasami chcą robić wszystko naraz i każde chce być w tym pierwsze. Zatem instruktorki, zarówno w Orlu jak i Salnie, musiały ze wszystkim zdążyć na czas, czyli nauką przy powstawaniu prac plastycznych, a także wówczas, gdy dziewczynki i chłopcy bawili się na placu. Zdaniem Magdy i Kasi dzieci były posłuszne, obowiązkowe, pracowite i (chwilami) głośne, ale to ich młodzieńczy przywilej.
DSC 0015Grupa w Orlu (jak widać na pierwszym zdjęciu) była bardziej zrównana wiekowo, nieco inaczej było w Salnie, tu rozpiętość sięgała nawet 10 lat. Zatem każdy dorosły wie, że zorganizowanie i prowadzenie zajęć przy takiej dysproporcji wiekowej nie jest łatwe.
Na szczęście instruktorkom niestraszne takie sytuacje.

Kolejny tydzień Wakacji w świetlicach (30.07.-3.08.) odbywa się w Okoninie i Pokrzywnie. Jesteśmy przekonani, że i w tych miejscowościach nie zabraknie dzieci. Przez kilka dni będą malować, rysować i bawić się na świeżym powietrzu.

RAS

Fotoreportaż

Słoneczne popołudnie Seniorów

DSC 0015Kolejny raz tego lata seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi spotkali się na grillu (fachowe pieczenie i obsługa – Maria Wantoch-Rekowska) w ogrodzie Gminnego Centrum Kultury. Wspólnymi siłami panie i (rodzynek) pan oraz dyrektor Hanna Szumotalska przygotowali kiełbaski, kaszankę, napoje i różne inne kulinarne rzeczy. Spotkania w ogrodzie to, jak twierdzą seniorzy, bardzo przyjemne chwile, w których można porozmawiać zarówno o sprawach Klubu, jak i własnych. Atmosfera jest zawsze bardzo dobra, bo zacne towarzystwo zżyło się już ze sobą, poznało.
Na początku wtorkowego spotkania (24 lipca) dyrektor skrótowo podsumowała to, co już wspólnie dokonano w tym roku, a także mówiła o najbliższych planach wspólnego spędzania czasu. Zapoznała też seniorów ze zbliżającymi się dożynkami gminnymi, które w tym roku (25 sierpnia) odbędą się na boisku w Mełnie. – Poprzedzi je dziękczynna msza, a po oficjalnych obrzędach święta plonów nastąpi blok rozrywkowy. W tym roku oferta jest bardzo ciekawa, ponieważ będzie można pośmiać się przy bardzo znanym w kraju kabarecie KAŁAMASZ i posłuchać zespołu Cygańskie Gitary. To tylko niektóre atrakcje.
Seniorzy wstępnie zaplanowali (między innymi) wyjazd do grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego i do Przysieka, na targi i wystawę rolniczą.
Spotkanie przy fajnej muzyce i pięknej aurze należało naprawdę do udanych.

(ars)

Fotoreportaż

Kitnowo i Gruta – wakacje…

DSC 0015Minął kolejny tydzień (16-20 lipca) WAKACJI W ŚWIETLICACH WIEJSKICH. W piątek, na zakończenie, w Kitnowie obecna była dyrektor Hanna Szumotalska, która w rozmowie z dziećmi pytała o wrażenia, a głównie interesowało ją, czy dziewczynki i chłopcy są zadowoleni z oferty zajęć? Piętnaścioro uczestników jednogłośnie pozytywnie oceniło wszystko to, co działo się w tej miejscowości. Instruktorki Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner prowadziły przede wszystkim różnorakie zajęcia plastyczne w sali zabytkowego pałacyku, codziennie też przeznaczano przynajmniej godzinę na zabawy na placu. Z Gminnym Centrum Kultury, głównym organizator WAKACJI, współpracował sołtys wsi Artur Błędowski i Rada Sołecka (dzięki niej dzieci pojechały na seans do grudziądzkiego Heliosa).

Fotoreportaż

Wycieczka do Inowrocławia

2018 tim obozPod koniec maja osoby z Klubu Seniora Wiecznie młodzi wybrali się na wycieczkę autokarową do Inowrocławia. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury. Program wyjazdu to przede wszystkim pobyt w solankach inhalacyjnych (tężnie). Pani i panowie odwiedzili też lokal Zdrojowa, gdzie mogli coś zjeść i… potańczyć. Wyjazd był pod każdym względem udany, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, a rozstając się, wyrazili wdzięczność dyrektor Centrum.

