logo n

Gminne Centrum Kultury w Grucie

działa od 2010 roku

Aloes – roślina niezwykła

2016 aloesAloes znany jest ludzkości już od bardzo wielu lat. To roślina znakomicie służąca zdrowiu i urodzie. I dlatego uważany jest za największy dar natury. By jeszcze bardziej przybliżyć jego zalety, 29 listopada w Gminnym Centrum Kultury zorganizowane zostało spotkanie z Danutą Nowicką i Aliną Zaworską, przedstawicielkami Forever Living Products.
Przy aloesowej (a jakże!) herbatce ambasadorki marki FLP opowiadały o różnorodnych produktach kosmetycznych wytwarzanych z tej rośliny (od odżywek, dezodorantów w sztyfcie, kremów, emulsji po pastę do zębów i… napoje).
Profesjonalne spotkanie niewątpliwie przyczyniło się do tego, że obecne na nim panie po pierwsze poszerzyły swoje horyzonty kosmetyczne i zdrowotne, a po wtóre zachęcone przedstawionym bogactwem różnorodnych substancji wchodzących w skład aloesu, wprowadzą go do swojego życia.

 Tekst: (tng)

Choineczki

2016 choinkiNa popołudniowych zajęciach plastycznych dla dzieci 21 i 23 listopada, instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała wykonywanie ozdób choinkowych oraz małych papierowych choineczek. Czas po temu najwyższy, bo święta już za niespełna miesiąc.
Grupka dzieci z największą ochotą zabrała się za wycinanie kolorowych paseczków, które po chwili zmieniały się w serduszka. A te z kolei w łańcuszki. Jeśli natomiast chodzi o papierowe choineczki, to po wycięciu ich z papieru ozdabiane były cekinami.
Trzeba przyznać, że mali plastycy świetnie radzili sobie z wykonywaniem zaproponowanych ozdób.
Zrobione przez niech rzeczy (tradycyjnie) powędrowały do ich domów.

Tekst: (r).

[widgetkit id=197]

Andrzejkowy wieczór w GCK

2016 andrzejki– Serdecznie witam wszystkich w Gminnym Centrum Kultury na kolejnym, szóstym już naszym WIECZORZE ANDRZEJKOWYM – rozpoczęła spotkanie dyrektor Hanna Szumotalska. – Dziś, oprócz tradycyjnych wróżb i zabaw związanych z andrzejkową tradycją, posłuchamy piosenek w wykonaniu zespołu Doris Band oraz specjalnego gościa Iwony Kaczmarczyk, która wystąpiła w telewizyjnym programie VOICE OF POLAND. Drodzy goście, andrzejki dawno temu stały się niezobowiązującą zabawą dla wszystkich, nie tylko jako wieczór czarów, magii i wróżb, ale również doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi. I dlatego życzę wszystkim jak najlepszej zabawy.

Czytaj więcej, Fotoreportaż

Koleżeńskie, andrzejkowe spotkanie

2016 zloty wiek andrzejkiW miłej atmosferze upływało koleżeńskie spotkanie pań i panów z zespołów Złoty Wiek z Gruty i Harmonia z Radzynia Chełmińskiego. 21 listopada umówiono się na andrzejki w remizie strażackiej. Gospodarzem była Harmonia, której przewodniczy Grażyna Malewska.
Gości przywitała Justyna Rosada, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Dodajmy, że zaproszenie na spotkanie otrzymała również Hanna Szumotalska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie, która dziękując za nie, dodała, iż planuje na wiosnę zorganizować w podległej jej placówce podobne spotkanie.
W Radzyniu Chełmińskim seniorzy przez kilka godzin śpiewali, tańczyli (grała Małgosia Skiba) i rozmawiali o sprawach związanych z ich działalnością artystyczną, nie zabrakło również andrzejkowych wspomnień.
Zdaniem Barbary Małgorzewicz, prowadzącej Złoty Wiek, przyjacielska wizyta i zabawa w Radzyniu Chełmińskim była wyjątkowo udana. Wszystkim dopisywał humor i smakowały serwowane wiktuały.

