logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Ambitny ZŁOTY WIEK

DSC_0008To już sporo lat, jak śpiewa i zdobywa laury zespół muzyczny ZŁOTY WIEK. Tylko pogratulować. I, jak mówi „kierownik” Barbara Małgorzewicz, życzyć, by grupę wzmocnili nowi śpiewający. – Upływający czas przyczynia się niestety do tego, że opuszcza nas koleżanka lub kolega. I nijak temu zaradzić. Jest nas coraz mniej, ale to nie oznacza, że brakuje nam pomysłów muzycznych – zauważa pani Barbara. – Jestem przekonana, że niedługo znowu ktoś do nas dołączy, czekamy na panie i panów.
14 października zespół wystąpił w Wąbrzeskim Domu Kultury na XXI Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Twórczego Seniorów. Zaprezentował dwie piosenki. Wszyscy uczestnicy (ogółem 31 zespołów) otrzymali puchary i dyplomy. Był czas na wymianę doświadczeń, rozmowy o swoich chórach czy zespołach.
Z kolei nieco wcześniej, 6 października ZŁOTY WIEK zaprezentował się na scenie w Świeciu nad Osą, w koncercie „Nasza Niepodległa”.
DSC 0001– Obecnie ćwiczymy przed VII Przeglądem Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, który, jak co roku, odbędzie się w szkole w Grucie 11 listopada – dodaje B. Małgorzewicz.
Nadmieńmy, że kilka dni temu ZŁOTY WIEK swoimi piosenkami uświetnił obchody Europejskiego Dnia Seniora w Gminnym Centrum Kultury.

Tekst: (tng)

Zumba trwa

DSC_0008Zumba to zajęcia fitness dobre dla każdego. Taniec, luz i spalanie kalorii, że aż dymi! Porywająca, latynoska muzyka sprawia, że nikt nie czuje, że zumba wyciska z niego ostatnie poty. Bawiąc się jak dziecko, gubisz nadwagę i modelujesz sylwetkę.
W Gminnym Centrum Kultury ćwiczą dzieci i panie. Każde zajęcia to nowe wyzwania, czyli inne układy taneczne. Wcale nie takie łatwe do opanowania, ale obie grupy radzą sobie świetnie. Zumba to, oprócz wspomnianych zalet, także dużo radości wynikającej z doskonałej zabawy.
Ćwiczenia nie nużą i łatwiej się do nich zmobilizować. Każdy ćwiczy jak może i nie musi się wstydzić, że coś wykonuje niedokładnie czy niedoskonale. To ważne zwłaszcza dla początkujących. Poza tym, w atmosferze zabawy łatwiej znosi się większe obciążenia.
Można przy okazji nauczyć się kroków wielu latynoskich tańców: salsy, samby, mambo, cha-chy, a także afrykańskich rytmów calypso.

Tekst: (ars)

