logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

2016 kultura na widokuTo już trzecia edycja! 
2 września 2016 roku po raz kolejny oddamy w Wasze ręce Kulturę Na Widoku.
Jako Fundacja prowadząca działania edukacyjne w zakresie legalnych źródeł kultury, często słyszymy: „Oglądałbym filmy z legalnych źródeł, gdyby były dostępne i gdybym wiedział, gdzie ich szukać." Ale ten argument stracił już na aktualności, bo od trzech lat Kultura jest Na Widoku. A w tym roku dodatkowo oferuje jeszcze więcej utworów i lokalizacji, z których można je pobrać i z nich korzystać - gdziekolwiek, kiedykolwiek. 

CO OZNACZA KULTURA NA WIDOKU?

  • multimedialny projekt Fundacji Legalna Kultura. Skierowany jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać
  • portal, który daje możliwość pobierania na smartfony i inne urządzenia mobilne utworów z różnych dziedzin sztuki i rozrywki
  • zasoby z legalnych źródeł – łącznie ponad 1100 treści multimedialnych (muzyka, filmy, książki, gry, wirtualne spacery po muzeach świata), po które możesz sięgnąć w każdej chwili - w parku na ławce, w domowym fotelu, w kawiarni, samochodzie, na plaży,
  • a także instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. 

W tym roku pojawią się także citylighty na przystankach komunikacji miejskiej. Do dyspozycji użytkowników będą tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. Z instalacji, citylightów, plakatów i strony internetowej można pobrać ponad 1100 utworów - filmów, utworów muzycznych, książek i gier z legalnych źródeł. W tym roku nowością są wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt wpisuje się również w promocję czytelnictwa, podkreślając wagę literatury w naszym życiu kulturalnym.
Sercem projektu jest strona internetowa.

Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory są dostępne również na www.kulturanawidoku.pl
ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GMINY GRUTA DO KORZYSTANIA Z KULTURY NA WIDOKU.

DOŻYNKI GMINNE W GRUCIE – 21 sierpnia 2016

2016 dozynkiUroczysty dzień rozpoczął się mszą dziękczynną w kościele w Grucie.
– Jesteśmy w świątyni na mszy świętej, aby podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Modląc się, chylimy czoła przed rolnikami i ich ciężką pracą. Pamiętajmy też o naszych władzach samorządowych, z wójt na czele, aby sprawiedliwie dzieliła tegoroczny bochen – powiedział między innymi na początku ksiądz kanonik Henryk Szczodrowski, celebrujący mszę wspólnie z proboszczem z Okonina Markiem Wysieckim. Chwilę później nastąpiło poświęcenie tegorocznych owoców pracy gospodarzy z gminy Gruta, a także wieńców dożynkowych.
Po zakończonym nabożeństwie orszak dożynkowy przemaszerował przez Grutę i około godziny 15. dotarł na plac koło Urzędu Gminy. Orszakowi przewodziła orkiestra dęta z Zapcenia, która grała motywy religijne już podczas mszy świętej.
Na placu na Halinę Kowalkowską, wójt gminy Gruta i towarzyszące jej osoby czekali starostowie tegorocznego święta plonów Anna Kordalska z Nicwałdu i Marcin Florek z Orla. Gdy zespół wokalny Złoty Wiek śpiewał Plon, niesiemy plon, para przekazała bochen wójt, która odbierając go i dziękując za niego, obiecała dzielić go sprawiedliwie między mieszkańców naszej gminy.
Po chwili prowadząca samorząd powitała zaproszonych gości i licznie zebranych mieszkańców naszej gminy.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Wakacyjne atrakcje

2016 wakacje 06Mimo niepogody kilkoro dzieci przychodzi do Gminnego Centrum Kultury, aby ciekawie spędzić czas. W kolejnym dniu zajęć zajmowały się głównie malowaniem, ale dość nietypowym. Instruktorka Emilia uczyła je techniki pływającej kredy. Polegało to na delikatnym zeskrobaniu suchych pasteli do wody, następnie na pływający pyłek kładzione były kartki i tak powstawały dość oryginalne prace. Kolejna rzecz, która bardzo zafrapowała dziewczynki i chłopców to rysowanie portretów. Maluchy miały też czas na realizowanie swoich pomysłów rysunkowych. Były także papierowe układanki kolorowych papierów na większym arkuszu, powstały w ten sposób bardzo ciekawe mozaiki.
Oprócz zajęć plastycznych uczestnicy Wakacyjnych Zajęć bawili się w najróżniejsze gry. Niestety brzydka pogoda nie pozwala na korzystanie z ogrodu, na huśtanie się i grę w piłkę.

