logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Malowanki, pisanki…

2017 malowane jaja2

2017 malowane jaja Na kolejnych zajęciach plastycznych dzieci malowały jajka-pisanki. Jak widać na zdjęciu, wyszło im to bardzo dobrze. Zajęcie kolejny raz prowadziła dyrektor GCK Hanna Szumotalska. Oczywiście to ona pomagała małym plastykom, aby jak najciekawiej ozdabiały styropianowe jajka. Zanim jednak dzieci nadały pisankom ostateczną kolorystykę, musiały nauczyć się przygotowania farb i porobić najróżniejsze detale, które później przyklejały do jajek.

 (tng)

Jubilatka

2017 barbaraPani Barbara Małgorzewicz, prowadząca zespół wokalny Złoty Wiek i prezes Stowarzyszenia UŚMIECH przed kilkoma dniami skończyła 70 lat. Z tej szczególnej okazji w piątek 24 marca, podczas cotygodniowej próby śpiewających, solenizantka otrzymała kwiaty od dyrektor Hanny Szumotalskiej, były też życzenia. Oczywiście uścisków i gratulacji dla Pani Basi nie zabrakło ze strony koleżanek i kolegów z zespołu. Był tort i Sto lat.

Dodajmy, że Pani Barbara i Henryk Małgorzewiczowie 28 lutego br. otrzymali z okazji 50. rocznicy ślubu Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W imieniu Prezydenta RP aktu wręczenia dokonała wójt Halina Kowalkowska.
Pani Basiu, wszystkiego najlepszego!

 RAS

Wielkanocne cudeńka

2017 jajkaWidoczne na głównym zdjęciu wielkanocne cudeńka wykonane zostały w ciągu dwóch godzin na Zajęciach Plastycznych dla Dorosłych. Ambitne, pomysłowe, cierpliwe i pełne fantazji panie, dały – kolejny już raz – upust swoim artystycznym talentom w środę 22 marca.
Oczywiście, nie byłoby pięknych pisanek-oklejanek (najczęściej w postaci zajączków), gdyby wcześniej dyrektor Gminnego Centrum Kultury nie zakupiła materiałów, w tym styropianowych jajek. Ale do wykonania wielkanocnych cudeniek wykorzystano też materiały z tzw. recyklingu (odzysku).
Umiejętności pań naprawdę zasługują na uwagę i pochwałę.
Do Wielkanocy pozostało kilka tygodni. Zdolne panie zapewne jeszcze wykonają coś pięknego na świąteczny stół i do koszyczka.

 (ars)

Fotoreportaż

Trochę plastycznie, trochę tanecznie

2017 troche plastycznieCykliczne poniedziałkowe zajęcia plastyczne dla dzieci, w tym tygodniu przebiegały nieco inaczej. I to za sprawą ich samych, ponieważ poprzedniego tygodnia zwróciły się one z prośbą do dyrektor Hanny Szumotalskiej, aby od czasu do czasu zamiast rysowania, malowania i wycinania mogły trochę… potańczyć. Prowadząca GCK zaakceptowała pomysł.
I tak oto 20 marca zajęcia ruchowe i muzyczne poprowadziła wolontariuszka Natalia Szumotalska. Zaczęło się od rock and rola, dynamicznego tańca, i śpiewania specjalnie przygotowanej piosenki. Chwilę później tekst, umiejętnie pocięty przez Natalię, dziewczynki i chłopiec musieli właściwie ułożyć i przykleić do dużego arkusza papierowego.
Podczas zabawy nie zabrakło błyskawicznego odgadywania imion po opuszczeniu zasłony z koca, ale jeszcze więcej frajdy sprawiło dzieciom podbijanie i łapanie maskotki na barwnej chuście animacyjnej.
Wolontariuszka miała dla podopiecznych nie lada gratkę, najlepiej pląsające dzieci otrzymały od niej w prezencie naszyjnik hawajski.
Trochę plastyczne i trochę taneczne zajęcia minęły w okamgnieniu, taka była ogólna opinia dzieci, które pełne rumieńców i uśmiechu na koniec podziękowały Natalii i dyrektor.

