logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Halloween to przede wszystkim zabawa

tim probaWyjątkowo dużo dzieci wzięło udział w znakomitej zabawie zorganizowanej w Gminnym Centrum Kultury w przeddzień halloween, w której przeważały niecodzienne, fikuśne stroje. A wszystko to po to, aby dzieci mogły pokazać się w ubiorach wróżek, aniołków lub innych niecodziennych postaci. A skoro bawiło się ich prawie czterdzieścioro, znaczy to, że bardzo chciały zaprezentować się nieco inaczej niż zazwyczaj. Udało się im świetnie. Spora w tym zasługa wolontariuszki Natalii Szumotalskiej, która przez dwie godziny zachęcała dziewczynki i chłopców do najróżniejszych tańców i zabaw, nie zabrakło atrakcji związanych z chustą animacyjną.
W przerwach, gdy na twarzach dzieci pojawiły się rumieńce od zabawy, dyrektor Hanna Szumotalska zapraszała je do stołu na poczęstunek, żeby mogły zregenerować siły do kolejnych pląsów i śpiewu „serwowanych” przez Natalię. Zabawie przyglądali się rodzice, większość z nich za pomocą smartfonów robiła zdjęcia i filmowała.
Natalię w realizacji jej pomysłów wspomagała dyrektor i instruktorki GCK. A trzeba podkreślić, że pomysłów na zabawę trzeba było niemało, ponieważ energia, jaką zaprezentowali uczestnicy – zdumiewała!

Tekst/foto: RAS

Fotoreportaż

Roztańczone dzieci

tim probaW październiku w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęły się zajęcia tańca zumba. Pomysł dyrektor był wyjątkowo trafny, potwierdził to fakt, że chociaż na początku planowała zorganizować dwie grupy (dla dzieci i starszych), to szybko musiała zweryfikować projekt i utworzyć trzecią. Taki duże był zapotrzebowanie na taniec, na ruch. Aleksander Zabłocki z Grudziądza, instruktor pląsów, w których łączone są elementy tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitnessu, szybko został zaakceptowany przez dzieci i dorosłych, a proponowane przez niego „wygibasy” połączone z rytmiczną muzyką wszystkim przypadły do gustu. Zabawa trwa. Wszyscy są zadowolenie. Dziś prezentujemy zdjęcia z ostatnich zajęć dzieci, które odbyły się w poniedziałek 30 października.

(RAS)

Fotoreportaż

Szkatułki – coraz bliżej finiszu

tim probaPo dwóch tygodniach panie na swoich zajęciach plastycznych powróciły do dalszej pracy nad szkatułkami, które zaczęły wykonywać 10 października. Wykorzystując patyczki do lodów i klej „zbudowały” niewielkie, oryginalne pudełeczka, które podczas kolejnego spotkania (wtorek 24 października) były już malowane (niektóre panie zdecydowały się polakierować drewno) i ozdabiane (gwiazdki, dekupaż). Szkatułki powoli pięknieją. Raczej na pewno na kolejnych zajęciach panie zakończą mozolną i finezyjną pracę, a pudełeczka powędrują do ich domów.

(r)

[widgetkit id=259]

Plastyka: nietoperze i pająki

tim probaStarsza grupa dzieci w poniedziałek 23 października rysowała, a później wycinała z czarnego brystolu nietoperze i pająki. To kolejne, nowe doświadczenie małych plastyków. O ile te pierwsze rysowała im instruktorka Katarzyna Ryzner, o tyle pajęczaki były już „dziełem” dziewczynek i chłopców. Po zakończeniu wycinania, a była to czynność wymagając sporej uwagi, dzieci dokleiły oczy latającym nocą ssakom i pająkom. Przy okazji dowiedziały się, że jedne i drugie mają oczy, niektóre z nich, te największe – jak poinformowała instruktorka – natura obdarzyła nawet w kilka par oczu. I tak oto dzieci kolejny raz pracowicie i ambitnie spędziły czas w Gminnym Centrum Kultury.

