logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

FERIE ZIMOWE W GCK – DZIEŃ DRUGI

2017 ferie 02Wtorek, ostatni dzień stycznia, drugi dzień ferii w Gminnym Centrum Kultury. Ku zadowoleniu dyrektor i pracowników na zajęcia przyszło kilkoro dzieci więcej, niż poprzedniego dnia.
Wzorem lat ubiegłych, codzienne spotkania rozpoczynają się od pokazania dzieciom strony internetowej GCK, dyrektor Hanna Szumotalska czyta artykuł z poprzednich zajęć i prezentuje zdjęcia – ten moment wzbudza sporo radości.
Wtorek to najpierw trochę tanecznej gimnastyki, a zaraz potem śpiewanie przez mikrofon dowolnej piosenki. Były też wierszyki. Okazało się, że nie wszystkim dzieciom starczyło odwagi, aby wejść na scenę…
Po części „artystycznej” było rzucanie piłeczkami do kosza (nagrodą dla wszystkich były batoniki), następnie strącanie kręgli i hula-hop.
I tak upłynął czas do posiłku.
Po nim rozpoczęły się zajęcia plastyczne. Nie była to łatwa lekcja, ponieważ wpierw dzieci musiały pomalować kartki w barwach tęczy, a później zamalować je czarnym tuszem. Następnie, kiedy ciemny barwnik przeschnął, był usuwany wykałaczkami. Od wyobraźni każdego małego artysty zależało, jaki teraz powstanie obrazek…

 (ars)

Fotoreportaż

FERIE W GCK – START!

2017 ferie 01Poniedziałek 30 stycznia 2017 roku – w Gminnym Centrum Kultury w Grucie rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci z naszej gminy.
Codziennie przez dwa tygodnie w godzinach od 10 do 14 zajęcia z 3- i 12-latkami prowadzą dyrektor Hanna Szumotalska oraz instruktorki Katarzyna Ryzner i Mariola Klasińska. Na dwa tygodnie zaplanowano dużo dobrej zabawy i szereg zajęć plastycznych. 2 lutego przewidziany jest wyjazd do kina w Grudziądzu.
Jeśli aura okaże się łaskawa, to nie zabraknie zabawy w śnieżki, lepienia bałwana, sanny po ogrodzie GCK.
Z dziećmi spotykać się będzie też instruktor Stanisław Raginiak, przeczyta im bajki i baśnie, a także omówi z nimi treść utworów.
Każdego dnia na stronie internetowej Gminnego Centrum Kultury zamieszczane będą relacje z poszczególnych zajęć, nie zabraknie zdjęć.

DZIEŃ PIERWSZY
Poniedziałek był słonecznym, lekko mroźnym dniem. Pierwsi feriowicze pojawili się w GCK o godzinie 9. 40. Przed rozpoczęciem zajęć rodzice musieli wypełnić druk, w którym wyrażali zgodę na uczestniczenie dziecka w feriach. W tym czasie ich pociechy już korzystały z szatni i przechodziły do głównej sali.
O godzinie 10 dyrektor H. Szumotalska powitała kilkanaścioro dzieci i powiedziała, co będą robić w czasie ferii. Życzyła im też jak najlepszego pobytu w Centrum. Wspomniała również o instruktorach i zapewniła, że wspólnie z nimi dbać będzie o dobrą zabawę.
Chwilę potem instruktorka Katarzyna wraz z dziećmi opracowała Regulamin Zajęć Ferii, w którym zawarte zostały ich prawa i obowiązki. Następnie każde z dzieci powiedziało kilka zdań o sobie.
Wiadomo, że pierwszy dzień, pierwsze spotkanie to zawsze nieco trudny moment dla dzieci. Musi upłynąć kilka godzin zanim nawiążą kontakt między sobą i oczywiście z instruktorkami.
Pierwszą zabawą zaproponowaną przez instruktorkę Kasię, była zgadywanka związana ze zamianą miejsc (przesiadanie się na krzesłach), czyniło to zawsze troje dzieci, a odgadywało jedno. Trzeba pogratulować spostrzegawczości dziewczynkom i chłopcom, wszyscy bez problemu rozwiązywali tę „łamigłówkę”. Później były kolejne zabawy i gry (puzzle, domino).
Poniedziałkowe południe to czas na poczęstunek. Feriowicze posilili się chlebem z nutellą oraz płatkami na mleku.
Kolejne godziny ferii to wykonywanie dowolnych form z masy solnej.
Po plastycznych zajęciach ponownie nastał czas ruchowej zabawy.

