logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

WIECZÓR POEZJI I PIOSENEK WIELKANOCNYCH

2018 ks bednarekW Gminnym Centrum Kultury, jak każdego roku w przeddzień Świąt Wielkanocnych, odbył się wieczór poezji i piosenek religijnych. Tegoroczny zatytułowany był Prawdę w sercach rodzi tylko miłość i pochodził z wersu wiersza Leopolda Staffa Tajemnica chleba i wina.
– Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześcijaństwie, odwołującym się do historii o Zmartwychwstaniu Pańskim – mówiła po powitaniu gości i wykonawców dyrektor Hanna Szumotalska. – Obchody Wielkanocy poprzedza Wielki Post, który trwając czterdzieści dni, stanowi czas przygotowania duchowego do tego ważnego wydarzenia. Każdy chrześcijanin powinien wtedy zwrócić się do swojego wnętrza i rozważyć, jak mógłby zmienić swoje życie na lepsze. I właśnie z tej szczególnej okazji zaprosiliśmy państwa na chwilę zadumy, na kilka piosenek i wierszy, których treść związana jest z tym najważniejszym świętem katolików. Życząc państwu jak najlepszego duchowego przygotowania do Wielkanocy, już dziś składam wszystkim jak najlepsze świąteczne życzenia, niech te szczególne dni upłyną nam w spokoju i radości. A teraz zapraszam na scenę osoby należące do zespołu PÓŁnaPÓŁ i Kółka Literackiego działających w GCK.
Uczestnicy spotkania posłuchali piosenek w wykonaniu Krzysztofa Janikowskiego, wokalisty i gitarzysty (drugą gitarą wspomagał go Łukasz Cubulski). Natomiast wiersze czytały: Adrianna Brzyska, Martyna Templin, Sandra Chałat, Malwina Średzińska i Nikodem Worytko (debiut w Kółku Literackim).
Godzina z poezją i piosenkami wielkanocnymi minęła szybko. Zdaniem widzów wieczór był interesujący. Proszono nawet o bis i Krzysztof nie odmówił.
Dyrektor przygotowała kawę i ciastka, a po zakończeniu część osób, która pozostała, dzieliła się z innymi refleksami na temat tego, co przed chwilą się zakończyło.

(tng)

Fotoreportaż

Wielkanoc puka do drzwi…

2018 ks bednarekPierwsze procesje z palmami wielkanocnymi miały miejsce w IV wieku w Jerozolimie.
Tradycja pozostała.
Pamiętały o niej zarówno dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne, jak i panie z Warsztatów dla Dorosłych.
Pierwsze tegoroczne palmy zaczęły robić dzieci z grupy starszej, a było to w poniedziałek 19 marca. Następnego dnia, również po południu, nieco młodsze dziewczynki i chłopcy, natomiast wieczorem panie z Warsztatów.
Powstało kilkadziesiąt palm, do których wykorzystano listewki, wykonane wcześniej kwiatki z krepy (kilkadziesiąt!), sztuczne kłosy, piórka, wstążki, druciki, kurczaczki i oczywiście bukszpan. Dzieci i panie mając to wszystko pod ręką, musiały się już tylko trochę natrudzić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Palmy „powędrowały” do domów.
Za kilka dni Niedziela Palmowa…

(tng)

Fotoreportaż

Dziecięce kartki wielkanocne

2018 ks bednarekCoraz bliżej do Świąt Wielkanocnych. Zatem nic dziwnego, że na ostatnich zajęciach plastycznych dla dzieci (12-13 marzec) dziewczynki i chłopcy wykonywali kartki z tej szczególnej okazji. Instruktorki Magdalena Sala i Anna Majchrzak przyznały, że mali plastycy bardzo poważnie podeszli do postawionego przed nimi zadania i dali upust wyobraźni, ale przed wszystkim z pełnym zaangażowaniem sięgnęli po kolorowe kartki, farbki, przydatne detale (na przykład piórka czy brokat), nożyczki i pędzelki. Niemal wszystkie prace wykonane zostały techniką kolażu, polegającą na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Wyszło interesująco.