(r)

[widgetkit id=258]

KLUB SENIORA STAŁ SIĘ FAKTEM

tim proba25 osób przyszło na pierwsze spotkanie, a tym samym powołanie Klubu Seniora w Gminnym Centrum Kultury stało się faktem. Dyrektor Hanna Szumotalska z radością powitała panie i panów. Tak duży odzew potwierdził, że tego typu klub jest w gminie potrzebny.
Niezdecydowanych jeszcze seniorów informujemy, że drzwi w GCK są nadal otwarte i jeśli tylko ktoś ze starszych osób chce przynajmniej raz na dwa tygodnie – taki ustalono cykl spotkań – ciekawie spędzić czas, powinien skontaktować się z dyrektor, bezpośrednio lub telefonicznie – 530443373.
Środowe spotkanie (18 października) to przede wszystkim ogólne nakreślenie przez H. Szumotalską wizji działania Klubu Seniora. – Chcemy zaproponować państwu różne formy spędzania czasu, od pieszych wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, potańcówek, gier planszowe, po wyjazdy do kina lub teatru. Planuję też wycieczki do ciekawych miejsc – mówiła dyrektor, dodając, że jest otwarta na każdą propozycję seniorów.
Panie i panowie zostali już zaproszeni przez szefową GCK na 2 listopada, w tym dniu o godzinie 18 odbędą się Zaduszki Poetyckie. Młodzież z naszej szkoły, należąca do Kółka Literackiego w Centrum oraz zespół PÓŁnaPÓŁ zaprezentują wiersze i piosenki związane ze Świętem Zmarłych.
Ponad godzinne środowe spotkanie miało ciekawy przebieg, głos zabrała większość osób. Uzgodniono, że Klub Seniora powinien mieć swoją nazwę, która – po przedstawieniu propozycji – niebawem zostanie mu nadana.
Wspólnie zdecydowano również o dobrowolnej miesięcznej finansowej składce, która niewątpliwie ułatwi realizację seniorskich planów. Okazuje się, że pomysł z powołaniem Klubu Seniora był trafny. Teraz tylko należy życzyć paniom i panom i oczywiście dyrektor GCK, aby nie zabrakło im inwencji i jej realizacji. Seniorzy spotykać się będą co 2 tygodnie w czwartki o godz. 17.00, począwszy od 16 listopada.

(r)

[widgetkit id=257]

Dzieci też potrafią

tim probaWychodzi na to, że dzieci uczęszczające na zajęcia plastyczne (grupa starsza) pozazdrościły dorosłym ich szkatułek, wykonywanych z patyczków do lodów. Gdy tylko prowadząca zajęcia zaproponowała ten temat, od razu został zaakceptowany. I chociaż na początku dzieci nieco powątpiewały w możliwość wykonania oryginalnych szkatułek, to już po chwili (gdy oczywiście zobaczyły jedną na wzór) wzięły się do pracy. Szybko się okazało, że formowanie pudełeczka z patyczków to dość proste zajęcie, wymagające jednak skupienia i manualnych predyspozycji. Gdy już każde z nich skończy szkatułkę (na kolejnych zajęciach muszą jeszcze dokleić ozdoby, czyli wykonać dekupaż i zamontować niewielkie zawiasy), to zabierze ją do domu i pewnie zadziwi rodziców swoją pracą.

(sr)

NIE TYLKO DLA DZIECI…

tim proba– Taneczny debiut dorosłych nastąpił w piątek 13 października i niemal od razu instruktor zumby Aleksander Zabłocki narzucił spore tempo – dzieli się wrażeniami dyrektor Gminnego Centrum Kultury Hanna Szumotalska, która też ćwiczy. – Zajęcia trwają od godziny 19.15 do 20. 15 i są na tyle intensywne, że po godzinie panie czuły w kościach szalone pląsy. A warto wiedzieć, że podczas tańca zumba nie ma monotonii, instruktor zmienia piosenki, a przy każdej demonstruje inne ruchy. Trzeba być skoncentrowaną, aby podążać za prowadzącym. Oczywiście mówię o tym z lekkim przymrużeniem oka, bo pan Aleksander wszystko demonstruje na tyle jasno i wyraziście, że każdej pani udaje się dostrzec jego ruchy i naśladować je. Sympatyczne jest to, że po każdej piosence, a więc i przypisanych doń pląsach, zrywają się ogólne brawa, jest to spontaniczna reakcja na to, że jednak się potrafiło… – kończy dyrektor.
Zumba dla dorosłych, podobnie zresztą jak i dla dzieci, zakończy się 31 maja 2018 roku. Zajęcia dla obu grup (obie liczą po 20 osób) odbywają się raz w tygodniu.
Zarówno dzieciom, jak i dorosłym życzymy satysfakcji z szalonych (chwilami) pląsów, a także uśmiechu na zajęciach.