Fotoreportaż

EUROPEJSKI DZIEŃ SENIORA

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie Młodzi mieli piękne popołudnie i wieczór 18 października 2018 roku. W Gminnym Centrum Kultury spotkali się, by uroczyście i wesoło uświetnić Europejski Dzień Seniora, który przypada 20. tego miesiąca.
– Szanowni Seniorzy, witam na kolejnym naszym spotkaniu, dziś ze szczególnej okazji, bo za kilka dni obchodzimy Wasze Europejskie Święto – rozpoczęła spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Przypomnę może główną ideę tego wyjątkowego dnia, ma on kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz promować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Składając Wam najlepsze życzenia z tej szczególnej okazji, chcę podkreślić, iż bardzo się cieszę z faktu, że tak licznie bierzecie udział we wszystkich spotkaniach, które są dla Was organizowane w Gminnym Centrum Kultury, że jesteście w nich aktywni. Liczę na dalszą naszą jak najlepszą współpracę oraz na wasze pomysły i propozycje, które wspólnie będziemy realizować.
Po tych słowach Barbara Małgorzewicz, prowadząca zespół wokalny Złoty Wiek, zaproponowała wspólne odśpiewanie Hymnu Seniora.
Na spotkaniu obecna była wójt Halina Kowalkowska, która Paniom i Panom złożyła najserdeczniejsze życzenia. – Przede wszystkim życzę Państwu jak najwięcej lat w zdrowiu, bo jeśli ono dopisuje, to człowiek jest w stanie pokonać wszelkie codzienne trudności i przeciwności – powiedziała prowadząca samorząd i dodała, iż bardzo cieszy ją fakt, że tak wielu seniorów spotyka się w GCK.
Czwartkowe szczególne spotkanie Wiecznie Młodych to także poczęstunek, który był wspólnym przedsięwzięciem.
I jak to zazwyczaj bywa przy spotkaniach seniorów, było dużo rozmów, śpiewania i tańców. Były nawet wierszyki na temat osób sędziwych, fragment jednego z nich brzmi tak:
Co prawda wigor z wolna przekwita
Lecz po co wigor u emeryta?
Podwyżki pensji już nie wyprosisz
Należną gażę poczta przynosi…
Spokojnie patrzysz jak świat się zmienia
Gdy wiek ci daje mądrość spojrzenia…

Tekst: RAS

Fotoreportaż

Kolejne Kółko Literackie

DSC_0008Od 11 października 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury działa nowe Kółko Literackie, do którego należą uczennice klasy 6. Szkoły Podstawowej w Grucie.
Na zdjęciu od lewej: Julia Łopatka, Dominika Kamińska, Wiktoria Ciechomska, Zofia Cieszyńska, Karolina Bednarska i Zofia Bernacka.
Dziewczęta na cotygodniowych, czwartkowych zajęciach ze Stanisławem Raginiakiem będą się uczyć przede wszystkim deklamacji wierszy i utworów prozatorskich.
Uczennice zgłosiły swój akces do Kółka po rozmowie z polonistą Krzysztofem Fickiem, notabene dyrektorem szkoły, i S. Raginiakiem. Nauczyciel przekonał dziewczyny, że warto rozwijać swoje zainteresowania literaturą, a także uczyć się recytacji. Dodał też, że dodatkowe uczestnictwo w Kółku skutkuje wyższą oceną z języka polskiego.
W grupie są jeszcze dwie inne uczennice, które należały do Kółka Literackiego w poprzednim roku szkolnym, to Adrianna Brzyska i Dorota Wesołowska.
Już 2 listopada o godz. 17.00 będzie można posłuchać dziewcząt podczas Zaduszek Poetyckich. Oprócz wierszy będą też piosenki w wykonaniu PÓŁnaPÓŁ.

Tekst: (ars)

Nieszpory ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza

DSC_0008W Hali Arenie w Toruniu 14 października 2018 r. odbył się koncert zatytułowany Nieszpory ludźmierskie, będące modlitwą ku czci Matki Bożej Królowej Podhala, skomponowane zostały do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego, ze zbioru „Psalmy dla dzieci małych i dużych”. 
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki zaprosił mieszkańców całego regionu do udziału w tym niezwykłym koncercie poświęconym  świętemu Janowi Pawłowi II, patronowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z okazji  40. rocznicy wyboru na stolicę Piotrową.
Informację z Urzędu Marszałkowskiego otrzymały instytucje, głównie prowadzące działalność kulturalną w naszym województwie. Następnie szefowie placówek musieli zgłosić w Arenie listę uczestników, a następnie odebrać gratisowe karty wstępu.
Tak też zrobiła dyrektor GCK w Grucie Hanna Szumotalska. Szybko okazało się, że chętnych na obejrzenie i wysłuchanie koncertu jest wielu. Ogółem z Gruty na Nieszpory ludźmierskie pojechało 90 osób, dwoma autokarami. Wyjazd sponsorowała wójt gminy Halina Kowalkowska.
Dwugodzinny koncert, w którym wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i soliści (m.in. Elżbieta Towarnicka, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka i Kuba Badach) był dla wszystkich ogromnym przeżyciem muzycznym i duchowym. I na pewno na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Tekst: (r)