 (tng)

Fotoreportaż

Podobnie jak dzieci…

2017 zajecia plastyczne2Plastyczne spotkania w GCK grupki pań z naszej gminy, mają już prawie dwuletnią tradycję. W środę (15 marca) kolejny raz spotkały się przy dużym stole, aby dać upust swojej wyobraźni i manualnym możliwościom. Tematem prac – jakby wzorem dzieci z Kółka Plastycznego – były wielkanocne ozdoby świąteczne. Panie wykonywały pisanki metodą dekupażu oraz zajączki, do których wykorzystały fragmenty nylonowych rajstop, najróżniejsze szmatki, wstążki, sznurek i nici. Efekty były znakomite.
W związku z tym, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, uczestniczki Warsztatów dla Dorosłych kolejne spotkanie wyznaczyły sobie nie za dwa tygodnie, ale już na przyszłą środę. Powód jest jeden, jeszcze mają sporo innych artystycznych świątecznych pomysłów, które chcą koniecznie zrealizować.

 (tng)

Fotoreportaż

Już myślą o świętach wielkanocnych

2017 zajecia plastyczneZajęcia plastyczne dla dzieci w bieżącym tygodniu – 13 i 15 marca – to wykonywanie pierwszych ozdób wielkanocnych. Grupka najmłodszych adeptów plastyki, pod opieką dyrektor GCK Hanny Szumotalskiej, tworzyła w poniedziałek zajączki i kurczaczki. Prace wykonywane były m.in. z rolek po papierze toaletowym, krepy, papieru kolorowego i… łyżeczek plastikowych.
Zanim dyrektor przydzieliła dzieciom zadania, najpierw pokazała im w internecie gotowe już prace, a następnie omówiła kolejność przygotowywania poszczególnych elementów, które później należało odpowiednio połączyć. Efekt okazał się znakomity, co widać na zdjęciach.
Wykonywanie pierwszych ozdób wielkanocnych to była prawdziwa frajda dla dziewczynek i chłopca. Mali plastycy prześcigali się w pomysłach, bo każdy chciał, aby zrobiony przez niego zajączek lub kurczaczek był najładniejszy.
15 marca, podczas kolejnych zajęć z drugą grupą dzieci, dyrektor zaproponuje wykonywanie podobnych ozdób.

 (ars)

Fotoreportaż

HALS BAWIŁ PANIE

2017 dzien kobietGminne Centrum Kultury zaprosiło panie z naszej gminy na koncert zespołu HALS. Popołudniowa impreza odbyła się w Dniu Święta Kobiet w świetlicy w Mełnie Cukrowni.
Spotkanie otworzyła i przypomniała historię tego święta, a także złożyła życzenia Hanna Szumotalska, dyrektor GCK. Wśród pań obecnych na sali były między innymi wójt Halina Kowalkowska, radna Mirosława Kozicka, szefowe stowarzyszeń i pracownice urzędu gminy.
Panie wchodząc na salę otrzymywały w prezencie flakonik perfum, wręczała je Natalia Szumotalska, liderka Firmy AVON. Było też stoisko z kosmetykami oraz katalogi, które można było zabrać do domu.
Środowe święto to przede wszystkim występ zespołu HALS, który przez półtorej godziny bawił publiczność zarówno polskimi piosenkami-przebojami z lat 50/60/70/80/90 jak i dowcipami. Zabawa była znakomita.
W przerwie występu na scenę weszły Kamila, Sandra, Mirela i Malwina z Kółka Literackiego GCK. Dziewczyny i prowadzący je instruktor zaprezentowali kilka lirycznych wierszy tematycznie związanych ze Świętem Kobiet.
Spotkanie w Mełnie to również kawa i ciasto. Wypieki zafundowały stowarzyszenia oraz osoby prywatne.
Na koniec spotkania H. Szumotalska podziękowała występującym i paniom, które tak licznie zjawiły się na swoim święcie.