RAS. Foto: HASZ.

Adwentowe plastyczne akcenty

2016 bombkiKolejne zajęcia plastyczne dzieci i kolejne pomysły… Na ostatnich (7 i 9 listopada) instruktorka Katarzyna Ryzner zaproponowała dziewczynkom wykonanie wianków adwentowych, bo przecież święta Bożego Narodzenia już za ponad miesiąc.
– Na początku z talerzyków papierowych wycięliśmy niewielkie okręgi, które dzieci ozdobiły różnokolorową krepą pociętą na imitację choinki – wyjaśnia K. Ryzner. – Z kolei świeczki papierowe zostały pomalowane farbami i ozdobione brokatem. Wykonanie wianków wieńczyło przyklejenie dekoracyjnych kokardek ze wstążki.
Na kolejnych zajęciach (14 i 16 listopada) uczestniczki zajęć plastycznych w Gminnym Centrum Kultury wykonywać będą aniołki papierowe na choinkę.

(tng)

Zdolne panie myślą już o świętach

2016 bombkiW środę wieczorem 9 listopada w Gminnym Centrum Kultury odbyły się kolejne Warsztaty dla Dorosłych. Panie z kilku wsi prawie dwie godziny poświęciły na wykonanie bombek świątecznych.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, wcześniej – ze wspólnej składki – zakupiono styropianowe kule, kolorowe atłasowe wstążki i zwykłe szpilki krawieckie. Nieodzowne w pracy były też nożyczki. Wstążki należało pociąć na kawałeczki, następnie, przygotowane wcześniej pocięte odcinki tasiemki należało umiejętnie poskładać, zagniatając brzegi palcami… i tak dalej. Z przyczyn oczywistych nie zdradzamy pełnej procedury wytwarzania bombek ze wstążki. Jeśli kogoś interesuje cały proces ich wykonania, zapraszamy 23 listopada na godzinę 18, gdyż panie na kolejnym spotkaniu dalej będą tworzyły bombki.
Nowych umiejętności plastycznych uczyła panie (tradycyjnie) Krystyna Turek. Jak stwierdziła dyrektor Hanna Szumotalska, która również wykonała bombkę, po pierwsze: nie myślała, iż jest to tak praco- i czasochłonne, a dwa: że – podobnie jak inne panie – potrafiła zrobić takie cudeńko.

RAS

Fotoreportaż

Ankieta Gminnego Centrum Kultury

2016 zaduszki fotoWe wrześniu dyrektor GCK postanowiła przeprowadzić sondę dotyczącą działalności podległej jej instytucji. Do Głosu Gruty dołączonych zostało kilkaset ankiet zawierających trzy pytania:
1). Czego przede wszystkim oczekujesz od działalności GCK?
2). Co z proponowanych dotychczas propozycji (kółka plastyczne, wokalne, muzyczne, literackie) jest przez Państwa akceptowane, a co warto by jeszcze zaproponować starszym, młodszym i najmłodszym mieszkańcom?
3). Jak widzicie Państwo współpracę GCK z sołectwami, a konkretnie ze świetlicami wiejskimi?

By umożliwić mieszkańcom wzięcie w sondzie, na internetowej stronie gminy Gruta zamieszczono jej elektroniczną wersję.
W poniedziałek 7 października o godz. 15.30 w obecności radnych z Komisji Rewizyjnej: Mirosławy Kozickiej, Waldemara Kurkowskiego, Ryszarda Sobocińskiego, Henryka Wyłupskiego, Henryka Zalewskiego i dyrektor Hanny Szumotalskiej otwarta została skrzynka, w której było 15 ankiet, a elektronicznie wypowiedziało się 17 osób.
Można by stwierdzić, że – jak na setki ankiet dołączonych do samorządowej gazety plus wersja elektroniczna – oddźwięk nie był imponujący. Jednak, jak podsumował radny Ryszard Sobociński, należy cieszyć się z faktu, że jednak kilkadziesiąt osób zechciało podzielić się opinią dotyczącą działalności GCK.

Czytaj więcej