(r)

Fotoreportaż

Obory i Szafarnia

2018 tim obozWyjazd pań i panów z Klubu Seniora Wiecznie młodzi oraz kilku innych mieszkańców naszej gminy do Oborów i Szafarni, był wyjątkowym przedsięwzięciem Hanny Szumotalskiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. 14 lipca 2018 roku na wycieczkę udało się prawie 50 osób.
Pierwszy cel wyjazdu to Klasztor Karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, miejscowości położonej w diecezji płockiej, niedaleko Golubia- Dobrzynia. Jest to miejsce naznaczone szczególną obecnością Maryi, słynącej łaskami figury Matki Bożej Bolesnej. 14 lipca był dniem szczególnym, ponieważ odbywało się tu 19. Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Karmelitańskich, na które przybyły pielgrzymki z różnych stron kraju. Seniorzy z Gruty uczestniczyli w mszy świętej, odbyli też pielgrzymkę Drogą Krzyżową Oborskiej Kalwarii.
Kolejnym etapem wycieczki był przejazd do Szafarnii, Ośrodka Chopinowskigo, który powstał dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w tej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Na muzycznej mapie Polski instytucja ta słynie przede wszystkim z troski o młode talenty, które w Szafarni zdobywają często pierwsze międzynarodowe doświadczenie i szansę na spotkanie z najlepszymi na świecie pianistami.
W tym szczególnym miejscu wycieczkowicze z Gruty spędzili kilka godzin, zwiedzili ośrodek, wysłuchali informacji prelegentki Doroty Ornoch o życiu i twórczości Chopina. Seniorzy mieli też okazję posłuchać jego muzyki, wykonawcą był młody pianista Bartłomiej Kozłowski.
Podsumowując: był to wyjątkowo udany wyjazd. Uczestnicy mieli wiele atrakcji i relaksu, poznali ważne miejsce kultu religijnego i pobytu młodego genialnego Chopina.

RAS. Foto: HASZ.

Fotoreportaż

Zajęcia wakacyjne w świetlicach wiejskich

2018 tim obozJak każdego roku w okresie wakacyjnym w świetlicach wiejskich naszej gminy odbywają się najróżniejsze, głównie plastyczne i ruchowe, zajęcia dla dzieci. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury.
Pierwsze spotkania (2-6.07.) odbyły się w Bibliotece Publicznej w Boguszewie i świetlicy RSP w Gołębiewku. Zajęcia z dziećmi prowadzą instruktorki Magdalena Sala i Katarzyna Ryzner. Nad całością czuwa dyrektor GCK Hanna Szumotalska.
Dzieciom proponowane są najróżniejsze formy plastyczne, na przykład wykonują: przyborniki z rurek, miśki z ręcznika, serduszka ze styropianu (wyklejane ziarnkami kawy), bransoletki z rurek, a z papierowych talerzyków powstają m.in. bociany i żaby.
Instruktorki dzieciom z wszystkich miejscowości proponują konkurs plastyczny pt. Wodny świat. Ta ogólna tematyka pozwala dziewczynkom i chłopcom na bardzo szerokie spojrzenie i przedstawienie – za pomocą najróżniejszych form z krepy – wszelkich zwierzątek, roślin, a także bajkowych postaci żyjących pod wodą. Rozstrzygniecie tego ciekawego konkursu nastąpi na koniec wakacyjnych spotkań, czyli 17 sierpnia.

***

2018 wakacje 02Kolejny tydzień (9-13.07) zajęć świetlicowych miał miejsce w Nicwałdzie i Annowie. Specyfika pracy z dziećmi podobna jak w poprzednich miejscowościach, tyle tylko, że poszerzona została propozycja zajęć plastycznych, uczestnicy wykonywali bardzo ładne szkatułki.
Dopisała aura, więc dzieci mogły pobawić się na dworze. Sołtys i rodzice zafundowali im kiełbaski na gorąco. W obu miejscowościach dziewczęta i chłopców odwiedziła dyrektor H. Szumotalska, która obdarowała ich słodyczami, rozmawiała też na temat zajęć, czy są zadowolone z takiej formy i czy im się nie nudzi. Odpowiedzi były bardzo pozytywne.
2018 wakacje 03Dodajmy, że podczas wakacyjnych spotkań zawsze serwowany jest poczęstunek.
Dyrektor Centrum wyraża podziękowanie dyrektor szkoły w Nicwałdzie, także sołtysom poszczególnych wsi i rodzicom za to, że w miarę swoich czasowych możliwości, przyczyniają się do jak najlepszej organizacji Zajęć Wakacyjnych.

(ars)

Fotoreportaż

RAZEM NA TRZEŹWO

2018 tim obozMuzycznie, sportowo, zręcznościowo i plastycznie było w sobotę 30 czerwca 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury w Grucie, na corocznym Pikniku Razem na trzeźwo, organizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W sukurs Komisji przyszły: GCK, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrówce Królewskiej, Biblioteka Gminna i panie ze Stowarzyszenia w Mełnie. A wszystkich organizatorów swoim patronatem połączyła wójt Halina Kowalkowska, która oczywiście była na placu i w ogrodzie Centrum, także w budynku, gdzie wspólnie z panią Teresą z Łasina i innymi jurorami rozstrzygała konkurs plastyczny dzieci i dorosłych.
Ogółem w scenariuszu plenerowej imprezy znalazło się ponad 20 propozycji, począwszy od zabawy z kółeczkiem ringo, przez turniej warcabowy, strzelanie z wiatrówki, wspomniany konkurs plastyczny Nie daj się nabić w butelkę, przeciąganie liny i przetaczanie wielkich opon.

Czytaj więcej, Fotoreportaż