 (ars)

Fotoreportaż

Nasz przyjaciel – Złoty Wiek

2017 ZW nasz przyjacielZespół wokalny seniorów Złoty Wiek w każdą środę ćwiczy, pracuje nad nowymi piosenkami. Podczas ostatniej próby (27.01.2017) panie i panowie (przy akompaniamencie akordeonisty Andrzeja Derkowskiego) sięgnęli po znane szlagiery Goodbye my love, goodbye i My friend the wind z repertuaru Demisa Roussosa i Una paloma blanca zespołu Georg Baker Selection. Nowe piosenki wymagają wielu prób, ale niewątpliwie poszerzą i tak już bogaty wachlarz utworów.
31 stycznia Złoty Wiek, w ramach współpracy, planuje wyjazd do Jabłonowa Pomorskiego, gdzie spotka się z zaprzyjaźnionym zespołem Złote Kłosy.
Jak powiedziała Barbara Małgorzewicz, prowadząca śpiewających, działających w Gminnym Centrum Kultury, przygotowywane wyżej wymienione piosenki zaprezentowane będą w Grucie za kilka tygodni.

 (r)

Z myślą o dziadkach

2017 warsztaty dzien babciZajęcia plastyczne w ostatnim tygodniu to wykonywanie przez dzieci laurek i ramek na fotografię babć i dziadków, ponieważ na kalendarzowym horyzoncie pojawiły się dwie ważne dla wnuczków daty – 21 i 22 stycznia.
Dzieci, pod fachową opieką dyrektor Hanny Szumotalskiej, wykorzystując tekturowe ramki i najróżniejsze ozdoby – dzięki specjalnym dziurkaczom powstały serduszka, dzwoneczki i zwierzątka – wykonały naprawdę ładne rzeczy. Na pochwałę zasługują też zmyślne laurki.

 (r)

[widgetkit id=204]

WOŚP – UZBIERALIŚMY PONAD 15 TYSIĘCY!