 (RAS)

Fotoreportaż

Konkurs Recytatorski ZŁOTE USTA `2017

2017 zlote ustaTo była już 18. edycja tego ambitnego i ważnego wydarzenia recytatorskiego. Konkurs odbył się w Gminnym Centrum Kultury 6 marca 2017 roku, otworzyła go i wszystkim uczestnikom życzyła „prawdziwie złotych ust” Halina Kowalkowska, wójt gminy Gruta.
Zmagania uczestników Gminnego Przeglądu Poezji ZŁOTE USTA oceniała komisja w składzie: Hanna Szumotalska, Celestyna Cichocka i Stanisław Raginiak. W konkursie udział wzięło 46 dzieci, z gimnazjum, podstawówek i przedszkola.
Na eliminacje powiatowe (Łasin – 16 marca) zakwalifikowano dwadzieścioro deklamatorów.
Na Konkursie w GCK obecna była Renata Kurkus, inspektor oświaty naszej gminy.
Laureaci, po cztery osoby z pięciu grup, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Organizatorami XVIII Konkursu ZŁOTE USTA byli: wójt H. Kowalkowska, Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Kultury.
Tegoroczny konkurs stał na bardzo dobrym poziomie. Należy pogratulować wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom.
Konkurs ma to do siebie, że muszą zostać wyłonieni najlepsi.
I tak gminę Gruta w Łasinie reprezentować będą: w kat. I (najmłodsi) – Zofia Kwiatkowska, Wiktoria Stankiewicz, Szymon Żebrowski i Igor Kulwicki. Kat II: Julia Steciuk, Wiktoria Maron, Bartek Berbelicki i Szymon Lewandowski. Kat. III: Bianka Wircińska, Oliwia Walter, Klaudia Paprocka i Martyna Brzyska. Kat. IV: Magdalena Saucha, Nikodem Worytko, Alina Rafalska i Oliwia Jaranowska. Ostatnia grupa to gimnazjalistki, tu najlepsza okazała się Sandra Chałat, drugie miejsce wyrecytowała Kamila Wesołowska, III – Adrianna Brzyska, a IV Martyna Templin.

 (RAS)

Fotoreportaż

Gałązki forsycji

2017 galazkiForsycja jest krzewem należącym do rodziny oliwkowatych sprowadzonym do Europy ze Wschodniej Azji. W naszych warunkach klimatycznych kwitnie wczesną wiosną. Zanim jeszcze wypuści liście, jej gałązki obsypują się setkami, maleńkich żółtych kwiatów. To doskonała roślina do przydomowych ogrodów.
W związku z tym, że przedwiośnie w tym roku dość szybko pojawiło się w Grucie, instruktorka Katarzyna Ryzner postanowiła na kolejnych zajęciach plastycznych wykonać z dziećmi sztuczną forsycję.
Do wykonania niezbędne były: gałązka wierzby, krepa w kolorze żółtym i zielonym, miękki drucik, klej, kasza manna, nożyczki oraz… odrobina wyobraźni i manualne umiejętności.
– Z krepy żółtej wycinaliśmy kwiat forsycji składający się z czterech płatków, a z zielonej zwijaliśmy pręcik, którego końcówkę smarowaliśmy klejem i zanurzaliśmy w kaszy mannej – wyjaśnia instruktorka. – Następnie pręcik okręcaliśmy płatkami i za pomocą drucika przymocowaliśmy do gałązki. I tak powstały piękne wiosenne gałązki forsycji. Przyznaję, że dzieciom bardzo podobał się pomysł z wykonaniem plastycznego krzewu. Musiały włożyć sporo wysiłku, aby osiągnąć zamierzony efekt. Udało się. Wszystkie zasłużyły na pochwałę.

 (ars)

[widgetkit id=220]