(r) 

Fotoreportaż

Nowa książka Raginiaka

2016 nowa ksiazka raginiaka

Dom za rzeką, taki tytuł ma najnowsza powieść Stanisława Raginiaka, pracownika Gminnego Centrum Kultury w Grucie.
W sobotę 13 sierpnia w Łukcie, rodzinnej wsi autora, odbyła się promocja.
O książce mówił profesor literatury Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fragment powieści czytał Paweł Sztompke, redaktor Polskiego Radia programu pierwszego.
Wśród gości był między innymi Krzysztof Ficek, który przekazał Raginiakowi najlepsze życzenia z okazji opublikowania książki, przeczytał także i wręczył List Gratulacyjny od Pani Haliny Kowalkowskiej, wójt gminy Gruta.
Z kolei Robert Malinowski, wójt gminy Łukta, zabierając głos podkreślił związki autora z ziemią mazurską, przekazał również pozdrowienia dla wójt gminy Gruta oraz jej mieszkańców.
Zainteresowanych informujemy, że podczas niedzielnych gminnych dożynek w Grucie (21 sierpnia), będzie można kupić Dom za rzeką. Powieść zawiera w sobie wartości uniwersalne związane z wiejskim życiem, a także szeroko mówi o losie człowieka przez lata oderwanego od wiejskich korzeni i jego powrocie po latach do miejsca narodzenia.

(r) 

Farby, kreda, piłka i skakanie

2016 wakacje 05Drugi dzień Wakacyjnych Zajęć w Gminnym Centrum Kultury, był pełen wrażeń dla uczestników. Zaczęło się od malowania, później dzieci bawiły się w piłkę w sali, a gdy już aura pozwoliła, wyszły na plac i na betonowej kostce malowały tęczę (niestety w rzeczywistości jej nie było), dinozaury i wielkie drzewo. Podczas zajęć każdego dnia przewidziana jest przerwa na posiłek. Po konsumpcji dziewczynki i chłopcy znowu wracają do zabawy i malowania.
Drugi dzień zajęć w GCK sprawił, że dzieci już bardziej zintegrowane (zasługa instruktorki Emilii Józefowicz), śmielej zabierały się do proponowanych im zadań. I naturalnie więcej się uśmiechały, bo wczoraj, w pierwszym dniu, niektórzy tak tęsknili za mamą, że z trudem powstrzymywały łezki. 

(r) 

Fotoreportaż

Złoty Wiek… ćwiczy

2016 zloty wiek probaPo kilkutygodniowej letniej przerwie zespół wokalny Złoty Wiek spotkał się na próbie w Gminnym Centrum Kultury, za kilka dni (21 bm.) zaśpiewa na Dożynkach Gminnych w Grucie.
Panie i Panowie zaprezentują w niedzielę pięć piosenek, pierwszą – w momencie, gdy na placu pojawi się orszak dożynkowy – będzie oczywiście Plon, niesiemy plon.
Później, podczas krojenia i częstowania nim gości, nasi śpiewacy wykonają: Hej, ode wsi do miasta, Furman, Cyt, Cyt i Od Siewierza. Zakończą występ wiązanką piosenek ludowych.
Czwartkowe spotkanie zespołu zainaugurowało próby Złotego Wieku. Barbara Małgorzewicz, prowadząca grupę śpiewaczą, kolejny raz zwraca się do seniorów młodszych i starszych, którzy chcieliby śpiewać, aby przyszli do GCK w piątek (tego dnia obywają się próby w godz. od 10 do 12). achęcamy wszystkich, którzy lubią śpiewać. Naprawdę warto spróbować swoich wokalnych sił i ciekawie spędzić czas.