WIECZORNE GRANIE, KONKURS I… POŻEGNANIE

DSC_0008To już osiem lat małej historii Gminnego Centrum Kultury.
By zaakcentować działalność tej placówki, w piątek 12 października 2018 roku odbył się wieczór muzyczny Wieczorne granie. Przed publicznością wystąpiły zespoły PÓŁnaPÓŁ i TiM (ten drugi w aktualnym składzie, ale też nie zabrakło pierwszych wokalistek, starszych właśnie o osiem lat).
Różnorodne piosenki sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tym bardziej, że dziewczęta – prowadzone przez instruktorkę Dorotę Berent – zaprezentowały utwory w języku angielski, niemieckim i francuskim. „Jako że należymy do Unii Europejskiej, jesteśmy wręcz zobowiązane wykonywać takie piosenki”, żartobliwie zauważyła D. Berent. W tym momencie zareagowała obecna w GCK wójt Halina Kowalkowska, zauważając, że kilka lat temu na tej scenie wystąpił jej wnuk i – jakby będąc prekursorem internacjonalnego śpiewania – wykonał piosenkę po francusku.

czytaj więcej, Fotoreportaż

TiM na festiwalu i na próbach

DSC_00086 października  2018 roku w Radzyniu Chełmińskim odbył się XVII Festiwal Piosenki Krajów Unii Europejskiej, udział w nim wzięły cztery wokalistki zespołu TiM: Marcelina Osmańska, Małgorzata Dziewicka, Zuzanna Angowska i Monika Merholc. Wszystkie dziewczyny otrzymały dyplomy, a Zuzia i Monika zostały wyróżnione i stanęły na podium.
– Poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki, zgłoszono 30 uczestników. Zatem, tym bardziej cieszymy się, że jury doceniło talent wokalistek TiM, zespołu działającego w Gminnym Centrum Kultury – podsumowała instruktorka Dorota Berent.
Grupa w każdy piątek spotyka się na próbach w GCK.
Obecny skład TiM to: Zuzanna Angowska, Marcelina Osmańska, Karolina Rząca, Małgorzata Dziewicka, Monika Merholc, Oliwia Stogowska i od niedawana Daria Nadworna.
Gratulujemy udanego występu w Radzyniu Chełmińskim.

(r) Fot. Anastazja

Fotoreportaż

Seniorzy i pierwsza pomoc przedmedyczna

DSC_0008Seniorzy z Klubu Wiecznie młodzi kolejny raz ciekawie i edukacyjnie spędzili czas w Gminnym Centrum Kultury. 4 października 2018 r. dyrektor Hanna Szumotalska zorganizowała kolejne spotkanie, tym razem na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
– Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności, jakie należy wykonać wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników – rozpoczął prowadzący zajęcia Grzegorz Marszałek, ratownik medyczny, również strażak zawodowy i OSP z Szembruka. – Zgodnie z przepisami polskiego prawa, jeśli jest się świadkiem sytuacji, w której czyjeś zdrowie lub życie ulega zagrożeniu, udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem i choćby dlatego należy mieć podstawowe informacje w tym zakresie. Każdemu mogą się one przydać także w przypadku, gdyby nagłej pomocy potrzebował ktoś z jego bliskich. Niezależnie od tego, czy kiedyś przeszło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, należy regularnie odświeżać wiedzę na temat jej udzielania.
Ratownik omówił szereg zagadnień, między innymi dotyczących krwotoków, złamań, oparzeń, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zadławień. Prelekcja dotyczyła przypadków zarówno u dorosłych jak i dzieci.
Dorośli z uwagą wysłuchali słów ratownika, brali też udział w zajęciach praktycznych.
Po lekcji ratownika, podczas której padło wiele pytań, panie i panowie kontynuowali spotkanie przy kawie i ciastkach. Dyrektor H. Szumotalska zaprosiła Wiecznie młodych na 12 października, kiedy to o godzinie 17 odbędzie się Wieczorna granie, wystąpią zespoły PÓŁnaPÓŁ i TiM.
Kolejne plany seniorów to wyjazd 14.10. do Torunia na Nieszpory ludźmierskie. Zainteresowanie tym muzycznym wydarzeniem przerosło wszelkie oczekiwania dyrektor. Do Torunia wyjedzie 90 osób.
Z kolei na 18 października Wiecznie młodzi umówili się na spotkanie związane z Europejskim Dniem Seniora.