(r)

Fotoreportaż

Gminny Dzień Kobiet

2018 ks bednarekŻyczenia w imieniu władz gminnych i organizatora złożył Paniom Stanisław Raginiak, a przez dwie godziny kobiety bawił Andrea Lattari, włoski piosenkarz od kilku lat mieszkający w Polsce.
Ponad setka mieszkanek naszej gminy znakomicie spędziła czas w świetlicy w Mełnie. Włoskie przeboje nie tylko chwytały za serce, ale również sprawiły, że panie dość szybko ruszyły na parkiet. Duża w tym zasługa piosenkarza, który od początku zapraszał niektóre panie, by tańczyły z nim w trakcie śpiewania. Ta forma bardzo się spodobała, tym bardziej, że Lattari jest również mężczyzną dowcipnym, a przy tym dobrze tańczy. Wokalista wymyślał też przeróżne konkursy związane z tańcem, zwyciężczynie w nagrodę otrzymywały płytę piosenkarza. Należy pochwalić panie, że tak śmiało wkraczały na parkiet i popisywały się pląsami. Atmosfera zabawy rosła z każdą chwilą. Artysta zresztą już na początku zapewnił, iż postara się tak poprowadzić wieczór, by każda pani opuszczała salę w znakomitym humorze i z rumieńcami na twarzy. I słowa dotrzymał.
Po trwającej prawie godzinę pierwszej części koncertu na scenę weszły uczennice Szkoły Podstawowej w Grucie, należące do Kółka Literackiego. Adrianna Brzyska, Martyna Templin i Dorota Wesołowska przeczytały kilka wierszy o kobiecie. Na koniec chwili poezji S. Raginiak zaprezentował kilkanaście humorystycznych aforyzmów znanych pisarzy lub aktorów, na przykład taki: Kobieta może uczynić milionerem tylko takiego mężczyznę, który był miliarderem (Charlie Chaplin).
Następna godzina Gminnego Dnia Kobiet to szereg kolejnych przebojów, których fragmenty często wykonywane były przez panie wespół z piosenkarzem.
Paniom serwowano kawę, herbatę i ciasto, które sponsorowały stowarzyszenia, a także osoby prywatne.
Po bisach A. Lottariego, głos zabrała dyrektor GCK Hanna Szumotalska, która podziękowała artyście za znakomity występ i świetną zabawę. Wyraziła też wdzięczność paniom, że tak licznie przybyły na swoje święto i że tak wspaniale się bawiły. Oczywiście były też podziękowania stowarzyszeniom i osobom prywatnym za upieczone ciasto.
W epilogu spotkania panie mogły nabyć płytę A. Lattari`ego, oczywiście z jego autografem.

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Dorota szykuje muzyczną niespodziankę…

2018 ks bednarekDorota Berent, instruktorka wokalna Gminnego Centrum Kultury, prowadząca zespół TiM w tej instytucji, osiąga coraz większe sukcesy prywatnie, jako wokalistka grupy Doris Band.
Przykładem na to jest nagrany teledysk, który oczywiście teraz jest na etapie montażu.
– Piosenka powstała za sprawą… mojej siostry. To ona przekonała muzyków z Grudziądza, żeby skomponowali dla mnie utwór. Jestem wszystkim bardzo wdzięczna, ponieważ długo czekałam na taki moment w swoim artystycznym życiu – powiedziała Dorota.
Wymieńmy autorów Wiary, taki jest tytuł piosenki: Daniel Grzybowski (muzyka i słowa), aranżacja – również Daniel i Maciej Gburczyk. Produkcja: Maciej Gburczyk Mix i Studio Nagrań Dźwiękowych PROGRESS. W utworze występuje chórek i, oprócz wymienionych już muzyków, Bartosz Pierściński, gitara basowa.
– Teledysk kręciliśmy niemal cały dzień na zamku w Radzyniu Chełmińskim. Muszę jeszcze wymienić Bartosza Sokołowskiego, Patrycję Piłat, Sebastiana Sierackiego, Nikodem Berenta, firmę DKS MEDIA Wojtka Dulki – uściśla wokalistka. – Każda ze wspomnianych osób przyczyniła się do realizacji muzycznego zamierzenia.
Premiera Wiary 27 kwietnia w GCK podczas kolejnego, szóstego już Koncertu Muzyki Filmowej.