(r) 

Wakacyjne Zajęcia

2016 wakacje 04 01Wiktorowo i Pokrzywno to ostatnie dwie miejscowości, do których w dniach 8-12 sierpnia wyjeżdżały instruktorki Gminnego Centrum Kultury w Grucie, by spotkać się z dziećmi i prowadzić z nimi zajęcia. W pierwszej wsi odbywały się one w godzinach dopołudniowych, w drugiej natomiast od godz. 12.30 do 15.30. Ostatni tydzień (16-19 sierpnia) to spotkania w GCK z dziećmi z Gruty (oczywiście zapraszamy także te, które może akurat przebywają w tej miejscowości i nie wiedzą, co zrobić z wakacyjnym czasem).
Zarówno w Wiktorowie jak i Pokrzywnie zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem. Sołtysi Jadwiga Sykut i Łukasz Zielecki zadbali o to, aby uczestnicy wakacyjnych spotkań czuli się jak najlepiej w świetlicach.
Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska proponowały dzieciom całą gamę zajęć plastycznych oraz gier i zabaw na dworze. Tradycyjnie największym zainteresowaniem dziewczynek i chłopców cieszyło się rysowanie, malowanie, wycinanie i wyklejanie najróżniejszych plastycznych form. Były też zgadywanki, konkursy sprawnościowe i najróżniejsze sportowe rywalizacje.
Sołtys Jadwiga Sykut w szczególny sposób podziękowała paniom Emilii i Czesławie (także pani dyrektor Hannie Szumotalskiej), za to, że dzieci z jej wsi mogły przez kilka dni w ciekawy i atrakcyjny sposób spędzić czas w świetlicy.

***

2016 wakacje 04 02We wtorek 16 sierpnia, pierwszego dnia zajęć w GCK, kilkoro maluchów powitała dyrektor H. Szumotalska. Dzieci od razu z ochotą zabrały się za malowanie i wycinanie (a Jakub Wantoch-Rekowski od razu zasiadł przed komputerem, by zająć się grami Slithero i Adam i Ewa). I chociaż pierwsze chwile wśród nowych koleżanek i kolegów zawsze są dla wszystkich trochę deprymujące, to przyznać trzeba, iż dzieci szybko nawiązały kontakt między sobą. Mało tego, zapewniły też organizatorów Zajęć Wakacyjnych, że skoro tu jest tak fajnie, to jutro przyprowadzą ze sobą inne dzieci.

Fotoreportaż

Żegnając Słup i Orle

2016 wakacje 03Kolejny tydzień Wakacyjnych Zajęć w świetlicach dobiega końca. Instruktorki Emilia Józefowicz i Czesława Badalewska w piątek 5 sierpnia żegnały się z dziećmi w Słupie i Orlu. Od poniedziałku 8 sierpnia na mapie wakacyjnych spotkań – Wiktorowo (w godz. 9-12) i Pokrzywno (12.30-15.30).
Zdaniem instruktorek dzieci z radością uczestniczą w zajęciach, tym bardziej, że aura w tym roku niezbyt jest dla nich łaskawa. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu dyrektor Gminnego Centrum Kultury Hanny Szumotalskiej i sołtysów, dzieci mają alternatywę i mogą dać upust swoim plastyczno-zabawowym pomysłom.
A sugestii i nauki ze strony instruktorek jest cała gama, oczywiście z rozgraniczeniem wiekowym, najmłodsi otrzymują do wykonania łatwiejsze zadania, a starsi trudniejsze. Najwięcej czasu uczestnicy poświęcają plastyce, bo absolutna większość z nich bardzo lubi rysować, malować, wycinać i kleić.
Zajęcia to również czas na wspólną zabawę, przede wszystkim na dworze, gdy pozwala pogoda…
Na zdjęciu dzieci ze Słupa i Orla.

Fotoreportaż