(ars)

Fotoreportaż

Tańczą dzieci i starsi

DSC_0008Zumba, połączenie tańca i fitnessu, na dobre przyjęła się w GCK. To już kolejny sezon, gdy dzieci i starsi ćwiczą pod bacznym okiem instruktora Aleksandra Zabłockiego.
Prowadzący, na każdych zajęcia dodaje coś nowego i szczególnie w wypadku pań wyzwala z nich maksimum sił. W stosunku do dzieci jest nieco łagodniejszy, ale i one muszą wykrzesać z siebie sporo sił.
A wszystko dla zdrowia! Wszystko po to, by jedni i drudzy ćwiczący, nie tylko poznawali tajniki oryginalnego tańca, ale także, by uczyli się rytmiki, jak najlepszej koordynacji ruchów.
Zumba, jak dobrze wiedzą ci, którzy z ochotą przychodzą na zajęcia, to również świetna zabawa, uśmiech i radość.

(tng)

Fotoreportaż

Panie plastyczki znowu tworzą

DSC_0008Po letniej przerwie, panie z Kółka Plastycznego ponownie zabrały się do pracy. 2 października 2018 roku spotkały się na dwie godziny po południu w Gminnym Centrum Kultury.
Na ostatnich zajęciach, pod koniec maja, zdobiły filiżanki roślinami i kwiatami. Przez kilka miesięcy wykonały wiele wyjątkowo pięknych prac, między innymi storczyki i szkatułki.
Teraz Krystyna Turek, główna pomysłodawczyni plastycznych projektów, zaproponowała coś równie ciekawego – zdobienie niedużych świec przeróżnymi, naturalnymi kwiatkami i roślinami. Zasuszone roślinki, przy pomocy rozgrzanej małej łyżeczki, wtapiane były w świece, które następnie zanurzane były w rozgrzanym wosku. Jego nowa cieniutka warstwa sprawiła, że barwne motywy wyglądały tak, jakby były wykonane… fabrycznie. Efekt jest nadzwyczaj ciekawy, co zresztą widać na głównym zdjęciu.
Kolejne spotkanie pań-plastyczek za dwa tygodnie, czyli 16 października o godz. 17.
W związku z rozpoczętym nowym okresem zajęć zachęcamy do udziału w nich, naprawdę można się wiele nauczyć. Z naszej ciekawej oferty powinny skorzystać wszyscy dorośli, którzy mają nadmiar wolnego czasu i... wcale nie muszą być wyjątkowo uzdolnieni manualnie.

(ars)

Fotoreportaż

Takie ładne koszyczki…

DSC_0008Na kolejnych zajęciach plastycznych (1 października) na dzieci czekało nie lada wyzwanie, miały nauczyć się wykonywania papierowego koszyczka, który – na wzór – postawiła przed nimi instruktorka Magdalena Sala. Oczywiście pracownica GCK zrobiła go kilka dni wcześniej.
W pierwszej chwili dziewczynki patrząc na barwny i zgrabny koszyczek, chyba nie wierzyły, że uda się im wykonać coś tak ładnego. Ale szybko okazało się, że to nie takie trudne.
Instruktorka objaśniła detal po detalu, wytłumaczyła, od czego powinny zacząć i jak zakończyć pracę. Później rozdała kartki, karteczki, dziurkacze niezbędne do wycinania ozdobnych kolorowych detali, wstążeczki i serwetkę papierową. Dzieci energicznie zabrały się do pracy i już po godzinie każde z nich stało się właścicielem pięknego koszyczka.

(r)

Fotoreportaż