2016 wosp art

„Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom” – taki był cel tegorocznej WOŚP.
Grać zaczęliśmy o godz. 15., skończyliśmy około 22. Miejscem zabawy i licytacji była remiza OSP w Grucie. Całość prowadziła Hanna Szumotalska, szef sztabu Orkiestry. W mniejszej sali spotkały się panie z komisji liczącej pieniądze.
Przypomnijmy, że do współpracy z WOŚP zgłosiły się wszystkie szkoły z naszej gminy, strażacy, stowarzyszenia i harcerze. W tym roku pieniądze do puszek zbierało 30 wolontariuszy.
Organizatorzy przygotowali cały szereg atrakcji: występy zespołów, tańce animacyjne, gry, przejażdżkę samochodem strażackim, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej (przeprowadzili Sławomir Chyła, komendant gminny OSP i Piotr Tracki), a wszystko zwieńczyło Światełko do nieba, czyli pokaz fajerwerków.
Panie od finansów, którym szef sztabu jest bardzo wdzięczna za pomoc, od początku pracowały na pełnych obrotach, bo też i było co liczyć! Jak się ostatecznie okazało wolontariusze uzbierali do puszek 8.546.58 złotych. Ze szkół, stowarzyszeń i kącika fryzjerskiego wpłynęło 4.707.79 złotych, natomiast z licytacji 1.821.01 złotych.
Artystycznie wszystko zaczęło się od zespołu wokalnego Złoty Wiek, który wykonał kilka piosenek. Następnie z gitarzystami Łukaszem Kowalskim i Maciejem Ciepcielińskim wystąpili Wiktoria Stefańska i Łukasz Szalkowski. Łukasz zagrał też ze swoimi uczniami z Kółka Gitarowego działającego w Gminnym Centrum Kultury.
Następnie zespół Papugi z Plemiąt zaprezentował dziecięcą rewię mody, a także śpiewał i tańczył.
Znakomicie tańce animacyjne poprowadziła animatorka, drużynowa 21 ŚDH Źrenice Natalia Szumotalska. W sukurs przyszły jej koleżanki-harcerki.
Był kącik biblioteczny zorganizowany przez pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej, dzieci mogły korzystać z tabletów, bawić się w gry planszowe. Bibliotekarka Anna Fabrykiewicz przygotowała ciekawy i edukacyjny quiz literacki, który cieszył się powodzeniem zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Szkoła ze Słupa pokazała swoich wokalistów (Oliwię Jaranowską, Natalię Ostolską), uczniowie też tańczyli. Wokalnie popisały się też dziewczyny z Gruty – Kaja Bonas i Paulina Jaranowska.
Tego dnia nie mogło zabraknąć występów zespołów działających w GCK PÓŁnaPÓŁ, TiM i Doris Band. Z Dorotą Berent zaśpiewała Klaudia Dziubkowska, Aleksandra Kanios i Karol Aleksandrowicz.
Dodajmy, że w przerwach między artystycznymi występami i przeróżnymi zabawami Hanna Szumotalska i Krzysztof Janikowski prowadzili licytację. Robili to bardzo dobrze, bo kwota z niej uzyskana to ponad 1.800 złotych!
25 WOŚP w Grucie to także Światełko do nieba, czyli fajerwerki punktualnie o godz. 20. (Sponsorami sztucznych ogni byli: OSP Gruta, M. Ostrowski i Stowarzyszenie „Działajmy Razem” z Mełna).
Tradycyjnie polfinka ufundowali policjanci z naszego posterunku. Dłużni im nie pozostali druhowie strażacy z Gruty i ufundowali dwie maskotki strażaka.
Sponsorem dziesięciu kosmetycznych niespodzianek dla pań i panów Firmy Avon była liderka firmy Natalia Szumotalska.
Natomiast sponsorami trzech tortów byli: Irena Bachanek i Jadwiga Kulwicka, Agnieszka Wesołowska - sołtys wsi Słup i Stowarzyszenie „Przyjaciele Boguszewa”.
W imieniu sztabu serdecznie dziękujemy sponsorom: Paniom ze Stowarzyszeń w Mełnie, Nicwałdzie, Boguszewie, Słupie i Plemiętach (za wypieki ciast, poczęstunek na gorąco: zupa i klopsiki). Również Państwu Mrozińskim z Grudziądza, Markowi Ostrowskiemu i Ani Osuch. Podziękowania kierujemy również do pani Doroty Kruszczyńskiej za obraz i wazony i Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gruty (obraz i wazon).
W epilogu naszej, jakże udanej Orkiestry, Hanna Szumotalska raz jeszcze podziękowała wszystkim za pracę, zaangażowanie, a szczególne słowa uznania skierowała pod adresem wolontariuszy, którzy zebrali ogromną sumę pieniędzy oraz członków sztabu.
Podsumowując, obiektywnie należy stwierdzić, że jubileuszowa 25. WOŚP w Grucie zorganizowana była wzorowo. Satysfakcję powinniśmy mieć wszyscy, bo wspólnie wnieśliśmy spory wkład finansowy do tej ważnej humanitarnie ogólnopolskiej imprezy. A przy okazji wszyscy świetnie się bawiliśmy.

 (RAS)

Fotoreportaż

Recykling małych plastyków

2016 plastycy recyklingW każdym domu znaleźć można puste opakowanie lub coś, co przy odrobinie wyobraźni można pożytecznie wykorzystać (fachowo nazywa się to recykling).
Tak też zrobiła instruktorka Katarzyna Ryzner, instruktorka w Gminnym Centrum Kultury. Na ostatnich zajęciach plastycznych z dziećmi (2 stycznia 2017) sięgnęła po… rolki po papierze toaletowym, które posklejane taśmą na kształt kwiatka i oklejone gazetą, w końcowym etapie stały się przybornikiem przydatnym do trzymania w nim na przykład kredek, ołówków, spinaczy, gumki, temperówki i wielu innych drobiazgów.
Podobne zajęcia czekają drugą grupę dzieci 4 stycznia.
Wykorzystanie, zdawać by się mogło, niepotrzebnych już rzeczy ma również wydźwięk edukacyjny, dzieci nabierają świadomości, że praktycznie na zajęciach plastycznych można wykorzystać każdą rzecz przeznaczoną do wyrzucenia i nadać jej nowe przeznaczenie.

 (r)

Fotoreportaż