(ars)

NOWE KÓŁKO LITERACKIE

tim probaMusiało upłynąć trochę czasu, zanim wszystko się skrystalizowało. Bo też i nie tak łatwo spotkać kilkoro uczniów, którzy chcieliby rozwijać się literacko i recytatorsko. Jednak się udało. Duża w tym zasługa dyrektora szkoły Krzysztofa Ficka. To on zdecydował się pomóc instruktorowi Stanisławowi Raginiakowi z Gminnego Centrum Kultury i przekonał kilka dziewcząt i jednego chłopca, żeby spróbowali swych sił w tym ambitnym planie.
I tak 7. października po raz pierwszy grupka uczniów naszej szkoły przyszła do Centrum. Tydzień później już otrzymali wiersze od Raginiaka, bo niebawem (2 listopada) ambitna młodzież zadebiutuje podczas Zaduszek Poetyckich w GCK.
– Bardzo się cieszę, że kolejny rok działać będzie Kółko Literackie – podkreśla dyrektor Hanna Szumotalska. – Poprzednie recytatorki rozpoczęły już naukę w szkołach średnich, czas biegnie szybko. Nie mam żadnych wątpliwości, że będziemy mieli kolejne świetne Kółko.
Na zdjęciu (od lewej): Jakub Popiołek, Anna Sułkowska, Adrianna Brzyska, Martyna Templin, Dorota Wesołowska i Marta Tocka. Na zdjęciu brakuje Sandry Chałat, która należała do poprzedniego Kółka Literackiego, ale mimo że uczęszcza do szkoły w Grudziądzu, nadal będzie występować na scenie z młodszymi koleżankami i oczywiście kolegą.

Tekst/foto: tng

III miejsce ZŁOTEGO WIEKU

tim proba7 października 2017 r. w Świeciu nad Osą odbył się coroczny Konkurs Twórczości Artystycznej Seniorów, ogółem wzięło w nim udział 135 wykonawców z województwa kujawsko-pomorskiego. Hasłem przyświecającym artystycznym zmaganiom były słowa piosenki Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”, bo właśnie tej piosenkarki utwory wykonywano.
Jury po wysłuchaniu wielu zespołów, przyznało I miejsce zespołowi „Arioso” z Świedziebni, II miejsce – „Wesołym Kumoszkom” ze Zbiczna, a trzecie „Złotemu Wiekowi” z Gruty. Wyróżnienia przypadły „Leśnej Krainie” z Cierpic oraz „Byle Babkom” z Łąkorza.
Wszystkie zespoły otrzymały puchary, dyplomy i kwiaty.
Poza konkursem wystąpił miejscowy zespół „Józefinki” oraz solistka Ewa Grabowska – Strazzulla z Torunia.
Gratulujemy zespołowi Złoty Wiek i życzymy dalszych sukcesów.

(r)

Szkatułki dorosłych

tim probaRozpoczął się kolejny rok Zajęć Plastycznych dla Dorosłych. Panie spotykają się co drugi wtorek w godz. 18-20. Kolejne odbędzie się 24 października. Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, zachęca do udziału, drzwi są otwarte dla każdej dorosłej osoby, która – najogólniej rzecz ujmując – posiada plastyczne umiejętności i chciałaby je rozwijać, a także podzielić się uzdolnieniami z innymi.
W gronie ambitnych pań spotykających się w GCK prym wiedzie uzdolniona i pomysłowa Krystyna Turek z Annowa. To ona dzieli się pomysłami plastycznymi i uczy koleżanki wykonywania różnych rzeczy.
I właśnie we wtorek 10 października „na tapetę” wzięte zostały szkatułki. Wykonanie ich w różnej formie wymaga… patyczków po lodach, które są bardzo dobrym materiałem do budowy np. wspomnianych szkatułek, przyborników czy miniaturowych mebelków. Z patyczków, które sprzedawane są w paczkach po sto sztuk, można układać rozmaite kształty, ozdabiać je, malować, czyli… stworzyć coś praktycznie z niczego.
Na zdjęciu załączonym do testu prezentujemy jeszcze nieskończone pudełeczka, jak widać wykonane na dwa różne sposoby. Finał nastąpi za dwa tygodnie. Wtedy to panie wmontują miniaturowe zamkniecie do wieczka, a następnie – zależnie od gustu – pomalują szkatułkę lakierem bezbarwnym lub „ubiorą” ją w dekupaż.

(r)

Fotoreportaż

Jak jesień, to grzybki

tim probaMłodsza grupka dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne, we wtorek 10 października tworzyła grzybki. Na kartkach instruktorka Katarzyna Ryzner wcześniej narysowała głównie borowiki, a później dzieci wypełniły ich wnętrze plasteliną, a urokliwe jesienne liście namalowały farbą akrylowa.