RAS. Foto. K. Szpręglewska

Dzieci, dorośli i… cudeńka

2018 ks bednarekArtystyczne cudeńka, które widzimy na czołowym zdjęciu, wykonały panie z Warsztatów dla Dorosłych. Baranki, zajączki, kurczaczki i owieczki uświadamiają nam, że święta wielkanocne tuż, tuż.
Sprawą zasługującą na podkreślenie przy wykonywaniu świątecznych ozdób jest to, że powstały one z przeróżnych elementów codziennego użytku. Na przykład do zrobienia oryginalnego zajączka, panie wykorzystały szyszkę, łupinki od fistaszków, makaron i troszeczkę materiału. Jedyna rzecz, która została zakupiona to trzeszcze, czyli oczy.
Wykonanie ozdób zajmuje trochę czasu, wymaga cierpliwości i wyobraźni, jednak końcowy efekt rekompensuje wysiłek. Jest co podziwiać na zdjęciach, a bardziej jeszcze, gdy cudeńka weźmiemy do rąk.

2018 zaj plastyczne2Z kolei dwie grupy dzieci na ostatnich zajęciach zajmowały się wykonywaniem zajączków i biedronek w innej technice. Zwierzątka powstały z barwnych papierowych paseczków, które należało dokładnie posklejać. Dla uzyskania ostatecznego efektu, dzieci musiały jeszcze domalować to i owo, na przykład kropeczki czy buźki.

Tekst/foto: (tng)

 

 

 

Fotoreportaż

XIX EDYCJA GMINNEGO PRZEGLĄDU POEZJI ZŁOTE USTA

2018 ks bednarekPonad dwie godziny trwały zmagania recytatorskie przedszkolaków i uczniów z gminnych placówek. W rywalizacji, która miała miejsce 6 marca 2018 roku, uczestniczyły czterdzieści dwie osoby.
Dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców powitała dyrektor Hanna Szumotalska. Natomiast sekretarz gminy Gruta Jarosław Poznański, reprezentujący wójt Halinę Kowalkowską, pozdrawiając uczestników XIX edycji, życzył im, aby dzisiejszy występ wypadł dla nich jak najlepiej i niech wygrają najlepsi.
Organizatorami Przeglądu były: Gminne Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna, a patronowała wójt gminy.
Jury w składzie Hanna Szumotalska – przewodnicząca oraz członkowie Celestyna Cichocka i Stanisław Raginiak, w pięciu kategoriach wiekowych wybrało po czterech najlepszych recytatorów, którzy reprezentować będą gminę w Przeglądzie Powiatowym w Łasinie.

czytaj więcej, Fotoreportaż

Podziękowanie od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2018 ks bednarekW poniedziałek 5 marca 2018 r. na ręce Hanny Szumotalskiej, szefowej sztabu tegorocznej edycji WOŚP, wpłynęło pismo informujące o ostatecznym rozliczenia naszej Orkiestry, kwota wynosi 19.445.25 PLN.

W tym samym piśmie przeczytaliśmy: Przesyłamy Wam ogromne podziękowania za współpracę podczas przygotowania, przeprowadzenia i rozliczenia 26. Finału. (…). Mamy nadzieję, że spotkamy się podczas kolejnych wydarzeń organizowanych przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym podczas tego najważniejszego, czyli 27. Finału.
Pozdrawiamy serdecznie.
Dział Obsługi Sztabów.

Z Warszawy nadeszły też barwne PODZIĘKOWANIA, które szefowa sztabu w najbliższych dniach wręczy osobom, które wniosły największy wkład w naszą Orkiestrę.