logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Plastycznie i artystycznie

2016 zajecia plastyczne4W ostatnim tygodniu (26 i 28 września) dzieci przychodzące na zajęcia plastyczne go Gminnego Centrum Kultury uczyły się tworzyć portrety.
– Najpierw  na kartce formatu A3 rysowały ołówkiem i kredkami kształt głowy i ramion – powiedziała Emilia Józefowicz, prowadząca zajęcia. – Następnie wycinały stworzony przez siebie portret, przyklejały do niego sznurki, wełnę, które to „ozdoby” spełniały rolę włosów. Gotowe portrety zabrały ze sobą do domu, aby pochwalić się nimi przed rodzicami.

(em)

[widgetkit id=186]

Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia

2016 ocalic od zapomienia18 września 2015 r. w grudziądzkim ratuszu, w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci, odbyła się konferencja naukowa „Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia”. Pokłosiem wspomnień o założycielu i wydawcy Gazety Grudziądzkiej jest książka o takim samym tytule, która ukazała się w połowie września 2016 roku. Wydawcą jest Biblioteka Miejska w Grudziądzu im. W Kulerskiego. Słowo wstępne napisał Wiktor Kulerski (junior).
Publikację otwierają słowa Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko- pomorskiego. W publikacji zamieszczone zostały materiały pokonferencyjne profesora Szczepana Wierzchosławskiego z UMK w Toruniu, dra Janusza Dargacza z Muzeum Historycznego w Gdańsku, dra Tomasza Krzemińskiego z Instytutu Historii PAN O/Toruń i dr hab. Teresy Astramowicz-Leyk z UWM w Olsztynie (Instytut Nauk Politycznych).
W publikacji jest akcent grucki. Wydawca na obwolucie książki zamieścił wiersz Dom Kulerskiego, którego autorem jest Stanisław Raginiak, poeta, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Grucie. Książkę nabyć można w Informacji Turystycznej w Rynku Głównym w Grudziądzu.
Przypomnijmy, że Wiktor Kulerski, polski działacz społeczno-polityczny, dziennikarz i wydawca, senator II i III kadencji, urodził się 20 marca 1865 w Grucie (zmarł 18 września 1935 w Owczarkach, pochowany został w Grudziądzu).

(r)

Zajęcia plastyczne – coraz więcej chętnych

2016 zajecia plastyczne3W każdy poniedziałek (godz. 15.30-16.30) i każdą środę (godz. 16.40-17.40) w Gminnym Centrum Kultury w Grucie odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Ich edukacją zajmuje się instruktorka Emilia Józefowicz.
Wakacje to już historia, ale przypomnijmy, że w czasie ich trwania instruktorki GCK prowadziły zajęcia w świetlicach wiejskich. Tam dostrzegały utalentowane dzieci i namawiały je do kontynuowania plastycznej edukacji już w świetlicy GCK. I tak się po części stało, bo – jak mówi E. Józefowicz – w Centrum są nowi „malarze”.
Oczywiście drzwi na zajęcia są nadal otwarte, jeśli ktoś chce poszerzać swój plastyczny świat, uczyć się rysowania i malowania (także wycinania i sklejania) – zapraszamy.
Na poniedziałkowych zajęciach 19 września mali twórcy wspólnie z panią Emilią stworzyli (tak je nazwali) drzewko piórzaste. Do naturalnej gałązki przyczepili piórka, które wcześniej wycięto z kolorowych kartek. Dzieci bardzo zaintrygowało wykonywanie przestrzennej, dużej pracy. – Robiliśmy coś zupełnie innego niż dotychczas – zauważyła jedna z dziewczynek.

(r)

ZAJĘCIA PLASTYCZNE – START

2016 zajecia plastyczne2W poniedziałek 5 września w Gminnym Centrum Kultury rozpoczęły się cykliczne Zajęcia Plastyczne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Prowadzi je Emilia Józefowicz, fachowiec w tej dziedzinie.
Na pierwszym spotkaniu powitaliśmy dzieci z Mełna ZZD, Słupa i Boguszewa.
Instruktorka zapoznała małych plastyków z regulaminem, przedstawiła również plan zajęć na najbliższe tygodnie, a potem dzieci ochoczo zabrały się za rysowanie i malowanie.
Przypominamy, że nadal czekamy na przyszłych artystów.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godz. 15.30-16.40 i w środy w godz. 16.50- 17.50
Zachęcamy wszystkich, którzy chcą rozwijać swój talent.
W razie potrzeby należy się kontaktować z dyrektor GCK, tel. 530443373.

[widgetkit id=185]

(r)

4 WRZEŚNIA 2016 R. – EPIZOD WOJENNY W ANNOWIE

2016 bitwa artykulKolejna inscenizacja wojennego epizodu w Annowie w tym roku związana była z żołnierzami wyklętymi, zwanymi też niezłomnymi. Byli nimi oficerowie, podoficerowie i szeregowcy powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Wspólnie z ruchem partyzanckim stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przez kilka lat toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i Polski.
Przypomnijmy, że już w roku 1943 w związku z niemieckimi klęskami na wschodnim froncie dowództwo Armii Krajowej rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji przez ZSRR. Na zajętych przez Armię Czerwoną terenach Polski ustanawiane były radzieckie komendantury wojskowe, a obowiązujące radzieckie prawo wojskowe umożliwiało działalność i terror NKWD oraz polskich służb bezpieczeństwa.

Czytaj więcej, Fotoreportaż