(r)

Fotoreportaż

ZUMBA KIDS – taniec i sposób na ładną sylwetkę

tim probaW poniedziałek 9 października na parkiecie Gminnego Centrum Kultury zadebiutowało dziewiętnaścioro dzieci, notabene same dziewczynki, co jakby jednoznacznie świadczy o tym, że chłopcy nie przepadają za tańcem, a szkoda.
O godzinie 16 dyrektor GCK powitała instruktora tańca Aleksandra Zabłockiego z Grudziądza i dziewczynki, które zdecydowały się na naukę zumby. A będzie ona dość długa, bo taneczna edukacja potrwa do ostatniego dnia maja 2018 roku. Jeśli dzieci będą konsekwentne i pracowite (trochę potu trzeba będzie wylać), za kilka miesięcy będą tak pląsować, że pewnie same się zdziwią.
ZUMBA to zajęcia, na których nikt nie nudzi się ani przez chwilę, łączą one 50 proc. fitnessu i 50 proc. tańca. Zumba to trening dla ciała i umysłu. Zwiększa ona nie tylko wytrzymałość organizmu, ale wyzwala też pozytywną energię. Podczas całego treningu zumbowiczom towarzyszy łatwo wpadająca w ucho muzyka, która dynamizuje program fitness i pozwala rozluźnić ciało. Ćwiczenia nie nużą. Każdy ćwiczy jak może i nie musi się wstydzić, że coś wykonuje niedokładnie czy niedoskonale. Z czasem dziewczynki nauczą się kroków wielu latynoskich tańców, między innymi salsy i samby. Zumba to znakomite zajęcia poprawiające kondycję zarówno fizyczną (podczas ćwiczeń tanecznych pracują niemal wszystkie mięśnie) jak i psychiczną, także uczące rytmiki.
Jak powiedział instruktor: – Zumbę może uprawiać każdy, bo istnieje w różnych formach dostosowanych do wieku, sprawności fizycznej i kondycji.
Dziewczynki ćwiczyć będą raz w tygodniu.

(tng)

Wyjątkowe kwiatki

tim probaWe wtorek 3 października dzieci (grupa młodsza) w Gminnym Centrum Kultury wykonywały jedyne w swym rodzaju kwiatki. Do ich powstania niezbędne były kulki styropianowe i patyczki higieniczne. Te drugie, cięte na pół, wtykane były dość gęsto w styropian (wizualnie przypominały kolce jeża), a potem malowane zależnie od upodobania małego plastyka. Instruktorka zasugerowała dodanie jeszcze pomalowanych piłeczek pingpongowych. Wyszło pięknie.

(r)

 

[widgetkit id=254]

„Kawowe” zajęcia plastyczne

tim probaOkazuje się, że kawa jest nie tylko napojem. Może być także… farbą, niezwykle ciekawym materiałem rysunkowym lub malarskim.
Tę innowacyjną technikę w poniedziałek 2 października poznawały (i poznały) dzieci z grupy starszej, które mają zajęcia w każdy wtorek w godz. 16.20 do 17.30.
Kawą maluje się tak samo, jak np. farbami plakatowymi. Jeśli ktoś lubi malować – poradzi sobie bez najmniejszego kłopotu.

Fotoreportaż

TiM młodszy i starszy

tim probaW każdy piątek od godziny 15 w Gminnym Centrum Kultury odbywają się zajęcia wokalno-muzyczne zespołu TiM, prowadzi je Dorota Berent. Chętnych do śpiewania nie brakuje. Dowodem na to jest fakt, że instruktorka musiała podzielić grupę na osoby młodsze i starsze. Uzdolnione dziewczyny i chłopcy ambitnie edukują się wokalnie i z chęcią biorą udział we wszystkich artystycznych zamysłach D. Berent. Dodatkowym plusem piątkowych ćwiczeń jest to, że młodzież znakomicie się integruje, bawi i… tworzy – jak widać na zdjęciach – zgraną grupę.

(r)

 

 

 

Fotoreportaż

"Tęcza nad Grutą" w Ogródku

2017 zajecia plastyczne n1Muzeum poety Michała Kajki

Ogródek to mazurska wioska położona około 20 kilometrów od Ełku. Niemal w jej środku znajduje się muzeum poświęcone temu ludowemu poecie, ogromnie zasłużonego dla Mazur i polskości.

M. Kajka urodził się 27 września 1858 roku w Skomacku, zmarł 22 września 1940 roku w Orzyszu. Pochowany został na cmentarzu w Ogródku, położonym kilkaset metrów za wsią.

czytaj więcej, Fotoreportaż